Velký okruh jižním Thajskem

Sdílet:

Thajsko

Thajsko, které je  známé jako „země úsměvů“, je běžně spojováno s nádherným zlatým pískem, palmami lemovanými plážemi, teplými akvamarínovými vodami, nádhernými chrámy a zelenými horami oděnými do džungle. S šestnácti miliony cizinců, kteří do země přilétají každý rok, je Thajsko hlavním cestovním centrem jihovýchodní Asie, které nabízí rozmanitou škálu atrakcí a aktivit, jež vyhovují všem chutím a rozpočtům. Ať už prozkoumáváte rušnou metropoli Bangkok, relaxujete na tropických plážích jižních ostrovů, potápíte se v podmořské říši divů u pobřeží Koh Tao, jdete džunglí na sever nebo objevujete starobylá města Chiang Mai, Thajsko je plné atrakcí, jež uspokojí  jakýkoli zájem.


Banka & Měna

Měna

Baht (THB; symbol ฿) = 100 satangů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách ฿1 000, 500, 100, 50, 20 a 10. Mince jsou v nominálních hodnotách ฿10, 5, 2 a 1 a 50, 25, 10, 5 a 1 satang.

Dovoz a vývoz místní měny je omezen na ฿50 000. Dovoz a vývoz cizí měny je neomezený, ale částky nad 20 000 USD musí být deklarovány.

Cizí měny lze směnit v bankách (mají nejlepší kurzy), v hotelech (účtují si vysoké provize) a směnárny najdete ve větších městech (zpravidla otevřeno 0800-2000). Mimo velká města a turistické oblasti může být výměna bankovek vysokých hodnot obtížná, proto se návštěvníkům doporučuje mít u sebe drobné.

Bankovnictví

Bankovní hodiny: Po-Pá 08:30-15:30.

Kreditní karty American Express, MasterCard a Visa jsou běžně přijímány. Bankomaty se nacházejí ve všech větších městech a téměř ve všech provinčních bankách.

Cestovní šeky přijímají téměř všechny banky a velké hotely a obchody. Abyste se vyhnuli dodatečným poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech, eurech nebo librách šterlinků.

 


Cesta, přeprava, Orientace

Společnost Thai Airways International (TG) provozuje lety do všech hlavních měst, celkem do 12 vnitrostátních destinací včetně Phuketu a Chiang Mai. Bangkok Airways (PG) létá na několika dalších linkách včetně Ko Samui.  

Silnice v Thajsku sahají od víceproudých dálnic kolem Bangkoku až po malé uličky známé jako sois. Oblíbené trasy v provinciích jsou často čtyřproudé. Existuje zde přiměřená silniční síť zahrnující mnoho dálnic, které jsou označeny čísly, a 52 000 km (32 300 mil) státních a provinčních silnic. Všechny hlavní silnice jsou zpevněné.

Půjčovny aut jsou k dispozici ve všech hlavních městech od mezinárodních i místních společností. Minimální věk pro řízení v Thajsku je 18 let a používání bezpečnostních pásů je povinné. Rychlostní omezení je 50 až 60 km/h ve městech a 90 až 120 km/h na rychlostních silnicích a venkovských cestách. Je vyžadován národní řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz (IDP). IDP je platné tři měsíce, poté je vyžadován thajský řidičský průkaz. Auta se v Thajsku řídí po levé straně silnice.

V Bangkoku lze snadno najít a levně využít taxíky. V jiných městech, například v Chiang Mai, je místní doprava, například tuk tuky, mnohem levnější a běžnější.

Půjčovny kol jsou k dispozici na většině turistických míst v celé zemi, ale vzhledem k nevyzpytatelnosti jízdních norem a hustému provozu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Je to však vynikající způsob dopravy pro ty, kteří chtějí cestovat po klidnějších oblastech země.

Existuje mnoho meziměstských autobusových linek, které se pohybují od nepohodlných a přeplněných autobusů až po luxusní klimatizované autokary. Ceny jsou poměrně nízké, ale kvůli otřesné dopravě v některých oblastech Thajska je cestování autobusem poměrně pomalé.

Běžnou autobusovou dopravu v Bangkoku provozuje Bangkok Mass Transit Authority, ale existují také rozsáhlé soukromé minibusové provozy. V klimatizovaných (krémových a modrých) a expresních autobusech se platí vyšší jízdné. Běžné autobusy jsou krémové a červené nebo bílé a modré a účtují se za ně paušální poplatky bez ohledu na ujetou vzdálenost. Jízdné je obecně nízké a vybírají ho průvodčí.

V Bangkoku jsou taxíky označené nápisem TAXI-METER odměřovány. Samlory nebo tuk-tuky jsou tříkolové taxíky bez taxametru; jízdné je třeba sjednat před zahájením jízdy. Jsou levnější než taxíky, ale hodí se pouze na krátké vzdálenosti.

Na řece Chao Phraya mezi přístavištěm Nonthaburi na severu Bangkoku a přístavištěm Rajburana na jihu Bangkoku jezdí expresní, rychlé a běžné motorové čluny provozované společností Chao Phraya Express Boat. Expresní lodě, označené žlutou, modrou nebo zelenou a žlutou vlajkou, jsou dražší než rychlé lodě s oranžovou vlajkou. Obyčejné lodě bez vlajky jsou nejlevnější.

Skytrain (BTS), nadzemní systém hromadné dopravy v Bangkoku, jezdí od 6:00 do 24:00 hodin. Metro jezdí z Hualamphongu do Bang Sue. Vlaky odjíždějí každých pět až devět minut mezi 6:00 a 24:00.

Veřejná doprava v Chiang Mai je omezena na červené songtaew (minibusy), tuk-tuky, rikši a výrazné žluté taxíky s měřiči, které jezdí hlavně z letiště. V současné době je v provozu omezená autobusová doprava.

Vynikající železniční síť se táhne přes 4 600 km a spojuje všechna hlavní města s výjimkou Phuketu. Provozují ji Thajské státní dráhy. Existují čtyři hlavní trasy do severních, východních, jižních a severovýchodních regionů a také západní linka obsluhující Thon Buri, most přes řeku Kwai a Nam Tok. Na každé trase jezdí několik spojů denně a hlavní vlaky mají klimatizované lůžkové a restaurační vozy. Cesty jsou klidné a pohodlné a cestování vlakem je určitě jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat po zemi. Expres na jižní lince zastavuje v Surat Thani pro ty, kteří chtějí pokračovat autobusem a trajektem na ostrovy u východního pobřeží. Většina železničních jízdních řádů je vydávána v angličtině.

Mezi pevninou a několika ostrovy, včetně Surat Thani na Ko Samui, Phuket na Phi Phi, Pattaya na Ko Samet a Trat na Ko Chang, jezdí trajekty, které si můžete objednat osobně v přístavu. Silná konkurence na všech hlavních trasách zajišťuje nízké ceny jízdného. V monzunové sezóně od května do října se na východním pobřeží a na pobřeží Andamanského zálivu provozuje omezená doprava a od listopadu do ledna na pobřeží Perského zálivu. Odlehlejší místa jsou v těchto obdobích nedostupná.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Thajská jídla jsou tradičně poměrně ostrá a pálivá, ale většina turistických restaurací má tendenci pálivost mírnit, aby vyhověla citlivějším západním chuťovým buňkám. Většina thajských jídel se připravuje z čerstvých surovin, jako je citronová tráva a koriandr, a k většině pokrmů se běžně konzumuje rýže. Mezi oblíbené ovoce patří papája, jackfruit, mangostany, rambutany, pomelo (podobné grapefruitu) a zejména duriany, které farangové (cizinci) buď milují, nebo nenávidí. Tyto trnité plody mají poměrně nepříjemný zápach, kvůli kterému je dokonce mnoho hotelů zakázalo ve svých prostorách.

Vynikající jídlo najdete ve stáncích mnoha pouličních prodejců po celé zemi i ve špičkových restauracích. Ve velkých městech i menších obcích je také mnoho asijských a evropských restaurací.

K pití, čištění zubů nebo výrobě ledu používejte pouze balenou nebo převařenou vodu. Nepasterizované mléko by se mělo rovněž převařovat, i když je k dispozici i mléko pasterizované nebo homogenizované.  Pozor na mléčné výrobky, které mohly být vyrobeny z nepřevařeného mléka. Držte se masa a ryb, které byly dobře uvařené, nejlépe podávané teplé, ale ne ohřívané. Vyhýbejte se syrové zelenině a neloupanému ovoci.


Podnebí a Počasí

Počasí v Thajsku je obecně velmi horké a vlhké, zejména od března do května. Monzunové období trvá od června do října, kdy je klima stále horké a vlhké s přívalovými dešti. Nejlepší dobou pro cestování je listopad až únor (chladné období), i když na jižních ostrovech je nejlépe od června do září.


Doporučený Oděv

Celoročně se doporučuje lehké bavlněné nebo lněné oblečení a lehké oblečení do deště. Plavky, opalovací krém, sluneční clona a plážové oblečení jsou nezbytné. Doporučuje se dobrá vycházková obuv.


Dostupnost Internetu

Po celém Thajsku je spousta internetových kaváren, některé se nacházejí i v odlehlých oblastech navštěvovaných turisty.


Elektřina a Standard Zásuvek

Elektrické zásuvky v Thajsku jsou typu O (TIS 166-2549) a hybridní zásuvky, které přijímají zástrčky typu C (CEE 7/16 Europlug) i typu B (NEMA 5-15). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Adaptéry cestovních zástrček jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které potřebujete zástrčku zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.

Elektrické zásuvky v Thajsku obvykle dodávají elektřinu o frekvenci 230 V AC / 50 Hz. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 230 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 230 volty, bude nutný měnič napětí.

 


zpět na přehled