Keňská republika, pojmenovaná po své nejvyšší hoře Mt. Kenya, je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou (933 km), od 9. července 2011 na severozápadě s Jižním Súdánem (232 km), na severu s Etiopií (861 km), na východě se Somálskem (682 km) a na jihu s Tanzanií (769 km). Je republikou v jejímž čele stojí prezident.
Tato nádherná pestrobarevná země má turistům určitě co nabídnout. Její rozlehlé savany, protkané akáciovými lesy, vysoké hory a husté pralesy nabízí úžasné podmínky pro rozmanitou škálu afrických divokých zvířat. Safari v keňských národních parcích vás obohatí o neopakovatelné zážitky.
Celosvětově známým místem pro pozorování divoké zvěře je rezervace Masai Mara, která se proslavila díky každoroční velké migraci pakoní a zeber. Rezervace je také jedním z posledních míst na Zemi, který kromě dalších obývají všichni zástupci „Velké pětky“, kam řadíme lva, nosorožce, slona, buvola a levharta. Pokud byste v Masai Maře neměli to štěstí nosorožce potkat, určitě to spraví návštěva NP Lake Nakuru, který je zároveň vládní rezervací na ochranu černých a bílých nosorožců. Alkalické jezero Nakuru je také oblíbeným stanovištěm pelikánů. Návštěvníky přitahuje také NP Amboseli, jež se rozkládá u paty „střechy Afriky“, hory Kilimanjara. V tomto fotogenickém parku potkáte kromě dalších obrovská stáda slonů, kteří milují koupání ve zdejších bažinách. Velmi populární je také NP Tsavo, který se dělí na západní a východní část. Tento park je nejblíže oceánu a je tak vhodný i pro krátké safari, kterým můžete osvěžit váš pobyt na pláži. Právě zde najdete slavné „červené slony“, ale potkáte tu i další zástupce živočišné říše včetně velkých koček. Velmi atraktivní je také NP Samburu ležící na severu země u jezera Turkana. Tady kromě jiných zvířat můžete pozorovat endemické, nádherně zbarvené, žirafy síťované. Žijí tu také zebry Grévyho, přímorožci a antilopy žirafí, které v jiných keňských parcích nepotkáte.
Pozorování divokých zvířat však rozhodně není jedinou aktivitou! Outdooroví nadšenci si mohou zvednout adrenalin dobrodružnými treky do místních hor, či jízdou na koni. Milovníci koupání pak jistě ocení krásné pláže tvořené bílým korálovým pískem a teplé průzračné vody Indického oceánu. Pokud přidáme nádherné přírodní scenérie, přátelské místní obyvatele, vzkvétající kulturní scénu a města plná živých barů, klubů a restaurací, snadno pochopíme, proč je Keňa tolik oblíbenou destinací pro turisty z celého světa.
Afriku budete zcela určitě moc a moc milovat, ale tím, že je Afrika Afrikou, stihnete ji možná občas taky trochu nenávidět. My, mzungové, neboli cizinci, potřebujeme obvykle více prostoru i času na pochopení afrických specifik, problémů, či afrického způsobu uvažování. Možná se budete cítit zaskočeni odlišným přístupem afrického okolí. Jestliže se někomu z místních podaří vás vyvést z míry, či vás překvapí pomalejší přístup k vašim záležitostem, vzpomeňte si vždy na vše říkající a vše řešící formulku Východní Afriky „hakuna matata“ (no problem).
Vstupní Požadavky
AKTUÁLNÍ VSTUPNÍ A VÝSTUPNÍ PODMÍNKY:
Keňská republika s účinností od 1. ledna 2024 plošně zrušila vízovou povinnost a zavedla elektronický registrační systém eTA (Electronic Travel Authorisation). Všichni cestovatelé, včetně dětí bez omezení věku, kteří mají v úmyslu cestovat do Keňské republiky, jsou povinni mít před zahájením cesty vydanou platnou elektronickou registraci (eTA).
Elektronickou registraci je nutné provést nejpozději 4 pracovní dny před cestou. Bez platné registrace je cestujícím do Keni zamítnut již nástup do letadla. Potvrzení o registraci si vytiskněte a mějte sebou v papírové formě. Pro držitele běžných pasů je registrace zpoplatněna částkou 32,- USD, ESO Travel a.s. vyřizuje registraci za poplatek 1.300,- Kč.
Elektronickou registraci lze podle keňského zákona provést pouze prostřednictvím internetu, a to na oficiální webové stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra. https://www.etakenya.go.ke/en.
K vyřízení registrace jsou třeba následující dokumenty:
- scan zadní stránky cestovního pasu, se kterým budete do Keni cestovat, s osobními údaji platného alespoň šest měsíců po plánovaném datu příjezdu
- selfie nebo pasová fotografie (nascanovaná)
- kontaktní údaje, e-mailová adresa a telefonní číslo
- podrobnosti o vašem itineráři (jízdence/letence) příjezdu a odjezdu
- potvrzení rezervace ubytování
- kreditní karta, debetní karta, Apple/Google Pay nebo jiný způsob platby.
- v závislosti na zemi vašeho pobytu a občanství mohou být vyžadovány také finanční aktiva či bankovní výpisy.
- na základě vaší země pobytu a cestovní historie může být vyžadováno také osvědčení o očkování proti žluté zimnici (týká se zejména příjezdu z jiné africké země), či jiné potvrzení o očkování nebo výsledcích testů.
PŘI CESTÁCH Z JINÝCH AFRICKÝCH ZEMÍ JE VYŽADOVÁNO OČKOVÁNÍ PROTI ŽLUTÉ ZIMNICI!
Banka & Měna
Oficiální měnou je keňský šilink (KSH). 100 KSH je přibližně 20,- CZK. Doporučujeme využít oficiálních směnáren či místních bank. Směnné kursy v hotelech jsou nepatrně nižší, ale rozdíl není velký. Vezená hotovost by měla být v USD či v EUR. Americké dolary musí být vydané v roce 2013 a novější. Starší bankovky nechtějí v Keni vůbec přijímat!
PLATEBNÍ KARTY
Embosované kreditní karty (VISA, MASTER) jsou dnes akceptovány ve všech větších hotelech. Při platbách kartami může být navíc účtován poplatek 3 - 5% k ceně. Bankomaty se nacházejí pouze ve větších městech, ale bývají často mimo provoz. V moderních nákupních střediscích jsou platební karty běžně přijímány, samozřejmostí je pak vydání účtenky.
Doporučujeme vybavit se na cestu dostatečnou hotovostí, doporučená částka je min. 500,- USD. Je také dobré mít sebou např. dolarové bankovky, které použijete na placení tipů nosičům kufrů, apod.
Cesta, přeprava, Orientace
Nairobi má dvě letiště pro vnitrostátní a regionální lety: mezinárodní letiště Jomo Kenyatta a letiště Wilson. V Keni je dnes více než 150 vnitrostátních letišť a přistávacích ploch. Denně jsou provozovány lety do nejoblíbenějších letovisek a oblastí. Na mezinárodní scéně reprezentuje Keňu relativně mladá a dynamická letecká společnost Kenya Airways. Kromě mezinárodních leteckých společností působí v zemi několik soukromých charterových společností. Air Kenya, Fly 540, Mombasa Air Safari a Safarilink zajišťují lety do nejoblíbenějších národních parků a mnoha dalších míst, jako je jezero Victoria, či pobřežních letovisek.
Všechny ostatní druhy dopravy jsou dobré a efektivní. Kvalita ve vlacích se může lišit v závislosti na tom, jakou „třídu“ kupujete. Jezdí se po levé straně silnice. Stav silnic i automobilů se rychle mění a zlepšuje se.
Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení
Od roku 2 001 dle směrnic Světové zdravotnické organizace nejsou pro cesty do Keni předepsána žádná povinná očkování. (očkování proti žluté zimnici je však povinné při vstupu do sousední Tanzánie, Ugandy, atd.; proto při kombinovaných cestách bude nutné tuto prevenci podstoupit).
Při pobytu v samotné Keni jsou pouze doporučené následující prevence: preventivní užívání antimalarik, žlutá zimnice, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A/B aj., která si můžete v předstihu prověřit na krajských hygienických stanicích, či v centrech cestovní medicíny.
Pokud pravidelně užíváte léky, nezapomeňte si je vzít sebou. Zejména v národních parcích a na venkově jsou možnosti sehnání náhrady velmi omezené a zapomnětlivost se může výrazně prodražit. Dobře zásobené lékárny jsou ve velkých městech. Dále doporučujeme zabalit si léky pro případ střevních obtíží (černé uhlí, endiaron, imodium, apod.), léky na teplotu (paralen, acylpyrin, apod.), desinfekci, náplast, panthenol, a další, které byste mohli případně potřebovat.
Bezpečnostní Upozornění
ZÁKON PROTI POUŽÍVÁNÍ PLASTOVÝCH TAŠEK A OBALŮ
V Keni platí zákon zakazující používání plastových tašek a pytlíků, včetně plastových obalů z letištních duty-free obchodů. Všechny zmíněné plastové obaly, pokud je s sebou povezete, vám budou zabaveny na letišti, či hranici, při vstupu do Keni. Důrazně upozorňujeme, že používání plastových tašek, obalů a pytlíků na území Keni může být trestáno vysokými pokutami a případně i uvězněním! Z tohoto zákona jsou vyňaty pouze plastové obaly, které jsou přímou součástí originálního obalu zboží a které se zboží přímo dotýkají (např. obaly bonbónů, apod).
UPOZORNĚNÍ
Je zakázána prostituce, vandalismus, konzumace či prodej drog. Neberte ani tzv. „dobré přátele“ do pokoje, ani společenských prostor hotelu, protože pro ochranu hostů má hotelová ochranka pokyny takovéto osoby z hotelu vykázat! Nedoporučujeme po setmění opouštět resorty pěšky. Pro návštěvu jiných hotelů, místních podniků aj. využijte prověřeného taxíku. Buďte obezřetní v případě oslovení neznámými osobami na ulici a nepřijímejte od nich „výhodné“ nabídky na služby. Případné podvodné jednání nemusí skončit jen materiální či finanční újmou! Vyvarujte se návštěvy slummů a nechoďte na opuštěná místa. Nenoste při sobě větší finanční hotovost a viditelné cennosti.
HOTELOVÉ SEJFY
Hotely, kempy i lodže poskytují trezory přímo v pokoji, případně jsou trezory k dispozici na recepci. Za ztracené finanční prostředky či jiné cennosti nenese hotel zodpovědnost, pokud nejsou uloženy v trezoru! Proto důrazně doporučujeme hotelových sejfů využívat.
CELNÍ PŘEDPISY
V Keni je trestný vývoz, převoz, ale i dovoz jakýchkoli předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, apod). Dále je bez zvláštního povolení přísně zakázán vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů. Trestné je kouření marihuany a užívání jiných drog dovoz, vývoz a obchodování s jakýmikoliv omamnými látkami a pornografickým materiálem.
Do Keni můžete bezcelně přivézt:
- 1 karton cigaret, nebo 50 doutníků
- 1 litr alkoholu
- 250 ml toaletních vod a parfémů
- elektronika, jako notebooky, kamery, dražší fotoaparáty bývají často při příjezdu zaznamenány a musí být ze země odvezeny, přičemž kontrola probíhá při odbavení na zpáteční let
BEZPEČNOSTNÍ SITUACE A OPICE V PLÁŽOVÝCH REZORTECH
Hotelové rezorty jsou v Keni velmi dobře zabezpečené. Při vstupu do hotelů jsou dnes běžně prováděny bezpečnostní prohlídky. Do hotelových rezortů se tudíž nikdo mimo personál či hotelové hosty nedostane. V případě, že si budete chtít pozvat na návštěvu např. přátele ubytované v jiném hotelu, je nutno tuto skutečnost nahlásit v recepci.
V hotelových rezortech se často vyskytují kočkodani. Pro hotelové hosty jsou jejich hry často příjemným zpestřením, ale my vás důrazně upozorňujeme, že je striktně zakázáno opice krmit! Mohou působit přátelsky a hravě, ale jedná se o divoká zvířata, která mohou reagovat agresivně a může dojít k pokousání a následné infekci. Hotely za případné pokousání opicí během krmení nenesou žádnou odpovědnost. Všichni hosté jsou upozorňováni již při příjezdu. Při odchodu z pokoje zavírejte balkónové dveře a pokud možno nenechávejte nic na balkóně. Zvídavé opice láká vše, co je bez dozoru. Mohli by vám vniknout do pokoje a co se jim bude zdát zajímavé, odcizit.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ - SAFARI
Ubytování v národních parcích po trase je zajištěno v komfortních lodžích, a to s plnou penzí. Pokoje i stany jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, teplá voda je samozřejmostí. Elektrický proud je vyráběn generátory a většina ubytovatelů vypíná z ekologických důvodů elektřinu okolo půlnoci, a zapínají ji opět až okolo 5. hodiny ranní. Doporučujeme proto začít dobíjet vaše kamery a fotoaparáty ihned po příjezdu na ubytování.
Wifi je k dispozici ve veřejných prostorách, v některých lodžích funguje také v pokojích. Platební karty nejsou všude akceptovány. Během pobytu v národních parcích je nutno dodržovat bezpečnostní podmínky, se kterými Vás vždy seznámí průvodce zájezdu, v případě individuálních cest pak recepce.
Hotelové ubytování v Nairobi je se snídaněmi. Obědy i večeře je možné si v hotelu dokoupit, ale máte zde také možnost si vyjít do některé z restaurací ve městě. Zejména v nočních hodinách doporučujeme k dopravě po městě využít taxi, které zajistí recepce hotelu.
Během safari bývají snídaně formou bufetu, obědy a večeře pak kombinací bufetu a servírovaného menu. Forma stravování záleží na velikosti kempu / lodže a také na aktuální obsazenosti. Jídlo je vždy čerstvé a dobré. Vegetariánská jídla jsou samozřejmostí. V ubytovacích zařízeních počítejte s vyšší cenovou hladinou za nápoje, které nejsou v ceně zájezdu. Nealko nápoje přijdou přibližně na 3 USD, pivo 5 USD, sklenka vína také tak. Piva jsou k dostání místní i importovaná, vína bývají z jihoafrické produkce. Během dne je v automobilu k dispozici voda zdarma. U piknikových balíčků lze vybírat mezi hovězím, kuřecím a vegetariánským.
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ - POBŘEŽÍ
U pobytových zájezdů můžete vybírat z velké nabídky hotelů standardu 3 – 5*. Stravování je formou polopenze, plné penze, či All Inclusive. Do služby All Inclusive nebývají zahrnuty drahé dovozové nápoje, apod. Přesné informace jsou vždy k dispozici v barech a restauracích.
Stravování bývá formou bufetu v hlavní hotelové restauraci. Nabídka je široká, najdete zde mezinárodní kuchyni, ale ochutnat můžete i místní jídla. Některé hotely pořádají tzv. tematické večeře, kde bývá rozšířená nabídka mořských plodů, apod. Hotelové „a al carte“ restaurace nebývají zahrnuty do ceny pobytu a místo v nich je nutné si rezervovat v recepci hotelu. Voda z vodovodu není vhodná k pití ani k čištění zubů. Hotely poskytují ½ l vody denně zdarma.
Keňská kuchyně je silně ovlivněna kuchyní arabskou a indickou. Za dob kolonizace sem ale pronikly také prvky anglické kuchyně. Tradiční jídla místních jsou například ugali (hustá kaše z krupice) či matoke (kaše ze zelených banánů nebo prosa), podávané s omáčkou. Z masa se nejvíce připravuje kuřecí, či ryby. Můžete tu ochutnat také maso hovězí, kozí, či skopové.
Cenová hladina v Keni je podobná, jako u nás. Rozhodnete-li se pro návštěvu restaurace, počítejte s cenou hlavního jídla přibližně 10 USD a více, dle standardu zvoleného stravovacího zařízení. Luxusní restaurace pak bývají dražší. Ve stáncích se najíte za 3 USD.
Podnebí a Počasí
Keňa je v rovníkovém a monzunovém pásmu. Na severu a severovýchodě jsou pouště a polopouště. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů zde převládají v březnu, dubnu, květnu, listopadu a první polovině prosince.
Roční úhrny srážek jsou při pobřeží 1 100 mm, Mombasa 1 086 mm, ve vnitrozemí 500 až 1 000 mm, Nairobi 725 mm, Kisumu 780 mm. Na návětrných svazích hor jsou roční úhrny srážek až 1 500 mm. V horách nad 3500 m n. m. padá i sníh. V Nairobi v období dešťů je 19 dnů z 30 deštivých, v období sucha 7 dní z 30. V Mombase kromě Ledna a Února, kdy je 8 dní z 30 deštivých, je 15 až 23 dní z 30 deštivých.
Nejteplejšími měsíci je únor a březen a nejchladnějšími červen a červenec, rozdíl je do 7 °C. Teploty se u Indického oceánu pohybují okolo 30 °C, Mombasa průměrně 29 °C přes den, 22 °C v noci. Na severu jsou pouště, proto tam teploty přesahují 35 °C. Na zbytku území na plošinách je okolo 25 °C, Nairobi 23 °C přes den, 14 °C v noci. Průměrná vlhkost vzduchu v Nairobi je 72 %, v Mombase 81 % a v Kisumu 69 %. Průměrná roční teplota moře v Mombase je 27 °C.
Doporučený Oděv
OBLEČENÍ A DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA SAFARI
Většina navštívených parků leží ve vyšších nadmořských výškách, proto po setmění a brzy ráno počítejte s ochlazením, kdy se neztratí dlouhé kalhoty a mikina, či svetr. Během výjezdů na ranní safari, pořádaná po rozednění, je ještě relativně chladno a otevřenou střechou automobilu fouká dovnitř chladný vzduch. Nepodceňte situaci a určitě přibalte i teplejší oblečení. Společenské oblečení v lodžích není vyžadováno ani očekáváno, ale v každém případě je dobré mít něco vhodného na večerní posezení.
Den: sandály, kraťasy, tričko, pokrývka hlavy, sluneční brýle, opalovací krém, plavky (koupání možné v bazénech).
Večer: uzavřená obuv, dlouhé kalhoty, mikina či šusťáková bunda, případně lehká pláštěnka.
Tipy: nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti hmyzu. Kvalitní repelenty určené do tropických oblastí zakoupíte v lékárnách či velkých drogeriích. Můžete přibalit dalekohled.
OBLEČENÍ A DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA PLÁŽ
Vzhledem k vlhkému tropickému klimatu panujícímu na pobřeží využijete lehké oblečení, nejlépe z přírodních materiálů. Zejména při pobytech na severním pobřeží upotřebíte boty do vody. Ve večerních hodinách doporučujeme při posezení v hotelových barech dlouhé rukávy a kalhoty s dlouhými nohavicemi – zamezíte tím poštípání hmyzem.
Hotely na pobřeží vyžadují během večeří u pánů dlouhé kalhoty. Vstup do hotelových restaurací je zakázán v plavkách. Koupání „nahoře bez“ je v Keni přísně zakázáno.
Den: plavky, sandály, kraťasy, tričko, pokrývka hlavy, sluneční brýle, opalovací krém
Večer: lehké oblečení z přírodních materiálů, repelent proti hmyzu.
Tipy: obyvatelé keňského pobřeží jsou ve valné většině muslimové. Při cestách mimo hotel by se dámy měly vyvarovat příliš krátkým sukním či kraťasům a velkým výstřihům. Tílko je i u pánů považováno za trapné, je zde chápáno jako součást spodního prádla. Délka sukní či kraťasů by měla být ke kolenům, a to i u pánů.
ZAVAZADLA
Na safari doporučujeme nejlépe cestovní tašky, batohy, či menší kufry. I když se nejedná o program, kde byste museli svá zavazadla přenášet, pro cestování tohoto druhu jsou nejvhodnější. Nákladové prostory terénních vozidel jsou omezené. Prosíme vyvarujte se objemných skořepinových kufrů, které jsou špatně skladné. Hodit se bude také menší batůžek na věci denní potřeby.
Dostupnost Internetu
Internet a wifi připojení je dnes v Keni naprosto běžné. Většina hotelů tyto služby nabízí, i když zejména v národních parcích, či hotelech nižších kategorií nemusí být wifi zavedena do pokojů. Ve společných prostorách hotelů pak bývá samozřejmostí. Někdy může být tato služba zpoplatněna. V národních parcích pak počítejte s výpadky, či horším připojením. V celé zemi pak můžete využít také internetové kavárny a business centra, která poskytují služby za poplatek.
Elektřina a Standard Zásuvek
Voltáž v Keni je 240 V a frekvence napětí 50 Hz. Přístroje vyrobené pro voltáž 220 – 250 V lze v Keni bez problémů používat. Zásuvky jsou však typu G (anglického typu s třemi kolíky) a proto je zapotřebí adaptér s britskou normou.
Během ubytování v národních parcích může docházet k výpadkům elektrického proudu. Některé ubytovací kapacity pak mohou z ekologických důvodů vypínat elektřinu v nočních hodinách (většinou 24:00 – 04:30 hod). Doporučujeme proto přibalit baterku či čelovku. Dále doporučujeme dávat nabíjet vaše elektronické spotřebiče ihned po příjezdu na ubytování, abyste předešli situaci, že by se kvůli nočnímu přerušení dodávky proudu plně nenabily.
Obecné Pokyny
V Keni žije na 50 různých etnických skupin. Keňané jsou k turistům přátelští a obecně milí. Nejpočetnějším etnikem jsou Kikujové, kteří také ovládají většinu obchodu v zemi. Celosvětově slavní jsou pastevecké kmeny Masajů a Samburu. Keňa je obecně velmi emancipovaná země, ženy zde zastávají důležité funkce jak v obchodě, tak i v politice a státních službách.
Ve městech vyznává 60% populace Křesťanství, na venkově jsou stále rozšířena animistická náboženství. Jsou tu i menšiny Hinduistů a cca 10% obyvatel jsou Muslimové (zejména v pobřežní části země).
Tanzanie je stát na východním pobřeží střední Afriky. Vznikla v roce 1964 sloučením dvou původně nezávislých států Tanganiky, ležící u stejnojmenného jezera, a Zanzibaru. Na severovýchodě s ní sousedí Keňa, na severu Uganda, na severozápadě Rwanda a Burundi, na západě Demokratická republika Kongo, na jihozápadě Zambie a Malawi a na jihu Mosambik. V letech 1885–1919 bylo území německou kolonií pod názvem Německá východní Afrika. Dřívější oficiální anglický název země byl United Republic of Tanganyika and Zanzibar. Ten se později změnil na United Republic of Tanzania. Název Tanzanie je odvozen z názvů obou zakladatelských států. Ty se sloučily v šedesátých letech po získání nezávislosti na Velké Británii.
Originální název ve svahilštině je Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, v češtině Tanzanská sjednocená republika.
Vstupní Požadavky
Aktuální vstupní podmínky do Tanzánie:
VŠICHNI CESTUJÍCÍ:
- pro vstup je nutné vízum, o které se žádá elektronicky minimálně 10 pracovních dní před odletem
- na Zanzibaru hradí každý turista turistickou taxu "Infrastructure Tax", určenou na rozvoj infrastruktury ostrova, jejíž výše závisí na klasifikaci hotelu, ve kterém bydlíte. U hotelů standarů 4-5* ve výši 5,- USD/osoba/1 noc, v hotelech 2-3* ve výši 4,- USD/osoba/1 noc a u hotelů 1* a hostelů se hradí taxa ve výši 2,- USD/osoba/1 noc. Taxa je splatná na místě v rámci hotelového účtu.
- pro vstup z území Keni, či jiného sousedního státu, je povinnost předložit mezinárodní očkovací průkaz s platným vyznačeným očkováním proti žluté zimnici
- v návaznosti na vývoj Covid 19 ve světě byla zrušena při příletu do pevninské části Tanzanie i na ostrov Zanzibar povinnost předkládat doklad o provedeném očkování, či negativní výsledek PCR testu. Přesto se všem cestujícím doporučuje, aby měli před cestou do Tanzanie ukončené očkování proti Covid 19. U cestujících vykazujících symptomy onemocnění může být proveden po příletu/příjezdu do země antigenní test a případně nařízena karanténa. Taktéž byla zrušena povinnost vyplňování příjezdových formulářů.
Banka & Měna
Oficiální měnou je tanzánský šilink (TZS), bankovky jsou v hodnotách 200, 500, 1.000, 5.000 a 10.000 šilinků. Mince jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 šilinků. Za 1 americký dolar obdržíte přibližně 2.700,- TZS.
Doporučujeme využít oficiálních směnáren či místních bank, směnné kursy v hotelech jsou nepatrně nižší. Nejvhodnější měnou s sebou jsou americké dolary (vydané po roce 2 013, starší dolary nechtějí v Tanzánii vůbec přijímat).
Embosované kreditní karty (VISA, MASTER) jsou dnes akceptovány ve všech větších hotelech, může být navíc účtován poplatek 3 - 5% k ceně. Bankomaty se nacházejí pouze ve větších městech, ale bývají často mimo provoz. Proto doporučujeme dostatečnou hotovost sebou. Dnes jsou již běžně dostupné bankomaty ATM, které většinou i fungují, ale poplatky za výběry jsou dost vysoké.
Cesta, přeprava, Orientace
V Tanzánii se jezdí vlevo a doprava je pro Evropany velmi nepřehledná (zejména na Zanzibaru). Ačkoliv se na ostrově hodně zapracovalo na opravách a stavbě nových místních komunikací, stav silnic mimo města a tras do turistických letovisek je velmi špatný. Především na venkově jsou silnice jen prašné, s mnoha dírami a v období dešťů s velkými loužemi.
K řízení vozidla v Tanzánii je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz. Na Zanzibaru je pak nutno dále požádat o místní povolení, které vystavuje policejní oddělení ve Stone Townu. Cena tohoto povolení činí cca 25,- USD a k jeho získání potřebujete kopii mezinárodního řidičského průkazu a 2 fotografie pasového formátu.
Orientační cena pronájmu terénního automobilu Suzuki Vitara je přibližně 80,- USD za den (vzhledem k stavu místních silnic doporučujeme jen pronájem vozidel 4 x 4). Dále si každý nájemce vozidla hradí pohonné hmoty. Při pronájmu vozidla doporučujeme využívat jen služeb renomovaných půjčoven a při přejímce si zkontrolovat, zda je vozidlo řádně pojištěno. Každý Evropan musí také počítat s faktem, že stane-li se nehoda, jedná se vždy o chybu Evropana! Naše CK doporučuje pronájem automobilu s řidičem (cena cca 100,- USD na den).
Místní veřejnou dopravu zajišťují veřejné mikrobusy, či staré malé autobusy, tzv. „Dala Dala“. Busy mají vždy na předním skle uvedeno, kam jedou a staví na znamení. Vedle řidiče sedí (či vzadu na voze stojí) výběrčí, který vybírá malé poplatky za přepravu. Doprava „Dala Dala“ je relativně pomalá, protože se stále zastavuje a také jsou mikrobusy často kontrolovány policií, protože bývají často přeplněné, což činí dopravu nebezpečnou.
Na pevnině pak lze využít také velkých meziměstských autobusů, které zajišťují dopravu mezi velkými městy a staví pouze na zastávkách k tomu předem určených. Upozorňujeme, že cestování na velkou vzdálenost není úplně pohodlné, zastávky na jídlo a toaletu jsou po cca 5 hodinách jízdy.
Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení
Přijíždíte-li do Tanzánie ze země, kde se může potencionálně vyskytovat žlutá zimnice (např. Keňa, či další africké státy), platí povinnost očkování proti této nemoci. Při vstupu do Tanzánie (i na ostrov Zanzibar) je pak nutno předložit mezinárodní očkovací průkaz s platným vyznačeným očkováním proti žluté zimnici. Z povinnosti očkování jsou vyjmuti pouze ti turisté, kteří letí přímým letem z Evropy a kteří neopustí letadlo na dobu delší 24 hodin při případném mezipřistání v oblasti subsaharské Afriky. Při pobytu v Tanzánii jsou dále doporučené prevence: antimalarika, žlutá zimnice, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A +B aj., která si můžete v předstihu prověřit na krajských hygienických stanicích, či v centrech cestovní medicíny.
Malárie je infekční nemoc přenášená samičkami moskytů (vyskytujících se hlavně ve večerních hodinách). Zdaleka ne všichni moskyti jsou infikováni, proto není nutné dovolávat se lékařské péče při každém štípnutí bez uvedených příznaků. Malárie má inkubační dobu jeden týden od kousnutí infikovaným moskytem. V Tanzánii se její výskyt podařilo velmi omezit, dnes je zde riziko nákazy touto nemocí relativně nízké. Doporučujeme však užívat preventivně tablety proti malárii (viz. odst. očkování), chránit se používáním repelentů proti hmyzu event. postříkat i šaty a po setmění nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy, abyste předešli poštípání hmyzem. V případě, že i přes tato opatření by se Vám objevily potíže (opakující se záchvaty horečky, třesavka, pocení po celém těle, zimnice, bolesti hlavy, zvracení apod.) a to jak během pobytu nebo po návratu z dovolené, vyhledejte neprodleně lékaře a informujte ho o svém pobytu v tropech.
Bezpečnostní Upozornění
Většina hotelů, kempů a lodží poskytuje trezory přímo v pokoji, případně jsou trezory k dispozici na recepci. Za ztracené finanční prostředky či jiné cennosti nenese hotel zodpovědnost, pokud nejsou uloženy v trezoru! Proto důrazně doporučujeme hotelových sejfů využívat.
Při pohybu mimo hotelové areály doporučujeme zejména v nočních hodinách využívat taxi. Ve městech, na místech s hustým pohybem lidí a u turistických památek si dávejte pozor na kapesní zloděje. Nechoďte do ulic, kde nevidíte žádné jiné lidi, hlavně pak v nočních hodinách!
V Tanzanii a na Zanzibaru je trestný vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoli předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny). Dále je bez zvláštního povolení přísně zakázán vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů.
V Tanzánii a Zanzibaru je dále trestné pití alkoholu na veřejnosti! To se však samozřejmě netýká hotelů, či posezení v restauraci. Trestné je dále kouření marihuany a užívání jiných drog, také pak dovoz, vývoz a obchodování s jakýmikoliv omamnými látkami. Trestný je také dovoz, vývoz a obchodování pornografickým materiálem.
V průběhu Ramadánu je také zakázána konzumace jídla a nápojů na ulici. Návštěva restaurací mimo hotely je v této době považována za velmi neslušnou. Také kouření cigaret na ulici je v tomto času zapovězeno.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
TANZÁNSKÁ PEVNINA / SAFARI:
Během safari je ubytování s plnou penzí zajištěno v lodžích či kempech, které jsou většinou standardu 4 – 5*. Specifikaci vašeho ubytování najdete vždy v nabídce, na jejímž základě váš zájezd objednáváte. Pokoje i stany jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením. Elektrický proud je vyráběn generátory a většina ubytovatelů vypíná elektřinu okolo půlnoci a zapínají ji opět až okolo 5. hodiny ranní. Doporučujeme proto začít dobíjet vaše kamery a fotoaparáty ihned po příjezdu na ubytování. V kempech a lodžích je nutno dodržovat bezpečnostní podmínky, se kterými budete seznámeni po příjezdu managerem daného kempu, či lodže.
Snídaně bývají formou bufetu, obědy a večeře pak kombinací bufetu a servírovaného menu, kdy máte vždy možnost volby mezi více jídly. Forma stravování záleží na velikosti kempu / lodže a také na aktuální obsazenosti. Je-li nižší sezóna v parcích je méně turistů, bývá stravování formou servírovaného menu. Jídlo je vždy čerstvé a dobré.
Piknikové balíčky většinou obsahují pečené kuřecí maso, vajíčko na tvrdo, bagetku se sýrem, sladké pečivo, ovoce a ovocný džusík.
ZANZIBAR:
Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nedoporučuje, je vhodné zakoupit k těmto účelům balenou vodu. Ve většině hotelů je zvykem dodávat zdarma ½ litrovou lahvičku vody denně na osobu. Nedoporučuje se konzumace nápojů s ledem.
Kuchyně je rozmanitá, většina hotelů nabízí stravu formou bufetu, kde najdeme pestrý výběr. Od evropské kuchyně až po svahilskou, která zde zpracovává hlavně ryby a jiné mořské tvory, ovšem specialitou místní kuchyně je jejich vaření v kokosovém mléce.
K oblíbeným místním jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambusaa (masové nebo zeleninové pastries), vše provoněné místními druhy koření. Místní restaurace jsou orientovány na místní kuchyni. Ceny jídel v restauracích v blízkosti hotelových komplexů se pohybují okolo 12,- USD za hlavní jídlo včetně přílohy. Speciality, jako humr, stojí cca 25,- USD. 1,5 l vody v obchodě vyjde na cca 1,- USD.
Podnebí a Počasí
TANZÁNSKÁ PEVNINA:
Podnebí na pobřeží je horké a vlhké, ale je ovlivňováno větry – brízami, které mohou být v období od června do konce září chladné. Nejvyšších teplot dosahuje podnebí v období od října do poloviny března. Průměrná teplota vzduchu na pobřeží se pohybuje mezi 25 – 30°C, ve vnitrozemí je klima suché a teploty jsou v rozmezí 22 – 27°C. Deště se standardně vyskytují v období od poloviny března do konce června a v listopadu.
Během safari počítejte s denními teplotami okolo 25 – 30°C. Noční teploty jsou v národních parcích severní Tanzánie příjemné, jelikož oblast má vyšší nadmořskou výšku, takže se v noci příjemně ochladí. Na okraji kráteru Ngorongoro počítejte s nižšími teplotami, ubytování se nachází v nadmořské výšce okolo 2 500 m. Přes okraj kráteru se také často převalují mraky, proto nebude škodit, pokud přibalíte šusťákovou bundu.
ZANZIBAR:
Ostrov patří do tropického pásma. Cestuje se sem celoročně, ale v období od konce března do začátku července je nutno počítat s výskytem srážek. Dalším deštivým obdobím je pak listopad. Vydatněji pak prší na severní a západní straně ostrova. Za suchou sezónu je považováno období od poloviny července do konce října a také prosinec až konec března. V období duben až začátek října vanou větry od jihu, což přináší příjemný čerstvý vánek od oceánu. Od listopadu do konce března pak vane vítr od severu, který sebou nese horký vzduch od arabské pouště. Teploty vzduchu jsou víceméně stálé, okolo 30°C, voda má cca 25 – 28°C.
Doporučený Oděv
CO ZABALIT NA SAFARI?
Jako zavazadla doporučujeme nejlépe měkké cestovní tašky, batohy, či menší kufry. I když se nejedná o programy, kde byste museli svá zavazadla přenášet, pro cestování v dopravních prostředcích je tento druh zavazadel nejskladnější, protože nákladové prostory terénních zavazadel a malých letadel operujících lety do parků jsou relativně úzké. Vyvarujte se prosíme objemných skořepinových kufrů, které jsou špatně skladné. Dále doporučujeme menší lehký batůžek pro působení ve městech a jako příruční zavazadlo.
Obuv - sandály, pevnější tenisky na způsob botasek, letní oblečení - krátké kalhoty, trička, plavky.... Teplejší oblečení - triko s dlouhým rukávem, dlouhé plátěné kalhoty. Z dalších věcí sluneční brýle, kvalitní opalovací krémy s vyššími ochrannými faktory, repelent proti hmyzu (kvalitní repelenty do tropických oblastí zakoupíte v lékárnách). Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte si s sebou raději budík.
Přibalte si také dostatečné množství fotografického a filmového materiálu.
I když paměťové karty do fotoaparátů i mobilů jsou dnes dostupné v každém větším městě, doporučujeme vézt vše sebou, jelikož cestou není dostatečný časový prostor pro hledání vhodného prodejce.
CO ZABALIT NA PLÁŽ?
Na Zanzibar a do dalších plážových letovisek pak zabalte především lehké letní oblečení z prodyšných materiálů. Určitě nezapomeňte opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Klima ostrova je horké a vlhké, proto oceníte zejména přírodní materiály. Pokud rádi šnorchlujete, neztratí se vám starší tričko, kterým se můžete chránit před spálením od slunce i pod vodou.
99% obyvatel Zanzibaru jsou Muslimové a je dobré místní kulturu respektovat. Zejména ženy by měly přizpůsobit svůj šatník, aby při pochůzkách mimo hotel nepohoršovaly místní obyvatele. Je dobré vyvarovat se příliš krátkých sukní, kraťasů a hodně vykrojených výstřihů. Při návštěvě Stone Townu je pak dobré dodržet délku sukně či kraťasů alespoň do půlky stehen a obléknout tričko s rukávem, nikoliv tílko, které hlavně starší Afričané považují za součást spodního prádla.
Dostupnost Internetu
Internet a wifi připojení je dnes v Tanzánii naprosto běžné. Většina hotelů tyto služby nabízí, i když zejména v národních parcích, či hotelech nižších kategorií nemusí být wifi zavedena do pokojů. Ve společných prostorách hotelů pak bývá samozřejmostí. Někdy může být tato služba zpoplatněna. V národních parcích pak počítejte s výpadky, či horším připojením. V celé zemi pak můžete využít také internetové kavárny a business centra, která poskytují služby za poplatek.
Elektřina a Standard Zásuvek
Napětí je 220 – 240 V. Zásuvky v pokojích odpovídají anglické normě a vyžadují adaptér.
Obecné Pokyny
Správa tanzanských národních parků požaduje při objednávkách safari zaslání kopie stránky pasu s osobními údaji.