Americký západ - zlatý okruh

Sdílet:

Los Angeles

dní 1 - 3

S třemi a půl miliony obyvatel je „Město andělů“ po New Yorku druhé největší v USA. To není tak ohromující. Uděláme-li ale kolem Los Angeles kruh o průměru sta kilometrů, nacpeme do něj dalších 80 měst, propojíme je dálnicemi a přidáme dalších 13 milionů lidí, získáme pravý obrázek toho, jak Los Angeles a jeho nejbližší okolí vypadá. Kdosi před časem řekl, že Los Angeles se podobá nádoru, který prorůstá a pohlcuje vše, co mu stojí v cestě. Los Angeles postrádá přirozený střed, který obyčejně definuje jiná města. Oficiální centrum, 

Návštěvníci míří převážně o něco západněji k pahorkům Hollywood Hills, z jejichž vršku shlíží na město obří nápis Hollywood. Pod nimi se před sto lety zrodil filmový byznys, který učinil z Los Angeles metropoli světového filmu. Hollywood jako synonymum filmového průmyslu založili v letech 1910 až 1920 židovští investoři z Evropy. Mezi nimi například Adolph Zukor (Paramount), Louis Mayer a Samuel Goldwyn (MGM), bratři Warnerovi (Warner Bros.) nebo Carl Laemmle (Universal).

Srdce nočního života Sunset Strip tepe o něco východněji v ulici Sunset Boulevard ve čtvrti West Hollywood. Tady je nejvíce rockových klubů, restaurací, hospod a módních hotelů. Některé bary v okolí pamatují bohémská vystoupení kapel The Doors nebo Love. V hotelu Chateau Marmont Hotel (8221 Sunset Blvd) si naposledy píchnul heroinovou injekci známý americký komik John Belushi. Na jih od tohoto místa se rozkládá čtvrť prominentů Beverly Hills, kde kromě vilek a bungalovů stojících v moři zeleně a drahých německých vozů nic jiného není. Ovšem vyjma krátké třídy Rodeo Drive s obchody, drahými butiky a módními salony, kam chodí nakupovat filmové hvězdy a kde je každý den také obyčejní lidé a turisté vyhlížejí. Obrázek spokojeného života losangeleské smetánky nabídne i výlet některou z uliček do kopců Hollywood Hills.

San Diego

dní 3 - 4

San Diego vzbuzuje dojem svěžího města, které si člověk vybere nejen kvůli práci, ale i možnosti vydatně odpočívat. San Diego je i městem komfortu, kde žijí přátelští, avšak poněkud konzervativní lidé. Utrácejí své peníze v nákladných rezidencích a na golfových hřištích, která jsou proslavená svou kvalitou v celých Spojených státech.

První Evropané, pochopitelně Španělé, se tady usadili už v roce 1769. Zátoka San Diego Bay totiž skýtala výtečně chráněné přístaviště tolik potřebné pro vytvoření trvalé posádky – misijní stanice Mission San Diego de Alcalá. Význam přístavu vzrostl za obou světových válek a hlavně po vybombardování Pearl Harboru na Hawaii. Americké námořnictvo tehdy do San Diega přemístilo hlavní stan tichomořské flotily a vybudovalo zde strategickou základnu, v níž kotví velká válečná plavidla včetně letadlových lodí a atomových ponorek. S vojáky dorazil vojenský průmysl a práce. Město se během několika let přerodilo z úplného zapadákova v metropoli ultramoderních skleněných budov a obchodních centrál s 1,1 miliony obyvateli.

Williams

dní 4 - 5

Situated in the heart of Arizona’s pine country, the city of Williams is known for its historical charm and rich cultural heritage. It serves as a gateway to the nearby Grand Canyon. Train lovers can enjoy a thrilling ride on the Grand Canyon Railway, while Route 66 aficionados can explore the old town centre featuring historic buildings with old Americana-style restaurants, cafes, and souvenir shops. Visitors can also look forward to an array of fun activities including adventuring down the Route 66 zipline and visiting Bearizona Wildlife Park, which is inhabited by an array of wildlife such as bison, bears, mountain goats and birds of prey.

Více Informací

Williams

Hlavní Atrakce

Joshua Tree National Park

Alternativní Ubytování

Days Inn Williams

Tuba City

dní 5 - 6

Nachází se v srdci Navažské rezervace a je pojmenováno po náčelníkovi kmene Hopiů Tuve.Slouží jako brána k americkému západu, Monument Valley a ikonickému Grand Canyonu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je známý jako jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí ve Spojených státech.

Více Informací

Tuba City

Hlavní Atrakce

Grand Canyon National Park

Alternativní Ubytování

San Juan Inn

Capitol Reef National Park

dní 6 - 7

Název rezervace Capitol Reef je odvozen od typických pískovcových masívů tvarově blízkých mořským útesům, jejichž  bílé vršky zase vzdáleně připomínají budovu washingtonského Kapitolu. Řadu těchto barevných velikánů Twin RocksChimney RockCapitol DomeHickman Bridge či Golden Throne potkáme ještě před příjezdem do nevelké osady Fruita nebo v její těsné blízkosti. Z vyhlídky Gooseneck Overlook padají příkré srázy až k potůčku Sulphur Creek, jehož meandry vypadají skutečně jako husí krk.

Fruita je sevřena vysokými tmavě rudými masívy a leží v překvapivě zeleném a plodném údolí řeky Fremont River. Její hnědá a špinavá voda je nositelkou zdejšího života. V roce 1879 založil osadu mormon Niels Johnson s několika církevními souputníky. Syrová příroda se poddala nezlomné vitalitě farmářů a ti zde na severní hraně prakticky neobyvatelné krajiny Grand Staircase-Escalante vykouzlili malý ráj na zemi. Dodnes se zachovaly rozlehlé aleje ovocných stromů, které se každý rok osypou hruškami, jablky, broskvemi a švestkami. Každý návštěvník si může natrhat kolik je libo. O tom, jaké zde měli mormoni živobytí, se přesvědčíme v několika zrestaurovaných budovách včetně dřevěné školy využívané zároveň coby primitivní kostelík, kovárny a také prakticky neporušené Giffordovy usedlosti – Gifford Farmhouse. Její majitel opustil údolí v šedesátých letech minulého století jako poslední z potomků mormonských pionýrů. Rezervace leží stranou hlavních tras a patří spíše k málo navštěvovaným místům. Tudíž si zde v porovnání s oběma předcházejícími parky volně vydechneme.

Bryce Canyon City

dní 7 - 8

Magická Hoodoo - doruda zbarvené věže národního parku Bryce Canyon - objevili v roce 1870 vojenští průzkumníci a cestovatelé Clarence Dutton a John Wesley Powell. Ovšemže nebyli tak docela první. Tisíce let před nimi obývali kaňon Anasáziové a Fremontové, příslušníci ztracených civilizací, jejichž příbuznost s Indiány není přesvědčivě prokázána.

Později přišel indiánský kmen Paiutů. Ti říkali strži s pestrobarevnými kamennými špicemi všelijak: Růžová skaliskaPaunsaugunt - Domov bobrů, Paria - to znamenalo Špinavá voda anebo také Panguitch čili Voda ryb. S příchodem mormona Ebenezera Bryce v roce 1875 se přírodní názvy vytratily. Bryce zde založil pilu a těžil v horách dříví. Kraji plnému jehel začali brzy lidé říkat Bryceův kaňon. Ochranná křídla federální vlády nad ním poprvé roztáhl prezident Harding v roce 1923, když jej prohlásil za národní monument a pět let na to pak Kongres za národní park.

Fotografové si zde přijdou rozhodně na své. Doruda zbarvené monolity, fantaskní tvary a množství stínů nadchnou zvlášť při zapadajícím slunci. Odborníci doporučují použít polarizační filtr se stativem. Ale i vyložený amatér zde nemá co zkazit. Za místo s nejpůsobivějším výhledem je považována vyhlídka Bryce Point v první třetině parku.

Ubytování

Více Informací

Bryce Canyon City

Hlavní Atrakce

Bryce Canyon

Las Vegas

dní 8 - 10

Jaké je vlastně tohle dynamické, oslnivé hlavní město světového hazardu? Proč jej mnozí zbožňují a jiní zatracují? Takové otázky si lidé kladou, většinou až když se vymaní z jeho podmanivého kouzla, opustí přeplněné ulice a vydají se vstříc opuštěným pouštím, které jej obklopují. Las Vegas je městem vysokých kasin, jejichž noblesa bere dech. Hotelů, které jsou den co den připraveny vstřebat sto tisíc návštěvníků. Není divu, že zde sídlí 15 největších hotelů na světě. Ulice města bují zábavou, oslňují překotnými výbuchy barevných světel neonů, šokují obřími obrazovkami a uzemňují nepochopitelnými atrakcemi za miliony, miliony a miliony dolarů. Las Vegas je také městem zakázané, leč okatě přítomné prostituce, vysoké kriminality, drog, alkoholu, promiskuity a sebevražd. Nejvíce ze všeho je ale továrnou na peníze, která nemilosrdně válcuje třicet milionů turistů ročně a ždímá z nich závratné zisky. Náhoda zde nemá místo. Každý detail je důkladně promyšlen a marketingově ověřen.

Když mafián Bugsy Siegel otevřel v roce 1947 ve vyprahlé poušti luxusní hotelové kasino Flamingo, nikdo by na jeho vizi nevsadil ani cent. Ovšem hollywoodská smetánka z Los Angeles podlehla excentrické povaze projektu a jezdila do Flaminga utrácet jako o život. Značka noblesy, nevázaných pitek a hazardu se rozlétla do světa. Každý chtěl být u toho. V rozlehlém údolí západně od pohoří Spring Mountains se zrodilo nové město, které od počátku připomínalo bezedný trychtýř investic. Komplexy s obrovitými hernami rostly jako houby po dešti a jejich majitelé zvolna počali upírat svůj zrak k obyčejným lidem, neboť bohatá oligarchie měla své limity. Město zlevnilo a maximálně se přizpůsobilo průměrnému Američanovi a jeho představám o zábavě. Lidé nejvíce utráceli na jednorukých banditech, ruletách a Black Jacku. V roce 1951 debutoval v kasinu Desert Inn Frank Sinatra. Po něm přijeli další zpěváci a baviči. Zhruba v té samé době začala armáda s testy atomových bomb na základně Nellis. Sledování jaderných hřibů v zapadajícím slunci patřilo k oblíbené kratochvíli hotelových hostů. Las Vegas bylo na vrcholu. Jenže v 70. letech mu zahrozila krize. Úpadek zažehnala jednoduchá inovace megabuck neboli kumulovaná výhra s prémií, tzv. jackpotem. Namísto dřívějších stovek dolarů začali lidé podstupovat herní maratony, aby vybrali desetimilionové výhry

Více Informací

Las Vegas

Mammoth Lakes

dní 10 - 11

V městečku Mammoth Lakes bývá živo po celý rok. Nechybí mu atmosféra ležérní pohody ,zvlášť když se nad ním tyčí štíty Sierra Nevady. V létě je oázou pěší turistiky a v zimě zas rájem lyžování. Pohoří Mammoth Mountain, kde jsou vybudovány sjezdovky a lyžařské středisko, má v Kalifornii i celých Spojených státech pověst prvotřídní kvality. Za hradbou těchto hor se nalézají rokle a panenská příroda s hlubokými lesy a horskými bystřinami. Silnice č. 203, která se odvážně pustí do tohoto nepřehledného terénu, končí v dobře ukryté rezervaci Devils Postpile National Monument. Vulkanický blok černého čediče se v dávnověku při tuhnutí zformoval v pravidelné šestihranné sloupy. Obnažený převis těchto útvarů vypadá jako píšťaly ohromných varhan. Přírodní stezka Rainbow Falls Trailhead vede o něco dále k vodopádu Rainbow Falls na řece Middle, nad nímž se po většinu dne klene duha.

Více Informací

Mammoth Lakes

Hlavní Atrakce

Death Valley National Park

Alternativní Ubytování

Best Western Village Inn

Oakhurst

dní 11 - 12

Tucked away amidst the foothills of the Sierra Nevada Mountain Range, the community of Oakhurst lies in Madera County, California. It serves as the gateway to some of the state’s most popular attractions and provides an excellent base from which to explore the natural wonders of the renowned Yosemite National Park. Visitors can stopover in Oakhurst to stock up on all manner of goods and provisions needed for outdoor adventuring through the park, with its plentiful motels, gas stations, and equipment shops. Explore the great outdoors, discover local wine heritage and enjoy trout fishing in the scenic Bass Lake. Other popular activities include: hiking, boating, swimming, climbing, kayaking and canoeing.

San Simeon

dní 12 - 13

Centrally located on California’s Pacific coastline, San Simeon is home to some good beaches and worthwhile architectural sights. A town with an interesting history – the Hearst family’s legacy still casts a long shadow here – San Simeon is also home to the Piedras Blancas Elephant Seal Rookery, where 22,000 seals gather every year in December in the area around the attractive Lighthouse. Don’t miss Hearst Castle, a palatial 115-room home designed by Julia Morgan; the Hearst Ranch and Winery, which also exhibits memorabilia from the town’s days as a whaling station: and William Randolph Hearst Memorial Beach, which offers kayaking, stand-up paddle boarding and wide, sandy shores.

Ubytování

Více Informací

San Simeon

Hlavní Atrakce

Mariposa Grove

Alternativní Ubytování

Courtesy Inn San Simeon

San Francisco

dní 13 - 15

Tohle kosmopolitní město (750 tisíc) podmanivého kouzla a atmosféry leží na severním hrotu pahorkatého poloostrova v obrovské zátoce San Francisco Bay. Když se nad střechami bílých domů válejí cáry mlhy z Pacifiku, vypadá San Francisco jako přízrak. A když se pak v třpytu zapadajícího slunce rozzáří město do zlatova, lidé naprázdno polykají neschopni vstřebat gejzír nádhery. Žádný div, že v průzkumech veřejného mínění je trvale považováno za nejhezčí a nejoblíbenější město USA.

Španělé zde v roce 1776 postavili misijní stanici Misión San Francisco de Asís – nyní Mission Dolores . Ale až do roku 1848, kdy vypukla zlatá horečka, mělo San Francisco pověst venkovské díry. Pak během pouhých dvou let zešestinásobilo svou rozlohu i populaci. Jen v padesátých letech 19. století proteklo městem neuvěřitelných 500 milionů dolarů. Většinou z kapes zbohatlých zlatokopů, kteří zde po dlouhých měsících v horách hledali ženy, whisky, hazard a zásoby. Syrovou realitu překotně rostoucího města dobře popsal spisovatel Mark Twain, který tehdy pracoval v místním plátku Call. „…tihle drsní hoši dokázali prohýřit stovky a tisíce dolarů za jedinou noc. Mohli mluvit o štěstí, když se ráno probudili živí.“ Díky zlatu přerostlo později San Francisco v kulturní Mekku a finanční metropoli amerického západu. Nebýt zlata, nikdy by sem nepřišli lékaři, právníci, kazatelé, obchodníci a vědci. Rozkvět města nepatrně přibrzdilo ničivé zemětřesení a třídenní požár v roce 1906. Větší část San Franciska lehla popelem, ale brzy povstala v ještě větším lesku.

zpět na přehled