Perly Srí Lanky

Sdílet:

Sri Lanka

Srí Lanka leží mezi nejprozkoumanějšími částmi Indie a jihovýchodní Asie a díky své historii, kultuře a přírodním krásám je nepopiratelně lákavou destinací. Srí Lanka je hřištěm historiků, její historie sahá 3000 let do minulosti a jako jedno z mála míst nabízí až osm památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně světoznámého královského jeskynního chrámu Dambulla a Zlatého chrámu. Stejně jako její obrovský soused Indie je Srí Lanka rozmanitou zemí, kde žije mnoho náboženství, etnik a jazyků. Její velikost však znamená, že návštěvníci mohou dopoledne strávit čas meditací v 2000 let starém chrámu, odpoledne prohlídkou posvátného domova nejstaršího žijícího stromu na světě, který zasadil člověk, a k večeři ochutnat lahodná místní jídla z rýže a kari. Stále se zde také vyskytují různá divoká zvířata, která na tomto malém ostrově přežívala po staletí spolu s lidskou civilizací, včetně mohutného slona srílanského. Srí Lanka je opravdovým klenotem a každý si zde najde něco pro sebe - od moderního města Kolombo s jeho mrakodrapy až po národní parky plné slonů a kilometry nedotčených pláží, které nabízejí úžasné surfování.

 


Banka & Měna

Měna

Srílanská rupie (LKR; symbol Rp) = 100 centů. Bankovky jsou v hodnotách 2 000, 1 000, 500, 200, 100, 50, 20 a 10 Rp. Mince jsou v hodnotách 10, 5, 2 a 1 Rp a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. V oběhu je také velké množství pamětních mincí.

Dovoz a vývoz místní měny je omezen na 5000 Rp. Dovoz bankovek z Indie a Pákistánu není povolen. Jinak není dovoz zahraniční měny omezen, ale všechny částky nad 10 000 USD podléhají celní deklaraci. Vývoz cizí měny je omezen částkou deklarovanou při dovozu.

Cizí měnu lze směnit v autorizovaných směnárnách, bankách a hotelech.

Bankovnictví

Bankovní hodiny: Bankovní hodiny: Po-So 0900-1300. Některé městské banky zavírají v 15:00, některé mají i noční bankovní služby.

Všeobecně jsou přijímány karty MasterCard a Visa. Často je přijímána také American Express. Turistické sdružení nabádá k opatrnosti při platbě kreditní kartou vzhledem k možnosti podvodu.

Ve větších městech jsou bankomaty, i když ne všechny přijímají mezinárodní karty, zejména národní banky. Doporučuje se snažit se mít během cestování po ruce nějakou hotovost, zejména ve venkovských oblastech.

Cestovní šeky často nejsou přijímány. Pokud najdete místo, kde vám je vymění, může být směnný kurz cestovních šeků lepší než kurz hotovosti, ale je třeba počítat s manipulačními poplatky a je pravděpodobnější, že banky poskytnou výhodnější kurz než hotely. Abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech nebo librách šterlinků.

 


Cesta, přeprava, Orientace

Vnitrostátní letecká doprava po Srí Lance je omezená a většina turistů cestuje po silnici nebo vlakem. Pokud se rozhodnete letět, pak je hlavním vnitrostátním letištěm Ratmalana v Kolombu. Do Jaffny, Palaly a Trincomalee létá poměrně pravidelně společnost FitsAir (www.fitsair.com). Lze si u nich objednat charterové lety, nebo lety vrtulníkem se společností Millennium Airlines (http://simplifly.com).

Po otevření mezinárodního letiště Mattala Rajapaska se očekává, že v blízké budoucnosti začne fungovat vnitrostátní doprava mezi východním a jižním pobřežím.

Srí Lanka má rozsáhlou silniční síť, která zajišťuje téměř 95 % pozemní dopravy v celé zemi. Řízení bývá nevyzpytatelné a většina cestujících si buď najímá místního znalého řidiče, nebo využívá veřejnou dopravu.

Kvalita silnic v zemi se značně liší. Hlavní pobřežní tepny jsou moderní a dobře udržované, zatímco mnoho horských silnic je nekvalitních a posetých dírami. Práce na silnicích jsou všude, což svědčí o rostoucí prosperitě ostrova a jeho úsilí o rozvoj infrastruktury.

Silnice třídy E jsou vysokorychlostní rychlostní komunikace, zatímco silnice třídy A představují národní dálniční síť. Silnice tříd B a C jsou zpravidla menší a různě kvalitní.

Půjčovny aut jsou k dispozici u několika mezinárodních agentur. Pro zapůjčení automobilu musí mít návštěvník platný řidičský průkaz a být starší 18 let. Abyste se na Srí Lance vyhnuli byrokratickým formalitám, měli byste si před odjezdem vyřídit mezinárodní řidičské povolení. V opačném případě je možné získat dočasný řidičský průkaz po předložení platného národního řidičského průkazu. K dispozici jsou také klimatizované minibusy. Ve městech a vesnicích si lze snadno pronajmout také motorové rikši. Auta s řidičem nejsou příliš drahá a doporučují se.

Taxíky na Srí Lance mají žluté střechy a červenobílé poznávací značky. V Kolombu jsou taxíky odměřovány, ale doporučuje se dohodnout se na ceně před odjezdem. Řidiči očekávají 10% spropitné. Levnější a autentičtější variantou je objednat si tuk-tuk - tyto otevřené rikši jsou k pronájmu v hojném počtu po celé zemi.

Ve městech se jízda na kole nedoporučuje, ale ve venkovských oblastech jsou kola stále běžnější. Existují čtyři národní cyklostezky. Většina půjčoven kol je soustředěna v Kolombu a Negombu.

Nejlevnějším a nejpříjemnějším způsobem dopravy po Srí Lance je autobusová doprava. Většina vozidel je starobylá, atmosférická a plná štěbetajících místních obyvatel a mezi hlavní trasy patří Kolombo - Kandy, Kolombo - Matara a Kolombo - Jaffna. Jízdní řády najdete na internetových stránkách Národní dopravní komise (www.ntc.gov.lk).

Ústřední dopravní úřad zajišťuje intenzivní provoz městských autobusů v Kolombu, kde jezdí také soukromé autobusy a minibusy. Jízdné zpravidla vybírají průvodčí. Spoje jsou často přeplněné.

Vlaky spojují Kolombo se všemi turistickými městy, ale vozy první třídy, klimatizace a jídelní vozy jsou k dispozici jen v několika z nich. Cestující si mohou zakoupit jízdenky online na stránkách Srílanských železnic (www.railway.gov.lk). Na hlavních trasách jezdí nové rychlíky, včetně meziměstského expresu mezi Kolombem a Kandy, jinak jsou cesty poměrně klidné. vozy první třídy jsou téměř vždy dopředu rezervovány, proto je nejlepší zajistit si jízdenku včas.

Oficiální síť říční dopravy neexistuje, ale několik provozovatelů cestovního ruchu nabízí plavby po řekách Bentota a Polwatta.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Veškerá voda by měla být považována za potenciálně kontaminovanou. Voda používaná k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu by měla být nejprve převařena nebo jinak sterilizována, zatímco ve většině hotelů je k dispozici balená voda a různé minerální vody. Nepasterizované mléko by mělo být převařeno, a pokud je to možné, doporučuje se sušené nebo konzervované mléko, které je na Srí Lance běžně dostupné. Pasterizované a sterilizované mléko je k dostání v některých hotelech a obchodech. Vyhněte se mléčným výrobkům vyrobeným z nepřevařeného mléka. Pozor na konzumaci salátů - zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané a vše by mělo být omyto ve sterilizované vodě. Pouliční jídlo je na Srí Lance všudypřítomné, ale buďte rozumní a jezte pouze dobře uvařené maso a ryby, které se nenechaly odležet.

Ať už se jedná o pomazánku z kari podávanou v soukromí nebo o šťavnatý rybí pokrm dokonale upravený v restauraci, srílanská kuchyně je skutečným požitkem pro chuťové pohárky. Středobodem většiny jídel je rýže, koření a ovoce - očekávejte, že typické nezápadní menu bude obsahovat základní pokrmy, jako je mango lassi, cejlonský čaj, kari a placka "roti". Ceny jsou mimo turisticky oblíbená místa neuvěřitelně nízké a za méně než 5 liber na den se můžete najíst jako král.

Ačkoli je srílanská kuchyně stále více proslulá svými jemnými chuťovými kombinacemi, většina návštěvníků se pozastaví nad tím, že se k snídani podává kari. Větší hotely obvykle nabízejí pomazánky v britském stylu, ale v menších penzionech si budete muset říct o něco jemnějšího. Větší rozmanitost kuchyně očekávejte ve velkých městech, jako je Kolombo a Negombo, kde jsou běžné čínské, kontinentální, indické a japonské jídelníčky.

Ve většině srílanských měst najdete stánky na chodníku a obchůdky na rohu, kde se prodávají pouliční speciality. Žádný výlet do země se neobejde bez chutného občerstvení zakoupeného u pouličního prodejce, vyhněte se však neloupanému ovoci a salátům, které mohou u nezasvěcených vyvolat prudké reakce.

Alkohol se nesmí prodávat o svátcích poya (které nastávají každý lunární měsíc v den úplňku).

Většina hotelů zahrnuje 10% poplatek za obsluhu. Spropitné navíc je nepovinné.


Podnebí a Počasí

Podnebí na Srí Lance je tropické a střídají se v něm vlhká a suchá období. Monzun Yala přináší do západních a jižních oblastí země od května do září vydatné srážky; období sucha nastává v oblasti od prosince do března. Celkem na jihozápadě země spadne ročně kolem 4000 mm srážek. Monzun Maha ovlivňuje počasí na severu a východě Srí Lanky a často trvá od října do ledna; období sucha trvá obvykle od května do září. V této oblasti spadne ročně přibližně 1000 mm srážek, což je výrazně méně než v druhé polovině země. V říjnu a listopadu také nastává meziměsíční období, během kterého se na celém ostrově často vyskytují deště a bouřky.

Obecně lze říci, že horské oblasti Srí Lanky jsou chladnější a mírnější, s ročním průměrem kolem 16-20 °C, pobřežní oblasti jsou teplejší s průměrnými teplotami kolem 27 °C. V období březen-červen panují o něco vyšší teploty (až 33ºC), zatímco teploty v období listopad-leden jsou o několik stupňů nižší (na pobřeží kolem 24ºC). Počasí na Srí Lance podél pobřeží zpříjemňuje chladivý mořský vánek. Okolní moře má celoročně poměrně stálou teplotu zhruba 27 ºC (80 ºF). Vlhkost vzduchu je na Srí Lance obvykle poměrně vysoká a celoročně se pohybuje v průměru kolem 80 %.

Vzhledem k tomu, že se země nachází v tropech, může počasí na Srí Lance vážně ovlivnit jev El Niño. Ačkoli k této nepravidelné změně klimatu dochází jen přibližně jednou za tři až sedm let, počasí v oblasti se může změnit na delší dobu. V případě silného El Niña očekávejte v měsících od března do srpna možnost výskytu sucha a od září do listopadu možné záplavy. Srí Lanku pravidelně postihují záplavy, zejména v jihozápadní oblasti, proto může být rozumné se této oblasti v období dešťů vyhnout.

Podnebí na Srí Lance může být nejpříjemnější v sušších obdobích; nejlepší doba pro cestování do západních, jižních a horských oblastí ostrova je prosinec až březen, zatímco doporučeným obdobím pro cestování do oblasti východního pobřeží je duben až září.

Nejoblíbenější turistickou sezónou je období od prosince do března, kdy země láká Evropany prchající před zimním počasím na severní polokouli. Vánoce a Nový rok jsou pro dovolenou na Srí Lance obzvláště oblíbené, zatímco červenec a srpen představují na ostrově festivalovou sezónu - pokud cestujete v obou těchto obdobích, doporučujeme rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem, abyste si zajistili ubytování.

Ostrov je rozhodně celoroční destinací, protože v jedné oblasti země obvykle panuje dobré počasí, zatímco jinde panují horší podmínky. Různorodá topografie Srí Lanky umožňuje strávit na východním pobřeží příjemnou dovolenou na pláži od dubna do listopadu, zatímco na západě je ideální vyrazit na pláž od prosince do března. Mějte však na paměti, že počasí na Srí Lance může být nepředvídatelné v každém ročním období.


Doporučený Oděv

Počasí na Srí Lance může být v každém ročním období nepředvídatelné, takže v závislosti na tom, kam se chystáte, si raději vezměte vrstvy oblečení. V centrální části vysočiny může být během roku výrazně chladněji, takže zde budete potřebovat teplejší oblečení. V každém ročním období se také doporučuje lehké oblečení do deště.


Dostupnost Internetu

Ve většině měst a letovisek jsou internetové kavárny. Zatímco pokrytí internetem je obecně dobré, o rychlosti připojení se to říci nedá, protože mnoho připojení probíhá spíše prostřednictvím pomalejších vytáčených služeb než širokopásmového připojení.


Elektřina a Standard Zásuvek

Elektrické zásuvky na Srí Lance jsou typu G (BS-1363) a typu C (CEE 7/16 Europlug) a typu D (BS-546). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Cestovní adaptéry zástrček jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.

Elektrické zásuvky na Srí Lance obvykle dodávají elektřinu o frekvenci 230 V AC / 50 Hz. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 230 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 230 volty, bude nutný měnič napětí.

 


zpět na přehled