USA - Klasický Západ │ Fly & Drive

Sdílet:

United States of America

Mnozí lidé odlétají za oceán s pocitem, že o USA už něco vědí. Navzdory očekáváním se zdají být parkoviště větší, dálnice delší a mrakodrapy vyšší. Turisté žasnou nad maličkostmi – udivuje levný benzin či bezedné kelímky s kávou. Amerika je pestrou škálou ras a životních stylů. Je také zemí šokujících pravidel a protikladů. Z tohoto přediva je utkán jedinečný způsob života Američanů, který někdo nesnáší, jiný obdivuje. Cestování po USA je mnohotvárné. Můžeme vyrazit na východ do Nové Anglie – kolébky národa. Svůdný je výlet do New Yorku, který omračuje kvapem ulice či velikostí Manhattanu. Věčné léto Floridy svědčí odpočinku, New Orleans zase přitahuje ty, co touží po veselí. A západ? Tomu nechybí žádná klimatická oblast a krajinný typ. To pochopíme v prériích s bizony, v pouštních zahradách kaktusů nebo až vystoupáme k horstvům s lesoparky, vulkány a ledovci. Bez dechu strneme u divokého Pacifiku v záplavě deštných pralesů a v klenbách sekvojí. Nemluvě o strhující krajině rudých skal a kaňonů Utahu či Arizony. Cestování po západě je spjato s duchem divokého západu, indiány, kosmopolitním San Franciskem, stravujícím Los Angeles nebo zářivým las Vegas. Tahle rozmanitá podívaná je nabita magickou podmanivostí a svádí k návratům.

Takže: let’s get on the road…


Vstupní Požadavky

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují při cestě do USA víza. Ta byla nahrazena elektronickým systémem cestovních autorizací (ESTA). Žádost podáte na: https://esta.cbp.dhs.gov. Registrace stojí $21, a lze ji uhradit pouze platební kartou přes internetové rozhraní. Registraci rovněž může zajistit CK za 1000,-Kč/os.  O ESTA lze žádat pouze s biometrickým pasem. Autorizaci si zajistěte nejpozději tři dny před cestou; platí dva roky. Bezvízový styk se týká cest do USA na krátké turistické či obchodní pobyty, s max. délkou 90 dní.

Kdo od března 2011 cestoval do Íránu, Iráku, Libye, Súdánu, Severní Korei, Somálska, Jemenu či Sýrie, a po 12.1.2021 na Kubu, musí před cestou do USA žádat o turistické vízum B1/B2 . Při nesplnění těchto podmínek nebudete vpuštěni do letadla v místě nástupu cesty. Nový pas bez razítek těchto zemí NEPOMŮŽE! Bezvízový styk se týká cest do USA na krátké turistické/obchodní pobyty, s délkou do 90 dní.


Banka & Měna

Platebními kartami zaplatíme v USA téměř všude a všechno. Vzácně vejdeme do obchodu, kde smíme použít kartu jen od deseti dolarů výše. Peníze jsou v USA papírové i kovové. Americký dolar se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnoty $10, 20, 50 a 100. Mince (change) pak: čtvrťák (quarter) – $0,25, desetník (dime) – $0.10 pětník (nickel) – $0,05 a cent (penny) – $0,01. K výběru hotovosti slouží síť bankomatů ATM, které jsou v bankách, obchodech, čerpadlech atd. Za výběr v bankomatu strhne poplatek bankomat i mateřská banka. Výběr z ATM je tedy nevýhodný. Oproti tomu platby kartami jsou zdarma. Zda je i Vaše karta způsobilá k platbám v USA a Kanadě, zjistíte dotazem jen a pouze ve Vaší bance, neboť cestovní kancelář kartu nevydala a nemůže znát podmínky vydání příslušné platební karty.


Cesta, přeprava, Orientace

CESTUJEME VOZEM Při cestování po USA a Kanadě je auto nezbytností. V obou státech je platný mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské úmluvy, ale zpravidla si vystačíte pouze s národním řidičským průkazem. Benzin stojí v průměru okolo $3,5 za galon (3,8 l). Ve městech je povolena
rychlost cca 60 km/hod, mimo města 100-110 km/hod, na dálnicích 110–130 km/hod. Pokud je na křižovatce značka STOP s nápisem 4WAY či ALL WAY platí, že první z křižovatky odjíždí ten, kdo první i přijel. V USA je dovoleno zatáčet doprava na červenou, pokud není vyznačeno jinak. Pravidlo neplatí v New Yorku. Blikající červená znamená totéž, co STOP.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Evropanům Američané připadají jako lidé žijící z hamburgerů, kuřat a hranolků. To je však falešné klišé. Z kulinářského hlediska jsou USA pes trou směsicí národních a kulturních vlivů, které krystalizují i na talíři. Prakticky na každém kroku potkáme restaurace italské, čínské, japonské, korejské, indické, vietnamské či řecké.

Při návštěvě restaurace nás potká pár rozdílů. Kupříkladu si ke stolu nesedáme automaticky, vyčkáme na číšníka, až nás usadí. S jídelním lístkem přijde sklenice s čistou vodou. Salát je servírován jako první. Po skončení jídla nabídne číšník dezert a kávu, pak přinese účet. Jeden pro všechny stolující. V restauracích není zvykem večeři zapíjet pěti pivy – pokud však chceme zůstat a ještě “popít”, pak je dobré číšníka upozornit předem. Platíme hotově i kartou. Spropitné (tip) je očekáváno ve výši 15 až 20 procent útraty.  Pokud je porce nad Vaše síly, směle požádejte o tzv. doggie bag – plastikovou krabici, ve které si jídlo odnesete. Je to zcela normální. Nestyďte se! Často si všimneme značných rozdílů v cenách jídel v téže restauraci. Jde o obdobu našich hotových jídel – tzv. lunch special, podávaných v poledních hodinách. Nižší návštěvnosti čelí restaurace slevami tzv. happy hours. V určitou dobu, většinou ve všední dny odpoledne či v podvečer, jsou vybraná jídla a nápoje levnější. Při objednávce alkoholu, třeba jen piva či vína, budeme v mnoha případech požádáni o ID (identification card) čili průkaz totožnosti, cestovní pas nebo řidičský průkaz. Překvapeni mohou být zejména lidé, kterým je třicet až padesát. ID je bezpodmínečně vyžadováno při vstupu do barů a klubů. Pokud zapomenete, diskuze nemá smysl!

Fastfoodové řetězce pomáhají šetřit čas i peníze. Na rozdíl od českých řetězců dostaneme v USA větší porce a přísady jako kečup, hořčici či majonézu zdarma. U studených nápojů platíme většinou za kelímek, a tudíž si můžeme nápoj zdarma doplnit. Setkáme se i s fastfoody či restauracemi, které fungují na principu „all you can eat". Po zaplacení paušálu ($8 až 15) můžeme jíst do prasknutí. Z restaurace však nesmí být nic vyneseno. Řetězce: McDonald's (hamburgery), Burger King (hamburgery), Taco Bell (mexická jídla), KFC (kuřata), Pizza Hut (pizza), Arby’s a Wendy’s (hamburgery), Waffle House (steaky).


Podnebí a Počasí

Počasí dokáže v USA nachystat mimořádná překvapení. Změny mohou být náhle a teplotní výkyvy přicházejí ze dne na den dokonce i z hodiny na hodinu. Jižní státy a oblasti Velkých plání na středozápadu charakterizují v létě úmorná vedra. Totéž platí o jižní části atlantického pobřeží, Floridě a státech u Mexického zálivu. Tam se navíc přidá i vysoká vlhkost. Na americkém jihozápadě a v jižní Kalifornii jsou sice léta také horká, ale suchá. Mějme na paměti, že na jihu Arizony, Kalifornie, Nového Mexika a Texasu panují běžně v létě teploty kolem 30-40 °C. Naopak západní pobřeží je trvale pod vlivem Tichého oceánu a klima je zde po celý rok stabilní. Voda v oceánu je v letních měsících studená a teploty příjemné cca 16-25 °C (v zimě o něco méně). Mlhy jsou u Pacifiku na denním pořádku. Podle podobného vzorce se chová počasí rovněž v přímořských státech Nové Anglie u Atlantiku. Věčné léto trvá na jihu Kalifornie, na Floridě a také v nejjižnějším výběžku Texasu. V létě je pochopitelně chladněji ve Skalistých horách a Sierra Nevadě. V těchto pohořích bývají v zimě silné mrazy a neobyčejně vydatné přívaly sněhu. V nejvyšších polohách leží i pěti šesti metrová pokrývka. Velké otevřené plochy středozápadu a Texasu sužují od května do září nebezpečná tornáda. Mnohem ničivější uragány čas od času zasáhnou Floridu, pobřeží Karolín a státy u Mexického zálivu.


Doporučený Oděv

V Americe volba oblečení vždy závisí na příležitosti. Mimo hlavní města se nemusíte obtěžovat se slušivým oblečením. Pokud však plánujete navštívit městské restaurace, můžete se cítit pohodlněji v elegantním oblečení pro volný čas. Oblečení z přírodních vláken bude lépe fungovat v horku a pro chladnější počasí nebo příliš bouřlivou klimatizaci se vyplatí obléknout si lehký svetr, kardigan nebo mikinu. Cestujte nalehko a kupujte si toaletní potřeby tam. Nesmí chybět sluneční brýle a opalovací krém s vysokým faktorem. Pokud se chystáte navštívit horká místa, doporučujeme vám přibalit si košili s dlouhým rukávem a vyšším výstřihem, abyste se nespálili. Užitečná bude i pokrývka hlavy. 


Dostupnost Internetu

Spojené státy americké mají obecně dobrý přístup k internetu ve většině turistických destinací. Při rezervaci ubytování je snadné zjistit, které hotely nabízejí Wi-Fi.

  


Elektřina a Standard Zásuvek

V USA používají v elektrické síti rozdílné napětí 110 voltů s frekvencí 60 herzů. Spotřebiče na 220 voltů nebudou fungovat bez přepínače napětí. Zdroje s přepínatelným napětím mají nyní zabudované počítače, notebooky, fotoaparáty a mobilní telefony novějšího data výroby. Také zásuvky jsou v USA jiné. Redukci koupíte v USA na letišti v obchodech s elektronikou či supermarketech. Rovněž si můžete koupit v ČR univerzální redukci pro celý svět. Přepínač napětí není v ČR prakticky k dostání. Lze je ale koupit na letišti po příletu.


Obecné Pokyny

SPROPITNÉ (TIP) Spropitné je nedělitelná součást amerického způsobu života a řada profesí je odkázána převážně na tyto příjmy. U těchto profesí se spropitné považuje za samozřejmost a jeho absence vyvolá nepříjemné situace. Jsou to číšníci, nosiči zavazadel, taxikáři, řidiči, průvodci a pokojské. Důležité je spropitné číšníků a řidičů autobusů, neboť z něj odvádějí daně bez ohledu, zda jej obdrží či nikoliv. Apelujeme na účastníky autobusových zájezdů, aby nikdy neopomněli předat řidiči spropitné ve výši $2-3/osoba/den!

Abychom předešli případným konfliktům, je nutné si pamatovat následující: spropitné se platí v restauracích s obsluhou. Nechává se na stole po zaplacení účtu nebo se připisuje k účtu při jeho podpisu v případě placení kreditní kartou. Nelze odejít bez spropitného! Dále se platí spropitné v některých amerických bufetech All-you-can-eat nebo steakhousech (např. Ponderosa nebo Sizzler), kde se jídlo předplácí u pokladny. Někde tu bývá spropitné zahrnuto v ceně, ale obvykle postačí jeden dolar na osobu (nikoliv v drobných mincích!). V rychlých občerstveních typu MacDonalds, Wendy‘s, Burger King, Taco Bell atd. se spropitné neplatí. Nosičům zavazadel se platí obvykle 1 USD za 1 zavazadlo, taxikářům 10-15
% z účtované ceny, pokojským opět 1 USD za noc

ALKOHOL
Pití alkoholu je v USA stále považováno za cosi špatného, v některých státech na východu, indiánských rezervacích a Utahu koupíme alkohol jen ve speciálních prodejnách – Liquor Store, v restauracích pak běžně. Vždy je vyžadováno ID čili průkaz totožnosti a věk 21 let. Pití na veřejnosti je, s výjimkou New Orleans a floridského Key West, zakázáno a láhev či plechovka nesmí být vidět. Při nákupu dostaneme alkohol v hnědém papírovém sáčku.

KOUŘENÍ Kuřáci nemají v USA na růžích ustláno. Kouření je zakázáno v úředních budovách, autobusech, vlacích a letadlech. V restauracích bývají oddělené kuřácké sekce. Cigarety jsou drahé (cca $6 a více).

TAXI Ježdění v USA taxíkem (taxi, cab) je běžné. Okrádání zákazníků prakticky neexistuje. Řidič je povinen zapnout při nástupu taxametr. Jedeme-li například čtyři, zaplatí každý z dříve vystupujících cenu na taxametru. Šoférovi nechá me spropitné 10–15 % z ceny.

 


zpět na přehled