AZORSKÉ OSTROVY

Sdílet:

Portugal

Portugalsko je díky své poměrně izolované poloze v jihozápadní části Evropy nejméně navštěvovanou a nejvíce podceňovanou turistickou destinací kontinentu. Díky menšímu počtu turistů si zde můžete vychutnat autentické zážitky v klidnějším prostředí. Do svého itineráře zařaďte návštěvy středověkých hradů na vrcholcích kopců, zdobených paláců, dlážděných vesnic a architektonicky úžasných měst. Země oplývá fascinující kulturou, úchvatnými přírodními krásami a množstvím zábavných a rozmanitých aktivit. Jediný den můžete strávit pěšími túrami po svěžích zelených horách, setkáváním se s přátelskými místními obyvateli a putováním po malebných vinicích a popíjením proslulého sametového portského vína. Když k tomu přidáte spoustu čerstvých mořských plodů, pobřeží poseté odlehlými písečnými plážemi a přijatelnou cenu, je to ideální volba pro dovolenou.


Banka & Měna

Měna

Euro (EUR; symbol €) = 100 centů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 EUR. Mince jsou v nominálních hodnotách 2 € a 1 € a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent.

Kreditní karty

Kreditní karty American Express, MasterCard a Visa jsou běžně přijímány i mimo města, na čerpacích stanicích se obvykle platí kreditními kartami a hotovostí.

BANKOMATY

Ve většině větších supermarketů a nákupních zónách ve většině měst jsou bankomaty (Multibanco), jejichž pokyny jsou v případě potřeby k dispozici v angličtině. Vybírat můžete maximálně 200 €, a pokud uvidíte šest hvězdiček, nikoli čtyři, stačí zadat normální čtyři čísla a stisknout tlačítko pokračovat. Pokud se zobrazí hlášení "služba nedostupná", je pravděpodobné, že bankomat nemá hotovost - zejména o víkendech a v pondělí ráno. Na automatu se zobrazí ikona s křížkem.

Bankomaty Multibanco najdete také v každém menším městě a dokonce i ve vesnicích po celém Portugalsku. Za mezinárodní transakci vám bude účtován poplatek. Stánky na přepočet měn vznikají všude tam, kde je stálý příliv turistů, ale pozor, čím blíže jsou turistickým atrakcím, tím horší kurzy nabízejí.

Bankovní hodiny

Obecně platí po-pá 0830-1530 (některé banky v Lisabonu mají otevřeno až do 18:00). V menších městech může banka zavřít na oběd, zatímco mnoho poboček již nenabízí směnárenské služby.

Směnárny

Eura si můžete velmi snadno koupit nebo vyměnit v cambios (směnárnách), hotelech a obchodech. Mnoho bank již směnárny nenabízí, zatímco nejlepší kurzy a provize obvykle najdete ve směnárnách ve větších městech. Zdaleka nejhorší kurzy jsou na letištích a v hotelech. Nejlepší je dávat si při nákupech pozor a vždy si zkontrolovat výši provizí.

Portugalsko duty-freePřehled

Portugalsko je součástí Evropské unie. Pokud cestujete ze zemí mimo EU, máte nárok na nákup parfémů, péče o pleť, kosmetiky, šampaňského, vína, vybraných lihovin, módních doplňků, dárků a suvenýrů - vše za ceny odpovídající bezcelní dani.

 


Cesta, přeprava, Orientace

Vzduch

Společnost TAP Air Portugal  provozuje lety mezi Lisabonem, Faro, Madeirou, Porto Santo, Portem a Azory. K dispozici jsou také charterové lety. Leteckou společností pro Azory je SATA (Sociedade Acoriana de Transportes Aereos), která provozuje svou linku Air Açores mezi jednotlivými ostrovy.

Portugalsko není obrovské, proto je pravděpodobně rozumnější jezdit mezi pevninskými městy autem, pokud nechcete létat mezi městy Porto a Faro na opačných koncích země.

Silnice

Cesty mezi hlavními městy a městečky podél pobřeží jsou na dostatečné úrovni. Některé z menších silnic dále do vnitrozemí však mohou být místy drsné, i když se na ně nakonec dostanete. Také samotní portugalští řidiči mohou být nevyzpytatelní, proto buďte vždy ostražití.

Čerpací stanice mají zpravidla otevřeno od 7:00 do 20:00, i když některé jsou otevřené 24 hodin denně.

Cestování po dálnici je podmíněno elektronickým mýtným systémem Via Verde ve vašem autě nebo obvyklými platbami v hotovosti a kartou podle ujeté vzdálenosti a typu vozidla.

Strana silnice

Vpravo

Půjčovna aut

K dispozici u hlavních i místních poskytovatelů v hlavních městech a na letištích, s řidičem nebo bez něj. Pro pronájem vozu musíte být starší 21 až 25 let.

Taxi

Taxikáři obvykle nedostávají spropitné, ale cestující běžně zaokrouhlují jízdné.

Dokumentace

Mezinárodní řidičské průkazy nebo zahraniční řidičské průkazy jsou akceptovány. Pojištění odpovědnosti za škodu je povinné. Podle požadavků portugalského silničního zákona musí mít zájemci o řízení automobilu platný národní/mezinárodní řidičský průkaz, další úřední doklady s fotografií, knihu jízd nebo nájemní smlouvu a odpovídající pojištění vozidla. Pokud na požádání úřadů nepředložíte některý z výše uvedených dokladů, bude vám na místě uložena peněžitá pokuta. Pro dodávku je nutný průkaz Carnet de Passage.

Cestování po městě

Společnost Transportes de Lisboa provozuje lisabonskou veřejnou dopravu, včetně rozsáhlého systému metra, tramvají, autobusů a trajektů přes řeku Tagus. Pro překonávání větších vzdáleností jsou užitečné městské příměstské železniční linky provozované Portugalskými železnicemi. Také Porto má metro (Metro de Porto), tramvaje a autobusy. V obou městech jsou snadno dostupné taxíky, podobně jako ve zbytku země.

Železnice

Comboios de Portugal - CP je portugalský národní železniční dopravce. Vlaky Alfa Pendular nabízejí nejrychlejší železniční spojení z Lisabonu do Algarve a z hlavního města na sever (Porto, Braga nebo Guimarães, se zastávkami v Coimbře a Aveiru); služba Intercidades (Intercity) pokrývá trasy z Lisabonu, Porta, Alenteja a Lisabonu do Algarve.

Celou zemi pokrývá rozsáhlá síť regionálních, meziregionálních a příměstských vlaků. Turistické oblasti Cascais a Sintra jsou s Lisabonem spojeny častými rychlíky. Vysokorychlostní vlaky Alfa jezdí mezi Lisabonem a Portem přes Coimbru a Aveiro.

 


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Portugalská kuchyně není v jiných částech Evropy, potažmo světa, příliš známá, nicméně rozhodně stojí za to ji pořádně prozkoumat. Mořské plody jsou běžnou součástí jídelníčku, zejména slaná treska, kterou je třeba milovat nebo nenávidět. Tvoří základ stovek receptů a měli byste ji alespoň jednou vyzkoušet. Ančovičky, okoun, škeble, mušle, losos, mořský vlk, mořský jazyk a mečoun jsou na chuťové buňky jednodušší a také oblíbené.

Koření peri-peri se hojně používá k ochucení kuřecího masa a krevet, zatímco goanské kari koření dodává další chuť také různým pokrmům a vývarům, které se hojně konzumují. Milovníci masa si mohou pochutnat na espetadě (grilované špízy z hovězího masa s česnekem), leitão (selátko) a cozido à portuguesa, což je směs hovězího, vepřového masa, klobásy a zeleniny v lahodném pokrmu. Další tradiční pochoutkou je porco à alentejana (vepřové maso s mušlemi po alentejsku).

Na stolech se objevují sladkosti, jako je čokoládová pěna a arroz doce (rýžový nákyp s příchutí citronu a skořice), a klasické žloutkové a cukrové koláče, které jsou vynikajícím zakončením jídla. Stejně jako v mnoha jiných menších evropských zemích věnujte čas vyhledávání místních obchodů, barů a restaurací a ptejte se, co místní jedí a pijí.

Spropitné


K účtům v hotelech a restauracích se nejčastěji nepřipočítává poplatek za obsluhu, takže pokud jste se svým zážitkem spokojeni, dejte spropitné ve výši 10 až 15 %. Pár eur pro hotelové pokojské a nosiče se považuje za přiměřené. Pokud si nepřejete dát 10 %, zaokrouhlete cenu taxíku na nejbližších pět eur. Poplatek za služby je na méně turistickém severu běžnější než na rušném jihu


Podnebí a Počasí

Portugalsko se vyznačuje především teplým mírným středomořským podnebím s výrazným vlhkým obdobím v zimě. V zimě se v Portugalsku vyskytují podobné teploty jako ve španělských pobřežních městech, tj. průměrná denní maxima kolem 16 °C. Portugalská letoviska jsou však mnohem vlhčí, v průměru je zde jen asi 14 suchých dnů. V průměru lze očekávat 5-6 hodin slunečního svitu denně. V jarních měsících dochází k postupnému oteplování, přičemž průměrné denní maximální teploty dosahují v květnu až 22 °C. Pobřeží obrácené k Atlantiku zůstává vlhčí než španělské pobřeží obrácené ke Středozemnímu moři, s přibližně 18 suchými dny za měsíc.


Doporučený Oděv

Doporučujeme lehké až středně těžké oblečení a oblečení do deště (v Portugalsku je jeden z nejvyšších srážkových úhrnů v Evropě). V létě si oblékněte velmi lehké látky, nejlépe lněné, protože teploty mohou stoupat a při špatném zabalení mohou být velmi nepříjemné. Pokud cestujete na jaře nebo na podzim, zabalte si kombinaci obojího.


Dostupnost Internetu

Wi-Fi připojení je k dispozici v různých hotelech, restauracích a veřejných budovách. Ve většině městských a některých venkovských oblastí se nacházejí internetové kavárny a na poštách jsou k dispozici webové služby.


Elektřina a Standard Zásuvek

V Portugalsku se používají dva typy elektrických zásuvek: typ C (CEE 7/16 Europlug) a typ F (CEE 7/4 Schuko). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Cestovní adaptéry jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.

Elektrické zásuvky v Portugalsku obvykle dodávají elektřinu o napětí 220-240 V AC. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s napětím 220-240 V, bude nutný měnič napětí.

 


zpět na přehled