Omán s vůní orientu

Sdílet:

Oman

Omán, jedna z nejjemnějších a nejvznešenějších destinací na Blízkém východě, nabízí návštěvníkům nekonečná kouzla: bohaté dědictví odrážející se v jeho starobylých mešitách a historických místech, neuvěřitelná místa pro potápění, krásné písečné pláže a exotickou arabskou kultura. Nachází se na Arabském poloostrově a představuje nádhernou krajinu rozlehlé pouště, zvlněné písečné duny a nekonečná pobřeží. Mezi nejvýznamnější lokality patří jednoznačně elegantní, evokující hlavní město Muscat, přátelské přístavní město Sur, okouzlující horská osada Misfat Al Abryeen, pevnost Bahla, městečko Nizwa se svýmio starobylími domky, potápěčské oblasti kolem mořské rezervace Daymaniyat Islands  a Ras Al Jinz, ve kterém lze sledovat stovek zelených želv vynořujících se z oceánu, aby nakladly vajíčka.


Vstupní Požadavky

Vstup do země: při pobytu do 15ti dnů pobytu není potřeba do Ománu vízum, obdržíte razítko do pasu přímo na letišti. Pro vstup do země je zapotřebí pas s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Můžete být požádáni o doložení cestovních dokumentů tj. zpáteční letenka, voucher na ubytování, případně pojištění (někdy tyto dokumenty  požaduje letecká společnost při odletu  do  Ománu).  Při prvním vstupu do Ománu je proveden úředníkem na pasové kontrole scan oka a sejmutí otisků . Do Ománu je povoleno dovést 2 litry alkoholu na osobu od 21let, která není muslimského vyznání, pozor ovšem např. na stopover v Kataru , kde je dovoz alkoholu přísně zakázán. 


Banka & Měna

Měny

Ománský rijál (OMR) = 1 000 baiza. Bankovky jsou v nominálních hodnotách OMR 50, 20, 10, 5 a 1 a 500, 250, 200 a 100 baiza. Mince jsou v nominálních hodnotách 50, 25, 10 a 5 baiza.

Bankovní

Bankovní hodiny: sobota-středa 8:00-12:00 a čtvrtek 8:30-11:30.

Jsou zde přijímány všechny hlavní kreditní karty, v menší míře i American Express. Bankomaty jsou široce dostupné po celém kraji. Cestovatelé by si měli dávat pozor na používání cestovních šeků v Ománu, protože je obtížné je vyměnit. Mezinárodní hotelové řetězce je spíše přijmou, ale menší hotely, obchody a banky pravděpodobně odmítnou. Aby se předešlo dalším poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestujícím vzít si cestovní šeky v amerických dolarech.

Měna se snadno směňuje v bankách, směnárenských centrech a velkých hotelech. Je vhodné vzít si americké dolary.

1 OMR = cca 58 Kč. 


Cesta, přeprava, Orientace

Oman Air je hlavní místní leteckou společností. Případně existuje spousta nepřímých možností s jinými dopravci v regionu, včetně letů s Emirates, Etihad Airways, Gulf Air, Qatar Airways a Turkish Airlines. Omán má rychlou a moderní síť silnic a dálnic s dobrým spojením mezi Maskatem a velkými městy. Hlavní trasy vedou z východu na západ a spojují Maskat se Soharem a ze severu na jih. Náhlé srážky mohou způsobit bleskové záplavy v suchých korytech řek a silnicích, které je křižují. V Maskatu a mezi Maskatem a dalšími velkými městy v Ománu jsou vynikající silnice. Nezpevněné cesty otevírají méně navštěvované části Ománu pro ty, kdo mají vozidla s pohonem 4 kol.

Jen málo oranžových a bílých taxíků je měřeno, takže byste se měli dohodnout na tarifech předem. Sdílené taxíky a minibusy jsou oblíbené zejména u Ománek, které většinou sedí vedle jiných žen. Kromě taxíků je jediný způsob dopravy po Ománu autobusem nebo sdíleným minibusem provozovaným společností Mwasalat. Mezi velkými městy jezdí pravidelné denní spoje.

V současné době v Ománu nejsou žádné železniční spoje, ale existují plány na vybudování železniční sítě spojující zemi se zbytkem oblasti Perského zálivu.

Řízení: 

Řidičský průkaz byste měli mít z našeho pohledu mezinárodní, ovšem je pravda, že v Ománu pravděpodobně nikdo netuší, jak takový řidičský průkaz vypadá. Prozatím vždy auta vydali i na klasický evropský řidičák.  Minimální věk pro zapůjčení auta se pohybuje od 21 do 25 let v závislosti na společnosti. Vzhledem k tomu, že vzdálenosti jsou dlouhé, zkontrolujte, zda existuje denní limit najetých kilometrů. Pohonné hmoty jsou levné, platit se dá na benzínkách místní měnou OMR (1 OMR = 58 Kč) nebo kartou. Na benzínových pumpách je obsluha, která vám doplní palivo a které také svůj nákup uhradíte.  Je nutné přísně dodržovat pravidla silničního provozu, rozhodně se nesmí jezdit na červenou, to je považováno za největší hřích za který hrozí i den ve vězení. Občas ve městech červená svítí nezvykle dlouho, ovšem semaforů není mnoho. Na silnicích  bývají radary, které jsou snadno rozpoznatelné, připomínají nezvyklé (většinou černé) sloupky. mimo město se můžete potkat se zvířaty, která mají vždy přednost! V případě, že  po silnici bude kráčet velbloud nebo dokonce celé stádo, je nejlepší vypnout motor a počkat, až odejde.  Je nutné mít vhodný automobil pro vaši cestu. Záleží, jakým budete jezdit terénem. Pokud se vydáte do hor, do pouště nebo na písečné pláže v zátokách, musíte mít auto s náhonem na 4 kola.  

 


Bezpečnostní Upozornění

Omán je velmi bezpečná a přátelská země. Berte prosím na vědomí, že je to muslimská země a proto je vhodné respektovat místní pravidla. 

Ománci jsou k turistům velmi přátelští a vstřícní, vždy  rádi pomohou, poradí a podělí o své zkušenosti.  Sami rádi cestují a proto i vy s nimi můžete sdílet své zkušenosti. V Ománu můžete také potkat turisty z dalších arabských zemí (Qatar, Saúdská arábie). Pokud se s nimi chcete fotografovat, je lepší se vždy předem zeptat. Nicméně Ománci se fotografují velice rádi. Zakázáno je fotografovat vládní a vojenské budovy.  V želví rezervaci je přísně zakázáno fotografovat s bleskem.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Kuchyně Ománu připomíná svou roli klíčového obchodního místa mezi východem a západem. Koření používané v dušených pokrmech a polévkách se do Ománu dostalo prostřednictvím obchodu s kořením z Indie, ale tradice grilovaného masa a konzervovaného ovoce přišly po souši z Arabského poloostrova. Muscat je jídelním centrem Ománu a nejlepším místem, kde můžete ochutnat některá ze rozmanitá jídla sultanátu, včetně velkolepých mořských plodů čerstvě vytěžených z Arabského moře. Ománská kuchyně je zpravidla méně pikantní než v jiných částech Perského zálivu. Mnoho jídel je na bázi jehněčího a kuřecího masa, obvykle podávaných s rýží nebo smažených společně s rýží v místních verzích indických biryani. Některá z nejchutnějších jídel jsou vyhrazena pro velké náboženské svátky. Místní se vyhýbají alkoholu ve prospěch silné kávy ochucené kardamomem a podávané s datlemi a dalšími sladkými pochoutkami.

Muslimové mají zakázáno pít alkohol, ale většina hotelových barů a restaurací má licenci a bar pro hosty. Návštěvníci mohou pít alkohol pouze v případě, že si zakoupí nápoje v licencovaných hotelech a restauracích. Pro nákup alkoholu pro domácí spotřebu musí občané ze západu získat licenci od svého velvyslanectví. 

Potraviny zakoupené v hlavních supermarketech lze považovat za bezpečné. pozor - mimo oblast hlavního města může být mléko nepasterizované, a pokud ano, mělo by být převařeno. K dispozici je sušené nebo konzervované mléko a doporučuje se. Vyhýbejte se mléčným výrobkům, pokud nevíte, že byly pasterizovány. Jezte pouze dobře vařené maso a ryby. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.

Je vhodné vyhýbat se potravinám a nápojům kupovaným od pouličních prodejců. Často si myjte ruce mýdlem a vodou, zvláště před jídlem. Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte gel na ruce.

Zatímco voda z kohoutku je obecně bezpečná k pití, většina Ománců pije balenou vodu a ta je běžně dostupná. Sycené nápoje můžete bez obav pít v plechovkách a lahvích. Mimo oblast hlavního města a hlavních měst byste měli vařit nebo sterilizovat vodu používanou k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu. Pokud není k dispozici balená voda, použijte k čištění vody jódové tablety a přenosné vodní filtry. Vyhněte se kostkám ledu v nápojích.

Spropitné se dříve neočekávalo, ale stává se běžnějším; 10 % by standardně mělo být poskytnuto v hotelech a restauracích s licencovanými bary, v neformálnějších restauracích není nezbytnou nutností. 


Podnebí a Počasí

Sultanát Omán zaujímá jihovýchodní okraj Arabského poloostrova a celkovou plochu 309 500 km2 (119 500 mil čtverečních nebo přibližně stejnou velikost jako Itálie) včetně pobřežních ostrovů Masirah, Halanyat a Salama plus Musandam a Madha, které jsou zcela obklopené Spojenými arabskými emiráty.

Díky rozsáhlému a rozmanitému terénu Ománu jsou klimatické podmínky stejně rozmanité jako geografie. Nejoblíbenější dobou k návštěvě je od října do dubna, kdy je teplé a slunečné počasí a teploty se pohybují od velmi příjemných 25 °C (77 °F) do přibližně 35 °C (95 °F) během dne. V noci je chladněji, teplota se pohybuje od 17 °C (63 °F) do 19 °C (66 °F).


Doporučený Oděv

Lehká bavlna je vhodná po celý rok, s hřejivým zábalem pro chladnější zimní večery, horské výlety a přetíženou klimatizaci v obchodech a restauracích. Na turné jsou khaki nebo béžová vhodnější barvy než bílá, protože suché a prašné podmínky mohou obarvit oblečení.

Omán je muslimská země, a přestože je poměrně umírněná, návštěvníci by měli být citliví na její zvyky. 

Do mešity v Muscatu – dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty nebo sukně po kotníky, šátek pro ženy.  Můži by měli mít dlouhé kalhoty. 

na rozdíl od hotelových bazénů a pláží při koupání  na veřejných místech, např. ve Wadi , je požadováno  u žen tričko přes plavky (bikiny nejsou ideálním oblečením při koupání na veřejných místech  kde nejste samotní). 

Při návštěvě historických míst,  domorodých vesnic a  měst není zcela vhodné, aby ženy měly  krátká trička (crop top), trička bez ramínek a minisukně. Doporučené jsou trika/šaty s širokými ramínky nebo rukávkem  a sukně a šortky/ kalhoty ke kolenům a delší. 


Dostupnost Internetu

V hlavních městech Ománu je několik internetových kaváren. Všechny lepší hotely mají  Wi-Fi a business centra. Jelikož si evropské a především české telefonní společnosti účtují poměrně velké poplatky za data i telefonování, doporučuji zakoupit si Ománskou kartu s daty na cca 7 - 14 dní. Cena je příznivá (cca 500 Kč ) a pokrytí je dostupné téměř všude, dokonce i na místech kde byste to nečekali. POZOR - jsou zde blokované hovory například přes některé aplikace , například whats up. Máte tedy tři možnosti, psát si přes chat, jako Ománci si posílat hlasové zprávy,  nebo se připojit přes IP adresu mimo Omán. 


Elektřina a Standard Zásuvek

Zásuvky v Sultanátu Omán jsou typu G (BS-1363) a dodávají elektřinu při 240 voltech AC / frekvenci 50 Hz. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k připojení potřebovat cestovní adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 220-240 volty, bude nutný měnič napětí.


Obecné Pokyny

oficiální název státu: Sultanát Omán

rozloha : 309.500 km2, Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam

hlavní město: Maskat

počet obyvatel: 5 020 552 (122. na světě, 2019)

státní zřízení: absolutistická monarchie v čele se sultánem

Sultán: Hajsám bin Tárik Saíd

úřední jazyk: arabština
náboženství: ibádíjovští muslimové 75 %, sunnitští muslimové, šíitští muslimové, hinduisté

měna: ománský rijál (OMR) =1000 baisa

časový posun: +4 hodiny proti GTM , (+3 hodiny proti ČR)

Ománci a fotografování: 

Ománci jsou k turistům velmi přátelští a vstřícní, vždy  rádi pomohou, poradí a podělí o své zkušenosti.  Sami rádi cestují a proto i vy s nimi můžete sdílet své zkušenosti. V Ománu můžete také potkat turisty z dalších arabských zemí (Qatar, Saúdská arábie). Pokud se s nimi chcete fotografovat, je lepší se vždy předem zeptat. Nicméně Ománci se fotografují velice rádi. Zakázáno je fotografovat vládní a vojenské budovy.  V želví rezervaci je přísně zakázáno fotografovat s bleskem.

 


zpět na přehled