Tento jedinečný stát se nachází na jižním cípu Malajského poloostrova v jihovýchodní Asii a skládá se z pevninské části Singapuru a mnoha menších ostrovů o celkové rozloze asi 640 km2. Tato metropole se silnými čínskými, malajskými, indickými a západními vlivy nabízí směsici rozmanitých kultur, exotickou kuchyni a řadu architektonických stylů. Díky tomuto multikulturnímu obyvatelstvu vznikla řada národních kulturních čtvrtí, jako je například Čínská čtvrť s působivými hinduistickými svatyněmi a chrámy zdobenými měsíčkovými girlandami. Tato ohniska tradiční kultury ostře kontrastují s řadami nablýskaných moderních nákupních center a futuristických mrakodrapů. Při vší této rozmanitosti nabídky je snadné pochopit, proč slavný přírodovědec William Hornaday označil toto pozoruhodné město za "nejšikovnější a nejpodivuhodnější město, jaké kdy viděl".
Banka & Měna
Měna
Singapurský dolar (SGD; symbol S$) = 100 centů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách 10 000, 1 000, 500, 100, 50, 10, 5 a 2 S$. Mince jsou v nominálních hodnotách 1 S$ a 50, 20, 10, 5 a 1 cent.
Brunejská měna je rovněž zákonným platidlem, i když mince nemusí být přijímány; 1 brunejský dolar = 1 singapurský dolar.
V mnoha velkých nákupních centrech v Singapuru jsou přijímány také americké dolary, australské dolary, jeny a libry šterlinků.
Dovoz a vývoz místní nebo cizí měny není omezen, ale částky přesahující 30 000 singapurských dolarů (nebo jejich ekvivalent) by měly být při příjezdu deklarovány.
Cizí měny, cestovní šeky a šeky lze směnit ve většině bank a licencovaných směnárnách, přičemž ty druhé nabízejí zpravidla o něco lepší kurzy. Najdete je po celém městě, zejména na Orchard Road a v Little India. Některé banky tuto službu nenabízejí v sobotu.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Bankovní hodiny: po-pá 0930-1500, so 0930-1230 (některé mají otevřeno později). Pobočky některých velkých bank na Orchard Road mají otevřeno v neděli 0930-1500.
Kreditní karty American Express, Diners Club, MasterCard a Visa jsou široce přijímány, ačkoli levnější restaurace pravděpodobně přijímají pouze hotovost.
Bankomaty jsou velmi rozšířené a mnohé z nich přijímají karty zahraničních bank.
Cestujícím ze Spojeného království se doporučuje vzít si cestovní šeky v librách šterlinků, aby se vyhnuli dalším poplatkům za směnu. Při proplácení cestovních šeků je vyžadován cestovní pas.
Cesta, přeprava, Orientace
Vzhledem k velikosti Singapuru je možné se pohybovat autem, i když řízení bývá agresivní a doprava často chaotická. V kombinaci s vynikající sítí veřejné dopravy to znamená, že pro turisty má jen zřídkakdy smysl jezdit po městě autem.
Rychlostní silnice vedou zhruba po obvodu ostrova (s výjimkou oblastí s omezeným přístupem na západě) a také středem ostrova od centrální obchodní čtvrti na jihu až po Woodlands na severu (což je přístupový bod pro hráz do Johor Bahru v Malajsii).
Na letišti a v hotelech je několik půjčoven aut/samopůjčoven s kancelářemi. Jsou však drahé a veřejná doprava je natolik dobrá, že jízda autem nepřináší mnoho výhod. Pro pobyty do jednoho měsíce stačí národní řidičský průkaz. Pro pobyty delší než jeden měsíc je vyžadováno mezinárodní řidičské oprávnění. Jezděte vlevo, používejte bezpečnostní pásy na předních i zadních sedadlech a nepoužívejte za jízdy mobilní telefony. Všichni motoristé, kteří vjíždějí do centrální obchodní čtvrti nebo jedou po některých hlavních silnicích, musí platit poplatek ERP (Electronic Road Pricing). Toto mýtné se automaticky vybírá ze zařízení ve vozidle, do kterého se vkládá speciální platební karta (lze ji nabít na čerpacích stanicích a v prodejnách 7-Eleven).
Taxíků je mnoho a jsou relativně levné, i když v době dopravní špičky, pozdě v noci nebo za deště se na ně může čekat. Lze si je vyzvednout před hotely a na oficiálních stanovištích nebo si je objednat na ulici (s výjimkou centra města, kde je třeba zajít na vyhrazené stanoviště taxi). Taxíky jsou odměřovány, ale některé příplatky nejsou na taxametru uvedeny. U okružních jízd po ostrově je možné sjednat hodinové sazby. Cenový systém je složitý, ale řidiči alespoň používají taxametry.
Jízda na kole po hlavní silnici se nedoporučuje. Mnohem lepší je projet se po různých hlavních parcích ostrova, z nichž mnohé jsou nyní propojeny cyklostezkami. V mnoha parcích jsou půjčovny kol.
Singapurská autobusová síť je rozsáhlá a efektivní. Hlavními dopravci jsou SMRT (1800 3368 900;www.smrtbuses.com.sg) a SBS (1800 225 5663; www.sbstransit.com.sg). Platit můžete přesnými drobnými nebo kartou EZ-Link či turistickým pasem. První z nich je placená, zatímco druhá (www.thesingaporetouristpass.com) nabízí neomezené cestování po celý den.
Trishaws: Tato tradiční forma dopravy s řidičem je zábavným způsobem, jak si prohlédnout singapurské ulice, ale před odjezdem se dohodněte na ceně.
Rychlá hromadná doprava (MRT) (tel.: 1 800 336 8900, pouze v Singapuru; www.smrt.com.sg) je moderní, pohodlný, efektivní a levný způsob, jak prozkoumat Singapur. Vlaky jezdí od 5:30 do půlnoci, v neděli začínají o něco později, a stanice jsou obsluhovány v průměru každých šest minut. Centrum města a předměstí spojuje přibližně 90 stanic. Systém MRT sahá také až na letiště Changi. Cestování za poplatek je jednodušší a levnější s kartou EZ-Link, kterou lze zakoupit a dobít ve stanicích MRT. Jinak je možné využít turistický průkaz Singapore Tourist Pass, který nabízí neomezené cestování po dobu jednoho dne.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Singapur je rájem gurmánů, najdete zde vše od skromných pouličních stánků až po pětihvězdičkové restaurace. Vaří se zde více než 30 různých stylů, včetně různých regionálních stylů čínské kuchyně, americké, anglické, francouzské, indické, indonéské, italské, japonské, korejské, malajské, ruské a švýcarské.
Nejrozšířenější jsou však malajská, indická a čínská kuchyně. Malajská kuchyně je proslulá používáním koření a kokosového mléka; nepoužívá se vepřové maso, protože většina Malajců jsou muslimové. Indická komunita má většinou kořeny v jižní Indii a tomu odpovídá i jejich jídlo, což znamená, že převažují kořeněná vegetariánská jídla. Chcete-li ochutnat mnoho malých pokrmů, objednejte si thali (které může být podáváno na banánovém listu). Nejoblíbenější čínskou regionální kuchyní je kantonská, která zahrnuje mnoho smažených jídel a také dim sum (malé pokrmy, často připravované v páře, které jsou určeny ke sdílení v době oběda).
Hygiena potravin je obecně dobrá. Jako vždy je bezpečnější vyhýbat se syrové zelenině, měkkýšům a ohřívaným jídlům a umývat neloupané ovoce. Voda z kohoutku je bezpečná k pití.
V restauracích, hotelech a na letišti se oficiálně nedoporučuje dávat spropitné. V účtech za jídlo v restauracích je zahrnut 10% poplatek za obsluhu.
Podnebí a Počasí
Singapur se nachází severně od rovníku a má tropické podnebí, které je po celý rok horké a vlhké. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 31 °C (88 °C) a sezónní výkyvy jsou malé, i když v prosinci a lednu je o něco chladněji a nejtepleji je v dubnu a květnu. V noci teploty pravděpodobně neklesnou pod 23º C (74º F); nejnižší teplota, která byla kdy zaznamenána, byla něco málo přes 19º C (66º F).
V Singapuru spadne značné množství srážek - přibližně 2340 milimetrů ročně. Přestože zde není rozlišeno období dešťů a sucha, oblast ovlivňují dva různé monzuny. Severovýchodní monzun obvykle probíhá od prosince do března a je doprovázen častějšími dešti, zejména od listopadu do ledna.
Naopak jihozápadní monzun způsobuje od května do září mírně sušší klima. Navzdory mírně nižšímu celkovému množství srážek, zejména od června do srpna, je jihozápadní monzun charakteristický ranními dešťovými přeháňkami, které často trvají jednu až dvě hodiny a odpoledne ustávají. I v těchto sušších měsících spadne poměrně hodně srážek (každý měsíc kolem 150 mm), takže se připravte na nepředvídatelné deštivé počasí v kteroukoli roční dobu.
Začátek a konec obou monzunových období není přesně definován, ale oddělují je kratší meziměsíční období duben/květen a říjen/listopad, během nichž jsou pravděpodobné odpolední a večerní dešťové přeháňky. Tyto přeháňky jsou obvykle náhlé a silné, ale často trvají jen krátce.
Oblast je velmi vlhká, vlhkost vzduchu se obvykle pohybuje mezi 70 a 90 %; často je vzduch nejparnější brzy ráno a odpoledne se poněkud zmírňuje. V deštivých dnech není bezdůvodné očekávat, že vlhkost vzduchu dosáhne 100 %. Při návštěvě nezapomeňte pít dostatek vody a často se před lepkavým horkem ukrývejte v interiéru.
Velmi pravidelným jevem jsou také bouřky, které se vyskytují zhruba ve 40 % všech dnů po celý rok, ale zvláště časté jsou během jihovýchodního monzunu. Tento malý městský stát má ve skutečnosti jednu z nejvyšších měr bleskové aktivity na světě.
Navzdory nepředvídatelnosti počasí zažívá Singapur stejně zářivého slunečního svitu jako deště, a proto je nádhernou plážovou destinací. Pokud se stane, že opalování přeruší nečekaná přeháňka, je tu alespoň spousta zábavy pod střechou.
Doporučený Oděv
Nezapomeňte si přibalit lehké bavlněné a ložní prádlo, abyste se ve vlhkém singapurském podnebí nepřehřáli. Nezapomeňte si také vzít deštník, a to kdykoli během roku, ale zejména v období dešťů. Nezbytná je sluneční pokrývka hlavy, sluneční brýle a opalovací krém.
Dostupnost Internetu
Internetové kavárny po celém Singapuru poskytují veřejný přístup k internetu a e-mailovým službám. Většina hotelů a hostelů nabízí přístup k internetu, ale v celém městě je k dispozici také bezplatná služba Wi-Fi s názvem Wireless@SG. Návštěvníci se mohou zaregistrovat buď online, nebo telefonicky.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Singapuru jsou typu "typ G " britské normy BS-1363. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Cestovní adaptéry jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které se potřebujete zapojit.
Elektrické zásuvky (zásuvky) v Singapuru obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám stačí adaptér.
Cestovní adaptéry do zásuvky však nemění napětí, takže elektrická energie procházející adaptérem bude mít stále stejných 220-240 V, které dodává zásuvka. Pokud váš spotřebič pochází z jiné části světa a není kompatibilní s elektrickým napětím 220-240 voltů, bude nutné napětí změnit. Toho se dosáhne pomocí transformátoru napětí.
Malajsie je země, která se vyznačuje zajímavými kontrasty. Je složitou kombinací různých kultur, rozmanité krajiny a architektonických stylů. Vedle nejmodernějších mrakodrapů a moderních obchodních komplexů tu stojí čínské domy, hinduistické chrámy a mešity se zlatými kopulemi. Samotná země je rozdělena na dvě části Jihočínským mořem. Malajský poloostrov (Západní Malajsie) se pyšní rozsáhlými rušnými městy, majestátní koloniální architekturou, mlžnými čajovými plantážemi a klidnými ostrovy. Malajské Borneo (Východní Malajsie) nabízí bujnou džungli plnou exotických zvířat a rostlin, vysoké žulové vrcholy a dokonce i některé odlehlé domorodé kmeny. Milovníci outdoorových aktivit si mohou dopřát řadu dobrodružných aktivit, včetně pěší turistiky v nejstarších tropických deštných pralesích světa, potápění v nejznámějších potápěčských lokalitách světa nebo raftingu v některém z mnoha nádherných národních parků. Případně můžete strávit dny poznáváním nabitého hlavního města Kuala Lumpur, kde se mezi vysokými výškovými budovami střídají kapsy deštného pralesa, nebo jednoduše odpočívat pod palmami na pláži.
Banka & Měna
Bank Negara Malaysia je centrální bankou Malajsie a měnovým orgánem, který dohlíží na malajsijský finanční systém a ekonomiku.
Cestující nerezident není omezen v tom, aby do Malajsie přivezl nebo z ní vyvezl JAKÉKOLI množství cizí měny včetně cestovních šeků.Částka ringgitů, kterou může cestující nerezident přivézt do Malajsie nebo z ní vyvézt, je pouze do výše ekvivalentu 10 000 USD.
Cesta, přeprava, Orientace
Cestování po zemi je relativně levné a efektivní. Všechna větší města a obce mají letiště a silnice jsou obecně dobře udržované.V hlavním městě Kuala Lumpur je infrastruktura veřejné dopravy poměrně dobrá, město chrání před dopravními zácpami systém hromadné železniční dopravy (MRT) a systém lehké železniční dopravy (LRT). Tyto železniční systémy spojují hlavní město KL s předměstími státu Selangor.
Existuje také systém příměstských vlaků, který provozuje společnost Keratapi Tanah Melayu (KTM), která obsluhuje Kuala Lumpur a okolní čtvrti.
KTM provozuje také meziměstské vlaky, které jezdí po celé délce Malajského poloostrova až do Singapuru. Bez ohledu na to, jakými železničními tratěmi v Malajsii cestujete, je celá železniční infrastruktura integrovaná jako síť s hlavním vlakovým nádražím v Kuala Lumpur, které slouží jako uzel pro celý Malajský poloostrov.
V některých částech Malajsie je hlavním způsobem dopravy říční doprava. Je tomu tak zejména v Sarawaku, kde trajekty a rychlé lodě plují po řece Rejang, nejdelší řece v Malajsii.
Dále na severu je Labuan propojen s městem Kota Kinabalu také expresními trajekty. Tyto lodě nebo trajekty jsou známé jako "expresní lodě" z jediného důvodu, jsou rychlé! Tyto lodě ve tvaru rakety, poháněné vysokorychlostními lodními diesely, mohou při plném obsazení stovkou cestujících jet proti proudu rychlostí až 30 uzlů. Na Malajském poloostrově jsou některé oblasti, zejména ostrovy, obsluhovány také trajekty. Ostrov Penang je s pevninským Butterworthem spojen kromě Penangského mostu také trajekty. Ostrov Pangkor a ostrov Tioman jsou rovněž obsluhovány loděmi.
Autobusem nebo autokarem
Kromě meziměstské dopravy pokrývají taxíky v Malajsii také mezistátní trasy. Tyto taxislužby obvykle účtují poplatek za osobu, pokud si nepronajmete celý taxík pro sebe. Meziměstské taxíky v hlavním městě jezdí na základě měřeného jízdného, zatímco jízdné u těchto taxíků v ostatních městech a obcích je založeno na sjednané sazbě.
Trishaw
Nejlepší na trishawách je skutečnost, že jsou šetrné k životnímu prostředí a využívají energii z pedálů. V Penangu a ve městě Sibu se stále můžete setkat s trishawami. Tento neotřelý dopravní prostředek je ve skutečnosti určen spíše pro zvídavé turisty než pro místní obyvatele. Než nastoupíte do některého z těchto vozů, nezapomeňte se nejprve domluvit na ceně jízdného.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Pokud je v Malajsii národní zábavou nakupování, pak je národní posedlostí jídlo. Nezřídka se setkáte s větou "Sudah makan?" (Už jste jedli?). V Malajsii se všechno točí kolem skvělého jídla. Místní obyvatelé většinou nikdy nejedí doma, pokud nejsou s rodinou. Všichni jedí každý večer venku; Malajsie je celá o jídle.
Jídlo venku je v Malajsii velmi rozšířené. Největší část obyvatel doma vaří jen zřídka. Hlavním důvodem je, že stravování venku je většinou levnější než nákup surovin v supermarketu a vaření vlastních jídel. Dalším důvodem je, že jídlo venku je součástí malajsijské (a dalších asijských) kultury, není lepší místo pro kontakt s přáteli a příbuznými než při chutném jídle. Základem většiny pokrmů v Malajsii je buď rýže, nebo mee. Malajské pokrmy často obsahují hovězí, kuřecí, skopové nebo rybí maso; nikdy však vepřové, protože malajská jídla musí být halal. Čínská jídla často obsahují vepřové maso. Indická jídla jsou často vegetariánská; a nikdy neobsahují hovězí maso (i když Indové jedí kuřecí, skopové a ryby). Většina pokrmů se podává s nějakou zeleninou; buď se do pokrmu zamíchá, nebo se podává jako příloha.
Podnebí a Počasí
Celá Malajsie se nachází mezi 1° a 6° s. š. a vyznačuje se klasickým rovníkovým podnebím s vysokými teplotami a vlhkými měsíci po celý rok. Teploty na úrovni moře se pohybují od 21 °C do 32 °C, zatímco ve vyšších polohách je mnohem chladněji a teploty se pohybují od 15 °C do 25 °C. Roční úhrn srážek se pohybuje od 2 000 mm do 2 500 mm.
Dovolenou na pláži si v Malajsii můžete užít po celý rok, protože na východním a západním pobřeží se nejvlhčí měsíce střídají v různých obdobích roku.
Období dešťů na západě poloostrova (duben-říjen) přináší odpoledne bouřky, které jsou však obvykle krátké a občasný liják je vítaným způsobem, jak snížit vlhkost vzduchu. Východní pobřeží však bývá vlhčí a je lepší se mu v období dešťů (listopad-únor) vyhnout. V těchto měsících se mnoho plážových letovisek zavírá a znovu se otevírá až v březnu.
Doporučený Oděv
Kuala Lumpur je kosmopolitní město, kde neplatí žádné zvláštní zásady oblékání a kde najdete všechny módní trendy.V souladu s mnoha muslimskými zeměmi zjistíte, že obyvatelé hlavního města a dalších větších měst jsou zvyklí na cizince, a proto jsou pravděpodobně tolerantnější a liberálnější. Mimo turistické oblasti jsou však obyvatelé tradičnější a přísnější, proto si nezapomeňte zakrýt ramena, břicho, boky a holé nohy. Je zde horko a vlhko, proto doporučujeme, aby vám bylo nejpohodlnější lehké oblečení z přírodních vláken (len, hedvábí nebo bavlna). Nezapomeňte si do batohu vzít svetr nebo pašmínu. Noste dostatek opalovacího krému, sluneční brýle a klobouk.
Dostupnost Internetu
Internet je k dispozici v internetových kavárnách a kavárnách.
Elektřina a Standard Zásuvek
V Malajsii je standardní napětí 240 V. Standardní frekvence je 50 Hz. Používají se zásuvky typu G.