Klasický okruh Indií

Sdílet:

India

Rozsáhlá, rozmanitá, hluboce duchovní a naprosto nezapomenutelná Indie se nepodobá nikomu jinému na světě - je to tavicí kotlík etnik a náboženství, pokladnice historie a kultury a zvláštní směs chaosu a klidu. Rozkládá se na více než třech milionech kilometrů čtverečních, zahrnuje ohromující množství krajin, výhledů a prostředí a nabízí jedinečné cestovatelské zážitky - od nádherných pláží v Goa, přes podmanivou bláznivost Kalkaty, břehy posvátné řeky Gangy ve Váránasí, zasněžené vrcholky Himálaje v Kašmíru až po starobylé, nádherně zpracované chrámy rozeseté po celé zemi. Nemluvě o živých a přátelských lidech a neuvěřitelné kuchyni.


Banka & Měna

Měna

Indická rupie je oficiální měnou Indické republiky. Moderní rupie se dělí na 100 paisů (jednotné číslo paisa), od roku 2011 jsou však zákonným platidlem pouze mince v hodnotě 50 paisů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách ₹5, ₹10, ₹20, ₹50, ₹100, ₹500 a ₹2000. Upozorňujeme, že od listopadu 2016 již starší bankovka ₹500 není platným zákonným platidlem a přijímány budou pouze nové bankovky ₹500.

Starší mince v rupiích jsou k dispozici v nominálních hodnotách ₹1, ₹2, ₹5, ₹10, ₹20,₹25, ₹50, ₹100, ₹500 a ₹1000; mince v hodnotě 20 a více jsou určeny pouze pro pamětní účely; jediná další rupiová mince má nominální hodnotu 50 paisů, protože nižší nominální hodnoty byly oficiálně staženy.

Dovoz a vývoz místní měny je zakázán. Dovoz zahraniční měny je neomezený. Musí však být deklarovány částky přesahující 5 000 USD nebo jejich ekvivalent v hotovosti nebo 10 000 USD nebo jejich ekvivalent ve všech formách měny. Vývoz cizí měny je povolen do výše dovezené a deklarované částky.

Měnu lze směnit v bankách, na letištích nebo v autorizovaných směnárnách. Mnoho hotelů má také zařízení na výměnu peněz, ale tato možnost je dražší. Výměna peněz prostřednictvím neautorizovaných směnáren je nezákonná. Nejsnadněji směnitelné jsou americké dolary a libry šterlinků.

Bankovnictví

Bankovní hodiny: Pondělí až pátek 10:30-15:30; so 10:30-13:00.

Přísně vzato, indickou měnu nemůžete ani dovážet, ani vyvážet, ale můžete si ji hned na letišti pořídit alespoň na dopravu do místa ubytování. Ve většině velkých měst jsou autorizovaní směnárníci a banky vám také vymění měnu ve slušném kurzu, pokud máte čas na papírování.

Dobrým způsobem, jak získat cestovní měnu, je bankomat, ale dejte si pozor na skryté bankovní poplatky, a to jak od banky, která bankomat poskytuje, tak od banky, která kartu vydala - také nevíte, jaký kurz dostanete. bankomaty najdete ve většině měst a doporučujeme je pro výběr hotovosti.

Karty Visa, MasterCard a American Express jsou obvykle přijímány v turistických hotelech a mnoha dalších obchodech. Debetní karty jsou také široce přijímány.

Cestovní šeky jsou běžně přijímány a lze je vyměnit v bankách a větších hotelech. Mezi nejrozšířenější měny patří americké dolary a libry šterlinků. Některé banky mohou odmítnout vyměnit některé značky cestovních šeků, zatímco jiné je vymění zcela ochotně.


Cesta, přeprava, Orientace

Indie je velká a existuje spousta zajímavých způsobů cestování po ní, z nichž většinu nelze označit za efektivní nebo přesné. Na každou cestu s pevně stanoveným termínem (např. let zpět) si nechte značnou časovou rezervu a snažte se pamatovat, že cesta tam by měla být polovinou zábavy.

Díky velké rozloze Indie a nejistým silnicím je létání vhodnou volbou, zejména proto, že ceny letenek v posledních letech klesly. Dokonce i na indické pobřežní ostrovy a do odlehlých horských států se létá, přičemž hlavní výjimky tvoří Sikkim a Arunáčalpradéš (i když přelet ze sousedních států je poměrně snadný). Kvůli rozmachu letecké dopravy v posledních několika letech letiště nestíhají držet krok s leteckým provozem. Většina indických letišť nadále funguje s jednou přistávací dráhou a několika nástupními branami. Fronty na odbavení a bezpečnostní kontroly mohou být strašně dlouhé, zejména v Dillí a Bombaji.

Železnice byly v Indii zavedeny v roce 1853, tedy před více než jedním a půl stoletím, Brity a dnes se Indie může pochlubit největší sítí železničních tratí na světě a železniční systém je velmi efektivní, i když ne vždy podle jízdního řádu. Cestování po indických železnicích vám dává možnost poznat indickou krajinu a malebnost z první ruky a je zpravidla ekonomičtější než vnitrostátní letecká doprava. Je to jeden z nejbezpečnějších způsobů cestování po Indii. Díky třídám od luxusních až po běžné je to nejlepší způsob, jak poznat zemi a její obyvatele. Většina cestujících ve vlaku na vás bude zvědavá a ráda si ukrátí čas povídáním.

V centrálních místech velkých měst, jako jsou letiště nebo nádraží, jsou k dispozici spolehlivé předplacené taxíky, které vám ušetří peníze i potíže s vyjednáváním. Dávejte si však pozor na podvodníky, kteří o sobě tvrdí, že provozují předplacené taxíky. Vždy si nejprve vyzvedněte stvrzenku z přepážky. Účtenka má dvě části - jedna část slouží pro vaši informaci a druhou část budete muset předat řidiči taxi až poté, co dorazíte do požadovaného cíle. Řidič taxislužby dostane svou platbu po předložení nebo předložení této druhé části na přepážce předplaceného taxi. Normální taxíky jezdící podle taxametru jsou obvykle běžnější. V mnoha městech mimo metropoli (nebo i v metropoli v závislosti na čase) mohou taxíky nebo auta jezdit bez obvyklého taxametru.

Ačkoli se po Indii nemůžete projet křížem krážem, autobusy jsou druhým nejoblíbenějším způsobem cestování po státech a jediným levným způsobem, jak se dostat do mnoha míst, která nejsou na železniční síti (např. Dharamsala).


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Vodu na pití, čištění zubů nebo výrobu ledu je třeba nejprve převařit nebo jinak sterilizovat. Mléko je často nepasterizované a mělo by se převařit. Vyhněte se mléčným výrobkům, které byly pravděpodobně vyrobeny z nepřevařeného mléka. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby. Nejezte saláty, zelenina by měla být vařená a ovoce si loupejte sami. Nejezte jídlo od pouličních prodavačů, pokud není horké. Voda z kohoutku není bezpečná k pití, spoléhejte na balenou vodu, která je běžně dostupná. Zkontrolujte však, zda je na balené vodě pečeť.

Indická jídla jsou světově proslulá svými dráždivými chutěmi, pikantností a obrovskou rozmanitostí. Kari se vytváří z jemného a delikátního míchání koření, jako je kmín, kurkuma, kardamom, zázvor, koriandr, muškátový oříšek a mák, i když se v jednotlivých oblastech liší a každé koření má léčivé vlastnosti a použití.

Zeleninové pokrmy jsou častější než v Evropě, zejména ovocné a kokosové pokrmy jižní Indie, zatímco severní Indie nabízí zcela odlišnou, ale stejně uspokojivou kuchyni. V některých státech, jako je Paňdžáb, Harijána a Uttarpradéš, patří k hlavnímu jídelníčku také chléb, jako je paranthas, čapatis, naans a rotis. Achary (nakládané okurky), pochutiny a čatní se opět liší podle regionů a dodávají úžasným jídlům další zvuk.

Také sladkosti neboli mithai mají své regionální speciality. Bývají mléčné a některé jsou sirupové a smažené. Známé severské sladkosti jsou gulab jamun, jalebi (stojí za to sledovat, jak se tyto cukrovinky na bázi sirupu vyrábějí na ulici), kulfi, kheer, halwa a laddu. Z východu jsou to rasgulla a rasmalai. Z jihu je několik dezertů typu burfi a halwa, jako je kokosové burfi a badam halwa z mandlí.

I když je třeba dávat pozor na to, kde člověk jí, výjimečné jídlo lze ochutnat i v tom nejskromnějším prostředí, jako je jídlo v ášramech, stejně jako v pětihvězdičkových restauracích. Nevegetariáni zde najdou báječně kořeněné pokrmy ze skopového masa podle regionálních specialit včetně rybích jídel typických pro pobřežní oblasti.

10 až 15 % je obvyklé v restauracích, které neukládají žádný servisní poplatek; nepovinné tam, kde se servisní poplatek připočítává k účtu.


Podnebí a Počasí

Po většinu roku panuje převážně horké počasí, které se v jednotlivých regionech značně liší. Nejchladnější počasí trvá přibližně od konce listopadu do začátku března, s čerstvými rány a večery a většinou slunečnými dny. Opravdu horké počasí, kdy je sucho, prašno a nepříjemně, panuje od března do června. Monzunové deště se ve většině regionů vyskytují v létě někdy od června do začátku října.


Doporučený Oděv

Ať už se jedná o muže nebo ženy, jedno pravidlo platí pro všechny návštěvníky Indie: nevycházejte z domu s holýma rukama nebo nohama. Jako cizinec budete přirozeně přitahovat pozornost, protože upřený pohled je na indických ulicích běžný a přijatelný, ale pokud zůstanete zahaleni, budete trpět mnohem méně negativní pozornosti. Na většině míst a ve většině ročních období v Indii vám tenké, volné plátěné nebo bavlněné kalhoty a košile na knoflíky zajistí pohodlí v horkém a vlhkém počasí a pomohou vám splynout s okolím. I když můžete vidět indické mladé lidi v těsných džínách a vypasovaných značkových topech, ve stejném oblečení byste vynikli podstatně více. Pokud v zimě navštívíte kterékoli místo v severní Indii - nejen hory, ale i Dillí - připravte se na pořádně chladné počasí. Vezměte si džíny a těžká trička a pořiďte si indický vlněný zábal.

Co vám na indické pláži projde, záleží jen na tom, kterou pláž navštívíte. Ve státě Goa, který je oblíbenou plážovou a klubovou destinací, jsou místní obyvatelé zvyklí vídat na pláži turistky v bikinách a indičtí muži často nosí plavky Speedos. Skromné oblečení však musí zůstat na pláži. Neprocházejte se po městě nebo po hotelu jen v bikinách a sarongu. V méně frekventovaných západních plážových destinacích, jako jsou pláže v okolí Bombaje, Alibagu a Chowpatty nebo kdekoli na jihu, vyrazte na pláž v lehkých kalhotách a tunice.

Při samostatných návštěvách chrámů a dalších náboženských památek nebo v rámci zájezdu si dávejte pozor na cedule, které návštěvníkům doporučují, aby se při vstupu do chrámu oblékli určitým způsobem. Indická vláda radí, že některé náboženské instituce vyžadují, aby si návštěvníci zakryli hlavu nebo sundali boty, a samozřejmostí je i uctivé zakrytí nohou a rukou. Na některých místech mohou platit specifičtější požadavky, například obléknout si určitou barevnou šerpu nebo pokrývku podobnou sarongu. Vezměte si příklad z ostatních návštěvníků vycházejících z místa.


Dostupnost Internetu

Většina ubytovacích zařízení nabízí Wi-Fi (zdarma nebo za poplatek) ve svých business centrech, pokojích nebo restauracích. Internetové kavárny najdete ve většině obchodních zón a nákupních center. Kromě toho některé indické restaurace nabízejí Wi-Fi připojení (zdarma nebo za poplatek).


Elektřina a Standard Zásuvek

V Indii se většinou používají elektrické zásuvky typu D s 5 ampéry podle normy BS-546. Jedná se vlastně o starou britskou normu. Indickou zástrčku a zásuvku typu D nelze zaměňovat s jihoafrickou zástrčkou a zásuvkou typu M. Na obrázcích vypadají velmi podobně, ale jihoafrický typ je mnohem větší než typ indický a jsou fyzicky nekompatibilní. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér.

Elektrické zásuvky (zásuvky) v Indii obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud vaše spotřebiče nejsou kompatibilní s elektrickým výstupem 220-240 voltů, bude nutný měnič napětí.


zpět na přehled