Skupina 10 - 12 osob - OKRUH UGANDOU A HORSKÉ GORILY

Sdílet:

Uganda

Afrika je kontinentem kontrastů. Dokáže nabídnout to, co se v jiných částech planety dnes hledá jen s velkými obtížemi. Národní parky Východní Afriky jsou stále ještě plné zvěře. 
    
Uganda, přezdívaná „perla Afriky“, jak ji trefně nazval Winston Churchill, má turistům určitě co nabídnout. Pestrobarevná země se svými rozsáhlými savanami na severu, hustými pralesy na západě a svěžími lesíky ve vnitrozemí nabízí úžasné podmínky pro rozmanitou škálu afrických divokých zvířat, včetně vysoce ohrožených goril horských, které obývají neproniknutelný prales Bwindi. Setkání s těmito primáty ve volné přírodě je ojedinělým a úžasným zážitkem, který ve vás zanechá hluboké dojmy. 

Oblíbeným místem pro pozorování divoké zvěře je národní park Queen Elizabeth, který kromě dalších obývají čtyři ze zástupců „Velké pětky“. Místní kráterová jezera jsou vyhledávána hejny růžových plameňáků a v jižní části parku, zvané Ishasha se často naskytne neobvyklý pohled na lvy odpočívající v korunách vzrostlých stromů. 

Pozorování divokých zvířat však rozhodně není jedinou aktivitou! Outdooroví nadšenci si mohou zvednout adrenalin raftingem na divoké vodě, dobrodružnými treky do místních hor, či jízdou na koni. Pokud přidáme nádherné přírodní scenérie, přátelské místní obyvatele, vzkvétající kulturní scénu a hlavní město plné živých barů, klubů a restaurací, snadno pochopíme, čím si Uganda získala pověst „nejpřátelštější země Afriky“.
 
Afriku budete zcela určitě moc a moc milovat, ale tím, že je Afrika Afrikou, stihnete ji možná občas taky trochu nenávidět. My, mzungové, neboli cizinci, potřebujeme obvykle více prostoru i času na pochopení afrických specifik, problémů, či afrického způsobu uvažování. Možná se budete cítit zaskočeni  odlišným přístupem afrického okolí. Jestliže se někomu z místních podaří vás vyvést z míry, či vás překvapí pomalejší přístup k vašim záležitostem, vzpomeňte si vždy na vše říkající a vše řešící formulku Východní Afriky „hakuna matata“ (no problem).    
 


Vstupní Požadavky

Občané ČR cestující do Ugandy potřebují:

  • platný cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců po odletu/odjezdu z Ugandy (minimálně 2 volné stránky)
  • mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici 
  • Approval Letter – potvrzení o schválené žádosti o vízum do Ugandy (viz vízum)
  • s platností od 07.03.2023 byla zrušena opatření vyžadující předložení potvrzení o očkování proti Covid 19, či certifikát o negativním výsledku PCR testu. Po příletu může být prováděno kontrolní měření teploty cestujících a v případě zvýšené teploty jsou cestující povinni podrobit se testování na Covid 19. V případě pozitivního výsledku si cestující hradí veškeré náklady spojené s léčbou sami.

VÍZUM / APPROVAL LETTER

O turistické vízum do Ugandu se žádá elektronicky na stránkách https://visas.immigration.go.ug/. Cena víza pro 1 vstup, vydávaného na dobu 90 dní, je 50,- USD a je splatná při podání žádosti. Vyřízení žádosti trvá přibližně 3 pracovní dny. Nejzazší termín, kdy lze podat elektronickou žádost o vízum, je 5 dní před odletem. Po schválení Vaší žádosti ugandským imigračním úřadem obdržíte potvrzení o schválení žádosti, tzv. Approval Letter, který je nutné si vytisknout a mít jej při sobě. Tento dokument budete ukazovat již při odbavení k odletu z Prahy a na jeho základě Vám bude po příletu do Ugandy uděleno vízum.

K vyřízení víza (Approval Letter) je třeba: 

  • elektronická kopie zadní strany biometrického pasu s osobními údaji
  • aktuální průkazové foto v elektronické formě
  • kopie stránky mezinárodního očkovacího průkazu s vyznačeným očkováním proti žluté zimnici

Při cestách do Východní Afriky můžete využít tzv. East African Visa, na které můžete cestovat do Keni, Ugandy a Rwandy. Cena tohoto víza je 100,- USD a kromě výše uvedených dokumentů je nutné do žádosti vložit také kopii letenky a itinerář programu. 

 


Banka & Měna

MĚNA & PLATEBNÍ KARTY

Oficiální měnou je ugandský šilink (UGX). Místní bankovky jsou v hodnotách 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000 a 50 000 šilinků, mince pak v hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1 000 šilinků.

V Ugandě se stále ještě nemůžete plně spolehnout na platební karty a proto doporučujeme vzít sebou dostatečnou hotovost (500,- USD a výše). Vezenou sumu nemusíte utratit, ale je dobré mít rezervu. V Ugandě můžete běžně směňovat USD. Při směně měny EUR jsme v odlehlých oblastech narazili na potíže, a to od začátku války na Ukrajině a následné energetické krize v Evropě. Povezete-li sebou hotovost v USD, musí se jednat o bankovky vydané v roce 2017 a později! Starší dolary nechtějí v Africe přijímat. 

Za 1 americký dolar obdržíte přibližně 3.720,- UGX, za 1,- EUR pak 4.120,- UGX. České koruny nelze v Ugandě směnit, ale pro lepší představu o cenách v místě pobytu lze uvést, že ekvivalentem 10 českých korun je přibližně částka 1.750,- UGX.

Doporučujeme využít oficiálních směnáren či místních bank, směnné kursy v hotelech jsou nepatrně nižší. Výše uvedené kurzy jsou platné ke dni 4.5.2023.

Embosované kreditní karty (VISA, MASTER) jsou  dnes akceptovány ve všech větších hotelech standardu 4 – 5*, kde může být navíc účtován poplatek 3 - 5% k ceně. Menší hotely platební karty většinou vůbec nepřijímají. Bankomaty se nacházejí pouze ve větších městech a vybírání hotovosti je možné z bankomatů ATM, kde bývají účtovány relativně vysoké poplatky. V moderních nákupních střediscích a galeriích se suvenýry jsou platební karty běžně přijímány.


Cesta, přeprava, Orientace

V Ugandě se jezdí vlevo. Doprava ve velkých městech bývá často nepřehledná a dopravní předpisy nejsou vždy dodržovány.

ZAVAZADLA NA CESTU

Doporučujeme nejlépe cestovní tašky, batohy, či menší kufry. I když se nejedná o program, kde byste museli svá zavazadla přenášet, pro cestování tohoto druhu jsou nejvhodnější. Nákladové prostory terénních vozidel jsou omezené. Prosíme vyvarujte se objemných skořepinových kufrů, které jsou špatně skladné.

Určitě budete potřebovat menší lehký batůžek pro věci denní potřeby, který upotřebíte také během treků za primáty. Počítejte s takovým obsahem, aby se vešlo pití, svačina a fotografické vybavení.


Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení

OČKOVÁNÍ 

V Ugandě platí povinnost očkování proti žluté zimnici. Při vstupu do země je nutno předložit mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o tomto očkování. Jedná se o jednorázovou vakcínu v ceně cca 1.000,- Kč s doživotní platností.

Pro pobyty v Ugandě se dále preventivně doporučují: břišní tyfus, antimalarika, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A + B a meningokok, které si můžete v předstihu prověřit na krajských hygienických stanicích, či v očkovacích střediscích. 

LÉKY

Pokud pravidelně užíváte léky, nezapomeňte si je vzít sebou. Zejména v národních parcích a na venkově jsou možnosti sehnání náhrady velmi omezené a zapomnětlivost se může výrazně prodražit. Dobře zásobené lékárny jsou ve velkých městech. Dále doporučujeme zabalit si léky pro případ střevních obtíží (černé uhlí, endiaron, imodium, apod.), léky na teplotu (paralen, acylpyrin, apod.), desinfekci, náplast, panthenol, a další, které byste mohli případně potřebovat. 


Bezpečnostní Upozornění

V Ugandě existuje riziko okradení. Vyhýbejte se proto liduprázdným oblastem, kde si Vás mohou zloději lehce vytipovat a přepadnout. Zejména po setmění pak k dopravě po městech využívejte taxi!

HOTELOVÉ SEJFY

Hotely, kempy i lodže poskytují trezory přímo v pokoji, případně jsou trezory k dispozici na recepci. Za ztracené finanční prostředky či jiné cennosti nenese hotel zodpovědnost, pokud nejsou uloženy v trezoru! Proto důrazně doporučujeme hotelových sejfů využívat.

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Je striktně zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty, strategická zařízení, jako jsou mosty a továrny a stejně tak příslušníky armády či policie. Budete-li chtít fotit či filmovat místní obyvatele, vždy je předem požádejte o svolení. Zejména na venkově Vám mohou místní vynadat, pokud na ně bez dovolení zacílíte Váš objektiv.

TREKY ZA ŠIMPANZY A GORILAMI

S bezpečnostními pravidly budete vždy seznámeni místními průvodci na informační schůzce před začátkem treku. Nastavená pravidla v každém případě dodržujte.

 


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Zajištěné ubytování v národních parcích po trase je zajištěno v komfortních lodžích, a to s plnou penzí. Pokoje i stany jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, teplá voda je samozřejmostí. Elektrický proud je vyráběn generátory a většina ubytovatelů vypíná z ekologických důvodů elektřinu okolo půlnoci, a zapínají ji opět až okolo 5. hodiny ranní. Doporučujeme proto začít dobíjet vaše kamery a fotoaparáty ihned po příjezdu na ubytování. Wifi je k dispozici ve veřejných prostorách, v některých lodžích funguje také v pokojích. Platební karty nejsou všude akceptovány. Během pobytu v národních parcích je nutno dodržovat bezpečnostní podmínky, se kterými Vás vždy seznámí průvodkyně zájezdu.

Hotel v Entebbe je se snídaněmi. Obědy i večeře je možné si v hotelu dokoupit, ale máte zde také možnost si vyjít do některé z restaurací ve městě.

Snídaně bývají formou bufetu, obědy a večeře pak kombinací bufetu a servírovaného menu. Forma stravování záleží na velikosti kempu / lodže a také na aktuální obsazenosti. Jídlo je vždy čerstvé a dobré. Vegetariánská jídla jsou samozřejmostí. V ubytovacích zařízeních počítejte s vyšší cenovou hladinou za nápoje, které nejsou v ceně zájezdu. Nealko nápoje přijdou přibližně na 2 USD, pivo 3 – 5 USD, sklenka vína také tak. Piva jsou k dostání místní i importovaná, vína bývají z jihoafrické produkce.

Místní kuchyně je silně ovlivněna kuchyní arabskou a indickou. Za dob kolonizace sem ale pronikly také prvky anglické kuchyně. Tradiční jídla místních jsou například ugali (hustá kaše z krupice) či matoke (kaše ze zelených banánů nebo prosa), podávané s omáčkou. Z masa se nejvíce připravuje kuřecí, či ryby. Můžete tu ochutnat také maso hovězí, kozí, či skopové.

Cenová hladina v Ugandě je nižší, než u nás. Rozhodnete-li se pro návštěvu restaurace, počítejte s cenou hlavního jídla přibližně 6 – 12 USD, dle standardu zvoleného stravovacího zařízení. Luxusní restaurace pak bývají dražší. Ve stáncích se najíte za 3 USD.

Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů obecně nedoporučuje. Hotely poskytují denně malou lahev vody na osobu zdarma. Vodu můžete také všude dokoupit. Mimo hotely se nedoporučuje konzumace nápojů s ledem.

 


Podnebí a Počasí

Uganda je vnitrozemský stát, kterým prochází rovník. Podnebí je tu tropické kontinentální, kde po celý rok panuje letní počasí. Většina území se nachází v nadmořské výšce 1.000 – 1.500 m. Díky tomu jsou teploty příjemné s nejvyššími denními teplotami kolem 29°C, přičemž nejtepleji je v období od prosince do února. Ve vyšších nadmořských výškách jsou teploty nižší.

Období dešťů probíhá v jižní části země od března do května. Krátké deštivé období pak přichází od října do listopadu. Nejvíce srážek spadne v období dubna. Na severu Ugandy je podnebí celkově sušší. Deště tu přicházejí v období od dubna do října. Nejvyšší hory pohoří Rwenzori s nejvyšší horou Mt. Stanley (5.109 m), ležící na hranici s Kongem, jsou pak celoročně pokryty sněhem.

 


Doporučený Oděv

Většina navštívených parků leží ve vyšších nadmořských výškách, proto po setmění počítejte s ochlazením, kdy se neztratí dlouhé kalhoty a mikina, či svetr. Během výjezdů na ranní safari, pořádaná po rozednění, taktéž počítejte s nižšími teplotami. Nepodceňte situaci a určitě přibalte i teplejší oblečení.

Společenské oblečení v lodžích není vyžadováno ani očekáváno.

Den: sandály, kraťasy, tričko, pokrývka hlavy, sluneční brýle, opalovací krém, plavky (koupání možné v bazénech).

Večer: uzavřená obuv, dlouhé kalhoty, mikina či šusťáková bunda, případně lehká pláštěnka.

Tipy: Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti hmyzu. Kvalitní repelenty určené do tropických oblastí zakoupíte v lékárnách či velkých drogeriích.  Můžete přibalit dalekohled, který využijete na safari.

Treky: Na treky za šimpanzi a gorilami budete potřebovat nepromokavou pevnou trekovou obuv, která dobře fixuje kotníky. Dále důrazně doporučujeme dlouhé nohavice a rukávy. V pralesech západní Ugandy nás může kdykoliv překvapit déšť, přibalte proto také  pláštěnku, či lehkou nepromokavou bundu. Povezete-li sebou nákladné fotografické vybavení, určitě doporučujeme pláštěnku typu pončo, kterou můžete přehodit i přes batoh a zabráníte tak promočení zavazadla a případnému poškození přenášené elektroniky.


Dostupnost Internetu

Většina hotelů, lodží a kempů nabízí wifi připojení ve společných prostorách, vyšší kategorie ubytování i v pokojích. Wifi však bývá slabá a často padá. Ve městech jsou pak k dispozici internetové kavárny.


Elektřina a Standard Zásuvek

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Voltáž v Ugandě je 240 V a frekvence napětí 50 Hz. Přístroje vyrobené pro voltáž 220 – 250 V lze v Ugandě bez problémů používat. Zásuvky jsou však typu G (anglického typu s třemi kolíky) a proto je zapotřebí adaptér s britskou normou.

 

Během ubytování v národních parcích může docházet k výpadkům elektrického proudu. Některé ubytovací kapacity pak mohou z ekologických důvodů vypínat elektřinu v nočních hodinách (většinou 24:00 – 04:30 hod). Doporučujeme proto přibalit baterku či čelovku. Dále doporučujeme dávat nabíjet vaše elektronické spotřebiče ihned po příjezdu na ubytování, abyste předešli situaci, že by se kvůli nočnímu přerušení dodávky proudu plně nenabily.


Obecné Pokyny

CELNÍ PŘEDPISY

V Ugandě je trestný vývoz, převoz, ale i dovoz jakýchkoli předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, apod). Dále je bez zvláštního povolení přísně zakázán vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů. Trestné je kouření marihuany a užívání jiných drog dovoz, vývoz a obchodování s jakýmikoliv omamnými látkami a pornografickým materiálem. 

Do Ugandy můžete bezcelně přivézt: 

  • 250 g tabákových výrobků
  • 1 litr tvrdého alkoholu a 1 litr vína
  • 250 ml parfému
  • 250 ml ústní vody
     


zpět na přehled