Thajsko, které je známé jako „země úsměvů“, je běžně spojováno s nádherným zlatým pískem, palmami lemovanými plážemi, teplými akvamarínovými vodami, nádhernými chrámy a zelenými horami oděnými do džungle. S šestnácti miliony cizinců, kteří do země přilétají každý rok, je Thajsko hlavním cestovním centrem jihovýchodní Asie, které nabízí rozmanitou škálu atrakcí a aktivit, jež vyhovují všem chutím a rozpočtům. Ať už prozkoumáváte rušnou metropoli Bangkok, relaxujete na tropických plážích jižních ostrovů, potápíte se v podmořské říši divů u pobřeží Koh Tao, jdete džunglí na sever nebo objevujete starobylá města Chiang Mai, Thajsko je plné atrakcí, jež uspokojí jakýkoli zájem.
Banka & Měna
Měna
Baht (THB; symbol ฿) = 100 satangů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách ฿1 000, 500, 100, 50, 20 a 10. Mince jsou v nominálních hodnotách ฿10, 5, 2 a 1 a 50, 25, 10, 5 a 1 satang.
Dovoz a vývoz místní měny je omezen na ฿50 000. Dovoz a vývoz cizí měny je neomezený, ale částky nad 20 000 USD musí být deklarovány.
Cizí měny lze směnit v bankách (mají nejlepší kurzy), v hotelech (účtují si vysoké provize) a směnárny najdete ve větších městech (zpravidla otevřeno 0800-2000). Mimo velká města a turistické oblasti může být výměna bankovek vysokých hodnot obtížná, proto se návštěvníkům doporučuje mít u sebe drobné.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Po-Pá 08:30-15:30.
Kreditní karty American Express, MasterCard a Visa jsou běžně přijímány. Bankomaty se nacházejí ve všech větších městech a téměř ve všech provinčních bankách.
Cestovní šeky přijímají téměř všechny banky a velké hotely a obchody. Abyste se vyhnuli dodatečným poplatkům za směnný kurz, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v amerických dolarech, eurech nebo librách šterlinků.
Cesta, přeprava, Orientace
Společnost Thai Airways International (TG) provozuje lety do všech hlavních měst, celkem do 12 vnitrostátních destinací včetně Phuketu a Chiang Mai. Bangkok Airways (PG) létá na několika dalších linkách včetně Ko Samui.
Silnice v Thajsku sahají od víceproudých dálnic kolem Bangkoku až po malé uličky známé jako sois. Oblíbené trasy v provinciích jsou často čtyřproudé. Existuje zde přiměřená silniční síť zahrnující mnoho dálnic, které jsou označeny čísly, a 52 000 km (32 300 mil) státních a provinčních silnic. Všechny hlavní silnice jsou zpevněné.
Půjčovny aut jsou k dispozici ve všech hlavních městech od mezinárodních i místních společností. Minimální věk pro řízení v Thajsku je 18 let a používání bezpečnostních pásů je povinné. Rychlostní omezení je 50 až 60 km/h ve městech a 90 až 120 km/h na rychlostních silnicích a venkovských cestách. Je vyžadován národní řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz (IDP). IDP je platné tři měsíce, poté je vyžadován thajský řidičský průkaz. Auta se v Thajsku řídí po levé straně silnice.
V Bangkoku lze snadno najít a levně využít taxíky. V jiných městech, například v Chiang Mai, je místní doprava, například tuk tuky, mnohem levnější a běžnější.
Půjčovny kol jsou k dispozici na většině turistických míst v celé zemi, ale vzhledem k nevyzpytatelnosti jízdních norem a hustému provozu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Je to však vynikající způsob dopravy pro ty, kteří chtějí cestovat po klidnějších oblastech země.
Existuje mnoho meziměstských autobusových linek, které se pohybují od nepohodlných a přeplněných autobusů až po luxusní klimatizované autokary. Ceny jsou poměrně nízké, ale kvůli otřesné dopravě v některých oblastech Thajska je cestování autobusem poměrně pomalé.
Běžnou autobusovou dopravu v Bangkoku provozuje Bangkok Mass Transit Authority, ale existují také rozsáhlé soukromé minibusové provozy. V klimatizovaných (krémových a modrých) a expresních autobusech se platí vyšší jízdné. Běžné autobusy jsou krémové a červené nebo bílé a modré a účtují se za ně paušální poplatky bez ohledu na ujetou vzdálenost. Jízdné je obecně nízké a vybírají ho průvodčí.
V Bangkoku jsou taxíky označené nápisem TAXI-METER odměřovány. Samlory nebo tuk-tuky jsou tříkolové taxíky bez taxametru; jízdné je třeba sjednat před zahájením jízdy. Jsou levnější než taxíky, ale hodí se pouze na krátké vzdálenosti.
Na řece Chao Phraya mezi přístavištěm Nonthaburi na severu Bangkoku a přístavištěm Rajburana na jihu Bangkoku jezdí expresní, rychlé a běžné motorové čluny provozované společností Chao Phraya Express Boat. Expresní lodě, označené žlutou, modrou nebo zelenou a žlutou vlajkou, jsou dražší než rychlé lodě s oranžovou vlajkou. Obyčejné lodě bez vlajky jsou nejlevnější.
Skytrain (BTS), nadzemní systém hromadné dopravy v Bangkoku, jezdí od 6:00 do 24:00 hodin. Metro jezdí z Hualamphongu do Bang Sue. Vlaky odjíždějí každých pět až devět minut mezi 6:00 a 24:00.
Veřejná doprava v Chiang Mai je omezena na červené songtaew (minibusy), tuk-tuky, rikši a výrazné žluté taxíky s měřiči, které jezdí hlavně z letiště. V současné době je v provozu omezená autobusová doprava.
Vynikající železniční síť se táhne přes 4 600 km a spojuje všechna hlavní města s výjimkou Phuketu. Provozují ji Thajské státní dráhy. Existují čtyři hlavní trasy do severních, východních, jižních a severovýchodních regionů a také západní linka obsluhující Thon Buri, most přes řeku Kwai a Nam Tok. Na každé trase jezdí několik spojů denně a hlavní vlaky mají klimatizované lůžkové a restaurační vozy. Cesty jsou klidné a pohodlné a cestování vlakem je určitě jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat po zemi. Expres na jižní lince zastavuje v Surat Thani pro ty, kteří chtějí pokračovat autobusem a trajektem na ostrovy u východního pobřeží. Většina železničních jízdních řádů je vydávána v angličtině.
Mezi pevninou a několika ostrovy, včetně Surat Thani na Ko Samui, Phuket na Phi Phi, Pattaya na Ko Samet a Trat na Ko Chang, jezdí trajekty, které si můžete objednat osobně v přístavu. Silná konkurence na všech hlavních trasách zajišťuje nízké ceny jízdného. V monzunové sezóně od května do října se na východním pobřeží a na pobřeží Andamanského zálivu provozuje omezená doprava a od listopadu do ledna na pobřeží Perského zálivu. Odlehlejší místa jsou v těchto obdobích nedostupná.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Thajská jídla jsou tradičně poměrně ostrá a pálivá, ale většina turistických restaurací má tendenci pálivost mírnit, aby vyhověla citlivějším západním chuťovým buňkám. Většina thajských jídel se připravuje z čerstvých surovin, jako je citronová tráva a koriandr, a k většině pokrmů se běžně konzumuje rýže. Mezi oblíbené ovoce patří papája, jackfruit, mangostany, rambutany, pomelo (podobné grapefruitu) a zejména duriany, které farangové (cizinci) buď milují, nebo nenávidí. Tyto trnité plody mají poměrně nepříjemný zápach, kvůli kterému je dokonce mnoho hotelů zakázalo ve svých prostorách.
Vynikající jídlo najdete ve stáncích mnoha pouličních prodejců po celé zemi i ve špičkových restauracích. Ve velkých městech i menších obcích je také mnoho asijských a evropských restaurací.
K pití, čištění zubů nebo výrobě ledu používejte pouze balenou nebo převařenou vodu. Nepasterizované mléko by se mělo rovněž převařovat, i když je k dispozici i mléko pasterizované nebo homogenizované. Pozor na mléčné výrobky, které mohly být vyrobeny z nepřevařeného mléka. Držte se masa a ryb, které byly dobře uvařené, nejlépe podávané teplé, ale ne ohřívané. Vyhýbejte se syrové zelenině a neloupanému ovoci.
Podnebí a Počasí
Počasí v Thajsku je obecně velmi horké a vlhké, zejména od března do května. Monzunové období trvá od června do října, kdy je klima stále horké a vlhké s přívalovými dešti. Nejlepší dobou pro cestování je listopad až únor (chladné období), i když na jižních ostrovech je nejlépe od června do září.
Doporučený Oděv
Celoročně se doporučuje lehké bavlněné nebo lněné oblečení a lehké oblečení do deště. Plavky, opalovací krém, sluneční clona a plážové oblečení jsou nezbytné. Doporučuje se dobrá vycházková obuv.
Dostupnost Internetu
Po celém Thajsku je spousta internetových kaváren, některé se nacházejí i v odlehlých oblastech navštěvovaných turisty.
Elektřina a Standard Zásuvek
Elektrické zásuvky v Thajsku jsou typu O (TIS 166-2549) a hybridní zásuvky, které přijímají zástrčky typu C (CEE 7/16 Europlug) i typu B (NEMA 5-15). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Adaptéry cestovních zástrček jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které potřebujete zástrčku zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.
Elektrické zásuvky v Thajsku obvykle dodávají elektřinu o frekvenci 230 V AC / 50 Hz. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 230 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 230 volty, bude nutný měnič napětí.
Od počátku 90. let 20. století, kdy Kambodža znovu otevřela své hranice turistům, se do této zajímavé země jihovýchodní Asie sjíždějí návštěvníci z celého světa, aby poznali její fascinující kulturní dědictví, seznámili se s úžasně vstřícnými místními obyvateli a obdivovali četné nádherné přírodní úkazy, které Kambodža nabízí. V rušném hlavním městě Phnompenhu najdete řadu vynikajících restaurací, živé venkovní trhy a bujarý noční život. Většina nejoblíbenějších kambodžských atrakcí se však nachází mimo hlavní město. Mezi oblíbené turistické cíle patří: ospalé město Kampot s francouzskou atmosférou a krásnou promenádou s nádhernými francouzskými vilami a okouzlujícími kavárnami na břehu řeky, úchvatné vodopády v bujné džungli v Kardamonových horách a samozřejmě úchvatný starověký chrámový komplex Angkor Wat - největší a pravděpodobně nejpůsobivější náboženská stavba na světě. Kambodža je určena cestovatelům všech smyslů, ať už hledají dobrodružné výlety do džungle, nádherné pláže se zlatavým pískem, luxusní letoviska nebo přepychovou exotickou kuchyni, Kambodža má opravdu všechno.
Banka & Měna
Měna
Oficiální měnou země je riel (KHR; symbol CR), ale místní obyvatelé dávají přednost používání dolarů. Bankovky riel jsou v nominálních hodnotách 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000, 1 000, 500, 200, 100 a 50 CR. Dolarové bankovky (nikoli mince) jsou běžně přijímány, přesto se může stát, že návštěvníci malých vesnic a prodavači v obchodech nebudou mít drobné na vysoké bankovky (včetně těch nad 10 USD). Doporučuje se mít u sebe drobné riely všude, kde je to možné, protože jsou velmi užitečné.
Dovoz a vývoz místní měny je zakázán. Cizí měnu lze vyvážet do výše limitu deklarovaného na celnici při příjezdu.
Americké dolary jsou široce směnitelné a často je lze použít jako samostatnou platbu. Thajské bahty lze snadno vyměnit v blízkosti thajských hranic, ale ostatní měny jsou zpravidla uznávány pouze v bankách a na letištích.
Bankovnictví
Bankovní hodiny: Po-Pá 8:00-15:00 hod. Některé banky mají otevřeno i v sobotu 08:00-11:30.
Kreditní karty jsou nyní více přijímány v luxusních hotelech, obchodech a restauracích pro návštěvníky. V Phnompenhu, Siem Reapu a Sihanoukville je spousta bankomatů, které přijímají mezinárodní karty včetně Cirrus, Plus, Maestro, Visa a MasterCard. Vždy je lepší mít u sebe hotovost (v případě potřeby v amerických dolarech) v malých nominálních hodnotách.
Cestovní šeky se obecně nedoporučují, protože nejsou běžně přijímány. Cestovní šeky v amerických dolarech lze vyměnit v bankách a některých hotelech, ale mimo velká města může být jejich výměna obtížná.
Cesta, přeprava, Orientace
Cestování po Kambodži je součástí dobrodružství. Díky rozsáhlým úpravám státní silniční sítě v posledních několika letech je cestování po zemi mnohem snazší než dříve, mnoho původně prašných cest je nyní pokryto povrchem a jsou vybudovány nové dálnice. Přesto je cesta z bodu A do bodu B stále časově náročná: silnice jsou stále úzké a hrbolaté a pravidelné záplavy v období dešťů způsobují dopravní chaos.
Kambodža Angkor Air je v současnosti nejbližší národní leteckou společností a provozuje jediné vnitrostátní lety v zemi, a to mezi Phnompenhem, Siem Reapem a Sihanoukvillem (cca 70 USD zpáteční letenka), ze Siem Reapu do Ho Či Minova Města a také z Phnompenhu do Hanoje, Saigonu a Bangkoku. Všimněte si, že z Phnompenhu a Siem Reapu se za vnitrostátní lety platí odletová taxa 6 USD.
Autobusy (laan tom) jsou nejlevnějším - a obvykle také nejpohodlnějším a nejkomfortnějším - způsobem dopravy po Kambodži, spojují všechna větší města a městečka (i když některá menší místa ještě nejsou v autobusové síti a do jiných - například do Banlungu, Sen Monoromu a Pailinu - jezdí jen jeden nebo dva spoje denně). Mnoho spojů začíná v Phnompenhu, což znamená, že pokud cestujete z jedné strany země na druhou, budete muset s největší pravděpodobností jet přes hlavní město.
Všechny autobusy jsou soukromé a provozuje je stále více společností.
Další hlavní možností, pokud jde o cestování po silnici, jsou sdílené taxíky. Ty jsou obvykle o něco dražší, ale také o něco rychlejší než autobusy a minibusy, i když řízení může být často přitažené za vlasy, zejména pokud sedíte vpředu. Obsluhují také místní destinace mimo síť autobusů a minibusů. Nevýhodou je, že stejně jako minibusy bývají nesmyslně přeplněné: na předním sedadle cestujícího sedí běžně tři lidé (řidič se o místo dělí také) a vzadu čtyři. Pokud chcete mít celé přední sedadlo pro sebe, můžete zaplatit dvojnásobek standardního jízdného a celý taxík si můžete pronajmout za zhruba pětinásobek nebo šestinásobek individuálního jízdného. Sdílené taxíky obvykle vyjíždějí z místní dopravní zastávky. Neexistují žádné pevné jízdní řády, i když většina z nich jezdí ráno a odjíždí, když je (velmi) plná.
Dlouhá léta bylo kvůli otřesným kambodžským silnicím hlavním způsobem dopravy mezi Phnompenhem a Siem Reapem cestování lodí, ale v současnosti je jednodušší a rychlejší cestovat po silnici. Přesto však stále jezdí denně lodě (asi pro třicet lidí) mezi Phnompenhem a Siem Reapem a také mezi Siem Reapem a Battambangem. Cesta do Phnompenhu nebo z něj není nijak zvlášť malebná, protože jezero Tonle Sap je tak rozlehlé, že se spíše podobá pobytu na moři. Zajímavější je cesta do Battambangu nebo z něj, která kombinuje cestu přes Tonle Sap s cestou po řece Sangker. Ani jedna z těchto cest není nijak zvlášť pohodlná: prostor a pohyb jsou omezené a polštář, dostatek vody, jídlo a klobouk učiní cestu snesitelnější. Mějte na paměti, že za nepříznivého počasí může Tonle Sap vyvolat prudké vlny.
Železniční síť Kambodže z koloniální éry se dříve skládala ze dvou tratí, z nichž jedna spojovala Phnompenh s Battambangem a Poipetem a druhá hlavní město s Kampotem a Sihanoukvillem.
Pronajmout si v Kambodži auto na vlastní pohon je prakticky nemožné, a i když se vám to podaří, vlastní řízení s sebou přináší řadu starostí. Problémy se týkají například shánění vhodných dokladů (řidičský průkaz z domova může, ale nemusí být považován za dostatečný - některé společnosti požadují kambodžský řidičský průkaz, na který musíte složit řidičskou zkoušku), neopatrné jízdy ostatních účastníků silničního provozu a nedostatečného pojištění - za případnou ztrátu nebo poškození vozidla nesete odpovědnost vy.
Jízda na kole i pronájem motocyklu jsou oblíbenými způsoby poznávání Kambodže, i když i přes zlepšené podmínky na silnicích je kvůli špatné jízdě ostatních řidičů bezpečnější cestovat pouze za denního světla. Ať už jedete na motorce nebo na kole, vyplatí se mít na sobě sluneční brýle, dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem, které vás ochrání nejen před sluncem, ale také před štěrkem a kamínky vyvrženými na prašných cestách.
Když se vydáte do přírody, nezapomeňte, že Kambodža má (navzdory programům na odstraňování min) obrovský problém s nášlapnými minami, a bez ohledu na to, jak lákavé může být vydat se do terénu, držte se dobře používaných cest a stezek.
Tuk-tuky jsou dražší než moto, tuk-tuky byly v Kambodži zavedeny v roce 2001, kdy policie v Siem Reapu zakázala cizincům jízdu ve třech na moto. Od té doby se ve velkém rozšířily a dnes je najdete ve většině provinčních měst. Tyto kryté kabiny pro cestující, tažené motorkou, pojmou až čtyři osoby a díky spouštěcím bočním záclonám mají tu výhodu, že poskytují určitou ochranu před sluncem a deštěm. Motocykly, které je táhnou, jsou však stejné jako motocykly, takže mají žalostně nízký výkon, což způsobuje pomalou jízdu, zejména pokud jsou na palubě tři nebo čtyři osoby - i s jedním nebo dvěma cestujícími mohou jet mnohem rychleji než průměrné jízdní kolo.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Veškerá voda by měla být považována za potenciálně kontaminovanou. Vodu určenou k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu převařte nebo sterilizujte. Balená voda je běžně dostupná. Mléko je rovněž nepasterizované a mělo by se převařovat. Sušené nebo konzervované mléko je k dispozici a je vhodnou alternativou k čerstvým produktům. Vyhněte se mléčným výrobkům, které byly pravděpodobně vyrobeny z nepřevařeného mléka. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané. Cestovatelé by měli při cestě do Kambodže dbát na hygienu. Pouliční stánky a restaurace u silnic jsou zábavné, ale nemusí mít ty nejpřísnější hygienické návyky. Držte se čerstvě uvařených teplých jídel, abyste se vyhnuli nevolnosti.
Stejně jako jinde v jihovýchodní Asii je kvalita jídla lákadlem sama o sobě. Khmerská kuchyně má mnoho společného s thajskou i čínskou, i když se spíše vyhýbá nadměrnému používání koření. Kvalitní restaurace se nacházejí ve všech oblastech, kam míří hlavní turistický proud, zatímco levné, ale chutné stánky s jídlem jsou všudypřítomné po celé zemi. Většina jídel je založena na rýži.
V hotelech a restauracích, kde není účtován poplatek za služby, a u průvodců se spropitné cení.
Podnebí a Počasí
Kambodža je obdařena jedním z nejjednodušších asijských klimatických systémů a navzdory dvěma různým ročním obdobím můžete v Kambodži cestovat po celý rok. Obecně platí, že v celé zemi panují stejné povětrnostní podmínky, a to především díky relativně stejné nadmořské výšce a zeměpisné šířce v celé Kambodži.
Jsou zde dvě odlišná roční období - suché (od října do konce dubna) a vlhké (od května do konce září). V rámci každého ročního období dochází k teplotním výkyvům, přičemž několik posledních suchých měsíců předcházejících vlhkému období (březen a duben) a první měsíce vlhkého období (květen a červen) jsou obvykle nejteplejšími měsíci v roce s teplotami přesahujícími někdy i 35 °C.
Vlhkost vzduchu je nejvyšší v březnu a dubnu, zatímco nejchladnější měsíce v roce bývají mezi říjnem a prosincem, což je však na Kambodžu chladné, ale zdaleka ne mrazivé období (průměrné teploty 24 °C - 26 °C).
Doporučený Oděv
Kambodža je horká a tropická země, takže přírodní látky, např. len, bavlna a hedvábí, vás ochladí více než syntetické tkaniny. Lehké bavlněné oblečení volného střihu, kalhoty s dlouhými rukávy a košile s dlouhými rukávy vás ochrání před komáry a sluncem.
Pokud plánujete pěší turistiku, je nezbytností pár dobrých lehkých vycházkových bot s podporou kotníků. Dobré sluneční brýle jsou nezbytností, stejně jako pokrývka hlavy a dostatek opalovacího krému.
Dostupnost Internetu
Ve většině prostor je k dispozici připojení k internetu. Internetové kavárny jsou k dispozici v Phnompenhu, Siem Reapu a všech dalších větších městech.
Elektřina a Standard Zásuvek
V Kambodži je standardní napětí 230 V. Standardní frekvence je 50 Hz. Používané zásuvky jsou typu A/C/G. Pokud cestujete do Kambodže se zařízením, které nepřijímá 230 V při 50 Hz, budete potřebovat měnič napětí. Pokud je vaše zařízení kompatibilní pro 230 V, budete potřebovat pouze adaptér do zásuvky.