Proti proudu Mekongu

Sdílet:

Vietnam

Od pozoruhodné krásy Sam Mountain a Halong Bay až po četné posvátné chrámy a pagody, Vietnam má co nabídnout. Je to země, která nabízí vše od exotických kulinářských specialit až po dechberoucí scenérie. Zdánlivě nekonečná, klidná rýžová pole stojí v ostrém kontrastu s rušnými městy, jako je Ho Či Minovo město a Hanoj, která zahrnují všechny technologie a vymoženosti, jež moderní svět nabízí. Dobře zachovalé koloniální budovy Hoi An hostí spoustu okouzlujících butiků a lákavých kaváren, zatímco dále na sever v oblasti Sapa  obyvatelé  horských kmenů prodávají širokou škálu výrobků místních řemesel a ručně vyráběných drobností. Kromě městských oblastí se tato rozmanitá země vyznačuje rozlehlými, zelenými džunglemi a bujnými horskými oblastmi, stejně jako lákavým pobřežím posetým zlatým pískem a plážemi lemovanými palmami.


Banka & Měna

Měna

Dông (VND; symbol ₫). Bankovky jsou v nominálních hodnotách ₫500 000, 200 000, 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000, 1 000 a 500. Mince jsou v nominálních hodnotách ₫5 000, 2 000, 1 000 a 500.

Dovoz a vývoz místní měny je omezen na ₫15 000 000. Dovoz a vývoz cizí měny nad 7 000 USD je třeba deklarovat na celním úřadě.

Nejvýhodnější zahraniční měnou je americký dolar. Australskou, britskou, japonskou, singapurskou a thajskou měnu a euro lze obvykle směnit ve větších městech; s velkými obtížemi se lze setkat při pokusu o směnu jakékoli jiné měny. Za výměnu peněz v bankách se platí poplatek.

Bankovnictví

Bankovní hodiny se v jednotlivých bankách liší, ale obvykle jsou otevřeny od pondělí do pátku od 8:30 do 16:00; některé mohou mít zavřeno na oběd. Mnoho bank je otevřeno také v sobotu dopoledne; v neděli jsou všechny banky zavřené.

Stále více poboček přijímá kreditní karty MasterCard a Visa. Mimo hlavní města je však vhodné mít u sebe hotovost. Bankomaty jsou v mnoha větších městech, ale ne na venkově. Bankomaty vydávají dongy a limit pro jednorázový výběr se liší v závislosti na bance a pohybuje se od ₫2 000 000 až po mnohem vyšší částky.

Cestovní šeky jsou přijímány v bankách, směnárnách a některých hotelech, ačkoli většina cestovatelů dnes kvůli zvýšenému počtu bankomatů používá debetní karty. Nejlepší je vzít si cestovní šeky v amerických dolarech, abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz, a počítejte s tím, že zaplatíte vysokou provizi.


Cesta, přeprava, Orientace

Společnost Vietnam Airlines (VN) (www.vietnamairlines.com) provozuje denní lety mezi Hanojí, Ho Či Minovým Městem, Hué, Danangem a Nha Trangem. Na těchto trasách létá také společnost Jetstar Pacific (www.jetstar.com). Pravidelné linky zajišťuje také společnost Vietnam Airlines mezi Hanojí a Ho Či Minovým Městem a Buon Ma Thuot, Dalatem, Phu Quoc, Pleiku a Qui Nhonem.

Situace na silnicích se výrazně zlepšila, i tak se na dlouhé vzdálenosti a pro úsporu času využívají lety. Do míst jako Dien Bien Phu je stále jednodušší letět. Lety jsou obzvláště vytížené v období kolem svátku Tet na přelomu ledna a února a je nutné si je rezervovat dopředu.

Silniční síť v celém Vietnamu je přiměřená, ale úroveň silnic se dramaticky liší od dobré po otřesnou. Stav silnic se může zhoršit v období dešťů. U cestovních kanceláří je možné si pronajmout auta s řidičem. 

Taxíky jsou hojné a levné. Můžete si je objednat na ulici nebo prostřednictvím hotelu či restaurace, kde se stravujete. Před zahájením jízdy se vždy ujistěte, že řidič nastavil taxametr.

V obchodech v hlavních městech si můžete na den nebo delší dobu vypůjčit jízdní kola. Mnoho Vietnamců má stále kolo jako hlavní dopravní prostředek, ale v současné době je mnohem více motocyklů i osobních a nákladních automobilů. Při jízdě na kole ve městech a na hlavních silnicích mimo města je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože řidiči ne vždy dodržují pravidla silničního provozu a neberou ohled na cyklisty.

Po celé zemi jezdí dálkové autobusy mezi Hanojí, Hué, Danangem a Ho Či Minovým městem. Jízdenky je nutné zakoupit osobně na autobusovém nádraží.

V Ho Či Minově Městě a v Hanoji jezdí místní autobusy. Je možné cestovat také taxíkem, motocyklem nebo cyklo (cyklistická rikša; existuje i motorizovaná verze). Většina cizinců se vzdává autobusu a raději používá tyto prostředky. Taxikáři neočekávají spropitné, ale je vítáno. Pokud máte žaludek na bláznivou jízdu, je nejlevnějším způsobem cestování nasednout na "moto". Nejprve se dohodněte na ceně a ujistěte se, že mají dobrou helmu.

Návštěvníci mohou využívat železniční dopravu samostatně nebo v rámci železničního zájezdu. Expresní dálkové vlaky jsou rychlejší než místní spoje, spolehlivější a pohodlnější. Přestože několik vagonů je nyní vybaveno klimatizací, vybavení stále nedosahuje mezinárodních standardů. Hlavní železniční trasa spojuje Hanoj a Ho Či Minovo město a cesta může trvat 30 až 40 hodin. Z Hanoje se jezdí také do Haiphongu, Dong Danga a Lao Cai. 

K dálkovým vlakům na trase z Hanoje do Danangu a z Hanoje do Sapy  jsou připojeny soukromé turistické vozy, kde je vyšší standard a jídelní vůz.

Ostrov Cat Ba na severu je oblíbeným místem návštěvníků a lze se na něj dostat hydroplánem z Haiphongu. Hydroplán obsluhuje také plážové letovisko Vung Tau, kam jezdí denně linka z Ho Či Minova Města. Na tropický ostrov Phu Quoc v Thajském zálivu se lze dostat hydroplánem z Rach Gia v deltě Mekongu.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Voda používaná k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu by měla být nejprve převařena nebo jinak sterilizována. Balená voda je však běžně dostupná a levná; před pitím se ujistěte, že je těsnění neporušené. Nepasterizované mléko by se mělo převařit. Pasterizované mléko je však dnes již běžně dostupné. Vyhněte se mléčným výrobkům, které byly pravděpodobně vyrobeny z nepřevařeného mléka. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby, nejlépe podávané teplé. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.

Vietnamská kuchyně je rozmanitá a obvykle vynikající, což potvrzuje množství vietnamských restaurací v New Yorku, Londýně a Berlíně. Jedná se o směs vietnamských, čínských a francouzských tradic s množstvím regionálních variací. Stejně jako ve všech zemích tohoto regionu tvoří základ jídla obvykle rýže nebo nudle. Není překvapením, že se hojně podávají ryby. Pyšní se tím, že se používá nejčerstvější zelenina a že podávaná zelenina a ovoce jsou sezónní.

Spropitné je dnes již zcela běžné, zejména v turistických oblastech, a v zemi, kde jsou platy stále nízké, se velmi cení. Luxusní restaurace a hotely mohou k účtu připočítat 5-10% poplatek za služby.


Podnebí a Počasí

Vzhledem k zeměpisné poloze se podnebí ve Vietnamu od severu k jihu značně liší, a to ve třech různých klimatických pásmech. Tropické monzuny se vyskytují od října do dubna v centru a od května do září na severu a jihu. Po zbytek roku je zde téměř úplné sucho. Po celý rok však může být mimořádně horko, ale na severu je mezi říjnem a dubnem chladněji. Teploty v celé zemi mohou na vrcholu horkého a deštivého období (od května do září) dosahovat až 40 °C, ale severní vysočina a Hanoj se mohou v zimě často zdát chladné a vlhké.

Neexistuje jedna ideální doba pro návštěvu Vietnamu jako celku, ale v každém ročním období bude někde slunce. Hlavní sezóna je od září do března, ale špatné počasí může v tomto období narušit cestování v centru země, zejména od září do prosince. Na pláže v centru Vietnamu, v Danangu, Hoi Anu a Nha Trangu, je nejlepší vyrazit mezi květnem a srpnem. Pro návštěvu zátoky Halong je nejvhodnější podzim, kdy by měla být jasná obloha.


Doporučený Oděv

Volné, přírodní tkaniny po celý rok, ale na vysočině a v zimě v severním Vietnamu je nutné teplejší oblečení. V období dešťů je nezbytný oděv do deště.


Dostupnost Internetu

Internetové kavárny jsou rozšířené po celé zemi a jsou cenově výhodné. Vysokorychlostní připojení je dostupné pouze ve velkých městech.


Elektřina a Standard Zásuvek

Ve Vietnamu se standardně používají elektrické zásuvky 220 V, 50 Hz, ale na některých místech se stále používají zásuvky 110 V, 50 Hz. Ve Vietnamu  používají zásuvky se dvěma kulatými kolíky bez zemnícího kolíku (typ A), ale stále se používají i nestandardní zásuvky a zástrčky se dvěma plochými kolíky (typ B) nebo se dvěma obdélníkovými kolíky.

Některé moderní hotely a kancelářské budovy mají tříkolíkové kulaté (typ D) nebo britské tříkolíkové hranaté zásuvky (typ C).

Před cestou do Vietnamu je vhodné si prohlédnout různé předměty, které budete potřebovat a které ke svému provozu vyžadují elektrickou energii. Ověřte si, že máte k dispozici správné adaptéry, měniče nebo transformátory, abyste mohli ve Vietnamu využívat elektřinu.


Cambodia

Od počátku 90. let 20. století, kdy Kambodža znovu otevřela své hranice turistům, se do této zajímavé země jihovýchodní Asie sjíždějí návštěvníci z celého světa, aby poznali její fascinující kulturní dědictví, seznámili se s úžasně vstřícnými místními obyvateli a obdivovali četné nádherné přírodní úkazy, které Kambodža nabízí. V rušném hlavním městě Phnompenhu najdete řadu vynikajících restaurací, živé venkovní trhy a bujarý noční život. Většina nejoblíbenějších kambodžských atrakcí se však nachází mimo hlavní město. Mezi oblíbené turistické cíle patří: ospalé město Kampot s francouzskou atmosférou a krásnou promenádou s nádhernými francouzskými vilami a okouzlujícími kavárnami na břehu řeky, úchvatné vodopády v bujné džungli v Kardamonových horách a samozřejmě úchvatný starověký chrámový komplex Angkor Wat - největší a pravděpodobně nejpůsobivější náboženská stavba na světě. Kambodža je určena cestovatelům všech smyslů, ať už hledají dobrodružné výlety do džungle, nádherné pláže se zlatavým pískem, luxusní letoviska nebo přepychovou exotickou kuchyni, Kambodža má opravdu všechno.


Banka & Měna

Měna

Oficiální měnou země je riel (KHR; symbol CR), ale místní obyvatelé dávají přednost používání dolarů. Bankovky riel jsou v nominálních hodnotách 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000, 1 000, 500, 200, 100 a 50 CR. Dolarové bankovky (nikoli mince) jsou běžně přijímány, přesto se může stát, že návštěvníci malých vesnic a prodavači v obchodech nebudou mít drobné na vysoké bankovky (včetně těch nad 10 USD). Doporučuje se mít u sebe drobné riely všude, kde je to možné, protože jsou velmi užitečné.

Dovoz a vývoz místní měny je zakázán. Cizí měnu lze vyvážet do výše limitu deklarovaného na celnici při příjezdu.

Americké dolary jsou široce směnitelné a často je lze použít jako samostatnou platbu. Thajské bahty lze snadno vyměnit v blízkosti thajských hranic, ale ostatní měny jsou zpravidla uznávány pouze v bankách a na letištích.

Bankovnictví

Bankovní hodiny: Po-Pá 8:00-15:00 hod. Některé banky mají otevřeno i v sobotu 08:00-11:30.

Kreditní karty jsou nyní více přijímány v luxusních hotelech, obchodech a restauracích pro návštěvníky. V Phnompenhu, Siem Reapu a Sihanoukville je spousta bankomatů, které přijímají mezinárodní karty včetně Cirrus, Plus, Maestro, Visa a MasterCard. Vždy je lepší mít u sebe hotovost (v případě potřeby v amerických dolarech) v malých nominálních hodnotách.

Cestovní šeky se obecně nedoporučují, protože nejsou běžně přijímány. Cestovní šeky v amerických dolarech lze vyměnit v bankách a některých hotelech, ale mimo velká města může být jejich výměna obtížná.


Cesta, přeprava, Orientace

Cestování po Kambodži je součástí dobrodružství. Díky rozsáhlým úpravám státní silniční sítě v posledních několika letech je cestování po zemi mnohem snazší než dříve, mnoho původně prašných cest je nyní pokryto povrchem a jsou vybudovány nové dálnice. Přesto je cesta z bodu A do bodu B stále časově náročná: silnice jsou stále úzké a hrbolaté a pravidelné záplavy v období dešťů způsobují dopravní chaos.

Kambodža Angkor Air je v současnosti nejbližší národní leteckou společností a provozuje jediné vnitrostátní lety v zemi, a to mezi Phnompenhem, Siem Reapem a Sihanoukvillem (cca 70 USD zpáteční letenka), ze Siem Reapu do Ho Či Minova Města a také z Phnompenhu do Hanoje, Saigonu a Bangkoku. Všimněte si, že z Phnompenhu a Siem Reapu se za vnitrostátní lety platí odletová taxa 6 USD.

Autobusy (laan tom) jsou nejlevnějším - a obvykle také nejpohodlnějším a nejkomfortnějším - způsobem dopravy po Kambodži, spojují všechna větší města a městečka (i když některá menší místa ještě nejsou v autobusové síti a do jiných - například do Banlungu, Sen Monoromu a Pailinu - jezdí jen jeden nebo dva spoje denně). Mnoho spojů začíná v Phnompenhu, což znamená, že pokud cestujete z jedné strany země na druhou, budete muset s největší pravděpodobností jet přes hlavní město.

Všechny autobusy jsou soukromé a provozuje je stále více společností.

Další hlavní možností, pokud jde o cestování po silnici, jsou sdílené taxíky. Ty jsou obvykle o něco dražší, ale také o něco rychlejší než autobusy a minibusy, i když řízení může být často přitažené za vlasy, zejména pokud sedíte vpředu. Obsluhují také místní destinace mimo síť autobusů a minibusů. Nevýhodou je, že stejně jako minibusy bývají nesmyslně přeplněné: na předním sedadle cestujícího sedí běžně tři lidé (řidič se o místo dělí také) a vzadu čtyři. Pokud chcete mít celé přední sedadlo pro sebe, můžete zaplatit dvojnásobek standardního jízdného a celý taxík si můžete pronajmout za zhruba pětinásobek nebo šestinásobek individuálního jízdného. Sdílené taxíky obvykle vyjíždějí z místní dopravní zastávky. Neexistují žádné pevné jízdní řády, i když většina z nich jezdí ráno a odjíždí, když je (velmi) plná.

Dlouhá léta bylo kvůli otřesným kambodžským silnicím hlavním způsobem dopravy mezi Phnompenhem a Siem Reapem cestování lodí, ale v současnosti je jednodušší a rychlejší cestovat po silnici. Přesto však stále jezdí denně lodě (asi pro třicet lidí) mezi Phnompenhem a Siem Reapem a také mezi Siem Reapem a Battambangem. Cesta do Phnompenhu nebo z něj není nijak zvlášť malebná, protože jezero Tonle Sap je tak rozlehlé, že se spíše podobá pobytu na moři. Zajímavější je cesta do Battambangu nebo z něj, která kombinuje cestu přes Tonle Sap s cestou po řece Sangker. Ani jedna z těchto cest není nijak zvlášť pohodlná: prostor a pohyb jsou omezené a polštář, dostatek vody, jídlo a klobouk učiní cestu snesitelnější. Mějte na paměti, že za nepříznivého počasí může Tonle Sap vyvolat prudké vlny.

Železniční síť Kambodže z koloniální éry se dříve skládala ze dvou tratí, z nichž jedna spojovala Phnompenh s Battambangem a Poipetem a druhá hlavní město s Kampotem a Sihanoukvillem.

Pronajmout si v Kambodži auto na vlastní pohon je prakticky nemožné, a i když se vám to podaří, vlastní řízení s sebou přináší řadu starostí. Problémy se týkají například shánění vhodných dokladů (řidičský průkaz z domova může, ale nemusí být považován za dostatečný - některé společnosti požadují kambodžský řidičský průkaz, na který musíte složit řidičskou zkoušku), neopatrné jízdy ostatních účastníků silničního provozu a nedostatečného pojištění - za případnou ztrátu nebo poškození vozidla nesete odpovědnost vy.

Jízda na kole i pronájem motocyklu jsou oblíbenými způsoby poznávání Kambodže, i když i přes zlepšené podmínky na silnicích je kvůli špatné jízdě ostatních řidičů bezpečnější cestovat pouze za denního světla. Ať už jedete na motorce nebo na kole, vyplatí se mít na sobě sluneční brýle, dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem, které vás ochrání nejen před sluncem, ale také před štěrkem a kamínky vyvrženými na prašných cestách.

Když se vydáte do přírody, nezapomeňte, že Kambodža má (navzdory programům na odstraňování min) obrovský problém s nášlapnými minami, a bez ohledu na to, jak lákavé může být vydat se do terénu, držte se dobře používaných cest a stezek.

Tuk-tuky jsou dražší než moto, tuk-tuky byly v Kambodži zavedeny v roce 2001, kdy policie v Siem Reapu zakázala cizincům jízdu ve třech na moto. Od té doby se ve velkém rozšířily a dnes je najdete ve většině provinčních měst. Tyto kryté kabiny pro cestující, tažené motorkou, pojmou až čtyři osoby a díky spouštěcím bočním záclonám mají tu výhodu, že poskytují určitou ochranu před sluncem a deštěm. Motocykly, které je táhnou, jsou však stejné jako motocykly, takže mají žalostně nízký výkon, což způsobuje pomalou jízdu, zejména pokud jsou na palubě tři nebo čtyři osoby - i s jedním nebo dvěma cestujícími mohou jet mnohem rychleji než průměrné jízdní kolo.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Veškerá voda by měla být považována za potenciálně kontaminovanou. Vodu určenou k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu převařte nebo sterilizujte. Balená voda je běžně dostupná. Mléko je rovněž nepasterizované a mělo by se převařovat. Sušené nebo konzervované mléko je k dispozici a je vhodnou alternativou k čerstvým produktům. Vyhněte se mléčným výrobkům, které byly pravděpodobně vyrobeny z nepřevařeného mléka. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané. Cestovatelé by měli při cestě do Kambodže dbát na hygienu. Pouliční stánky a restaurace u silnic jsou zábavné, ale nemusí mít ty nejpřísnější hygienické návyky. Držte se čerstvě uvařených teplých jídel, abyste se vyhnuli nevolnosti.

Stejně jako jinde v jihovýchodní Asii je kvalita jídla lákadlem sama o sobě. Khmerská kuchyně má mnoho společného s thajskou i čínskou, i když se spíše vyhýbá nadměrnému používání koření. Kvalitní restaurace se nacházejí ve všech oblastech, kam míří hlavní turistický proud, zatímco levné, ale chutné stánky s jídlem jsou všudypřítomné po celé zemi. Většina jídel je založena na rýži.

V hotelech a restauracích, kde není účtován poplatek za služby, a u průvodců se spropitné cení.


Podnebí a Počasí

Kambodža je obdařena jedním z nejjednodušších asijských klimatických systémů a navzdory dvěma různým ročním obdobím můžete v Kambodži cestovat po celý rok.  Obecně platí, že v celé zemi panují stejné povětrnostní podmínky, a to především díky relativně stejné nadmořské výšce a zeměpisné šířce v celé Kambodži.

Jsou zde dvě odlišná roční období - suché (od října do konce dubna) a vlhké (od května do konce září). V rámci každého ročního období dochází k teplotním výkyvům, přičemž několik posledních suchých měsíců předcházejících vlhkému období (březen a duben) a první měsíce vlhkého období (květen a červen) jsou obvykle nejteplejšími měsíci v roce s teplotami přesahujícími někdy i 35 °C.

Vlhkost vzduchu je nejvyšší v březnu a dubnu, zatímco nejchladnější měsíce v roce bývají mezi říjnem a prosincem, což je však na Kambodžu chladné, ale zdaleka ne mrazivé období (průměrné teploty 24 °C - 26 °C).


Doporučený Oděv

Kambodža je horká a tropická země, takže přírodní látky, např. len, bavlna a hedvábí, vás ochladí více než syntetické tkaniny. Lehké bavlněné oblečení volného střihu, kalhoty s dlouhými rukávy a košile s dlouhými rukávy vás ochrání před komáry a sluncem. 

Pokud plánujete pěší turistiku, je nezbytností pár dobrých lehkých vycházkových bot s podporou kotníků. Dobré sluneční brýle jsou nezbytností, stejně jako pokrývka hlavy a dostatek opalovacího krému.


Dostupnost Internetu

Ve většině prostor je k dispozici připojení k internetu. Internetové kavárny jsou k dispozici v Phnompenhu, Siem Reapu a všech dalších větších městech.


Elektřina a Standard Zásuvek

V Kambodži je standardní napětí 230 V. Standardní frekvence je 50 Hz. Používané zásuvky jsou typu A/C/G. Pokud cestujete do Kambodže se zařízením, které nepřijímá 230 V při 50 Hz, budete potřebovat měnič napětí. Pokud je vaše zařízení kompatibilní pro 230 V, budete potřebovat pouze adaptér do zásuvky. 


zpět na přehled