skupina - Kostarika s vůní kávy

Sdílet:

Costa Rica

Kostarika (plným názvem República de Costa Rica, český doslovný překlad Bohaté pobřeží) je perlou Střední Ameriky. Ve srovnání se sousedními státy je skutečnou oázou klidu a skvělým místem pro poznávání tropických oblastí bez rizika. Na severu sousedí s Nikaraguou a na jihovýchodě s Panamou. Na východě tvoří přirozenou hranici Karibské moře, západní břehy omývá Tichý oceán. Celková délka pobřeží činí 1290 km. Od nikaragujské hranice směrem k hranicím s Panamou se táhne horské pásmo vulkanického původu, které rozděluje zemi na dvě části. V centrální části tohoto pohoří se rozkládá vysokohorská plošina. Okraje plošiny tvoří pobřežní nížiny. V těchto úrodných oblastech žije více než polovina obyvatel. Karibské pobřeží je 212 km dlouhé, tvořené převážně mangrovníkovými háji, močály a písečnými plážemi. Pacifické pobřeží je členitější a skalnatější, místy lemované korálovými útesy. Díky množství zálivů a poloostrůvků měří celkem 1016 km.

Ve zdejších tropických lesích roste 1500 druhů stromů. Národní parky zaujímají 12% celkové rozlohy země, dalších 15% zabírají přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti. Kostarika má celkem 26 národních parků, z nichž největším je Cocos Island, ostrov o rozloze 24 km2, situovaný asi 500 kilometrů od kostarického pacifického pobřeží. Nejnižším bodem v zemi je Tichý oceán, nejvyšším je Cerro Chirripo, hora sopečného původu se 3.810 metry, součást stejnojmenného národního parku. Z jejího vrcholu lze za příznivého počasí vidět Karibské moře i Tichý oceán. Největší vodní plochou v zemi je jezero Arenal, nejdelší řekou je San Juan (230 km), která na severu vymezuje hranice s Nikaraguou. Díky osvícenému přístupu k životnímu prostředí, jsou zdejší tropické pralesy stále domovem hravých opic, pomalých lenochodů, pásovců, krokodýlů, tapírů, různých druhů ještěrů, jedovatých žab a ohromného množství exotického ptactva, hmyzu a motýlů. Na pobřeží hnízdí ohrožené mořské želvy a mlžné pralesy poskytují úkryt kočkovitým šelmám, především jaguárům. Pro mnoho turistů je největší atrakcí 850 zaznamenaných druhů ptáků, včetně zářivých quetzalů, kolibříků, papoušků ara a tukanů. Lesy jsou bohaté na ebenové, mahagonové a cedrové dřevo. V přírodní rezervaci Monteverde roste více než 2000 druhů rostlin včetně orchidejí.

Dlouhé pobřeží nabízí vynikající podmínky pro windsurfing. Kostarika nabízí mnoho příjemných pláží a klima jako stvořené pro lenošení. Milovníci vzrušení mohou nahlédnout do vroucích vulkánů, surfovat po obřích vlnách nebo se potápět s delfíny a velrybami. Prožitá dobrodružství můžete zpracovat během odpočinku v houpací síti a užívat si nezkaženého života. Návštěva Kostariky je prostě "pura vida" - národní výraz označující touhu prožít život beze spěchu, bez zmatků a šarvátek.


Vstupní Požadavky

Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Občané ČR mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit. Případná víza na delší pobyty a k jiným než turistickým účelům udělují kostarická velvyslanectví a konzuláty.


Banka & Měna

Kostarický colón je oficiální měnou středoamerického státu Kostarika. Jeden colón se sestává ze 100 céntimos (v oběhu se ale žádné mince céntimos nevyskytují). Svůj název nese kostarická měna po Kryštofu Kolumbu (španělsky Cristóbal Colón). Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.


Cesta, přeprava, Orientace

Kostarika má vnitrostátní letecké služby, které nabízejí lety po celé zemi. Vzhledem ke špatné kvalitě silnic je létání preferováno před pozemní dopravou.

Kostaričané jezdí vpravo. Úseky panamerické dálnice vedoucí přes větší města bývají v pořádku, ale zbytek cest je směsí prachu, štěrku, výmolů a horských silnic. Abyste si mohli pronajmout auto, musíte být starší 21 let. Je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny vyžadují kreditní kartu, jako záruku. V Kostarice existuje mnoho různých autopůjčoven, převážně v San José a na hlavním letišti, ale je vhodné si auto zarezervovat prostřednictvím místní cestovní kanceláře nebo být mimořádně opatrní a ihned nahlásit jakékoli poškození nebo škrábance zjištěné na vozidle předtím, než vyjedete. Zajistěte také, aby bylo vozidlo dodáno s rezervní pneumatikou a heverem, protože je pravděpodobně budete potřebovat.

Taxíky jsou v San José dobře dostupné a levné. Taxíky jsou zbarveny červeně (kromě těch, které obsluhují mezinárodní letiště Juan Santamaría, které jsou oranžové).

Veřejná doprava po silnici v Kostarice sahá od velkých autobusových společností, jako je Tica Bus a Transnica, které jsou pohodlné a klimatizované, až po malé kyvadlové autobusy na poloostrově Nicoya. Kostarika má také železniční systém, který návštěvníkům nabízí zábavný způsob, jak prozkoumat části země.


Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha ve výši 1.000 USD. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů. Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu v balené formě). Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.


Bezpečnostní Upozornění

V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány především cestovní doklady a v nich otištěná výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací. Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat základní zásady bezpečnosti, jako uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz, nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd.. Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. 

Obyvatelstvo a náboženství

Největší skupinu obyvatelstva tvoří běloši (potomci Španělů) 97 %, dále 2 % černoši (potomci bývalých otroků nebo imigranti z Jamajky) a 1 % indiáni. V zemi vyznává 75% obyvatel náboženství římsko-katolické, asi 14% protestantské, dále je zastoupeno náboženství indiánských skupin obyvatel. Kostarika leží v bodě, kde se střetává kultura Střední a Jižní Ameriky. Když do země v 16. stolení pronikli Španělé, byl sever pod silným vlivem Mayů. V 17. a 18. století přistávaly na pobřeží Atlantiku lodě, které přivážely africké otroky. V téže době proudily na Kostariku také tisíce Číňanů, kteří zde měli pracovat na stavbě železnice. Působením těchto vlivů postupně vznikala rozmanitá kostarická kultura.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Na Kostariku se primárně nejezdí kvůli ochutnání místní kuchyně, třebaže Kostaričané jsou vynikající kuchaři. Kostarická kuchyně v sobě obsahuje prvky francouzské, mexické, čínské a americké kuchyně, v restauracích Sodas najdete hlavně místní speciality, například polévku z hovězího masa s banány. Základem tradičních jídel je hovězí, drůbeží a rybí maso, doplněné rýží, kukuřicí nebo fazolemi a čerstvým ovocem. Většina těchto pokrmů bohužel mnohde ustoupila všudypřítomné pizze a hamburgerům. Buďte také připraveni na to, že místní svá jídla rádi přesolují. Na druhou stranu je třeba uznat, že jejich káva je skutečnou lahůdkou. Co se týká nápojů, v Kostarice je možnost si koupit refrescos, což jsou studené nápoje vyrobené z mléka nebo vody a z čerstvého tropického ovoce. Kostarika sice není pivní velmocí, ale vyrábí se zde několik značek piva. Rozšířeným nápojem jsou ovocné džusy – kombinace sody, manga, ostružin nebo ananasu, dobré je i pivo. Obyčejnou vodu doporučujeme kupovat jen balenou, protože voda z kohoutků může přivodit žaludeční potíže.


Podnebí a Počasí

Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je více deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců. Období sucha trvá od prosince do dubna, zatímco období dešťů tu vládne od května do listopadu. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3000 mm. Výše položené oblasti se vyznačují chladnějším podnebím. Po návštěvu Kostariky je nejvhodnější období sucha, které začíná koncem prosince a končí v polovině dubna. Měsíce duben, květen a doba od poloviny října do poloviny prosince vám dají poznat to nejlepší z obou období.


Doporučený Oděv

Během pobytu v Kostarice upotřebíte během dne hlavně pohodlné, lehké bavlněné, či lněné oblečení.  Pro pobyt na vrcholcích vulkánů nezapomeňte přibalit i teplejší svršky, jako mikinu, nebo i lehkou bundu. Teplejší oblečení oceníte též ve vnitrozemských oblastech v nočních hodinách. V období, kdy se vyskytují deště, je nutná kvalitní pláštěnka. 

Pro pozorování zvířat je dobré volit oblečení v nenápadných barvách, jako hnědá, či zelená. Můžete přibalit dalekohled. Plánujete-li adrenalinové zážitky, vezměte sebou také pevné boty, či boty do vody. 

Určitě upotřebíte repelent proti hmyzu. Kvalitní repelenty jsou k dostání v lékárnách či větších drogeriích. 

Nezapomeňte na kvalitní opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle. 


Dostupnost Internetu

Internetové kavárny jsou po celé zemi a většina turistických hotelů poskytuje také Wi-Fi. Rychlost internetu může být poněkud pomalá, ale měla by se zlepšit. Vláda vyvíjí úsilí o zlepšení infrastruktury, aby umožnila rychlejší širokopásmové připojení.

Poštovní služby, telefony:

V Kostarice funguje pošta velmi spolehlivě, je třeba počítat s tím, že místní pošta je pomalá. V odlehlých oblastech Kostariky samozřejmě můžete narazit na problémy. Pokud je možnost, je nejlépe poslat poštu z hlavního města San José, z hlavní pošty, Correo Central. V ostatních případech může trasu Kostarika - Evropa zdolat zásilka až za dva týdny. Nikdy neposílejte poštou žádné cennosti. Drobnosti jako jsou známky, pohlednice a telefonní karty můžete také koupit v hotelích nebo dárkových obchodech. Pokrytí signálem má Kostarika dobré. Nejsnadnější způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je nákup telefonní karty (tarjeta telefónica).


Elektřina a Standard Zásuvek

V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.


Obecné Pokyny

Celní předpisy

Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (vše v přiměřeném množství): svršky, věci osobní potřeby, léky, potraviny, zdravotní a hygienické potřeby, sportovní potřeby, jedna videokamera, jeden fotoaparát, jedna filmová kamera, jeden dalekohled, jeden počítač, 500 g zpracovaného tabáku, 3 litry vína nebo destilátu nebo likéru na každého dospělého a max. 2 kg sladkostí. Zbraně lovecké a sportovní pouze s dovozním povolením příslušných kostarických úřadů. Peníze do výše 10 000USD. Povinná směna valut neexistuje. Veškeré bankovní transakce nad 10 000 USD musí být nicméně registrovány.

Velvyslanectví České republiky pro Kostariku v Mexiku

Embajada de la República Checa

Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México

Telefon: 0052/55/55312544, 55312777

Nouzová linka: 0052/1/55/21092399

E-mail: mexico@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/mexico


zpět na přehled