EXO 388 - Tanzanie - safari v srdci divočiny

Sdílet:

Tanzania

Tanzanie je stát na východním pobřeží střední Afriky. Vznikla v roce 1964 sloučením dvou původně nezávislých států Tanganiky, ležící u stejnojmenného jezera, a Zanzibaru. Na severovýchodě s ní sousedí Keňa, na severu Uganda, na severozápadě Rwanda a Burundi, na západě Demokratická republika Kongo, na jihozápadě Zambie a Malawi a na jihu Mosambik. V letech 1885–1919 bylo území německou kolonií pod názvem Německá východní Afrika. Dřívější oficiální anglický název země byl United Republic of Tanganyika and Zanzibar. Ten se později změnil na United Republic of Tanzania. Název Tanzanie je odvozen z názvů obou zakladatelských států. Ty se sloučily v šedesátých letech po získání nezávislosti na Velké Británii.

Originální název ve svahilštině je Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, v češtině Tanzanská sjednocená republika.


Vstupní Požadavky

Aktuální vstupní podmínky do Tanzánie:

VŠICHNI CESTUJÍCÍ:

  • pro vstup je nutné vízum, o které se žádá elektronicky minimálně 10 pracovních dní před odletem
  • na Zanzibaru hradí každý turista turistickou taxu "Infrastructure Tax", určenou na rozvoj infrastruktury ostrova, ve výši 1,- USD/osoba/1 noc. Taxa je splatná na místě v rámci hotelového účtu.
  • pro vstup z území Keni, či jiného sousedního státu, je povinnost předložit mezinárodní očkovací průkaz s platným vyznačeným očkováním proti žluté zimnici
  • v návaznosti na vývoj Covid 19 ve světě byla zrušena při příletu do pevninské části Tanzanie i na ostrov Zanzibar povinnost předkládat doklad o provedeném očkování, či negativní výsledek PCR testu. Přesto se všem cestujícím doporučuje, aby měli před cestou do Tanzanie ukončené očkování proti Covid 19. U cestujících vykazujících symptomy onemocnění může být proveden po příletu/příjezdu do země antigenní test a případně nařízena karanténa. Taktéž byla zrušena povinnost vyplňování příjezdových formulářů. 

 


Banka & Měna

Oficiální měnou je tanzánský šilink (TZS), bankovky jsou v hodnotách 200, 500, 1.000, 5.000 a 10.000 šilinků. Mince jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 šilinků.   Za 1 americký dolar obdržíte přibližně 2.700,- TZS.

Doporučujeme využít oficiálních směnáren či místních bank, směnné kursy v hotelech jsou nepatrně nižší. Nejvhodnější měnou s sebou jsou americké dolary (vydané po roce 2 013, starší dolary nechtějí v Tanzánii vůbec přijímat).  

Embosované kreditní karty (VISA, MASTER) jsou  dnes akceptovány ve všech větších hotelech, může být navíc účtován poplatek 3 - 5% k ceně. Bankomaty se nacházejí pouze ve větších městech, ale bývají často mimo provoz. Proto doporučujeme dostatečnou hotovost sebou. Dnes jsou již běžně dostupné bankomaty ATM, které většinou i fungují, ale poplatky za výběry jsou dost vysoké. 


 


Cesta, přeprava, Orientace

V Tanzánii se jezdí vlevo a doprava je pro Evropany velmi nepřehledná (zejména na Zanzibaru). Ačkoliv se na ostrově hodně zapracovalo na opravách a stavbě nových místních komunikací, stav silnic mimo města a tras do turistických letovisek je velmi špatný. Především na venkově jsou silnice jen prašné, s mnoha dírami a v období dešťů s velkými loužemi.

K řízení vozidla v Tanzánii je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz. Na Zanzibaru je pak nutno dále požádat o místní povolení, které vystavuje policejní oddělení ve Stone Townu. Cena tohoto povolení činí cca 25,- USD a k jeho získání potřebujete kopii mezinárodního řidičského průkazu a 2 fotografie pasového formátu.

Orientační cena pronájmu terénního automobilu Suzuki Vitara je přibližně 80,- USD za den (vzhledem k stavu místních silnic doporučujeme jen pronájem vozidel 4 x 4). Dále si každý nájemce vozidla hradí pohonné hmoty. Při pronájmu vozidla doporučujeme využívat jen služeb renomovaných půjčoven a při přejímce si zkontrolovat, zda je vozidlo řádně pojištěno. Každý Evropan musí také počítat s faktem, že stane-li se nehoda, jedná se vždy o chybu Evropana! Naše CK doporučuje pronájem automobilu s řidičem (cena cca 100,- USD na den).

Místní veřejnou dopravu zajišťují veřejné mikrobusy, či staré malé autobusy, tzv. „Dala Dala“. Busy mají vždy na předním skle uvedeno, kam jedou a staví na znamení. Vedle řidiče sedí (či vzadu na voze stojí) výběrčí, který vybírá malé poplatky za přepravu. Doprava „Dala Dala“ je relativně pomalá, protože se stále zastavuje a také jsou mikrobusy často kontrolovány policií, protože bývají často přeplněné, což činí dopravu nebezpečnou.

Na pevnině pak lze využít také velkých meziměstských autobusů, které zajišťují dopravu mezi velkými městy a staví pouze na zastávkách k tomu předem určených. Upozorňujeme, že cestování na velkou vzdálenost není úplně pohodlné, zastávky na jídlo a toaletu jsou po cca 5 hodinách jízdy.
 


Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení

Přijíždíte-li do Tanzánie ze země, kde se může potencionálně vyskytovat žlutá zimnice (např. Keňa, či další africké státy), platí povinnost očkování proti této nemoci. Při vstupu do Tanzánie (i na ostrov Zanzibar) je pak nutno předložit mezinárodní očkovací průkaz s platným vyznačeným očkováním proti žluté zimnici. Z povinnosti očkování jsou vyjmuti pouze ti turisté, kteří letí přímým letem z Evropy a kteří neopustí letadlo na dobu delší 24 hodin při případném mezipřistání v oblasti subsaharské Afriky. Při pobytu v Tanzánii jsou dále doporučené prevence: antimalarika, žlutá zimnice, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A +B aj., která si můžete v předstihu prověřit na krajských hygienických stanicích, či v centrech cestovní medicíny.

Malárie je infekční nemoc přenášená samičkami moskytů (vyskytujících se hlavně ve večerních hodinách). Zdaleka ne všichni moskyti jsou infikováni, proto není nutné dovolávat se lékařské péče při každém štípnutí bez uvedených příznaků. Malárie má inkubační dobu jeden týden od kousnutí infikovaným moskytem. V Tanzánii se její výskyt podařilo velmi omezit, dnes je zde riziko nákazy touto nemocí relativně nízké. Doporučujeme však užívat preventivně tablety proti malárii (viz. odst. očkování), chránit se používáním repelentů proti hmyzu event. postříkat i šaty a po setmění nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy, abyste předešli poštípání hmyzem. V případě, že i přes tato opatření by se Vám objevily potíže (opakující se záchvaty horečky, třesavka, pocení po celém těle, zimnice, bolesti hlavy, zvracení apod.) a to jak během pobytu nebo po  návratu z dovolené, vyhledejte neprodleně lékaře a informujte ho o svém pobytu v tropech. 
 


Bezpečnostní Upozornění

Většina hotelů, kempů a lodží poskytuje trezory přímo v pokoji, případně jsou trezory k dispozici na recepci. Za ztracené finanční prostředky či jiné cennosti nenese hotel zodpovědnost, pokud nejsou uloženy v trezoru! Proto důrazně doporučujeme hotelových sejfů využívat.

Při pohybu mimo hotelové areály doporučujeme zejména v nočních hodinách využívat taxi. Ve městech, na místech s hustým pohybem lidí a u turistických památek si dávejte pozor na kapesní zloděje.  Nechoďte do ulic, kde nevidíte žádné jiné lidi, hlavně pak v nočních hodinách! 

V Tanzanii a na Zanzibaru je trestný vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoli předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny). Dále je bez zvláštního povolení přísně zakázán vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů. 

V Tanzánii a Zanzibaru je dále trestné pití alkoholu na veřejnosti! To se však samozřejmě netýká hotelů, či posezení v restauraci. Trestné je dále kouření marihuany a užívání jiných drog, také pak dovoz, vývoz a obchodování s jakýmikoliv omamnými látkami. Trestný je také dovoz, vývoz a obchodování pornografickým materiálem.

V průběhu Ramadánu je také zakázána konzumace jídla a nápojů na ulici. Návštěva restaurací mimo hotely je v této době považována za velmi neslušnou. Také kouření cigaret na ulici je v tomto času zapovězeno. 
 


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

TANZÁNSKÁ PEVNINA / SAFARI:

Během safari je ubytování s plnou penzí zajištěno v lodžích či kempech, které jsou většinou standardu 4 – 5*.  Specifikaci vašeho ubytování najdete vždy v nabídce, na jejímž základě váš zájezd objednáváte. Pokoje i stany jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením. Elektrický proud je vyráběn generátory a většina ubytovatelů vypíná elektřinu okolo půlnoci a zapínají ji opět až okolo 5. hodiny ranní. Doporučujeme proto začít dobíjet vaše kamery a fotoaparáty ihned po příjezdu na ubytování. V kempech a lodžích je nutno dodržovat bezpečnostní podmínky, se kterými budete seznámeni po příjezdu managerem daného kempu, či lodže.

Snídaně bývají formou bufetu, obědy a večeře pak kombinací bufetu a servírovaného menu, kdy máte vždy možnost volby mezi více jídly. Forma stravování záleží na velikosti kempu / lodže a také na aktuální obsazenosti. Je-li nižší sezóna v parcích je méně turistů, bývá stravování formou servírovaného menu. Jídlo je vždy čerstvé a dobré. 

Piknikové balíčky většinou obsahují pečené kuřecí maso, vajíčko na tvrdo, bagetku se sýrem, sladké pečivo, ovoce a ovocný džusík. 

ZANZIBAR: 

Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nedoporučuje, je vhodné zakoupit k těmto účelům balenou vodu. Ve většině hotelů je zvykem dodávat zdarma ½ litrovou lahvičku vody denně na osobu. Nedoporučuje se konzumace nápojů s ledem.

Kuchyně je rozmanitá, většina hotelů nabízí stravu formou bufetu, kde najdeme pestrý výběr. Od evropské kuchyně až po svahilskou, která zde zpracovává hlavně ryby a jiné mořské tvory, ovšem specialitou místní kuchyně je jejich vaření v kokosovém mléce.

K oblíbeným místním jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambusaa (masové nebo zeleninové pastries), vše provoněné místními druhy koření. Místní restaurace jsou orientovány na místní kuchyni. Ceny jídel v restauracích v blízkosti hotelových komplexů se pohybují okolo 12,- USD za hlavní jídlo včetně přílohy. Speciality, jako humr, stojí cca 25,- USD. 1,5 l vody v obchodě vyjde na cca 1,- USD. 
 


Podnebí a Počasí

TANZÁNSKÁ PEVNINA:

Podnebí na pobřeží je horké a vlhké, ale je ovlivňováno větry – brízami, které mohou být v období od června do konce září chladné. Nejvyšších teplot dosahuje podnebí v období od října do poloviny března. Průměrná teplota vzduchu na pobřeží se pohybuje mezi 25 – 30°C, ve vnitrozemí je klima suché a teploty jsou v rozmezí 22 – 27°C. Deště se standardně vyskytují v období od poloviny března do konce června a v listopadu. 

Během safari počítejte s denními teplotami okolo 25 – 30°C. Noční teploty jsou v národních parcích severní Tanzánie příjemné, jelikož oblast má vyšší nadmořskou výšku, takže se v noci příjemně ochladí. Na okraji kráteru Ngorongoro počítejte s nižšími teplotami, ubytování se nachází v nadmořské výšce okolo 2 500 m. Přes okraj kráteru se také často převalují mraky, proto nebude škodit, pokud přibalíte šusťákovou bundu. 

ZANZIBAR:

Ostrov patří do tropického pásma. Cestuje se sem celoročně, ale v období od konce března do začátku července je nutno počítat s výskytem srážek. Dalším deštivým obdobím je pak listopad. Vydatněji pak prší na severní a západní straně ostrova. Za suchou sezónu je považováno období od poloviny července do konce října a také prosinec až konec března. V období duben až začátek října vanou větry od jihu, což přináší příjemný čerstvý  vánek od oceánu. Od listopadu do konce března pak vane vítr od severu, který sebou nese horký vzduch od arabské pouště. Teploty vzduchu jsou víceméně stálé, okolo 30°C, voda má cca 25 – 28°C.
 


Doporučený Oděv

CO ZABALIT NA SAFARI?

Jako zavazadla doporučujeme nejlépe měkké cestovní tašky, batohy, či menší kufry.  I když se nejedná o programy, kde byste museli svá zavazadla přenášet, pro cestování v dopravních prostředcích je tento druh zavazadel nejskladnější, protože nákladové prostory terénních zavazadel a malých letadel operujících lety do parků jsou relativně úzké. Vyvarujte se prosíme objemných skořepinových kufrů, které jsou špatně skladné. Dále doporučujeme menší lehký batůžek pro působení ve městech a jako příruční zavazadlo. 

Obuv - sandály, pevnější tenisky na způsob botasek, letní oblečení - krátké kalhoty, trička, plavky.... Teplejší oblečení - triko s dlouhým rukávem, dlouhé plátěné kalhoty. Z dalších věcí sluneční brýle, kvalitní opalovací krémy s vyššími ochrannými faktory, repelent proti hmyzu (kvalitní repelenty do tropických oblastí zakoupíte v lékárnách). Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte si s sebou raději budík.  
Přibalte si také dostatečné množství fotografického a filmového materiálu.

I když paměťové karty do fotoaparátů i mobilů jsou dnes dostupné v každém větším městě, doporučujeme vézt vše sebou, jelikož cestou není dostatečný časový prostor pro hledání vhodného prodejce. 

CO ZABALIT NA PLÁŽ?

Na Zanzibar a do dalších plážových letovisek pak zabalte především lehké letní oblečení z prodyšných materiálů. Určitě nezapomeňte opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Klima ostrova je horké a vlhké, proto oceníte zejména přírodní materiály. Pokud rádi šnorchlujete, neztratí se vám starší tričko, kterým se můžete chránit před spálením od slunce i pod vodou. 

99% obyvatel Zanzibaru jsou Muslimové a je dobré místní kulturu respektovat. Zejména ženy by měly přizpůsobit svůj šatník, aby při pochůzkách mimo hotel nepohoršovaly místní obyvatele. Je dobré vyvarovat se příliš krátkých sukní, kraťasů a hodně vykrojených výstřihů. Při návštěvě Stone Townu je pak dobré dodržet délku sukně či kraťasů alespoň do půlky stehen a obléknout tričko s rukávem, nikoliv tílko, které hlavně starší Afričané považují za součást spodního prádla.

 


Dostupnost Internetu

Internet a wifi připojení je dnes v Tanzánii naprosto běžné. Většina hotelů tyto služby nabízí, i když zejména v národních parcích, či hotelech nižších kategorií nemusí být wifi zavedena do pokojů. Ve společných prostorách hotelů pak bývá samozřejmostí. Někdy může být tato služba zpoplatněna. V národních parcích pak počítejte s výpadky, či horším připojením. V celé zemi pak můžete využít také internetové kavárny a business centra, která poskytují služby za poplatek. 


Elektřina a Standard Zásuvek

Napětí je 220 – 240 V. Zásuvky v pokojích odpovídají anglické normě  a vyžadují adaptér. 
 


Obecné Pokyny

Správa tanzanských národních parků požaduje při objednávkách safari zaslání kopie stránky pasu s osobními údaji.


zpět na přehled