Namibie - svůdná a nepoznaná

Sdílet:

Namibia

Namibie je zemí nesmírných přírodních kontrastů: pestrobarevných pouští s dunami o výšce až 400 m, drsných hor, hustých lesů, výpravného safari či návětrných pláží dravého atlantického pobřeží. Každý den putování nabízí nová dobrodružství, neopakovatelná setkání s původními obyvateli a pestrá střídání krajinotvorných vzorců. Namibie odvozuje své jméno od názvu věkovité pouště Namib Desert – dlouhého (1 600 km), úzkého (50 až 160 km) pásu pobřežní pouště plného života, v němž najdeme neobvyklé množství rostlin, stromů a živočichů dokonale adaptovaných na podmínky zdánlivě nehostinného prostředí. Namib znamená podle místního jazyka „nesmírný“ a poušť částí zasahuje až do jihozápadní oblasti Angoly. Namib Desert je považována za nejstarší na světě, neboť pamatuje suché podmínky před nejméně 80 miliony lety. Její extrémní suchost je způsobena tlakovou níží mrazivého vzduchu, která se stáčí podél pobřeží. Každoročně zde spadne pouhých 10 mm srážek.

OBYVATELSTVO
Podle posledního oficiálního sčítání lidu (z roku 2013) žije v Namibii 2,3 milionu obyvatel. S hustotou cca 2,5 obyvatel na 1 km čtvereční se řadí k nejméně obydleným státům světa. Namibijci jsou většinou příslušníky Ovambského kmene (50 %), zastoupení ostatních kmenů je nízké. 75 % Namibijců je gramotných a téměř 82 % jsou křesťané, hlavně protestanti.

VLÁDNÍ SYSTÉM
V Namibii panuje parlamentní demokracie s ústavu, která je vysoce hodnocena zahraničními pozorovateli. Hlavou státu je prezident, který je volen na pětileté období.

KRÁTCE Z HISTORIE
V roce 1884 se stala Namibie německou kolonií. Němečtí vojáci a farmáři zabírali domorodcům pastviny a zabavovali dobytek. V roce 1904 povstal proti kolonizátorům kmen Hererů. Povstání bylo potlačeno a mělo za následek tři roky trvající genocidu, které padlo za oběť cca 65 z 80 tisíc Hererů. Zbývající byli uvězněni v táborech, kde vykonávali nucené práce. Jejich půda byla císařským dekretem zkonfiskována a rozdělena mezi bílé farmáře. Během 1. světové války se Namibie dostala pod kontrolu Jihoafrické republiky, která ji spravovala jako mandátní území Ligy Národů. Po 2. světové válce byla země Jihoafrickou republikou anektována a nezávislost získala až po 106 letech v březnu 1990.

JAZYK
Oficiálním jazykem je angličtina. Němčina a afrikánština jsou ovšem rovněž velice rozšířené a hojně používané jazyky. Vedle toho existuje v Namibii 15 různých skupin hovořících přibližně 27 různými jazyky a dialekty.

Southern Namibia

dní 2 - 3

Southern Namibia offers a harsh but beautiful environment stretching from the Orange River up to the Central Namibian highlands, Southern Namibia is epitomised by vast, slowly changing landscapes. The breathtakingly beautiful landscape features the Naukluft mountains, Namib desert dunes, and the Fish River Canyon. Southern Namibia is dotted with quiver trees, covered in golden grasslands, and crowned with burnt red dunes fringed by blue sky-lines. A spectacular array of wildlife roams freely including klipspringer, oryx and kudu. Visitors can soak up the breathtaking views of the Fish River Canyon, discover the wild desert horses near Aus, and explore the famous ghost town of Kolmanskop. Don't miss the ancient ochre dunes of Sossusvlei.

Ubytování

Více Informací

Southern Namibia

Hlavní Atrakce

Kalahari Namibia

Fish River Canyon

dní 3 - 4

Rybí řeka vytvořila na jihu Namibie epickou skalnatou říši divů a zároveň největší africký a druhý největší kaňon světa. Fish River Canyon měří neuvěřitelných 160 kilometrů na délku, v některých místech 27 kilometrů na šířku a dosahuje hloubky až 550 m. Úžasná přírodní krása tohoto geologického zázraku přitahuje návštěvníky z celého světa.

Luderitz

dní 4 - 5

Luderitz, zasazený mezi drsné a ostré pobřeží Atlantiku a vyprahlou poušť Namib se nachází v neuvěřitelně jedinečném geografickém prostředí. Toto přímořské město je něco jako anomálie zamrzlá v čase - kus Bavorska z 19. století. V osadě se nacházejí luteránské kostely, německé pekárny a koloniální budovy, které se pyšní německou secesní architekturou, zatímco její větrné pláže jsou domovem plameňáků, pštrosů, tuleňů a tučňáků. Nedaleké městečko duchů Kolmanskop, které téměř strávily pouštní duny, je jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí v okolí. Nachází se přibližně 10 kilometrů od centra Luderitzu. 

Sesriem

dní 5 - 6

Protože v Sossusvlei není žádné ubytování, návštěvníci této pouštní divočiny se pravděpodobně ubytují v 65 kilometrů vzdáleném Sesriemu, kde jsou kempy a chatky, z nichž lze duny prozkoumat. Sesriemský kaňon, hluboká propast vyhloubená ve skalách vodou, je pozoruhodným přírodním prvkem oblasti, který je nejlepší prozkoumat pěšky. Na obou stranách kaňonu se prudce zvedají kamenné stěny, v jeho skalách hnízdí ptáci a po římsách se prohánějí ještěrky. Název kaňonu vznikl v době, kdy jej první osadníci používali jako zdroj vody a pomocí šesti kožených řemínků ("ses riem" - šest řemínků) svázaných dohromady spouštěli vědra do vody na dně kaňonu).

Ubytování

Více Informací

Sesriem

Alternativní Ubytování

Desert Quiver Camp

Swakopmund

dní 6 - 8

Přímořské město Swakopmund, které se rozkládá podél malebného pobřeží Namibie, je známé svými široce otevřenými cestami, koloniální architekturou a nekonečnými vlnami písečných dun, které jej obklopují.

Swakopmund byl založen v roce 1892 jako klíčový přístav pro vstup do německé jihozápadní Afriky. Německý odkaz je všudypřítomný a město je popisováno jako němečtější než Německo. Swakopmund je hlavním městem turistické oblasti Skeleton Coast. Zvláštní směsice německých a namibijských vlivů, uvolněna atmosféra a chladný mořský vánek z něj činí velmi oblíbenou namibijskou destinaci. Návštěvníci se mohou těšit na řadu vzrušujících aktivit, mezi které patří: jízda na čtyřkolkách, jízda na koni, paragliding, rybaření, prohlídky památek, fascinující pouštní výlety atd...

Klima je kvůli studenému proudu z Atlantiku chladnější a sušší oproti zbytku Namibie. Průměrná teplota v lednu je 25 °C, a v červenci 15 °C, chladnější podnebí způsobuje Benguelský proud z Atlantiku. Roční srážkové úhrny jsou do 15 mm.

Brandberg

dní 8 - 9

Masiv Brandberg, což v překladu znamená "Ohnivá hora", se nachází na severozápadě Namibie a je nejvyšším vrcholem Namibie. V jeho zenitu se nachází Königstein (Králův kámen), který dosahuje neuvěřitelných 2573 metrů nad mořem. Tento vrchol, pojmenovaný podle zářivě oranžového odstínu, do kterého se někdy zbarvuje při západu slunce, je bezpochyby hlavní atrakcí regionu. Brandberg je pro Sany po staletí posvátný. Rokle Tsisab na jeho úpatí je prostoupena více než 45 000 starobylými sanskými skalními malbami, včetně slavné "Bílé paní" (White Lady). Návštěvníci se sem sjíždějí, aby si prohlédli tuto jedinečnou křováckou malbu, která je údajně stará více než 2000 let. Mezi další oblíbené atrakce patří nedotčená příroda a volně se pohybující divoká zvířata, jako jsou horské zebry, kudu, antilopy a pouštní sloni.

Více Informací

Brandberg

Alternativní Ubytování

Twyfelfontein Country Lodge

Etosha South

dní 9 - 10

Etosha South se nachází jižně od hranice národního parku Etosha v severozápadní Namibii a tvoří jižní oblast tohoto divokého ráje. Soukromá rezervace Ongava sdílí jižní hranici s národním parkem Etosha a nabízí řadu luxusních chat s výhledem na malebnou krajinu posetou bohatou divokou zvěří. Do národního parku se dostanete jižním vchodem u Anderssonovy brány. Návštěvníci zde mohou spatřit celou řadu divokých zvířat, včetně lvů, žiraf, slonů, bílých a černých nosorožců. K oblíbeným aktivitám patří safari, pěší stopování nosorožců, procházky přírodou s průvodcem nebo pozorování západu slunce nad nádhernou africkou krajinou.

Více Informací

Etosha South

Alternativní Ubytování

Okaukuejo Resort

Etosha National Park

dní 10 - 11

Národní park Etosha se rozkládá na ploše 22 270 km² v severozápadní Namibii . Byl založen roku 1907, tedy v době, kdy byla Namibie německou kolonií. V té době byl zároveň s rozlohou 100 000 km² vůbec největší přírodní rezervací světa. V dnešní době však zejména díky významným politickým změnám nedosahuje ani jedné třetiny své původní rozlohy, i přesto se však jedná o velmi významnou a rozlehlou krajinnou oblast, ve které se vyskytuje velké množství ohrožených živočišných druhů, mezi které patří např. nosorožec dvourohý nebo endemický poddruh impaly – impala černočelá (Aepyceros melampus petersi), dále se zde běžně vyskytují např. žirafy, sloni či lvi. V srdci parku se nachází Etosha Pan - mělká prohlubně o rozloze 5 000 kilometrů čtverečních. Pánev se po sezónních deštích naplní vodou, což z ní dělá ideální prostředí pro divokou zvěř. V období sucha přitahují divokou zvěř prameny a napajedla, která zajišťují vynikající safari.

Ubytování

Více Informací

Etosha National Park

Tsumeb

dní 11 - 12

Tsumeb je největší město v regionu Oshikoto a nejbližší městské centrum známého národního parku Etosha. Je označováno za "bránu na sever Namibie". Tsumeb je známý také díky slavnému dolu Tsumeb a díky tomu, že se zde nachází největší množství minerálů na jednom místě na světě. Oblast je bohatá na nádherné polodrahokamy, které si můžete v plné kráse prohlédnout v Tsumebském muzeu. Než se návštěvníci vydají do slavné přírodní oblasti Etosha, mohou se zastavit v Centru umění a řemesel, v kulturní vesnici Tsumeb a ve Starém dole, který dokumentuje bohatou historii Namibie. Nenechte si ujít příležitost vychutnat si syrovou a krásnou krajinu města jiným způsobem: skočte s padákem s Tsumeb Flying Club a zažijte vzrušení na celý život.

Ubytování

Více Informací

Tsumeb

Alternativní Ubytování

Namutoni Resort

Windhoek

dní 12 - 13

Windhoek (původně namašsky Ai-Gams, německy také Windhuk) je hlavní město Namibie. Leží v nadmořské výšce 1656 metrů na náhorní plošině Khomas Highland poblíž horského masivu Auasberg.

Ve městě je sídlo katolického arcibiskupství a anglikánského biskupství a univerzita. Zastoupen je potravinářský a strojírenský průmysl, fungují zde i tepelné elektrárny. Windhoek je obchodní centrum (obchod s ovčími kůžemi) a sídlo potravinářského zpracovatelského průmyslu (mlékárna, továrna na rybí konzervy, pivovar). Mezinárodní letiště leží asi 40 km od města.

Ve městě je mnoho budov z doby německé kolonizace (okolo roku 1900). Koncem 80. let 20. století město zaznamenalo značný územní rozmach.

V polovině 19. století se osady zmocnil náčelník Jan Jonker Afrikaner (1790-1861). Němci území obsadili roku 1885; roku 1891 se Windhoek stal hlavním městem Německé jihozápadní Afriky. Roku 1893 se zde usadili první běloši. Během 1. světové války město obsadila jihoafrická vojska. Vznikem nezávislé Namibie roku 1990 skončil také hospodářský i politický vliv Jihoafrické republiky.

Ubytování

Více Informací

Windhoek

Alternativní Ubytování

Montebello Guesthouse Villa Vista Guesthouse
zpět na přehled