Namibie je zemí nesmírných přírodních kontrastů: pestrobarevných pouští s dunami o výšce až 400 m, drsných hor, hustých lesů, výpravného safari či návětrných pláží dravého atlantického pobřeží. Každý den putování nabízí nová dobrodružství, neopakovatelná setkání s původními obyvateli a pestrá střídání krajinotvorných vzorců. Namibie odvozuje své jméno od názvu věkovité pouště Namib Desert – dlouhého (1 600 km), úzkého (50 až 160 km) pásu pobřežní pouště plného života, v němž najdeme neobvyklé množství rostlin, stromů a živočichů dokonale adaptovaných na podmínky zdánlivě nehostinného prostředí. Namib znamená podle místního jazyka „nesmírný“ a poušť částí zasahuje až do jihozápadní oblasti Angoly. Namib Desert je považována za nejstarší na světě, neboť pamatuje suché podmínky před nejméně 80 miliony lety. Její extrémní suchost je způsobena tlakovou níží mrazivého vzduchu, která se stáčí podél pobřeží. Každoročně zde spadne pouhých 10 mm srážek.
OBYVATELSTVO
Podle posledního oficiálního sčítání lidu (z roku 2013) žije v Namibii 2,3 milionu obyvatel. S hustotou cca 2,5 obyvatel na 1 km čtvereční se řadí k nejméně obydleným státům světa. Namibijci jsou většinou příslušníky Ovambského kmene (50 %), zastoupení ostatních kmenů je nízké. 75 % Namibijců je gramotných a téměř 82 % jsou křesťané, hlavně protestanti.
VLÁDNÍ SYSTÉM
V Namibii panuje parlamentní demokracie s ústavu, která je vysoce hodnocena zahraničními pozorovateli. Hlavou státu je prezident, který je volen na pětileté období.
KRÁTCE Z HISTORIE
V roce 1884 se stala Namibie německou kolonií. Němečtí vojáci a farmáři zabírali domorodcům pastviny a zabavovali dobytek. V roce 1904 povstal proti kolonizátorům kmen Hererů. Povstání bylo potlačeno a mělo za následek tři roky trvající genocidu, které padlo za oběť cca 65 z 80 tisíc Hererů. Zbývající byli uvězněni v táborech, kde vykonávali nucené práce. Jejich půda byla císařským dekretem zkonfiskována a rozdělena mezi bílé farmáře. Během 1. světové války se Namibie dostala pod kontrolu Jihoafrické republiky, která ji spravovala jako mandátní území Ligy Národů. Po 2. světové válce byla země Jihoafrickou republikou anektována a nezávislost získala až po 106 letech v březnu 1990.
JAZYK
Oficiálním jazykem je angličtina. Němčina a afrikánština jsou ovšem rovněž velice rozšířené a hojně používané jazyky. Vedle toho existuje v Namibii 15 různých skupin hovořících přibližně 27 různými jazyky a dialekty.
Vstupní Požadavky
Počínaje rokem 2020 je možné získat elektronické vstupní vízum po příletu na letišti za cca US$70.
Vízum lze rovněž zajistit předem; CK vízum zajistí a vyzve k dodání potřebných dokumentů; doba vyřízení 3-5 týdnů; budeme požadovat následující dokumenty:
- cestovní pas s min. dvěma volnými stránkami; pas je nutné doručit fyzicky
- 1x fotografie pasového formátu; fotografii na zadní straně podepíšete. Pozor - podpis se musí shodovat s podpisem v cestovním pase – jinak hrozí vrácení žádosti
- vyplněný formulář s žádostí o vízum (CK zašle cca 5 týdnů před odletem)
- vyplněná plná moc pro vyřízení víza (CK zašle cca 5 týdnů před odletem)
- itinerář cesty, letový řád, seznam ubytování (zajistí CK)
Banka & Měna
Namibijský dolar (NAD) má stejnou hodnotu jako jihoafrický Rand (ZAR) – čili cca 1:1,5 Kč. Rand je v Namibii legálním platidlem a je akceptován v celé zemi. Ve většině hotelů a obchodů lze rovněž platit mezinárodní platební kartou. Nejvhodnější měnou k výměně je americký dolar, který směníme nejlépe rovnou po příletu na letišti. K výběru hotovosti lze rovněž použít bankomaty (ATM).
Cesta, přeprava, Orientace
Air:
Main airlines: Airlink, Fly Namibia
International Airports: Hosea Kutako International Airport
Domestic Airports: Eros Airport
Road:
Driving on the: Left
Tar roads: Yes
Gravel roads: Yes
Valid International Driver's License needed: Yes
Car hire available: Yes
Taxis: Yes
E-hailing services: Yes
Bus:
Inter-city bus services: Yes
Local city bus networks: Yes
Rail:
Railway system: Yes
Subway System: No
Water:
Ferries: No
Water taxis: No
Leisure cruises: Yes
Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení
Očkování proti žloutence typu A a B je doporučeno všem cestovatelům bez ohledu na cílovou zemi. Žádná další očkování nejsou povinná. Nenechávejte si vnutit očkování proti žluté zimnici – v Namibii se nevyskytuje. Malárie: s výjimkou Etosha NP (slabě malarická oblast) a oblasti Caprivi Strip (slabě malarická oblast) se malarie v zemi nevyskytuje. Případné užívání antimalarik konzultujte před odjezdem s lékařem. Vedle antimalarik lze využít i jinou nemedicínskou ochranu jako mohou být dlouhé rukávy a nohavice po setmění či používání repelentu.
Bezpečnostní Upozornění
Pro Namibii žádné jiné pravidlo, než „zdravý selský rozum“ není nutné zmiňovat, jde o zemi bez významnějších bezpečnostních rizik.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Tradiční namibijská kuchyně se podává jen zřídka. Jídlo v restauracích má evropský styl a obecně velmi vysokou úroveň.
Namibie je sice orientovaná na maso, v nabídce většiny restaurací však nechybějí jídla pro vegetariány či milovníky ryb.
V supermarketech najdete zabalené čerstvé ovoce a zeleninu a spoustu konzervovaných potravin, těstovin, rýže, chleba atd. Většina zboží pochází z dovozu z Jižní Afriky.
Voda ve velkých městech Namibie je pitná, někdy však s příchutí kovu. Filtrovaná a balená voda je snadno dostupná ve většině měst, pumpách, safari kempech a hotelech.
Podnebí a Počasí
Namibie má v průměru 300 slunečních dnů v roce! Podnebí je typické pro zemi polopouští s pravidelnými cykly období sucha. Od září do dubna se teploty ve vnitrozemí pohybují kolem 15 °C do 35 °C, zatímco v pobřežních oblastech mezi 12°C a 22 °C. V noci může dojít ke značnému ochlazení. Během zimních měsíců – květen až srpen – se denní teploty pohybují od 7 °C do 28 °C. Období dešťů trvá od října do dubna.
prosinec – březen | období dešťů; léto
- nejteplejší období roku s teplotami 35°C i více
- zároveň období dešťů s kulminací leden a březen, nejvíce pak v centrální a východní části země a nejčastěji formou odpoledních bouřek
duben – květen | podzim
- ještě může zapršet, avšak převláda čisté slunečné počasí, krajina se zelená
- zejména květen pak platí za jeden z nelepších měsíců roku
červen – srpen | zima
- nejsušší a nejslunečnější část roku | přes den příjemně teplo, noci chladné (zejména v pouštích) | v Botswaně a Zimbwbe je mnohem tepleji
- výborné podmínky pro safari
září – listopad | jaro a nástup léta
- září a říjen, suché a slunečné měsíce, teploty šplhají výše
- vůbec nejlepší podmínky pro pozorování zvěře, extrémně vysoká sezona
- listopad je velmi teplý, sem tam zahrozí první kapky, ale opravdový déšť přichází jen vzácně
Doporučený Oděv
V létě dávejte přednost bavlněnému před syntetickým oblečením. Zimy bývají mírné, přičemž přes den snadno vystačíte s lehčím oblečení. Teplejší svetr či bundu oceníte večer a brzy ráno, kdy se v některých případech mohou teploty otřít i o 0 °C. Totéž platí i pro chladnější a větrné počasí u pobřeží. Doporučujeme pohodlné (kotníkové) boty pro vycházky v horském terénu a lehké sandále pro chvíle strávené cestováním. Přibalit byste si neměli zapomenout: dalekohled, pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, osušku, regenerační krém, jelení lůj a repelent proti komárům.
Dostupnost Internetu
Internet cafes: Yes
Accommodation options: Yes
Restaurants: Yes
Cafes: Yes
Shopping malls: Yes
Public parks: No
Libraries: Yes
Elektřina a Standard Zásuvek
220/240 voltů. Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku. Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A). Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).
Botswana, oficiálně Republika Botswana (setswansky Lefatshe la Botswana; kalangsky Hango yeBotswana), je vnitrozemský stát na jihu Afriky sousedící s Jihoafrickou republikou na jihu, Namibií na západě, Zambií na severu a Zimbabwe na severovýchodě. V letech 1885 až 1966 byla britským protektorátem Bečuánsko, nezávislost získala 30. září 1966. Od svého vzniku si udržuje stabilní zastupitelskou demokracii, která trvá nejdéle ze všech zemí Afriky. Většinu jejího povrchu zabírá poušť Kalahari.
V Botswaně žije pouze 2,3 milionu obyvatel, což z ní dělá jednu z nejméně obydlených zemí na světě. Na konci sedmdesátých let šlo o jednu z ekonomicky nejchudších zemí na světě, nicméně od té doby, i díky stabilní politické situaci, zaznamenala raketový rozvoj a nyní se jedná o třetí hospodářsky nejvyspělejší stát Afriky. Botswana je členem Africké unie, Jihoafrického rozvojového společenství, Commonwealthu a Organizace spojených národů.
Vstupní Požadavky
Bezvízový styk pro občany ČR/SR; nutné dvě volné stránky v pase
Banka & Měna
Peníze, karty & ATM
Měnou Botswany je Pula (což v Setswaně znamená „déšť“). Je rozdělen na 100 thebe (což v Setswaně znamená „štít“). Cestovní šeky a cizí měnu lze změnit v bankách, směnárnách a autorizovaných hotelech. Americký dolar, euro, britská libra a jihoafrický rand jsou nejsnadněji směnitelné měny. V Botswaně působí sedm hlavních komerčních bank, stejně jako řada směnáren zahraničních obchodů. Provozní doba je od pondělí do pátku od 8:30 do 15:30 a v sobotu od 8:30 do 10:00.
Ve velkých městech jsou k dispozici úplné bankovní služby, ačkoli bankomaty rostou po celé zemi. Většina platebních/kreditních karet je přijímána v hotelech a restauracích. Kulturní památky a prodejny komunitního umění a řemesel obvykle přijímají pouze hotovost.
Cesta, přeprava, Orientace
Veřejná doprava v Botswaně je zaměřena na potřeby místního obyvatelstva a je omezena na hlavní silnice mezi hlavními populačními centry. Je levná a spolehlivá, pro cestovatele většinou nepoužitelná, neboť většina turistických atrakcí v Botswaně leží mimo hlavní komunikační trasy. Jízda mimo hlavní silnice se doporučuje pouze v případě vozidel 4x4. K řízení potřebujete národní ŘP, doporučujeme i mezinárodní ŘP. Řídí se na levé straně silnice; limit na zpevněných silnicích 120 km / h a 60 km / h ve městech a vesnicích.
Dávejte pozor na divoká zvířata na silnicích!
Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení
Očkování proti žloutence typu A a B je doporučeno všem cestovatelům bez ohledu na cílovou zemi. Žádná další očkování nejsou povinná. Nenechávejte si vnutit očkování proti žluté zimnici – v Botswaně se nevyskytuje. Malárie: Caprivi Strip - slabě malarická oblast | Morfemi GR & Chobe NP - malarická oblast. Dporučujeme užívání antimalarik, případně jiné nemedicínské ochrany jako dlouhých rukávů a nohavic po setmění či používání repelentu. Postup konzultujte před odjezdem s lékařem
Bezpečnostní Upozornění
Pro Botswanu žádné jiné pravidlo, než „zdravý selský rozum“ není nutné zmiňovat, jde o zemi bez významnějších bezpečnostních rizik.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Hotely, lodge a safari kempy podávají jídla mezinárodní kuchyně, obvykle na velmi vysoké úrovni, spolu s místním pivem a dováženým vínem a lihovinami. Dobré restaurace a bary najdete v hlavních městech, často v hotelech. Hovězí a kozí maso je velmi oblíbené.
Voda z vodovodu je považována za bezpečnou, i když mimo hlavní města se doporučuje vodu sterilizovat. Balená voda je k dispozici ve většině turistických center. Filtrovaná voda je k dispozici ve většině kempů a obchody nabízejí balenou vodu - pokud cestujete expedičně, doporučujeme být balenou vodu dobře zásobeni. Mléko se pasterizuje a mléčné výrobky, místní maso, drůbež, mořské plody, ovoce a zelenina jsou obecně bezpečné.
Spropitné pět až deset procent je typické pro restaurace.
Podnebí a Počasí
Namibie, Botswana, Zimbabwe – velmi podobný průběh počasí
prosinec – březen | období dešťů; léto
- nejteplejší období roku s teplotami 35°C i více
- zároveň období dešťů s kulminací leden a březen, nejvíce pak v centrální a východní části země a nejčastěji formou odpoledních bouřek
duben – květen | podzim
- ještě může zapršet, avšak převláda čisté slunečné počasí, krajina se zelená
- zejména květen pak platí za jeden z nelepších měsíců roku
červen – srpen | zima
- nejsušší a nejslunečnější část roku | přes den příjemně teplo, noci chladné (zejména v pouštích) | v Botswaně a Zimbwbe je mnohem tepleji
- výborné podmínky pro safari
září – listopad | jaro a nástup léta
- září a říjen, suché a slunečné měsíce, teploty šplhají výše
- vůbec nejlepší podmínky pro pozorování zvěře, extrémně vysoká sezona
- listopad je velmi teplý, sem tam zahrozí první kapky, ale opravdový déšť přichází jen vzácně
Doporučený Oděv
Při výběru ošacení dávejte přednost pohodlnému sportovnímu oblečení. V zimním období (červenec-srpen) přibalte svetr a větrovku s podšívkou. Na safari v otevřených vozech (ranní či odpolední) je standardně poskytována deka, ale za rukavice a čepici se v červenci-srpnu rozhodně stydět nemusíte. Platí však, že s prvním sluncem teploty dramaticky rostou a naopak po západu zase rychle klesají (i po nulu!). Orientační seznam: dlouhé a krátké kalhoty nebo sukně, několik triček, lehká nepromokavá bunda (případně s podšívkou), flísová bunda, svetr, kšiltovka nebo klobouk, pohodlné tenisky, sandály, plavky, sluneční brýle, krém na opalování, hygienické potřeby – toaletní papír není nutný, osobní léky a pochopitelně nezapomeňte na fotoaparát.
Dostupnost Internetu
Internet cafes: Yes in cities
Accommodation options: Yes
Restaurants: Yes in cities
Cafes: Yes in cities
Shopping malls: Yes
Public parks: No
Libraries: Yes in cities
Elektřina a Standard Zásuvek
JAR, Namibie, Botswana i Zimbabwe používají elektrický systém 220 V/50 Hz s odlišným tvarem zásuvek, než na který jsme zvyklí z ČR. V koupelnách býväjí běžné zásuvky pro holicí strojek či vysoušeč vlasů. Zásuvková redukce je běžně dostupná v ČR/SR, na letištích a velmi často i na hotelových recepcích.
Zimbabwe nebo Zimbabwská republika je vnitrozemský stát na jihovýchodě Afriky. Sousedí na severozápadě se Zambií, na východě s Mosambikem, na jihu s Jihoafrickou republikou a na jihozápadě s Botswanou. V koloniální minulosti byla tato země nazývána Jižní Rhodesie, nebo také Republika Rhodesie či Zimbabwe Rhodesie. Do roku 1963 začleněna ve federaci Rhodesie a Ňaska, společně se Severní Rhodesií (dnešní Zambie) a Ňaskem (dnešní Malawi). Jméno Zimbabwe pochází od předků většinového etnika Šona, z původního slova „Ziimba Remambve“, v překladu znamená „skalnatý dům“, anebo „Dzimba Woye“, což v překladu znamená „uctívaný dům“. 18. dubna 1980 se místní obyvatelé dočkali nezávislosti na Spojeném království. Na území o rozloze 390 580 km² žije 12,38 milionu obyvatel. Hlavním městem je Harare.
Banka & Měna
Zimbabwe po více jak 10 letech opustilo systém více měn a Zimbabwský dolar RTGS se stal opět jedinou oficiální měnou. V praxi to znamená: USD a to pouze v hotovosti lze hradit řadu aktivit a jsou akceptovány rovněž prodejci na trhovištích a v obchodech se suvenýry. Oficiální obchody/markety jako Pick&Pay nebo Checkers a také všechny restaurace akceptují platby v hotovosti pouze v RTGS, které získáte v bance nebo výběrem v bankomatu. Ve všech však ale můžete platit platební kartou. Úhrady platebními kartami (VISA/Mastercard) jsou v Zimbabwe akceptovány prakticky všude, jsou bezproblémové a bezpečné. Výběry z bankomatů nejsou kvůli nedostatku hotovosti prakticky možné.
Aktualizace 2020: s nástupem koronavirové krize a zhoršením ekonomické situace vláda opět uvolnila měnovou politiku a povolila platby v USD. V praxi tzn. že v USD můžete platit vše a všude, včetně benzinu a dieselu na pumpách.
Cesta, přeprava, Orientace
Taxíky jsou bezpečné a spolehlivé a lze je rezervovat prostřednictvím hotelové recepce. Taxíky ve městech jezdí v okruhu 40 km od města. Vždy si vezměte taxi v noci. Hlavní letecké společnosti létají do Victoria Falls, Harare a Bulawayo. Charterové lety jsou k dispozici do většiny turisticky zajímavých atrakcí. Zimbabwe má dle afrických standardů dobrou silniční infrastrukturu, počítejte ale s dírami. Mezi velkými městy bývají policejní kontrolní stanoviště. Provoz je po levé straně silnice.
Bezpečnostní Upozornění
Pro Zimbabwe žádné jiné pravidlo, než „zdravý selský rozum“ není nutné zmiňovat, jde o zemi přátelských lidí bez významnějších bezpečnostních rizik. Avšak oportunisté se najdou vždy a všude...
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Zimbabwská kuchyně je založena na sadze, vařené kaši vyrobené z mleté kukuřice, kterou obvykle doprovází nějaká příchuť, zpravidla z masa a rajčat nebo sušených ryb. Je téměř vždy k dispozici v malých restauracích ve městech. Kempy, hotely a lodge, poskytuji mezinárodní kuchyni, kvalita jídla je obvykle vynikající.
Pokud cestujete expedičně a plánujete si vařit, nakupte si většinu zásob ve velkých městech. V Zimbabwe působí řada jihoafrických nákupních řetězců, které budou mít vše, co potřebujete - počítejte s vyššími cenami.
Pokud jste v Zimbabwe jen krátkou dobu, pijte pouze balenou, převařenou nebo upravenou vodu, která je k dispozici ve městech a ve všech kempech, lodzích a hotelech.
Podnebí a Počasí
Namibie, Botswana, Zimbabwe – velmi podobný průběh počasí
prosinec – březen | období dešťů; léto
- nejteplejší období roku s teplotami 35°C i více
- zároveň období dešťů s kulminací leden a březen, nejvíce pak v centrální a východní části země a nejčastěji formou odpoledních bouřek
duben – květen | podzim
- ještě může zapršet, avšak převláda čisté slunečné počasí, krajina se zelená
- zejména květen pak platí za jeden z nelepších měsíců roku
červen – srpen | zima
- nejsušší a nejslunečnější část roku | přes den příjemně teplo, noci chladné (zejména v pouštích) | v Botswaně a Zimbwbe je mnohem tepleji
- výborné podmínky pro safari
září – listopad | jaro a nástup léta
- září a říjen, suché a slunečné měsíce, teploty šplhají výše
- vůbec nejlepší podmínky pro pozorování zvěře, extrémně vysoká sezona
- listopad je velmi teplý, sem tam zahrozí první kapky, ale opravdový déšť přichází jen vzácně
Doporučený Oděv
Při výběru ošacení dávejte přednost pohodlnému sportovnímu oblečení. V zimním období (červenec-srpen) přibalte svetr a větrovku s podšívkou. Na safari v otevřených vozech (ranní či odpolední) je standardně poskytována deka, ale za rukavice a čepici se v červenci-srpnu rozhodně stydět nemusíte. Platí však, že s prvním sluncem teploty dramaticky rostou a naopak po západu zase rychle klesají (i po nulu!). Orientační seznam: dlouhé a krátké kalhoty nebo sukně, několik triček, lehká nepromokavá bunda (případně s podšívkou), flísová bunda, svetr, kšiltovka nebo klobouk, pohodlné tenisky, sandály, plavky, sluneční brýle, krém na opalování, hygienické potřeby – toaletní papír není nutný, osobní léky a pochopitelně nezapomeňte na fotoaparát.
Dostupnost Internetu
Internet cafes: Limited
Accommodation options: Yes
Restaurants: Yes
Cafes: Yes
Shopping malls: Limited
Public parks: Limited
Libraries: Limited
Elektřina a Standard Zásuvek
AR, Namibie, Botswana i Zimbabwe používají elektrický systém 220 V/50 Hz s odlišným tvarem zásuvek, než na který jsme zvyklí z ČR. V koupelnách býväjí běžné zásuvky pro holicí strojek či vysoušeč vlasů. Zásuvková redukce je běžně dostupná v ČR/SR, na letištích a velmi často i na hotelových recepcích