Namibie - svůdná a nepoznaná

Sdílet:

Namibia

Namibie je zemí nesmírných přírodních kontrastů: pestrobarevných pouští s dunami o výšce až 400 m, drsných hor, hustých lesů, výpravného safari či návětrných pláží dravého atlantického pobřeží. Každý den putování nabízí nová dobrodružství, neopakovatelná setkání s původními obyvateli a pestrá střídání krajinotvorných vzorců. Namibie odvozuje své jméno od názvu věkovité pouště Namib Desert – dlouhého (1 600 km), úzkého (50 až 160 km) pásu pobřežní pouště plného života, v němž najdeme neobvyklé množství rostlin, stromů a živočichů dokonale adaptovaných na podmínky zdánlivě nehostinného prostředí. Namib znamená podle místního jazyka „nesmírný“ a poušť částí zasahuje až do jihozápadní oblasti Angoly. Namib Desert je považována za nejstarší na světě, neboť pamatuje suché podmínky před nejméně 80 miliony lety. Její extrémní suchost je způsobena tlakovou níží mrazivého vzduchu, která se stáčí podél pobřeží. Každoročně zde spadne pouhých 10 mm srážek.

OBYVATELSTVO
Podle posledního oficiálního sčítání lidu (z roku 2013) žije v Namibii 2,3 milionu obyvatel. S hustotou cca 2,5 obyvatel na 1 km čtvereční se řadí k nejméně obydleným státům světa. Namibijci jsou většinou příslušníky Ovambského kmene (50 %), zastoupení ostatních kmenů je nízké. 75 % Namibijců je gramotných a téměř 82 % jsou křesťané, hlavně protestanti.

VLÁDNÍ SYSTÉM
V Namibii panuje parlamentní demokracie s ústavu, která je vysoce hodnocena zahraničními pozorovateli. Hlavou státu je prezident, který je volen na pětileté období.

KRÁTCE Z HISTORIE
V roce 1884 se stala Namibie německou kolonií. Němečtí vojáci a farmáři zabírali domorodcům pastviny a zabavovali dobytek. V roce 1904 povstal proti kolonizátorům kmen Hererů. Povstání bylo potlačeno a mělo za následek tři roky trvající genocidu, které padlo za oběť cca 65 z 80 tisíc Hererů. Zbývající byli uvězněni v táborech, kde vykonávali nucené práce. Jejich půda byla císařským dekretem zkonfiskována a rozdělena mezi bílé farmáře. Během 1. světové války se Namibie dostala pod kontrolu Jihoafrické republiky, která ji spravovala jako mandátní území Ligy Národů. Po 2. světové válce byla země Jihoafrickou republikou anektována a nezávislost získala až po 106 letech v březnu 1990.

JAZYK
Oficiálním jazykem je angličtina. Němčina a afrikánština jsou ovšem rovněž velice rozšířené a hojně používané jazyky. Vedle toho existuje v Namibii 15 různých skupin hovořících přibližně 27 různými jazyky a dialekty.


Vstupní Požadavky

  • Platný cestovní pas s minimálně dvěma volnými stranami vedle sebe. Pas by měl  být platný ještě alespoň 6 měsíců po datu předpokládaného opuštění Namibie. Nesplnění těchto podmínek bude znamenat, že cestující nebude vpuštěn na území  Namibie!
  • Letenka
  • Namibijské vízum


Banka & Měna

Namibijský dolar (NAD) má stejnou hodnotu jako jihoafrický Rand (ZAR) – čili cca 1:1,7 Kč. Rand je v Namibii legálním platidlem a je akceptován v celé zemi. Ve většině hotelů a obchodů lze rovněž platit mezinárodní platební kartou. Nejvhodnější měnou k výměně je americký dolar, který směníme nejlépe rovnou po příletu na letišti. K výběru hotovosti lze rovněž použít bankomaty (ATM).


Cesta, přeprava, Orientace

Public transport in Namibia is geared towards the needs of the local populace, and is confined to main roads between major population centres. Although cheap and reliable, it is of little use to the traveller as most of Namibia’s tourist attractions lie off the beaten track.

It is easy to travel around Namibia by car, and a 2WD vehicle is perfectly adaquate for most journeys. However, long distances, poor mobile phone coverage outside of main towns and infrequent petrol stations that only accept cash mean that planning ahead is vital.

There are major airlines that fly into Windhoek and Swakopmund. Other destinations are reachable by car or charter flight. 

Namibians drive on the left and all signposts are in English. Seat belts must be worn at all times and talking in a mobile phone while driving is prohibited. The general speed limit is 120km/h on tarred roads outside of towns and 100km/h on gravel roads. In built up areas, the speed limit is 60km/h.


Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení

Očkování proti žloutence typu A a B je doporučeno všem cestovatelům bez ohledu na cílovou zemi. Žádná další očkování nejsou povinná. Nenechávejte si vnutit očkování proti žluté zimnici – nevyskytuje se v žádné z navštívených zemí. Malárie: Etosha NP - slabě malarická oblast | Caprivi Strip - slabě malarická oblast | Victoria Falls - malarická oblast. Pro všechny tři oblasti doporučujeme užívání antimalarik, případně jiné nemedicínské ochrany jako dlouhých rukávů a nohavic po setmění či používání repelentu. Postup konzultujte před odjezdem s lékařem.


Bezpečnostní Upozornění

JAR: navzdory extrémně negativní a hrubě zkreslující mediální masáži českých médií jsou bezpečnostní rizika v JAR pro turisty minimální. JAR lze jednoznačně považovat za turisticky bezpečnou zemi. Posuďte sami: v roce 2018 přijelo do JAR 349.000 Němců, 196.000 Francouzů, téměř půl milionu Britů a 370 tisíc Američanů. Ano, jde o velké země. Jenže, zatímco z ČR přijelo "jen" 10.000 turistů, tak z polovičního Dánska přes 28.000 a srovnatelného Švédska bezmála 50.000 cestovatelů.

Základní pravidlo zní: používat zdravý selský rozum a dbát rad průvodce. Chorobné obavy o vlastní bezpečí do JAR nepatří. Vedle toho se lze řídit níže uvedenými vodítky:

  • nebrat si na cestu cenné věci jako šperky, zlaté řetězy, masivní náhrdelníky apod.
  • cenné předměty a peníze (kromě menších částek) uložit do trezoru na pokoji či v recepci
  • vyhýbat se odlehlým a temným místům asi tak, jako se jim vyhýbají italští turisté při první návštěvě Václavského náměstí v Praze.
  • nekomunikovat s žebráky a pobudy na ulici | nenechávat ve vozech povalovat jakékoliv předměty (ani části oblečení)
  • bez průvodce se vyhýbat návštěvám černošským předměstím (tzv. townships)

Namibie, Botswana a Zimbabwe: žádné jiné pravidlo, než „zdravý selský rozum“ není nutné zmiňovat, jde o země bez významnějších bezpečnostních rizik.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Traditional Namibian cuisine is rarely served and so the food at restaurants tends to be European in style and is, generally, of a very high standard. 

Namibia is very meat-orientated, and many menu options will feature steaks from various animals. However, there is usually a vegetarian and seafood section offered by most camps and restaurants.

In the supermarkets you'll find pre-wrapped fresh fruit and vegetables (though the more remote the areas you visit, the smaller your choice), and plenty of canned foods, pasta, rice, bread, etc. Most of this is imported from South Africa.

The water in Namibia's main towns is generally safe to drink, though it may taste a little metallic if it has been piped for miles. Natural sources should usually be purified, though water from underground springs and dry riverbeds seldom causes any problems. However, filtered and bottled water are readily available in most towns and all camps, lodges and hotels.


Podnebí a Počasí

Namibie má v průměru 300 slunečních dnů v roce! Podnebí je typické pro zemi polopouští s pravidelnými cykly období sucha. Od září do dubna se teploty ve vnitrozemí pohybují kolem 15 °C do 35 °C, zatímco v pobřežních oblastech mezi 12°C a 22 °C. V noci může dojít ke značnému ochlazení. Během zimních měsíců – květen až srpen – se denní teploty pohybují od 7 °C do 28 °C. Období dešťů trvá od října do dubna.


Doporučený Oděv

V létě dávejte přednost bavlněnému před syntetickým oblečením. Zimy bývají mírné, přičemž přes den snadno vystačíte s lehčím oblečení. Teplejší svetr či bundu oceníte večer a brzy ráno, kdy se v některých případech mohou teploty otřít i o 0 °C. Totéž platí i pro chladnější a větrné počasí u pobřeží. Doporučujeme pohodlné (kotníkové) boty pro vycházky v horském terénu a lehké sandále pro chvíle strávené cestováním. Přibalit byste si neměli zapomenout: dalekohled, pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, osušku, regenerační krém, jelení lůj a repelent proti komárům.


Elektřina a Standard Zásuvek

220/240 voltů.  Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku.  Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A). Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).


zpět na přehled