Egypt je jednou z hlavních afrických turistických destinací, jejímiž hlavními lákadly jsou Rudé moře, egyptologie a Nil. Pyramidy v Gíze, Sfingu a Údolí králů není třeba ve světě starověku představovat, sluncem zalité pláže Rudého moře s možností potápění jsou obrovským lákadlem pro ty, kteří pocházejí z chladnějších krajin, a plavba po Nilu vyvolává vzpomínky na Kleopatru. Kromě těchto slavných atrakcí se v této pouštní zemi nacházejí starověké ruiny a mystické oázy a v Káhiře zůstávají starověké kultury, které se mísí s těmi velmi moderními. Egypt nabízí mnohem víc než jen světoznámé pyramidy. Návštěvníci se mohou věnovat pouštním trekům, potápění, golfu, rybaření, pozorování ptáků nebo plavbě po Rudém moři.
Banka & Měna
Měna
Egyptská libra (LE; symbol E£) = 100 piastrů. Bankovky jsou v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5, 1, 50 a 25 piastrů E£. Mince jsou v hodnotách 25, 20, 10 a 5 piastrů.
Britské libry šterlinků, eura a americké dolary jsou přijímány všude, i když je možné rozměnit je v egyptských librách.
Dovoz a vývoz místní měny je omezen na 5 000 liber. Dovoz a vývoz zahraniční měny je omezen na 10 000 USD nebo ekvivalent této částky.
Egyptská libra je k dispozici i mimo Egypt a peníze si můžete vyměnit před odjezdem na cestu. Případně je k dispozici 24hodinová směnárna na letišti v Káhiře. Během prvního dne nebo dvou dnů pobytu v Egyptě se vyplatí vyměnit si alespoň malou částku na drobné výdaje. Uschovejte si bankovky malých nominálních hodnot na jízdné v taxislužbě, protože řidiči zřejmě málokdy mají drobné, a na spropitné, tzv. bakšiš, který je v Egyptě běžnou součástí života.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Bankovní hodiny: ne-čtvrtek 08:30-14:00. Směnárny jsou zpravidla otevřeny také večer 18:00-21:00.
Kreditní karty American Express, Diners Club, MasterCard a Visa jsou běžně přijímány ve všech hotelech a restauracích kromě těch nejmenších po celé zemi, s výjimkou západních oáz. Při nákupech nebo platbách v restauracích je vhodné mít kreditní kartu na očích a uschovat si účtenky pro kontrolu směnných kurzů a poplatků na výpisu.
Bankomaty najdete ve všech větších městech.
Cestovní šeky jsou nyní, kdy jsou mezinárodní bankomaty rozšířeny po celé zemi, stále méně užitečné. Abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech, eurech nebo librách šterlinků. Při výměně cestovních šeků je třeba předložit cestovní pas.
Směnárny jsou k dispozici také v bankách, oficiálních směnárnách a ve většině hotelů. Banky mají často lepší směnné kurzy než směnárny nebo hotely. Přijímány jsou všechny běžné mezinárodní měny. Pokud je ve vaší skupině více osob, je rozumné rozdělit si měnu mezi sebe a mít ji v bezpečí, abyste se chránili před krádeží. Doporučujeme vzít si s sebou jen tolik, kolik budete potřebovat na celodenní výlet, a zbytek peněz uschovat v hotelovém trezoru.
Cesta, přeprava, Orientace
Egyptská národní letecká společnost Egyptair provozuje všechny vnitrostátní lety v Egyptě a obsluhuje 11 hlavních letišť: Hurgada, Luxor, Marsa Alam, Marsa Matruh, Šarm aš-Šajch a Taba.
Nejjednodušší způsob, jak se pohybovat po velkých egyptských městech, je využívat vždy hojné veřejné taxíky; každé město má svou vlastní barvu veřejných taxíků; například v Alexandrii žlutočerné a v Káhiře černobílé. Káhira má také flotilu klimatizovaných žlutých a bílých taxíků s měřiči, u kterých byste si měli taxi objednat hodinu před cestou.
Mezi velkými egyptskými městy jezdí rozsáhlá síť autobusů. Autobusové společnosti jako Superjet, Delta a Upper Egypt - abychom jmenovali jen některé - obvykle poskytují klimatizované autobusy s možností občerstvení, toaletami a promítáním filmu během jízdy. Jsou cenově velmi dostupné, ale je třeba myslet na rezervaci alespoň jeden den předem.
Půjčit si v Egyptě auto je snadné; většina velkých mezinárodních autopůjčoven má pobočky na egyptských letištích a ve městech. Ceny jsou srovnatelné s mezinárodními poplatky za půjčení auta a mnoho společností nabízí možnost online rezervace. Abyste si mohli pronajmout vozidlo a řídit v Egyptě, budete požádáni o předložení mezinárodního řidičského průkazu. Egypťané jezdí po pravé straně silnice a oficiální rychlostní limit mimo město je 90 km/h.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Měli byste se vyhýbat tepelně neupravené zelenině a oloupanému ovoci, které mohlo být omyto ve vodovodní vodě, a dbát na to, aby všechny pokrmy z drůbeže, vajec a mořských plodů a korýšů byly důkladně tepelně upraveny. V hotelech a restauracích je obecně bezpečné jíst a pít, ale je vhodné vyhýbat se pouličním prodejcům.
K pití a pro jistotu i k čištění zubů používejte pouze balenou vodu. Při nákupu balené vody zkontrolujte, zda je pečeť lahve neporušená. Oblíbeným podvodem je, že bezohlední lidé vybírají použité lahve z odpadkových košů, naplní je vodou z vodovodu, pokusí se je znovu uzavřít a prodávají je jako pravou čistou balenou vodu. Vyhněte se také nebaleným nápojům a ledu, s výjimkou špičkových hotelů a restaurací. Mléko je nepasterizované a mělo by se převařovat.
Egyptské jídlo odráží historii země, která se stává "tavícím kotlíkem"; domorodí kuchaři používající místní suroviny upravili řecké, turecké, libanonské, palestinské a syrské tradice tak, aby vyhovovaly egyptskému rozpočtu, zvykům a chutím. Jídla jsou jednoduchá; připravují se z přirozeně dozrálého ovoce a zeleniny a dochucují se čerstvým kořením, jsou dobrá a vydatná. Jídla na jihu, který je úzce spjat se severoafrickou kuchyní, jsou pikantnější než ta na severu, ale ani jedno není zvlášť ostré. Nejlepší kuchyni často najdete v menších městech. Přestože egyptská kuchyně může být při špatném provedení mdlá a mastná, většina jídel je vynikající.
Ačkoli se egyptské stravovací návyky mohou zdát nevyzpytatelné, většina domorodců začíná den lehkou snídaní s fazolemi (nebo fazolovými plackami), vejci a/nebo nakládanou zeleninou, sýry a džemy. Většina rodin sní kolem 14.00-17.00 hodin vydatný škrobový oběd, po kterém následuje siesta. V 17:00 nebo 18:00 si mohou dát čaj v britském stylu a pozdě večer sníst lehkou večeři (často zbytky od oběda). Večeře jsou však naplánovány na pozdější dobu, často nejdříve ve 21:00, a jídlo se podává o hodinu nebo dvě později. V restauracích je oběd obvykle od 13:00 do 16:00, večeře od 20:00 do 24:00.
K hotelovým a restauračním účtům se obvykle připočítává 10-12% poplatek za obsluhu, běžné je však spropitné ve výši 5 %.
Podnebí a Počasí
S malou výjimkou středomořského pobřeží má celý Egypt suché pouštní podnebí. V celém Egyptě jsou dny teplé nebo horké a noci chladné. Egypt má pouze dvě roční období: mírnou zimu od listopadu do dubna a horké léto od května do října. Ve většině oblastí spadne v Egyptě méně než osmdesát milimetrů srážek ročně. Většina srážek spadne na pobřeží, ale i v nejvlhčí oblasti (v okolí Alexandrie) spadne ročně jen asi 200 milimetrů srážek. Nejvhodnější dobou pro cestu do Egypta je zima, tedy období od prosince do února, kdy se teploty pohybují mezi 20 a 26 stupni Celsia.
Doporučený Oděv
To, co si obléknete, bude trochu záviset na tom, zda se zdržujete pouze v turistických plážových letoviscích, nebo se vydáváte na průzkum širšího okolí. Vždy však mějte na paměti, že se jedná o muslimskou zemi, takže byste měli vždy respektovat jejich konzervativní hodnoty. Místní lidé se večer rádi oblékají, takže pokud se chystáte na večeři, je to skvělá příležitost obléknout se pečlivěji než obvykle. Také na výletních lodích je příjemné mít večer něco elegantního na sebe. Egypt je muslimská země, a přestože jsou jeho města moderní a místní ženy se dnes mohou líčit, oblékají se vždy konzervativně.
Egypťané považují za velmi nevhodné odhalovat i sebemenší část břicha nebo boků, proto je třeba se mimo turistické hotely zcela vyhnout krátkým topům, krátkým sukním či šortkám nebo těsnému oblečení. Vhodnou volbou jsou bavlněné košile nebo trička s dlouhými rukávy nebo z jiných přírodních vláken, které se nosí s dlouhými kalhotami nebo sukněmi po kotníky a které vám zakryjí i ramena. Oblečení mějte volné - bude vám v něm chladněji a budete budit méně nežádoucí pozornosti. Ačkoli je v hotelech a turistických letoviscích, jako je Šarm aš-Šajch, oblékání volnější, zjistíte, že budete mít větší respekt, pokud se obléknete skromně - pašmína nebo šátek se vám mohou hodit ve chvílích, kdy se potřebujete zahalit.
Dostupnost Internetu
Přístup k internetu je ve většině Egypta levný a snadný, dokonce i v těch nejmenších a nejodlehlejších vesnicích je k dispozici alespoň základní internetová síť. Téměř každá kavárna v Káhiře a poměrně hodně provozoven rychlého občerstvení nabízí bezplatný bezdrátový internet, a ty, které ho nemají, jsou obvykle v dosahu kavárny, která ho nabízí.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Egyptě jsou jedním ze dvou typů evropských standardních elektrických zásuvek: Typ C" Europlug a "typ E" a "typ F" Schuko. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Cestovní adaptéry jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, co se děje, vezměte si s sebou adaptér pro oba typy zásuvek.
Elektrické zásuvky (zásuvky) v Egyptě obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 voltů, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér.