Indonésie je s 18 110 ostrovy, z nichž 6 000 je obydlených, největším souostrovím na světě, které nabízí prakticky bezkonkurenční možnosti dovolené. Přestože malebný ostrov Bali zůstává nejznámější a nejoblíbenější indonéskou turistickou destinací, pro ty, kteří jsou ochotni vyrazit mimo vyšlapané cesty, je zde mnohem více možností. V rámci svého itineráře můžete navštívit: historické památky a chrámy Střední Jávy, světoznámé potápěčské lokality idylicky vzdáleného Raja Ampat, neobyčejný ostrov Komodo, který je domovem nepochopitelně velkého komodského draka, a také řadu rozsáhlých tropických pralesů, které poskytují útočiště neuvěřitelně rozmanité divoké přírodě od orangutanů a dalších primátů až po kriticky ohrožené nosorožce jávské a tygry. Nabídka je ohromující, ale ať už se rozhodnete strávit svůj čas na této pozoruhodné skupině ostrovů jakkoli, určitě vás čekají skutečně vzrušující zážitky a nezapomenutelná dobrodružství.
Banka & Měna
Měna
Rupií (IDR; symbol Rp). Bankovky jsou v nominálních hodnotách 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000 a 1 000 Rp. Mince jsou v nominálních hodnotách 1 000, 500, 200, 100 a 50 Rp.
Dovoz a vývoz místní měny je omezen na 5 000 000 Rp, částky vyšší než tato částka musí být deklarovány. Dovoz a vývoz cizí měny je neomezený. Částky přesahující ekvivalent 100 000 000 Rp však musí být deklarovány.
Ačkoli v hlavních turistických centrech by neměly být potíže s výměnou hlavních měn, jinde se mohou vyskytnout problémy. Dávejte si pozor na pouliční směnárníky, kteří se mohou pokusit vylákat z návštěvníků jejich hotovost. Nejsnadněji vyměnitelnou měnou je americký dolar. Nepřijímejte bankovky s viditelným opotřebením, protože je obchodníci nemusí přijmout.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Bankovní hodiny: Po-Čt: 08:00-14:00; Pá: 08:00-12:00; So: 08:00-11:00 (některé pobočky).
V Jakartě a hlavních turistických oblastech jsou běžně přijímány kreditní karty American Express, MasterCard, Visa, Diners Club a Eurocard. V odlehlejších oblastech je nejlepší mít u sebe hotovost v malých nominálních hodnotách. Bankomaty jsou k dispozici ve větších městech a na letištích, ale mějte na paměti, že mnohé z nich mají maximální limit pro výběr, který může být až 3 000 000 Rp nebo jen 400 000 Rp. To lze překonat opětovným přiložením karty, ale buďte opatrní, protože pokaždé můžete být postiženi bankovním poplatkem.
Akceptace u obchodníků je omezená, ale cestovní šeky lze vyměnit v bankách a větších hotelech, i když jsou stále méně běžné a jejich výměna je obtížnější. Abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech. Nejčastěji jsou přijímány šeky American Express
Cesta, přeprava, Orientace
Indonésie má dobrou vnitrostátní leteckou síť spojující většinu větších měst s Jakartou. Mezi vnitrostátní dopravce patří Garuda Indonesia (GA) (www.garuda-indonesia.com), AirAsia(QZ) (www.airasia.com) a Merpati Nusantara Airlines(MZ)(www.merpati.co.id).Indonésie má pro vnitrostátní lety stanovenou odletovou taxu 10 000-40 000 rupií v závislosti na letišti odletu.
Cestování po indonéských ostrovech autem je velmi variabilní, hodně záleží na tom, na kterém ostrově se nacházíte. Samostatná jízda je možná, ale počítejte s tím, že úroveň řízení a stav silnic může být poměrně špatný. přibližně polovina silniční sítě je zpevněná a v rámci Jávy a v menší míře i na Bali a Sumatře jsou dobré silniční komunikace. Na ostatních ostrovech je silniční síť špatná.
Pronájem automobilů nabízí řada mezinárodních i místních společností. Je možné si také pronajmout auto s řidičem, ale očekává se, že si budete muset zaplatit stravu a ubytování šoféra. Je nutné mít mezinárodní řidičské oprávnění. Pokud ho nemáte, je možné si v Denpasaru nechat vystavit dočasný turistický řidičský průkaz.
Mnoho návštěvníků si pronajímá skútry a motocykly, je však třeba dbát na to, abyste si vozidla pronajímali u renomovaných prodejců, měli správné doklady a byli si vědomi rizik - nehody jsou příliš časté. Přilby jsou povinné.
Rychlostní limity jsou obvykle 30-40 km/h (19-25 mph) ve vnitřních městských ulicích a maximálně 60-70 km/h (37-43 mph) v jiných částech města. Je nutné používat bezpečnostní pásy.
Taxíky jsou ve větších městech a obcích zaměřených na turisty běžně dostupné. Ojek (motocyklové taxíky) jsou k dispozici ve městech a obcích a shromažďují se na křižovatkách. Řidič by vám měl poskytnout přilbu a před zahájením jízdy se musíte dohodnout na ceně jízdného.
Jakarta je jediné město se zavedenou konvenční autobusovou dopravou jakékoli velikosti a má rozsáhlou síť. Jinde jsou hlavním způsobem cestování bemosy (minibusy). Bemos jsou komunální minibusy; jízdné je třeba sjednat předem. mezi rikši patří motorový bajaj, který pojme dva cestující a řidič sedí vpředu, a becak, který je poháněn pedály a jezdec sedí za dvěma cestujícími. Ty jsou však ve městě Jakarta zakázány. Jízdné je třeba sjednat předem.
Auta s řidičem jsou široce dostupná a doporučují se, protože úroveň řízení je nízká.
Provozovatelem vlaků v Indonésii je společnost PT Kereta Api (www.kereta-api.co.id). Existují tři cestovní třídy: Eksecutif (Executive), Bisnis (Business) a Ekonomi (Economy), ale první třída existuje pouze v hlavních expresech. V některých z nich je k dispozici klimatizované ubytování. Děti do tří let cestují v ekonomické a business třídě zdarma bez nároku na místo k sezení a ve výkonné třídě platí 10 % ceny jízdného pro dospělé; děti ve věku od tří do deseti let platí v ekonomické a business třídě poloviční jízdné a ve výkonné třídě plnou sazbu.
Na Sumatře jezdí vlaky mezi Medanem a Tanjong Balai a Medanem a Rantu Prapet na severu a Palembangem a Panjangem na jihu, jsou však nespolehlivé. Rozsáhlá železniční síť vede po celé Jávě. Moderní klimatizovaná linka Argo Bromo Anggrek, která jezdí pouze ve třídě Eksecutif s občerstvením v ceně, spojuje Jakartu a Surabayu; vyjíždí denně a v noci.
K dispozici jsou i další expresní spoje. Mezi Jakartou a Bandungem jezdí každou jednu až dvě hodiny vlak třídy Eksecutif (doba jízdy - asi 3 hodiny) a pak třikrát denně vlaky do Surabaje.
Hlavní přístavy: Padang Bai a Benoa (Bali), Tanjung Priok (Jakarta), Belawan (Medan) a Sekupang (Batam).
PELNI (tel.: (21) 633 4342; www.pelni.com), státní lodní společnost, disponuje standardními osobními linkami, které obsluhují všechny hlavní přístavy na celém souostroví. ASDP (Kapal Ferry Cepat)provozuje rychlé lodě na malém počtu tras. Nepravidelně jezdí také zahraniční výletní lodě. Luxusní výletní lodě nabízejí výlety do různých destinací, včetně východních ostrovů (vyplouvají z Bali).
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Voda používaná k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu by měla být převařená nebo jinak sterilizovaná. Doporučuje se pít balenou vodu. Mléko je nepasterizované a mělo by se převařovat. K dispozici je sušené nebo konzervované mléko, které se doporučuje. Vyhněte se mléčným výrobkům, které byly pravděpodobně vyrobeny z nepřevařeného mléka. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.
Základem stravy většiny Indonésanů je rýže (nasi), ale na některých ostrovech ji nahrazují jiné škrobnaté potraviny, jako je kukuřice, ságo, maniok a sladké brambory. Indonésie je sice do jisté míry podobná ostatním zemím v regionu, ale vzhledem k tomu, že tudy vedla obchodní cesta, byl zdejší jídelníček silně ovlivněn jinými kulturami, například Španělskem, Portugalskem a Čínou.
Indonésané mají rádi silně kořeněná jídla - pozor na drobné a ohnivé červené a zelené papričky, které jsou často součástí salátů a zeleninových pokrmů. Na jídelních lístcích se pravidelně objevují mořské plody (slané i sladkovodní ryby, humři, ústřice, krevety, krevety, chobotnice, žraloci a krabi). K vaření se často používají kokosové ořechy. Zvláštností Jakarty je množství pouličních stánků (warungů), z nichž každý se specializuje na svůj vlastní pokrm nebo nápoj.
Standardem je 10% spropitné na účty v restauracích, pokud v nich není již zahrnut poplatek za obsluhu.
Podnebí a Počasí
Indonésie má tropické podnebí, které se v jednotlivých oblastech velmi liší. Východní monzun přináší nejsušší počasí (červen až září), zatímco západní monzun přináší hlavní deště (prosinec až březen). Dešťové bouře se vyskytují po celý rok. Vyšší oblasti jsou chladnější. Průměrné celoroční teploty se pohybují mezi 23 °C a 28 °C, ale bývá zde vlhké teplo, vlhkost vzduchu se pohybuje od 70 do 90 %. Největší zájem turistů o cestování je v červnu, červenci a srpnu, i když ceny budou vyšší; ti, kteří cestují v období mezi květnem a zářím, mohou mít štěstí na počasí i ceny.
V období dešťů mohou od cestování odrazovat blátivé cesty. Mějte na paměti, že během místních svátků může být veřejná doprava ucpaná, v prázdninových oblastech se obtížně hledá ubytování a podniky jsou zavřené.
Doporučený Oděv
Vezměte si s sebou lehké oblečení do deště; nejvhodnější je bavlna a hedvábí. Na chladné večery a do horských oblastí je třeba teplejší oblečení, nejlépe se hodí silnější bavlněné a vlněné oděvy. Pro slavnostní příležitosti je nutné elegantní oblečení, například saka, a za nevhodné se považuje nošení plaveckého oblečení jinde než na pláži nebo ve sportovních zařízeních. Ženy by měly v muslimských oblastech dodržovat pravidla oblékání, která vyžadují zahalená ramena a nohy.
Dostupnost Internetu
Ve všech větších městech a turistických destinacích jsou internetové kavárny, ale ve venkovských oblastech může být přístup k internetu omezený.
Elektřina a Standard Zásuvek
V Indonésii se většinou používají tři typy elektrických zásuvek: evropská zástrčka "typ C" CEE 7/16 Europlug, evropská zástrčka "typ F" CEE 7/7 Schuko nebo britská zástrčka "typ G" BS-1363. Je jen otázkou, který z těchto tří typů bude instalován na daném konkrétním místě. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Adaptéry cestovních zástrček jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které se potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, co se děje, vezměte si s sebou adaptér pro všechny tři typy zásuvek.
Elektrické zásuvky (zásuvky) v Indonésii obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 voltů, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám stačí adaptér.
Cestovní adaptéry do zásuvky však nemění napětí, takže elektrická energie procházející adaptérem bude mít stále stejných 220-240 voltů, které dodává zásuvka. Pokud vaše spotřebiče nejsou kompatibilní s elektrickým výstupem 220-240 voltů, bude nutný měnič napětí.