Maroko, okouzlující exotická země spojující atmosféru jižního Středomoří, arabského světa a afrických vlivů, je lákavou alternativou na strávení pohádkové dovolené. Nabízí kombinaci starověkých měst, římských ruin, rozsáhlých pouští a staletých medín, mešit a minaretů, klikatých uliček a pulzujících trhů, nádherných pláží a drsných hor.
Královská města Fes, Marrakech, Meknes a Rabat, hojně prošpikovaná dávnými tradicemi, si všechna v minulosti vyzkoušela status hlavních sídel země. Oplývají nepřeberným množstvím starověkých památek, muzeí a souků (trhů). Pobřežní Casablanca se pyšní jednou z největších a nejkrásnějších mešit světa, zatímco Tanger na na pobřeží Středozemního moře nabízí krásné písečné zátoky.
Kromě toulek po křivolakých uličkách medin se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku výtečné berberské kuchyně, popíjení čerstvého šálku kávy nebo mátového čaje v pouličních kavárnách, túru na Toubkal - nejvyšší vrchol severní Afriky, nebo si užít jízdu na velbloudech v pouštních dunách.
Vstupní Požadavky
Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující 90 dnů. Cestovní pas však musí být platný nejméně po dobu 6 měsíců od data vstupu na marocké území.
PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ
Před vstupem na území Maroka je nutné vyplnit registrační formulář Fiche sanitaire (https://www.onda.ma/form.php)
S platností od 01.10.2022 zrušilo Marocké království veškerá omezení související s onemocněním Covid-19 pro všechny zahraniční cestující. Osoby vstupující do Maroka již nemusí předkládat potvrzení o očkování ani negativní výsledek PCR testu.
Banka & Měna
Místní měnou je marocký dirham (MAD). Je značen symbolem Dh a dělí se na 100 centimů. Bankovky jsou v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 Dh. Mince jsou v hodnotách 10, 5 a 1 Dh a 50, 20, 10 a 5 centimů. Jeden dirham má hodnotu cca 2,50 Kč. Dirhamy nelze zakoupit předem v ČR. Směníte je na místě za EUR, či USD. České koruny nelze v Maroku směnit.
Většina bank a směnáren se nachází ve větších městech. Otevřeny jsou od pondělí do pátku, o víkendech bývá zavřeno. Směnárny v místech se zvýšenou koncentrací turistů pak bývají otevřené i o víkendech. Směnný kurz na letištích a v hotelech bývá méně výhodný.
Embosované kreditní karty VISA a MasterCard bývají akceptovány v hotelech, větších restauracích a kamenných obchodech. Na tržištích v medinách bývá nutná hotovost. Na platby kreditními kartami se rozhodně nelze plně spolehnout, proto určitě mějte sebou dostatečnou hotovost.
Hotovost můžete vybírat taktéž z bankomatů. Ve větších městech a na letištích jsou dostupné bankomaty ATM, a dále bankomaty provozované místními bankami. Je nutné počítat s bankovními poplatky. V Maroku platí nařízení, že z bankomatu lze vybrat maximálně částku odpovídající ekvivalentu 200,- EUR za den.
V některých oblastech jsou přijímány cestovní šeky, ale směna je problematická a může být obtížné najít banku, která by je mohla proplatit, ačkoli některé turistické hotely tuto možnost nabízejí. Cestovní šeky tudíž nedoporučujeme.
Cesta, přeprava, Orientace
Maroko disponuje sítí kvalitních rychlostních komunikací, které spojují velká města, jako Tangier, Rabat, Casablancu, Meknes, Fes, Marrakech a El Jadidu. Pobřežní oblasti a další velká města jsou taktéž propojeny kvalitními silnicemi. Ve venkovských vnitrozemských oblastech a v pohoří Vysokého Atlasu najdeme úzké silnice s častými prudkými zatáčkami, které jsou zejména v zimních měsících velmi špatně sjízdné, či zcela neprůjezdné.
Ve velkých městech a na letištích působí rozsáhlá síť místních i mezinárodních autopůjčoven. Půjčovné je obecně drahé a ceny se mění v závislosti na sezóně. Minimální věk řidiče je 18 let, ale přesto je při zapůjčení vozu často vyžadován věk 21 let a více. Řidičské průkazy vydané v EU jsou akceptovány, stejně tak i mezinárodní řidičské průkazy. Vyžadováno je pojištění.
Dokumenty o pojištění a řidičské oprávnění je nutné mít stále u sebe pro případ kontroly. V Maroku se jezdí vpravo. Je povinnost používání bezpečnostních pásů. Rychlostní limit je 40 km/hod ve městech a zastavěných oblastech, mimo zastavěné zóny 80 km/hod, a na dálnicích až 120 km/hod. Platí nulová tolerance alkoholu.
K dopravě po městech můžete využít tzv. petit taxi, které jsou dostupné v každém větším městě. Petit taxi jsou levnou alternativou dopravy. Ačkoliv řidiči mají povinnost mít zapnutý taxametru, kterou většinou dodržují, na cenu se raději zeptejte předem. Platí se po příjezdu na místo a spropitné není očekáváváno. Je však zvykem taxikářovi ponechat drobné centimy.
Meziměstkou dopravu zajišťují mimo jiné tzv. grand taxi. Ty najdete na určených stanovištích. Řidič čeká, až se sejde vícero zájemců o cestu se stejným cílem, kteří se pak o cenu dopravy podělí. Můžete cestovat i sami, ale hradíte cenu za všechna neobsazená místa ve voze. Cenu si vždy domluvte předem. Grand taxi nedisponují taxametry. K meziměstské dopravě můžete využít také dálkové autobusy s pravidelnými jízdími řády, kdy si jízdenky můžete zakoupit předem online. Maroko disponuje taktéž kvalitní železniční sítí, která spojuje města Oujdu na severovýchodě s Casablancou na západním pobřeží, dále Tangier s Fesem a Marrakechem. Další místa země, včetně pobřežních oblastí Atlantiku, bohužel nejsou pokryta.
Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení
Na cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do Maroka vyžadován. Doporučována jsou rutinní očkování, jako záškrt, tetanus, spalničky, příušnice, zarděnky a dětská obrna. Kromě těchto jsou, zejména pak do odlehlých oblastí, doporučována očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a vzteklině.
Mimo velká města není zdravotnická péče vždy lehce dostupná. Ve větších městech mívají zdravotnická zařízení vysokou úroveň, ale v odlehlejších oblastech jsou často jen základně vybavena. Při návštěvě lékaře je standardem, že veškerou poskytnutou péči, zdravotnické potřeby a léčivo na místě uhradíte. V případě komplikovanějších a nákladných zdravotnických zásahů je vždy nutno disponovat platným zdravotním pojištěním.
Ačkoliv marocké lékárny jsou obvykle velmi dobře zásobené, určitě nezapomeňte na cestovní lékárničku. Ta by měla obsahovat léky, které pravidelně užíváte, dále se mohou hodit léky na průjem, teplotu, širokospektrá antibiotika, dezinfekce, protizánětlivé léky a obvazový materiál.
Voda z vodovodu je ve velkých marockých městech chlorovaná a obecně ji lze i pít. V odlehlejších oblastech vždy zakupte vodu balenou, kterou používejte i k čištění zubů. Mimo velká města a hotely vyšších standardů nekonzumujte nápoje s ledem.
Mezi nejčastější zdravotní obtíže turistů patří cestovní průjem, obvykle způsobený nadměrnou zátěží organizmu při cestování, horkem, nezvyklým jídlem a nedostatkem tekutin. Pravidelně pijte, vyvarujte se jídlům z bufetů (mohou být déle skladována v nevhodných podmínkách), ovoce a zeleninu si vždy omyjte a dodržujte hygienu.
Bezpečnostní Upozornění
Maroko patří obecně k bezpečným zemím. K vážným kriminálním činům zde dochází jen zřídka. Místní obyvatelé nemají pro zločince pochopení a jsou velmi všímaví. Turistů si váží a rádi vám pomohou, když se ztratíte, či vám jakkoliv poradí. Při návštěvě míst s velkou koncentrací lidí je ale přesto třeba mít se na pozoru před kapesními krádežemi, stejně jako všude jinde na světě. V medinách a při pohybu po souku (trhu) buďte proto obezřetní a dobře si hlídejte své osobní věci.
Dovoz valut není omezen, nicméně pokud by hodnota při výměně přesahovala 10 tis EUR = cca 100 000 marockých dirhamů (MAD), tj. cca 240 000 CZK, je třeba její výši nahlásit na celní správě při vstupu do země. Dovoz marockých dirhamů je povolen jen do výše 2 000 MAD. Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku. Důkazem finančního zajištění turistického pobytu v Maroku je hotovost, šeky nebo kreditní karty, popř. hotelový voucher.
Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se vztahují především na tabák (max. 200g zpracovaného tabáku), alkohol (1 láhev vína nebo 1 láhev jiných alkoholických nápojů) či parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml). V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě. V případě zvláštních druhů léků, které jsou v ČR na předpis, je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce).
Platí přísný zákaz dovozu omamných a psychotropních látek, erotických hraček a předmětů, a tiskovin s pornografickým obsahem. Dovoz dronů všech typů a velikostí je podroben zvláštnímu povolení, které však fyzickým osobám prakticky nebývá vydáváno. Je vydávané jen firmám za přesně určeným účelem a s časovým omezením, a je třeba jej vyřídit před odjezdem prostřednictvím ZÚ Maroka v Praze.
Problémy při vstupu mohou mít turisté, kteří s sebou vezou velmi kvalitní záznamová zařízení, zejména videokamery. Pokud je marocké orgány budou považovat za profesionální zařízení, mohou požadovat povolení k natáčení a následně zařízení zadržet na letišti a vydat až při odletu (doporučujeme proto vyžádat předchozí povolení na ZÚ Maroka v Praze).
Během Ramadánu je trestným činem pití alkoholu na veřejnosti, zejména pak v dohledové blízkosti mešit! Trestné jsou také nákup a konzumace omamných látek, kam spadá oblíbené kouření hašiše! Vyvarujte se proto tomuto jednání, abyste se nedostali do zbytečných problémů. Marocká policie v případě přistižení postupuje velmi tvrdě.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Voda z vodovodu mimo hlavní města může být závadná, takže ji nelze doporučit ani k čištění zubů. Balená voda je nejlepší varianta a je dostupná všude.
Co se týče kuchyně, zakládají si Maročané na čerstvosti a kvalitě. Maso a ryby bývají čerstvě uvařené a podávany jsou horké. Zelenina se obvykle nabízí vařená. Pokud si kupujete ovoce na trhu, snažte se držet druhů, které lze před konzumací oloupat. Většina produktů se pěstuje organicky bez chemických pesticidů nebo hnojiv, ale mohou být umyty v nesterilizované vodě.
V místní kuchyni se mísí středomořské, arabské, židovské, perské, západoafrické a berberské vlivy. Jídla sahají od "diffa", což jsou vícechodové hostiny s kuskusem a grilovaným masem, až po rychlé brochettes (kebab) ze stánku u silnice. Nejznámější marockou pochoutkou je "tagine", což je voňavé dušené maso, zelenina nebo ryby. Jídlo je pojmenované podle kónické hliněné nádoby, ve které se vaří. Vše je dochucováno jemnou směsí koření. Často je používána směs ras el hanout, na níž má každý obchod s kořením svůj vlastní tajný recept.
Restaurace sahají od bufetových jídelen až po špičková zařízení podávající gurmánské pokrmy. Mnoho z nich nyní nabízí à la carte menu, kdy v nabídkách dominuje běžné tříchodové menu za pevnou cenu. Restaurace ve městech a velkých letoviscích jsou kosmopolitní a nabízejí dobrý výběr kuchyní, včetně typických marockých jídel, plus francouzská, italská a španělská jídla.
Nejlepší způsob, jak zažít pravou chuť marocké kuchyně, je ochutnat pouliční jídlo. Můžete tak učinit třeba na náměstí Djemaa el Fna v centru Marrákeše, které každý den po setmění zažívá explozi přenosných stánků s jídlem, nabízející všemožné pochoutky okolo jdoucím labužníkům. Na tržištích po celé zemi najdete báječné místní speciality, jako jsou mandle, olivy, sladkosti, či různé druhy koření.
Zákony o alkoholu jsou poměrně liberální (pro nemuslimské návštěvníky) a bary ve většině turistických oblastí zůstávají otevřené do pozdních hodin. Turistům jsou k dispozici vína, piva a lihoviny. Muslimové mají zakázáno pít alkohol. Podle zákona nesmí nikdo pít alkohol před mešitou nebo během Ramadánu, i když turistická zařízení toto pravidlo někdy porušují. Místní vína, piva a minerální vody jsou za rozumné ceny, ale dovážené nápoje bývají drahé. Očekává se spropitné od obsluhujícího personálu (pokud je služba uspokojivá), obvykle do 5 dh za malé účty a kolem 10% z ceny z větší útraty.
Podnebí a Počasí
Geografická pestrost v sobě přináší i pestrost v teplotách. Podnebí Maroka je velmi rozmanité, mění se v závislosti na ročním období a regionu. Země má obecně tropické klima s průměrnými teplotami dosahujícími až 35 °C . Na Sahaře pak mohou teploty klesat až k 5°C.
Severní pobřeží má teplé středomořské klima. To je na východním pobřeží omývaném chladnými vodami Atlantiku zmírněno jihozápadními pasáty. Oproti tomu mají vnitrozemské oblasti teplejší a sušší kontinentální klima. Na jihu země je po většinu roku velmi horké a suché počasí, i když teploty mohou v noci dramaticky klesat, zejména v prosinci a lednu.
Dešťové srážky se vyskytují od listopadu do konce března, a to zejména v pobřežních oblastech. Vnitrozemí je většinou suché s vysokými teplotami v létě, kdy mohou teploty např. v Marrakechi stoupat i přes 40°C. V horách panuje naopak chladnější klima. V zimě tu pak teploty klesají i k -20°C a horské průsmyky zavane sníh. Marrakech a Agadir mají v zimě průměrnou teplotu 21 °C .
Vzhledem k relativně vysokým zimním teplotám a létům, která jsou spíše suchá než nesnesitelně vlhká, je Maroko celoroční destinací. Nejlepší dobou pro poznávání celé země je v období od dubna do května a od září do konce října.
Doporučený Oděv
V termínech našich poznávacích zájezdů užijete přes den lehké letní oblečení. Příjemné materiály jsou především bavlna, či len. Během pochůzek po památkách oceníte pohodlné boty. Může se jednat o turistické sandály. Ve večerních a nočních hodinách se neztratí dlouhé kalhoty a svetr, či mikina. V Ouarzazate, v Casablance, či i v Marrakechi mohou noční teploty prudce spadnout. Na pobřeží pak může i nečekaně zapršet. V takovém případě oceníte lehkou šusťákovou bundu. Nebudeme podnikat žádné náročné treky, ale při toulkách po kasbě Ait Ben Haddou se mohou hodit pevnější sportovní boty na způsob botasek. Určitě přibalte sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém s vyšším faktorem.
Vždy mějte na paměti kulturní odlišnost Maroka oproti naší zemi! Oblečení by nemělo být vyzývavé. Ačkoliv ve větších městech, například v kosmopolitní Casablance, již ženy nechodí zahalené, je přesto dobré svým oblečením nepobuřovat. Silně nevhodná jsou tílka bez rukávů, a to jak u dam, tak i u pánů. Ramena by vždy měla být zakrytá. Velký výstřih taktéž přitáhne nechtěnou pozornost a vyvolá opovržlivé pohledy místních. Vyvarujte se také příliš krátkých sukní a kraťasů. Při návštěvě mešity Hassana II. pak dbejte, aby sukně či nohavice dosahovaly alespoň do dolní poloviny lýtek. U pánů jsou vyžadovány dlouhé kalhoty.
Dostupnost Internetu
Ve většině hotelů vyššího standardu je dnes samozřejmostí wifi připojení. V Maroku se připojíte také ve většině moderních obchodních centrech, případně v internetových kavárnách. Lze také zakoupit předplacenou kartu s neomezenými daty pro notebooky, iPhony a smartphony. Nejlepší celostátní pokrytí nabízí společnost Maroc Telecom.
Tarify za roaming jsou v Maroku vysoké (odchozí hovor cca 64,- Kč za minutu, odchozí SMS cca 13,- Kč). Kvalita a cena poskytovaných služeb záleží na smlouvě Vašeho operátora s místními operátory. Pokrytí signálem v celé zemi je bezproblémové, dovoláte se bez problémů. Doporučujeme si před odletem zjistit u Vašeho operátora přesné cenové podmínky roamingu.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Maroku odpovídají evropským normám a jsou shodného typu jako v ČR. Napětí v Marockém království je mezi 220 a 240 volty.
Obecné Pokyny
ČASOVÝ POSUN
- - 1 hodina oproti českému času v letním období, žádný posun v zimním období.
MAROCKÉ SUVENÝRY
- K typickým suvenýrům patří marocké koberce, koberečky a předložky (kelimy), u nichž se podle vzoru pozná původ. Dále berberské pokrývky nábytku (foutah) s výraznými pruhy, kožené výrobky všeho druhu, bronzové konvice a talíře. Populární jsou hrnčířské výrobky včetně mís na tradiční kuskus a tajin, svícny a barevnými sklíčky zdobené lampy a zrcadla, které zručně vyrábějí místní kovotepci. Originální jsou také dřevořezby. Oblíbené jsou též minerály (polodrahokamy, křišťály a ametysty) či zkameněliny, nebo výrobky z mramoru. Dámy ocení také tradiční berberské šperky.
- Vývoz zkamenělin, ozdobných nerostů a polodrahokamů je však omezen! Bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks. Vývoz meteoritů bez povolení je zakázán.
- V případě vývozu zakoupených uměleckých předmětů vyšší hodnoty je praktické mít u sebe doklad o zakoupení, stejně tak u dražších koberců, apod.
SPROPITNÉ
- V Maroku je za jakékoliv služby vítáno a také očekáváno spropitné. V restauracích je zvykem ocenit personál částkou 5 dirhamů v případě nízkého účtu. V případech, kdy je útrata vyšší, nechává se 10% z výše účtu.
- Během poznávacího zájezdu s Vámi pojede jak česky hovořící průvodce, tak i místní průvodci. Po skončení zájezdu je zvykem ocenit místní průvodce spropitným. Doporučená výše spropitného je 5,- EUR na osobu a 1 den. Tato částka se dále dělí mezi průvodce, řidiče autobusu a jeho asistenta, který se stará o autobus a zavazadla.
DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Velvyslanectví Rabat
Avenue Mohammed VI, 10, Rue Ait Melloul, Villa Merzaa, Rabat - Souissi, 10000 Rabat
Tel.: +212 537 755 420
Nouzová linka: +212 613 452 583
Honorární konzulát Fes
13, rue Houssin Al Khaddar, Fès
Tel.: +212 535 650 097
Honorární generální konzulát Casablanca
10, rue Oued Zem, 20 070 Casablanca
Tel.: +212 522 275 925