Pouhé 2 hodiny jízdy z Las Vegas nás přenesou k hrubému půvabu Údolí smrti – Death Valley, nejníže položenému místu západní polokoule. Krajinný i klimatický zlom je náhlý a tak extrémní, že každému zpočátku vyrazí dech. Údolí smrti je největším národním parkem USA. Částí v poušti Mojave Desert,dílem v Amargosa Desert je sevřeno strmou hradbou pohoří Panamint a Amargosa Range. Hory brání cirkulaci vzduchu, čímž zvyšují jeho teplotu a činí z této kotliny peklo na zemi. V roce 1913 zde byla změřena rekordní teplota 57 C ve stínu. O jeden více bylo v Libyi v roce 1936. Někteří zabedněnci se netají zklamáním. Říkají: "…tam nic není. Jen příšerné vedro.“ Pravda. V Údolí smrti neběhají jeleni, nejsou tam stinné pěšinky ani svěží potoky. Přesto tahle unikátní rezervace kypí životem. Chce to však trpělivost pozorovatele, a nikoli kvap masového turisty. Dvě stovky druhů zvířat a ještě více rostlin si poradily s nedostatkem vody i výhní slunce a v hodinářsky vyváženém ekosystému dobře prosperují. Žijí zde ovce tlustorohé, kojoti, srnky veverčí, hlodavci, rysi a lišky. Údolí je působivé i pro oko. Hra světla a stínu zapadajícího slunce, mnohavrstvé horniny a do zlata vybarvené kaňony patří k jeho nejúchvatnějším představením. Přísné linky písečných dun Sand Dunes spatříme krátce po dlouhém sjezdu do miniaturní osady Stovepipe Wells Village. Většinu údolí pokrývá kamení a ztvrdlá krusta soli. Déšť je tady vzácný, pouhých pět centimetrů srážek ročně. Ve středobodu rezervace, osadě Furnace Creek Ranch ukryté ve stínu palmového háje, nalezneme informační středisko, hotel, čerpadlo, kemp, ale také nejníže položené golfové hřiště na světě.

U Furnace Creek Ranch mineme pozůstatky důlní činnosti společnosti Harmony Borax Works, která zde kolem roku 1890 těžila borax (přírodní rozpouštědlo) a pak horninu vozila 250 kilometrů k železnici do Kelsa. Firma zkrachovala hlavně kvůli totálnímu vyčerpání tažných mul i dělníků.

Nejhezčí výhled na Údolí smrti je z vyhlídky Zabriskie Point nebo ještě lépe z výšky jednoho a půl kilometru z Dantes View. Kdybychom pokračovali ještě výše na západ až za hranice parku, dojeli bychom ke strohým bílým stavením osady Death Valley Junction. Tohle přízračné místo učarovalo před třiceti lety newyorské tanečnici Martě Becketové tak, že odkoupila původně hospodářské budovy a vybudovala v nich operu Amargosa Opera House

U malého jezírka slané vody Badwater na jihu rezervace padá země 86 metrů pod úroveň hladiny moře. Na protilehlé straně se za vyschlou solnou plání zvedá v ostrém kontrastu s okolím nejvyšší vrchol pohoří Panamint Telescope Peak (3367 m). Ještě jedna zajímavost – v roce 1969 na odloučené usedlosti Barker Ranch zatkli šerifové kvůli vandalismu Charlese Mansona. Později vyšlo najevo, že bestie Manson, samozvaný vůdce skupinky hippies "Mansonova rodina", zavraždil brutálně osm lidí včetně ženy režiséra Romana Polanského Sharon Tateové, která byla v osmém měsíci těhotenství.