EXO 388 - Tanzanie - safari v srdci divočiny

Sdílet:

Arusha

21. zář 2022 - 22. zář 2022

Město Arusha, ležící v severní Tanzánii na úpatí hory Meru, je správním střediskem stejnojmenného regionu. Zároveň je právem pokládáno za "hlavní město safari",. Je výbornou základnou pro výpravy do malebného okolí, ve kterém se nachází majestátní Kilimanjaro a slavné tanzanské národní parky Lake Manyara, Tarangire, či Serengeti nebo kráter Ngorongoro. Přijedete-li do Arushy třeba pracovně a nemáte tolik volného času, můžete navštívit národní park Arusha, který k městu těsně přiléhá, nebo si vyšlápnout k úžasnému vodopádu Meru, jež stéká z úpatí stejnojmenné hory nad městem. Hora Meru je s výškou 4.566 m pátou nejvyšší horou afrického kontinentu a její zdolání může být dobrou přípravou pro výpravu na  samotnou "střechu Afriky" - Kilimanjaro. Kromě přírodních zajímavostí v okolí je Arusha také sídlem Východoafrického společenství a v letech 1994 - 2015 zde sídlil Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu.

Více Informací

Arusha

NP Lake Manyara

22. zář 2022 - 23. zář 2022

Fotogenický NP Lake Manyara se nachází v severní Tanzanii. Východní hranici parku tvoří jezero Manyara, západní pak strmý stejnojmenný sráz.  Přes svou malou rozlohu park překvapuje svou biologickou rozmanitostí. Uchvátí vás nádhernou krajinou, tvořenou akáciovými lesy, baobaby porostlými srázy a malebným jezerem se zelenými bažinatými břehy. Zajímavostí jsou horké minerální prameny s koryty plnými pestrobarevných vodních řas. V parku prý najdeme největší koncentraci paviánů na světě! Potkáte tu ale i další druhy zvířat, jako žirafy, zebry, pakoně, impaly, vodušky, prasata bradavičnatá, vydry kapské a mangusty kroužkované. Narazit můžete i na druhy, upřednostňující hustý les před otevřenými planinami, jako třeba plachý lesoň pestrý, či skálolez. Alkalické jezero je domovem tisíců plameňáků a dalších 400 druhů ptáků. Při trošce štěstí narazíte na proslulé "stromové lvy", kteří se tu naučili lézt do korun mohutných stromů, kde mohou nerušeně pospávat. Určitě neminete ani velké rodiny slonů prodírajících se lesem.

 

Více Informací

NP Lake Manyara

Alternativní Ubytování

Lake Manyara View Lodge

Střední Serengeti

23. zář 2022 - 25. zář 2022

Středním Serengeti je označována střední část parku, rozkládající se podél světoznámého údolí celosezónní řeky Seronery. To získalo oblibu díky celoročně skvělým podmínkám pro pozorování života divokých zvířat. Místní fotogenická krajina, protkaná sítí potůčků a řek,  je charakteristická nekonečnou savanou, z níž místy vystupují malebné skalní útvary, či akáciové lesíky.  Díky tomu nabízí tento region skvělé podmínky k životu pro žirafy, impaly, prasata bradavičnatá, hrochy, slony, buvoly, hyeny, šakaly, lvy, leopardy a další druhy zvířat. Díky rozlehlým travnatým pláním je nedílnou součástí migračních tras nedozírných stád pakoňů a zeber.  

Více Informací

Střední Serengeti

Alternativní Ubytování

Mbuzi Mawe Serena Camp

Kráter Ngorongoro

25. zář 2022 - 26. zář 2022

8 288 km2 rozlehlá vrchovina - chráněná krajinná oblast Ngorongoro se rozprostírá v severní Tanzánii, 180 km západně od města Arusha, a sousedí s NP Serengeti, jehož součástí původně bývala. Území bylo zapsáno v roce 1979 do Světového přírodního dědictví UNESCO. V roce 2010 došlo k rozšíření zápisu ve světovém dědictví UNESCO a Ngorongoro je od té doby nejen přírodním, ale zároveň i kulturním dědictvím. Chráněné území je využíváno víceúčelově, což je v Tanzanii rarita, kdy se úspěšně daří skloubit přísnou ochranu divoké zvěře s tradičním životem místních obyvatel - Masajů.

Ačkoliv se tu nacházejí celkem tři krátery, rezervaci proslavil zejména ten největší, považovaný za osmý div světa, kráter Ngorongoro. Obrovská kaldera je pozůstatkem prastarého vyhaslého vulkánu, původně vysokého jako Kilimajaro. Dno kráteru o rozloze 260 km2 se nachází v nadmořské výšce 1800 m a jeho kolmé stěny jsou průměrně vysoké 700 m.

Kráter vznikl po silném sopečném výbuchu a dnes je uzavřenou oblastí, hostící unikátní ekosystém. Svůj domov zde díky dostatku vody i pastvy našlo mnoho druhů afrických savců, včetně ohrožených nosorožců černých. Je to jedno z posledních míst na Zemi, kde ještě můžete spatřit kompletní „Velkou pětku“, kam řadíme buvola, slona, leoparda, lva a nosorožce. Svítání v kráteru nabízí neuvěřitelnou podívanou na stáda, klidně spásající trávu, pozorovaná lvy, ukrytými v trávě a číhajícími na příležitost. Hyeny a šakali vyčkávají opodál a nad tím vším poletují dravci. V několika sladkovodních jezírcích relaxují hroši.  Safari v kráteru je unikátním zážitkem!

Z důvodu ochrany místní přírody zavedla tanzanská vláda časové omezení safari a v kráteru můžete strávit maximálně 6 hodin. Nařízení je přísně kontrolováno.

Ngorongoro Crater Ngorongoro Crater Ngorongoro Crater

Více Informací

Kráter Ngorongoro

Alternativní Ubytování

Ngorongoro Lion's Paw Camp

NP Lake Manyara

26. zář 2022 - 27. zář 2022

Jak bylo výše popsáno

Více Informací

NP Lake Manyara

Alternativní Ubytování

Lake Manyara View Lodge
zpět na přehled