Namibie - svůdná a nepoznaná

Sdílet:

Namibia

Namibie je zemí nesmírných přírodních kontrastů: pestrobarevných pouští s dunami o výšce až 400 m, drsných hor, hustých lesů, výpravného safari či návětrných pláží dravého atlantického pobřeží. Každý den putování nabízí nová dobrodružství, neopakovatelná setkání s původními obyvateli a pestrá střídání krajinotvorných vzorců. Namibie odvozuje své jméno od názvu věkovité pouště Namib Desert – dlouhého (1 600 km), úzkého (50 až 160 km) pásu pobřežní pouště plného života, v němž najdeme neobvyklé množství rostlin, stromů a živočichů dokonale adaptovaných na podmínky zdánlivě nehostinného prostředí. Namib znamená podle místního jazyka „nesmírný“ a poušť částí zasahuje až do jihozápadní oblasti Angoly. Namib Desert je považována za nejstarší na světě, neboť pamatuje suché podmínky před nejméně 80 miliony lety. Její extrémní suchost je způsobena tlakovou níží mrazivého vzduchu, která se stáčí podél pobřeží. Každoročně zde spadne pouhých 10 mm srážek.

OBYVATELSTVO
Podle posledního oficiálního sčítání lidu (z roku 2013) žije v Namibii 2,3 milionu obyvatel. S hustotou cca 2,5 obyvatel na 1 km čtvereční se řadí k nejméně obydleným státům světa. Namibijci jsou většinou příslušníky Ovambského kmene (50 %), zastoupení ostatních kmenů je nízké. 75 % Namibijců je gramotných a téměř 82 % jsou křesťané, hlavně protestanti.

VLÁDNÍ SYSTÉM
V Namibii panuje parlamentní demokracie s ústavu, která je vysoce hodnocena zahraničními pozorovateli. Hlavou státu je prezident, který je volen na pětileté období.

KRÁTCE Z HISTORIE
V roce 1884 se stala Namibie německou kolonií. Němečtí vojáci a farmáři zabírali domorodcům pastviny a zabavovali dobytek. V roce 1904 povstal proti kolonizátorům kmen Hererů. Povstání bylo potlačeno a mělo za následek tři roky trvající genocidu, které padlo za oběť cca 65 z 80 tisíc Hererů. Zbývající byli uvězněni v táborech, kde vykonávali nucené práce. Jejich půda byla císařským dekretem zkonfiskována a rozdělena mezi bílé farmáře. Během 1. světové války se Namibie dostala pod kontrolu Jihoafrické republiky, která ji spravovala jako mandátní území Ligy Národů. Po 2. světové válce byla země Jihoafrickou republikou anektována a nezávislost získala až po 106 letech v březnu 1990.

JAZYK
Oficiálním jazykem je angličtina. Němčina a afrikánština jsou ovšem rovněž velice rozšířené a hojně používané jazyky. Vedle toho existuje v Namibii 15 různých skupin hovořících přibližně 27 různými jazyky a dialekty.


Vstupní Požadavky

Počínaje rokem 2020 je možné získat elektronické vstupní vízum po příletu na letišti za cca US$70.

Vízum lze rovněž zajistit předem; CK vízum zajistí a vyzve k dodání potřebných dokumentů; doba vyřízení 3-5 týdnů; budeme požadovat následující dokumenty:

  • cestovní pas s min. dvěma volnými stránkami; pas je nutné doručit fyzicky
  • 1x fotografie pasového formátu; fotografii na zadní straně podepíšete. Pozor - podpis se musí shodovat s podpisem v cestovním pase – jinak hrozí vrácení žádosti
  • vyplněný formulář s žádostí o vízum (CK zašle cca 5 týdnů před odletem)
  • vyplněná plná moc pro vyřízení víza (CK zašle cca 5 týdnů před odletem)
  • itinerář cesty, letový řád, seznam ubytování (zajistí CK)


Banka & Měna

Namibijský dolar (NAD) má stejnou hodnotu jako jihoafrický Rand (ZAR) – čili cca 1:1,5 Kč. Rand je v Namibii legálním platidlem a je akceptován v celé zemi. Ve většině hotelů a obchodů lze rovněž platit mezinárodní platební kartou. Nejvhodnější měnou k výměně je americký dolar, který směníme nejlépe rovnou po příletu na letišti. K výběru hotovosti lze rovněž použít bankomaty (ATM).


Cesta, přeprava, Orientace

Public transport in Namibia is geared towards the needs of the local populace, and is confined to main roads between major population centres. Although cheap and reliable, it is of little use to the traveller as most of Namibia’s tourist attractions lie off the beaten track.

It is easy to travel around Namibia by car, and a 2WD vehicle is perfectly adaquate for most journeys. However, long distances, poor mobile phone coverage outside of main towns and infrequent petrol stations that only accept cash mean that planning ahead is vital.

There are major airlines that fly into Windhoek and Swakopmund. Other destinations are reachable by car or charter flight. 

Namibians drive on the left and all signposts are in English. Seat belts must be worn at all times and talking in a mobile phone while driving is prohibited. The general speed limit is 120km/h on tarred roads outside of towns and 100km/h on gravel roads. In built up areas, the speed limit is 60km/h.


Zdravotní a Lékařské Informace a Doporučení

Očkování proti žloutence typu A a B je doporučeno všem cestovatelům bez ohledu na cílovou zemi. Žádná další očkování nejsou povinná. Nenechávejte si vnutit očkování proti žluté zimnici – v Namibii se nevyskytuje. Malárie: s výjimkou Etosha NP (slabě malarická oblast) a oblasti Caprivi Strip (slabě malarická oblast) se malarie v zemi nevyskytuje. Případné užívání antimalarik konzultujte před odjezdem s lékařem. Vedle antimalarik lze využít i jinou nemedicínskou ochranu jako mohou být dlouhé rukávy a nohavice po setmění či používání repelentu.


Bezpečnostní Upozornění

Pro Namibii žádné jiné pravidlo, než „zdravý selský rozum“ není nutné zmiňovat, jde o zemi bez významnějších bezpečnostních rizik.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Tradiční namibijská kuchyně se podává jen zřídka. Jídlo v restauracích má evropský styl a obecně velmi vysokou úroveň.

Namibie je sice orientovaná na maso, v nabídce většiny restaurací však nechybějí jídla pro vegetariány či  milovníky ryb.

V supermarketech najdete zabalené čerstvé ovoce a zeleninu a spoustu konzervovaných potravin, těstovin, rýže, chleba atd. Většina zboží pochází z dovozu z Jižní Afriky.

Voda ve velkých městech Namibie je pitná, někdy však s příchutí kovu. Filtrovaná a balená voda je snadno dostupná ve většině měst, pumpách, safari kempech a hotelech.


Podnebí a Počasí

Namibie má v průměru 300 slunečních dnů v roce! Podnebí je typické pro zemi polopouští s pravidelnými cykly období sucha. Od září do dubna se teploty ve vnitrozemí pohybují kolem 15 °C do 35 °C, zatímco v pobřežních oblastech mezi 12°C a 22 °C. V noci může dojít ke značnému ochlazení. Během zimních měsíců – květen až srpen – se denní teploty pohybují od 7 °C do 28 °C. Období dešťů trvá od října do dubna.

prosinec – březen | období dešťů; léto

  • nejteplejší období roku s teplotami 35°C i více
  • zároveň období dešťů s kulminací leden a březen, nejvíce pak v centrální a východní části země a nejčastěji formou odpoledních bouřek

duben – květen | podzim

  • ještě může zapršet, avšak převláda čisté slunečné počasí, krajina se zelená
  • zejména květen pak platí za jeden z nelepších měsíců roku

červen – srpen | zima

  • nejsušší a nejslunečnější část roku | přes den příjemně teplo, noci chladné (zejména v pouštích) | v Botswaně a Zimbwbe je mnohem tepleji
  • výborné podmínky pro safari

září – listopad | jaro a nástup léta

  • září a říjen, suché a slunečné měsíce, teploty šplhají výše
  • vůbec nejlepší podmínky pro pozorování zvěře, extrémně vysoká sezona
  • listopad je velmi teplý, sem tam zahrozí první kapky, ale opravdový déšť přichází jen vzácně


Doporučený Oděv

V létě dávejte přednost bavlněnému před syntetickým oblečením. Zimy bývají mírné, přičemž přes den snadno vystačíte s lehčím oblečení. Teplejší svetr či bundu oceníte večer a brzy ráno, kdy se v některých případech mohou teploty otřít i o 0 °C. Totéž platí i pro chladnější a větrné počasí u pobřeží. Doporučujeme pohodlné (kotníkové) boty pro vycházky v horském terénu a lehké sandále pro chvíle strávené cestováním. Přibalit byste si neměli zapomenout: dalekohled, pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, osušku, regenerační krém, jelení lůj a repelent proti komárům.


Dostupnost Internetu

Telecom Namibia offers a service called wi-space. You purchase a wi-space voucher that allows you to connect to WiFi wherever you see the wi-space logo (about 40 locations in Namibia). 

Alternatively good WiFi access is available at most holiday accommodation venues across the country (free / paid). 


Elektřina a Standard Zásuvek

220/240 voltů.  Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku.  Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A). Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).


zpět na přehled