ISLAND - OKRUH ZEMÍ LEDU A OHNĚ

Sdílet:

Reykjavík

dní 1 - 2

Nachází se v zátoce, které dominuje mohutná hora Esja. Rozlehlé hlavní město Islandu stojí v ostrém kontrastu s klidnými rybářskými vesnicemi a malými vesničkami, které se nacházejí v tomto pozoruhodném ostrovním státě. Je extrémně progresivní, přesto pyšně tradiční; mimořádně vzdálený, přesto překvapivě kosmopolitní; neoddělitelně spjatý s jeho přírodní krajinou a  přesto zahrnující moderní technologie. Malé centrum města se vyznačuje eklektickou směsí pestře vymalovaných domů, elegantních obchodů, stylových barů a muzeí. Množství restaurací podává lahodnou škálu kulinářských lahůdek i řadu exotických lahůdek, jako jsou nakládaná beraní varlata a fermentované žraločí maso! Ať už plánujete strávit dovolenou v galerii na dovolené při opakovaném poslechu Bjork, potápění mezi tektonickými deskami nebo relaxaci v nesčetných geotermálních bazénech, Reykjavík je báječným cílem pro milovníky potěšení i pro dobrodruhy.

Více Informací

Reykjavík

Hlavní Atrakce

Reykjavík

Alternativní Ubytování

Hotel Reykjavik Grand

Hella

dní 2 - 3

Malebná vesnice Hella se nachází na jihu Islandu, jen kousek od známé sopky Hekla a horkých pramenů Landmannalaugar. Hella je ideální základnou, ze které můžete podnikat jednodenní výlety do nedalekého parku Thingvellir, k vodopádu Gullfoss, gejzízu Geysir,  horkým pramenům Landmannalaugar, horskému údolí Þorsmork, ostrovům Vestmannaeyjar a dalších zajímavých míst. Poblíž je také Seljalandsfoss, jeden z nejznámějších vodopádů na Islandu, který padá  z  výšky 60 metrů z masivních skalních útesů přímo do jezírka Kerid. Hella je také známá jako jedno z nejvyhledávanějších míst parašutismu na Islandu a doslova magicky přitahuje odvážlivce o tento adrenalinový sport. 

Höfn

dní 3 - 4

Set on a scenic peninsula in southeast Iceland, the town of Hofn, meaning ‘harbour’, serves as the capital of the region. It provides an excellent stopover for visitors travelling around Iceland’s ring road. This picturesque Icelandic fishing town is conveniently situated close to the mighty Vatnajokull, the largest glacier in Europe. The town is surrounded by vast majestic landscapes featuring volcanic beaches, glacial rivers, and remote offshore islands. Visitors can look forward to a wide selection of activities including enjoying the annual lobster festival, visiting the town’s museums to learn about the surrounding area’s geographical history, and visiting the Gamlabuo, the ‘Old Shop’, one of the oldest buildings in Hofn. Don’t miss the opportunity to visit the Vatnajökull National Park, the largest national park in Europe.

Eastfjords Iceland

dní 4 - 5

Stretching from the fishing village of Borgarfjorour Eystri in the north, to Berufjorour in the south, Eastfjords is a long 120-kilometre stretch of coastline on the eastern coast of Iceland. Home to breathtaking scenes of glittering lakes, charming fishing villages, gorgeous waterfalls and lush forests, this stunning area is inhabited by some of Iceland’s best-known wildlife and is known for having the sunniest weather in the country. Visitors can enjoy the remote landscapes, spot herds of wild reindeer and soak up the tranquil atmosphere. Don’t miss the opportunity to meander through the remote villages dotting the coast, relax at a quaint and colourful local cafe and explore the numerous deep fjords, carved into the coast, namely: Borgarfjorour, Seyoisfjorour, and Faskruosfjorour.

Ubytování

Více Informací

Eastfjords Iceland

Alternativní Ubytování

Berjaya Herad Hotel

Mývatn

dní 5 - 6

Mývatn se nachází na severu Islandu a je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi. Jedná se o eutrofní jezero v geotermálním údolí. Vroucí bahenní kotle a syčící fumaroly jsou obklopeny nádhernými horami a sírou nasáklých skal v kontrastu se sněhem a ledem. Údolí ukrývá sbírku jeskyní se surrealistickými skalními útvary a je poseto rozlehlými mokřady plnými rostlin a ptáků. V přírodních lázních Mývatn se nachází laguna ke koupání, která obsahuje přibližně 3,5 milionu litrů vody o teplotě 3-40 °C. Mezi místa, která byste zde neměli vynechat, patří Hverfjall, Leirhnjúkur, Dimmuborgir, Höfdir, Grjótagjá, Skútustadagígar, Lofthellir, Krafla a horké prameny východně od Námskarduru.
 

Ubytování

Více Informací

Mývatn

Alternativní Ubytování

Hotel Kea by Keahotels

West Iceland

dní 6 - 7

Spreading northwards of Reykjavik, West Iceland or Vesturland is a beautiful region where nature takes centre stage. Boasting a dazzling kaleidoscope of volcanoes, hot springs, plunging cliffs, undulating green hills, astonishing waterfalls, and gorgeous bays, the area is a wonderland of exploration inextricably linked to local folklore. Highlights include dramatic Djúpalón Beach; Glymur Waterfall, reached by an exciting trail filled with diverse scenery; and spectacular Snæfellsjökull National Park, with Snæfellsjökull Glacier inspiring artists and poets over hundreds of years. Delve into the area’s rich heritage with a visit to any unique and varied museums; make sure to stop at the Eiríksstaðir living museum to see how Vikings once lived. Animal lovers will delight in the Icelandic Goats at Háafell and the Icelandic horses at Sturlu Reykir.

Ubytování

Více Informací

West Iceland

Hlavní Atrakce

Skagafjördur Reykholt

Keflavik

dní 7 - 8

Keflavik, one of the larger fishing towns in the country, is now part of the larger community called Reykanesbaer. The only international airport in Iceland is located just outside town, making it a hub for travellers and a great base from which to explore. Cultural and recreational activities in the town are centred around an indoor swimming pool, a few pubs, a movie theatre and a couple of unusual museums. The Rokksafnið Rock and Roll Museum is a fairly new centre, dedicated to the local musicians of past fame. Also of interest is Vikingaheimar (Viking World), a Norse exhibition centre where the main attraction is a Viking boat built exactly as it would have been centuries ago.

Více Informací

Keflavik
zpět na přehled