Estonsko hraničí s Finským zálivem a Baltským mořem a leží v krásné severní Evropě. Jeho nádherná krajina se může pochlubit rozlehlým skalnatým pobřežím, nesčetnými jezery, biologicky rozmanitými mokřady, prastarými lesy a 2000 ostrovy u jeho členitých břehů. Je poseta nekonečnými hrady, majáky z 19. století, starými větrnými mlýny, kostely a pevnostmi na kopcích. Užijte si vynikající pozorování ptáků; prozkoumejte gotickou architekturu historického hlavního města Tallinnu, o kterém se říká, že je nejzachovalejším středověkým městem v severní Evropě; a ochutnejte tradiční estonskou kuchyni v řadě vynikajících restaurací. Kuchyně vzdává hold baltskému a severskému dědictví země s místními pokrmy včetně sledě a žitného chleba. Mezi další zajímavosti patří: středověký hrad Kuressaare na ostrově Saaremaa; a v Tallinu oblíbená pláž Parnu a Estonské muzeum pod širým nebem, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet tkaní, kovářství nebo tradiční vaření.
Banka & Měna
Měna
Měnou Estonska je euro (EUR; symbol €) = 100 centů. Bankovky jsou v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5. Mince jsou v hodnotách 5 a 1 EUR a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent. Estonsko vstoupilo do eurozóny 1. ledna 2011, přičemž euro nahradilo korunu, která byla stažena z oběhu 14. ledna 2011.
Banky
Bankovní hodiny: pondělí–pátek 09:00–16:00; hodiny se mohou lišit. I když jsou banky v sobotu obvykle zavřené, směnárny jsou otevřené od 9:00 do 15:00 a některé jsou otevřené i v neděli. Kreditní karty jsou široce přijímány. Většina bank poskytuje hotovostní zálohy na kreditní karty s cestovním pasem. Bankomaty jsou téměř ve všech městech. Cestovní šeky již nejsou populární ani široce používané.
Cesta, přeprava, Orientace
Jízda autem je skvělý způsob, jak vidět Estonsko, protože země je relativně malá a má dobrou síť silnic. Silnice jsou obecně dobré kvality s trasami obvykle adekvátně označenými. Pronájem auta je jednoduchý a dobře zajištěný, všichni mezinárodní operátoři a spousta místních společností nabízí pronájem. Soukromé taxíky musí mít na střeše uveden název společnosti a její číslo. Ceny jízdného by měly být dohodnuty předem a většina taxíků má označeny ceny za různé cesty. Uber, Taxify, Taxigo, Taxofon a Yandex.taxi jsou oblíbené aplikace pro objednání taxi nebo sdílení jízdy.
Cyklistika Vám umožní poznat Estonsko na vlastní oči. Terén je rovinatý a je zde malý provoz, se kterým je třeba se potýkat, plus značené cyklostezky a stezky po celé zemi dělají z výletů naprosto schůdnou možnost. Vnitrostátní vlaky provozované společností ELRON spojují Tallinn s mnoha destinacemi v Estonsku, včetně Pärnu, Viljandi, Valga, Narva, Tapa a Tartu.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Tradičnímu estonskému jídlu dominuje maso a brambory, žitný chléb, uzené ryby a nakládaná zelenina. Oblíbené je také želé maso a ryby. V Tallinnu v posledních letech rostou asijské restaurace. Mezi speciality patří: Sult, terina nebo masové želé vyrobené z masa z hlavy telete nebo prasete; Taidetud vasikarind, pečená plněná telecí plec; Rosolje, bramborový salát; Leib, žitný chléb; Mulgipuder, obilná a bramborová kaše; Verivorst, krevní klobása; a Pirukad, což jsou pečivo plněné masem nebo zeleninou. Voda z kohoutku je bezpečná k pití, ale kvůli vysokému obsahu minerálních látek je její chuť specifická. Balená voda je široce dostupná.
Neexistují žádná bezpečnostní rizika týkající se estonského jídla, ale vyplatí se používat zdravý rozum a dbát na hygienu a čistotu každého podniku, které zvažujete navštívit. Spropitné se doporučuje, přičemž 10 % je standardem v restauracích, i když někdy bude přidáno automaticky, proto si před přidáním něčeho navíc zkontrolujte účtenku.
Podnebí a Počasí
Estonsko, které se nachází v severní části mírného klimatického pásma a je ovlivněno Atlantickým oceánem a Baltským mořem, má čtyři různá roční období, přičemž nejteplejším měsícem je červenec a nejchladnějším únorem. Dešťové srážky jsou po celý rok mírně nízké, ale v létě a na podzim padají často. Na jaře (březen až květen) stoupá hladina vody v důsledku rozsáhlého tání sněhu, zaplavuje nízko položená území a umožňuje nadšeným kanoistům přístup do míst, která jsou jinak dostupná pěšky. V Tallinnu průměrné teploty postupně rostou z -1 °C (30 °F) v březnu na 11 °C (52 °F) v květnu. Léto (červen až srpen) je nejlepší čas na návštěvu Estonska, protože si návštěvníci mohou užít teplé dny a řadu festivalů. Vezměte si však pláštěnku, protože léto může být vlhké s častými přeháňkami. V některých pobřežních oblastech si návštěvníci v červnu užijí 19 hodin denního světla. Podzim (září až listopad) přináší mnoho pošmourných dnů a časté srážky. Září je stále vhodná doba k návštěvě Estonska, ale v listopadu se počasí změní na chladné a vlhké s teplotami v průměru jen 1 °C (34 °F). Zima (prosinec až únor) je chladná a zasněžená, zvláště na jihozápadě, kam teplý mořský proud tak úplně nedosáhne. Navzdory chladu je Tallinn nejvíce atmosférický s jiskřícími vánočními trhy v okouzlujícím Starém Městě.
Doporučený Oděv
V letních měsících se nosí lehčí oblečení, i když večer se doporučuje sako. Pokud jste na návštěvě v zimních měsících, vřele se zabalte. Zkontrolujte podnebí konkrétní oblasti, do které hodláte cestovat, protože zimní teploty se mezi pobřežím a vnitrozemím značně liší.
Dostupnost Internetu
Internet je klíčem k ekonomickému úspěchu Estonska a můžete získat vynikající pokrytí prostřednictvím svého mobilního telefonu i ve více venkovských regionech. Bezplatné bezdrátové zóny lze nalézt také po celé zemi.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Estonsku jsou jedním ze dvou evropských standardních typů elektrických zásuvek: Typ C (CEE 7/16 Europlug) a Typ F (CEE 7/4 Schuko). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér zástrčky. Cestovní adaptéry zástrčky jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Elektrické zásuvky v Estonsku obvykle dodávají elektřinu mezi 220 a 240 volty. Pokud připojujete zařízení, které bylo vyrobeno pro elektrický vstup 220-240 V, nebo zařízení, které je kompatibilní s více napětími, pak je vše, co potřebujete, adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 220-240 volty, bude nutný měnič napětí.
Winston Churchill kdysi skvěle popsal Rusko jako „rébus zahalený do tajemství uvnitř záhady“. Tento monumentální národ je dnes stejně nepolapitelný jako kdykoli předtím. Díky své rozlehlé krajině, stejně rozmanité a tajemné jako její historie, mohou návštěvníci navštívit sopečné vrcholy tyčící se k nebi, zamrzlé sibiřské pustiny a některá mimořádně extravagantní města. Zatímco většina cestovatelů míří na západ, aby obdivovala kulturní požitky Moskvy a Petrohradu, za těmito dvěma centrálními centry je toho k vidění spousta. Zlatý prsten je posetý okouzlujícími historickými městy překypujícími starobylou architekturu; nádherná řeka Volha vás přenese na jih ke krásnému Kaspickému moři, kde uvidíte Rusko v jeho nejtradičnější a autentické podobě; a slavná Transsibiřská magistrála vás provede zemí vznešených přírodních krás. Ať už hledáte historická města, idylický venkov, umělecké bohatství nebo vodkou nabité hýření, Rusko vás nezklame.
Banka & Měna
Měna
Rubl (RUB; symbol rublu) = 100 kopějek. Bankovky jsou v hodnotách 5 000, 1 000, 500, 100, 50, 10 a 5 rublů. Mince jsou v nominálních hodnotách 10, 5, 2 a 1 a 50, 10, 5 a 1 kopějka.
Dovoz a vývoz místní měny je zakázán. Dovoz zahraniční měny je omezen na ekvivalent 10 000 USD, ale částky vyšší než ekvivalent 3 000 USD musí být deklarovány. Vývoz cizí měny je omezen na výši dovezené částky.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Pondělí - pátek 09:30-17:30 hod.
Ve větších hotelech a v obchodech a restauracích s cizí měnou jsou přijímány hlavní evropské a mezinárodní kreditní a debetní karty, včetně karet Visa a MasterCard, spolehlivější je však hotovost (v rublech). Karty American Express jsou mimo Moskvu a Petrohrad přijímány jen zřídka.
Bankomaty jsou běžně dostupné po celém Rusku, i když pokud se vydáte do venkovských oblastí, mohou být méně rozšířené, takže si s sebou vezměte rezervní množství hotovosti. Většina bankomatů nabízí překlady do angličtiny i krylice.
Upřednostňována je hotovost. Pokud máte u sebe cestovní šeky, ve velkých městech jsou přijímány hlavní měny, ale jinde jsou preferovány americké dolary a eura.
Cizí měnu vyměňujte pouze v oficiálních směnárnách a autorizovaných bankách. K výměně peněz obvykle potřebujete cestovní pas. Je vhodné uschovat si všechny stvrzenky o výměně peněz. Směnáren je mnoho a snadno je najdete. Velké obchody a hotely nabízejí vlastní směnárny. Ve velkých městech lze směnit všechny hlavní měny. Mimo hlavní města se cestovatelům doporučuje mít u sebe americké dolary nebo eura. Vyřizování účtů v tvrdé měně a neoficiální směna peněz jsou nezákonné, i když v praxi se obojí občas děje a není to rizikové. Obecně však platí, že každý bude chtít platit v rublech.
Cesta, přeprava, Orientace
Vnitřní letecká síť se rozprostírá na třech hlavních moskevských letištích: Domodědovo, Vnukovo a Šeremetěvo. V Rusku existuje více než 100 regionálních leteckých společností, z nichž většina provozuje lety z Moskvy do svého regionu. Patří mezi ně Aeroflot (www.aeroflot.ru) a Rossiya Russian Airlines (www.rossiya-airlines.com).
Síť silnic po celém Rusku se jistě zlepšuje - nicméně ne dostatečně rychle na to, aby se pak stala pohodovou volbou pro cestování uvnitř země, a frustrace stále převažují nad výhodami. Navíc není radno podceňovat vzdálenosti v Rusku, protože Rusko je rozlehlá země a cestování po silnici zabere podstatně více času než cestování vlakem nebo letadlem.
Evropská část Ruska je do značné míry závislá na své silniční síti. Obecně platí, že těch několik málo silnic na Sibiři a dále na východ je v zimě nesjízdných. V Rusku se nedoporučuje jezdit autem, protože obtěžování ze strany dopravní policie je nekonečné.
Pokud se rozhodnete řídit, je vhodné předem naplánovat trasu a požadavky na ubytování. Na většině turistických tras jsou směrovky psány také latinkou. Vozidla se řídí po pravé straně silnice. Motoristé by se měli pokud možno vyhnout jízdě v noci.
Půjčovny aut jsou k dispozici u místních i mezinárodních firem. Ve větších městech jsou k dispozici vozy s řidičem. Je nutné mít mezinárodní řidičské oprávnění a národní řidičský průkaz s autorizovaným překladem. Návštěvníci, kteří cestují vlastním vozem, musí mít vždy u sebe také následující doklady: cestovní pas a vízum; registrační značku vozu a úplné údaje o trase cesty; formulář poskytnutý celním úřadem při příletu, který zaručuje, že vůz bude při odjezdu vyvezen z Ruska, a doklady o pojištění.
Jízda na kole je v Rusku něco jako extrémní zábava. Pokud však máte dostatek vytrvalosti, je to skvělý způsob, jak poznat zemi během letních měsíců.
Autobusy mohou být o něco levnějším způsobem cestování po zemi. Jsou však mnohem pomalejší, bez romantiky a pohodlí vlaku. Pokud to rozpočet dovoluje, je jízda vlakem obvykle lepší volbou. Na západě země jezdí vlaky Eurolines (www.eurolines.com).
Veřejná doprava ve městech je komplexní a levná. Mnoho služeb zajišťuje elektrická doprava (metro, tramvaje, trolejbusy). Stanice moskevského a petrohradského metra jsou vždy elegantní a často palácové.
Ve většině větších měst jsou k dispozici taxíky; lze je přivolat na ulici, najmout na stanovišti nebo objednat telefonicky. Bezpečnější, ale mnohem dražší je používat oficiálně označené taxíky; jsou žluté s šachovnicovými nápisy na dveřích, i když v praxi je naprosto bezpečné zastavit jakékoliv auto, domluvit se na cíli a ceně a nastoupit. Vždy se však řiďte zdravým rozumem. Za malý poplatek se taxikářem ochotně stane téměř každý řidič auta.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Rusko obecně nepředstavuje žádné vážné zdravotní riziko, pokud jde o potraviny. Při rozhodování o tom, co je bezpečné jíst, používejte zdravý rozum a opatrnost. Voda z kohoutku je pitná, avšak osoby s citlivým žaludkem by se měly držet balené vody. Mléko je pasterizované a mléčné výrobky jsou bezpečné ke konzumaci. Buďte opatrní při konzumaci uzených ryb od pouličních prodejců v okolí Bajkalu.
Pověst Ruska, které má špatnou kvalitu potravin, je dnes, stejně jako mnoho dalších věcí v zemi, minulostí. Ve městech je možné hodovat na čemkoli, co lze najít v západní Evropě, restaurace a kavárny uspokojí všechny chutě a všechny kapsy. Díky obrovské nabídce mezinárodních produktů a kulinářských zážitků, od rychlého občerstvení až po špičkové jídlo, má návštěvník ohromující výběr. Přesunete-li se na venkov, výběr a kvalita jsou méně zaručené, ale rozhodně nemusíte chodit hladoví. Stojí za zmínku, že mimo velká města je obtížnější najít jídelní lístky v angličtině - takže se hodí trocha ruské slovní zásoby.
Hotely v Moskvě a dalších velkých městech zahrnují 10 až 15% poplatek za služby. Jinak je zvykem 10 %.
Podnebí a Počasí
Jak se dá očekávat, podnebí v Rusku je velmi závislé na tom, v jaké části země se nacházíte. Je známo, že teploty ve městech dosahují až 37 °C a během sibiřské zimy klesají na -30 °C a méně, proto nemá smysl ruské počasí zobecňovat, ale je třeba se na něj připravit.
Nejpříjemnější teploty panují na pobřeží Baltského moře, kam se mnoho Moskvanů vydává na letní dovolenou. Soči, kde se v roce 2014 konaly zimní olympijské hry, slouží díky tropickému podnebí také jako plážové letovisko, což mu vyneslo přízvisko "ruská Florida".
Ačkoli představa návštěvy zasněžené Moskvy nebo Petrohradu má jistou romantiku, většina turistů dává přednost návštěvě v teplých letních měsících červnu, červenci a srpnu. To znamená, že pro návštěvníky, kteří se chtějí vyhnout davům v době největšího návalu, jsou vhodnými obdobími duben, květen, září a říjen - ceny jsou od září do května obecně nižší a turistická místa jsou téměř vždy méně přeplněná.
Jaro se často vyznačuje rozbředlými silnicemi. A pokud vaše srdce touží po zimní říši divů, nejlepší volbou je prosinec. Sezónní podnebí platí i jinde v Rusku - na Sibiři mohou být zničující studené zimy, zatímco léta jsou zde obecně poměrně příjemná, i když trochu deštivější. Oblast Ruska u Černého moře má mírné zimy, ale opět přitahuje poměrně velké množství deště.
Doporučený Oděv
Ti, kteří přijíždějí v létě, by si měli zabalit směs lehkého a středně těžkého oblečení - nejvhodnější jsou přírodní vlákna, jako je bavlna a len. Pro zimní návštěvníky jsou naopak vhodné vrstvy, vrstvy, vrstvy. Vlna a kašmír jsou skvělým materiálem pro udržení tepla. Pevné boty jsou vždy dobrým nápadem, bez ohledu na roční období.
Dostupnost Internetu
Wi-Fi je k dispozici ve většině podniků ve větších městech (může však být zpoplatněno) a v internetových kavárnách. Ačkoli Rusko zdánlivě necenzuruje internet, existuje černá listina internetových stránek, které nelze z Ruska navštívit, včetně některých nezávislých zpravodajských stránek.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Rusku jsou jedním ze dvou typů evropských standardních zásuvek: Typ C" Europlug a "typ E" a "typ F" Schuko. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér.
Elektrické zásuvky v Rusku obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud vaše spotřebiče nejsou kompatibilní s elektrickým výstupem 220-240 voltů, bude nutný měnič napětí.