Malý okruh Čínou

Sdílet:

Čína

Čína je pozoruhodná pět tisíc let stará civilizace, která nabízí živou a zajímavou kombinaci starověku a moderny. Rozmanitost archeologie, architektury, kuchyně a kulturního dědictví této obrovské země je ohromující - od mimořádně vzdálených pouští na divokém severozápadě až po supermoderní město Hongkong na jihu. Od starobylých historických památek a antických relikvií po velkolepé císařské paláce, nádherná vodní města a okouzlující přírodní divy - každý typ cestovatele si zde najde něco pro sebe. Mezi nejnavštěvovanější památky patří Zakázané město, Velká čínská zeď, Terakotová armáda a pandí útočiště v Čcheng-tu. Přestože je toho tolik k prozkoumání, snažte se vyhnout nacpanému itineráři, protože jedna z největších radostí z cestování po Číně spočívá v bezcílném bloumání zapadlými uličkami a objevování neposkvrněných veřejných parků, tradičních čajoven nebo klidných skrytých chrámů. Ať už dáváte přednost pomalé plavbě lodí po Jang-c'-ťiang nebo poznávání výjimečné architektury, nákupům a nočnímu životu v Šanghaji, poznávání Číny nabízí nespočet příležitostí k dobrodružství.


Banka & Měna

Měna

1 renminbi jüan (CNY; symbol ¥) = 10 jiao/mao nebo 100 fen. Bankovky jsou v nominálních hodnotách ¥100, 50, 20, 10, 5, 1, 5 jiao a 1 jiao. Mince jsou v hodnotách 1, 5 a 1 jiao. Běžné jsou padělky bankovek v hodnotě 50 a 100 jüanů. Jüan je v pouličním slangu často označován jako "guai".

Dovoz a vývoz místní měny je omezen na 20 000 jüanů. Dovoz a vývoz zahraniční měny je neomezený, ale částky přesahující ekvivalent 5 000 USD musí být deklarovány.

Mimo Čínu je možné směnit CNY, i když především v jihovýchodní Asii a Hongkongu. Zahraniční bankovky a cestovní šeky lze vyměnit v pobočkách The Bank of China. V hotelech pro turisty lze za západní měnu nakupovat dovážené luxusní zboží, například lihoviny. Skotské a severoirské bankovky vyměnit nelze.

Bankovnictví

Bankovní hodiny: Po-Pá 9:00-16:00/17:00 hod. Některé banky se na oběd zavírají od 1200 do 1300. Vybrané pobočky ve velkých městech nabízejí prodlouženou otevírací dobu ve večerních hodinách a o víkendech.

Kreditní karty American Express, Diners Club, MasterCard a Visa jsou běžně přijímány ve velkých provinčních městech v určených provozovnách. Mimo velká města jsou kreditní karty často nepravděpodobně přijímány.

Bankomaty se zpravidla nacházejí na letištích, v hotelech, nákupních centrech a bankách a také v mnoha velkých městech a obcích.

Abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech.


Cesta, přeprava, Orientace

Čínské letecké společnosti provozují přibližně 1 000 vnitrostátních linek do více než 150 měst. Trasy obsluhují tři hlavní státní skupiny Air China (www.air-china.co.uk), China Southern (www.csair.com/en) a China Eastern Airlines (http://uk.ceair.com).

Mezinárodní letiště v Pekingu, Šanghaji a Kantonu prošla rozsáhlou modernizací a přibyly na nich nové stylové terminály. Letenky vám obvykle zakoupí průvodci a jejich cena bude zahrnuta do případných nákladů na zájezd.

Nezávislí cestovatelé si mohou letenky rezervovat také prostřednictvím místní cestovní kanceláře Chinese International Travel Service (CITS), která si účtuje malou provizi, populární online agentury Ctrip.com (http://english.ctrip.com) nebo si je mohou zakoupit v rezervačních kancelářích či v některých hotelových cestovních kancelářích. Pokud cestujete v dubnu, květnu, září nebo říjnu, doporučujeme zakoupit si vnitřní letenky s dostatečným předstihem.

Z Pekingu, Šanghaje, Kantonu a dalších měst jezdí do Hongkongu několik spojů denně. Na Tchaj-wan můžete letět také přímo z 21 měst na pevnině. Lety jsou vždy přeplněné, proto je nutné si místa před cestou potvrdit.

Uvědomte si, že ačkoli jsou k dispozici půjčovny aut, není možné v Číně řídit bez čínského řidičského průkazu a mezinárodní řidičský průkaz nebude uznán. Získání čínského řidičského průkazu může být zdlouhavý a komplikovaný proces a ve většině případů je výhodnější a relativně levnější pronajmout si auto s řidičem. Samotná silniční infrastruktura v Číně je obecně na vysoké úrovni, zejména mezi velkými centry. Policejní zátarasy na silnicích nejsou neobvyklé a standardy řízení mohou být nevyzpytatelné. Vzdálenosti by se neměly podceňovat a vozidla by měla být v nejlepším mechanickém stavu, protože mimo města je Čína stále do značné míry zemědělskou zemí bez mechanických znalostí a služeb, které jsou k dispozici na Západě. Z Pekingu do Šanghaje je to 1 461 km a z Pekingu do Nanjingu 1 139 km.

V rámci hospodářského rozmachu Čína rychle rozšiřuje silniční síť a v současné době je možné dosáhnout 80 % sídel po silnici, i když vysoké procento silnic tvoří spíše jednoduché štěrkové cesty než asfaltové povrchy. Superdálnice spojuje Peking a Tchien-ťin a 138 km dlouhá čtyřproudá zpoplatněná dálnice spojuje Chang-čou a přístav Ningbo v provincii Če-ťiang.


Taxíky jsou ve velkých městech k dispozici u většiny hotelů a nákupních čtvrtí a zpravidla mohou zastavit na znamení cestujícího. Nejlepší je ověřit si, zda je taxík odměřován. Pokud ne, je důležité se na ceně jízdného dohodnout předem (zejména na nádražích), ještě před nástupem do taxíku. Řidiči obvykle nedostávají spropitné. Návštěvníci by si měli před zahájením cesty nechat napsat cíl své cesty v čínských znacích, protože většina řidičů nemluví anglicky. Hotely často poskytují kartičky s adresou hotelu a několika klíčových atrakcí nebo bodů ve městě. Taxíky si lze pronajmout na den.

Existuje rozsáhlá síť meziměstských dálkových autobusů, které mohou turisté využít jako alternativu k cestování letadlem nebo vlakem. Tyto autobusy jsou mnohem levnější než vlaky a většina z nich má klimatizaci, toalety a v závislosti na délce cesty mohou mít i lůžka na spaní. Místa k sezení lze obvykle rezervovat předem na autobusovém nádraží.

V Pekingu, Šanghaji a několika dalších městech včetně Tchien-ťinu, Kantonu, Šen-čenu, Čcheng-tu a Nan-ťingu jezdí metro. Hongkong má svůj systém hromadné dopravy a v řadě dalších měst jezdí tramvaje a trolejbusy. Nové systémy se budují v Xi'anu, Harbinu, Qingdao a dalších městech. Většina měst má systémy veřejné dopravy, obvykle autobusové.

Hlavním dopravním prostředkem pro přepravu zboží a osob v celé Číně je železnice, jejíž síť patří k nejvytíženějším a nejrozsáhlejším na světě. Trasy jsou obecně levné, bezpečné a dobře udržované. Trasy vedou mezi hlavními městy; mezi spoje patří Peking - Kanton, Šanghaj, Harbin, Čcheng-tu a Urumči.

Existují tři typy vlaků, z nichž nejlepší je Express. Existují čtyři druhy jízdného: tvrdé sedadlo, měkké sedadlo (pouze ve vlacích na krátké vzdálenosti, jako je linka z Hongkongu do Kantonu), tvrdé lůžko a měkké lůžko (nejdražší varianta). Děti do 1 m výšky cestují zdarma a děti do 1,3 m výšky platí čtvrtinu jízdného. Cestování po železnici je obvykle pohodlné, ale časově náročné kvůli velkým vzdálenostem mezi destinacemi. Vysokorychlostní meziměstské vlaky, které jezdí rychlostí až 350 km/h, spojují Peking s Tchien-ťinem a Šanghaj se Su-čou a Chang-čou.

Železnice z Čching-chaj do Tibetu, která je dlouhá 1 142 km (710 mil) a vede z Golmudu v Čching-chaji do Lhasy v Tibetu, je nejvíce převýšenou železniční trasou na světě, neboť dosahuje nadmořské výšky 5 072 m (16 640 stop). Do Lhasy se nyní jezdí z Pekingu, Xi'anu, Chengdu, Chongqingu, Guangzhou a Šanghaje.

Na všech velkých řekách jezdí trajekty, zejména na Jang-c'-ťiang. Pobřežní trajekty jezdí mezi městy Dalian, Tianjin (Tientsin), Qingdao (Tsingtao) a Šanghaj. Mezi pevninskou Čínou a Hongkongem jezdí pravidelné trajekty, jejichž podmínky se liší.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Veškerou vodu používanou k pití, čištění zubů nebo mražení je třeba nejprve převařit nebo jinak sterilizovat. Nejvhodnějším způsobem, jak to obejít, je balená voda, která je široce a levně dostupná. Obzvláště opatrní buďte při stravování v malých pouličních stáncích nebo restauracích, kde nemusí být dodržovány vysoké hygienické standardy. Vepřové maso, salát, hřebenatky, šneci a majonéza mohou představovat zvýšené riziko. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.

Čínská kuchyně má velmi dlouhou historii a je proslulá po celém světě. Kantonská kuchyně (styl, který většina lidí na Západě zná nejlépe) je pouze jedním z regionálních stylů čínské kuchyně. Existuje osm hlavních škol čínské kuchyně, pojmenovaných podle míst, kde vznikly: Kantonská kuchyně se skládá z následujících kuchyní: Anhui, Fujian, Guangdong (kantonská), Hunan, Jiangsu, Shandong, Sichuan a Zhejiang.

Ačkoli spropitné stále není oficiálně schváleno, stává se v Číně stále běžnější praxí. Je obvyklé v turistických hotelech a restauracích a u průvodců a řidičů. Restaurace ve velkých hotelech často připočítávají poplatek za obsluhu.


Podnebí a Počasí

Vzhledem k extrémní rozloze Číny je podnebí v této zemi velmi rozmanité, ale vzhledem k tomu, že se nachází výhradně na severní polokouli, je její roční období v podstatě srovnatelné s obdobím v Evropě a USA. Na severovýchodě se vyskytují horká a suchá léta a kruté zimy. Severní a centrální oblast má téměř nepřetržité srážky, horká léta a chladné zimy. Jihovýchodní oblast má značné množství srážek, polotropická léta a chladné zimy. Střední, jižní a západní Čína jsou také náchylné k záplavám a země je také pravidelně vystavena seizmické aktivitě.


Doporučený Oděv

Pokud přijíždíte v zimě, doporučujeme těžké oblečení a boty, abyste se mohli vypořádat s extrémním chladem. Stejně tak je třeba si sbalit lehké oblečení pro návštěvu na vrcholu léta.


Dostupnost Internetu

Internetové kavárny najdete ve většině měst a Wi-Fi je stále častěji dostupné v hotelech a kavárnách v Šanghaji, Pekingu, Kantonu, Šen-čenu, Tchien-ťinu, Chang-čou a dalších velkých městech. Přístup je levný a obvykle spolehlivý. Stát běžně blokuje přístup na stránky provozované zakázaným duchovním hnutím Falun Gong, skupinami bojujícími za práva, západními sociálními sítěmi a některými zahraničními zpravodajskými organizacemi. Příspěvky blogerů jsou přísně sledovány.


Elektřina a Standard Zásuvek

V Čínské lidové republice existují dvě oficiální normy pro zástrčky a zásuvky. První z nich je uzemněná zásuvka CPCS-CCC se třemi lopatkami, která je prakticky zaměnitelná s typem zásuvky v Austrálii. Jejich neuzemněná dvoulopatková norma je velmi podobná dvoulopatkové severoamerické/japonské zástrčce, ale zásuvky obecně neakceptují americké zástrčky, protože zásuvky nejsou uzemněné a nejsou polarizované. Pro tento typ bude pravděpodobně stále zapotřebí adaptér. Vzhledem ke značnému zastoupení Hongkongu v pevninské Číně jsou některé budovy zapojeny s britskými zásuvkami BS-1363, což je primární typ zásuvek používaný v Hongkongu. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat jeden nebo více cestovních adaptérů. Cestovní adaptéry jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, co se děje, vezměte si s sebou adaptér pro všechny tři typy zásuvek.

Elektrické zásuvky (zásuvky) v Čínské lidové republice obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 voltů, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, stačí vám adaptér.


zpět na přehled