ZIMNÍ ISLAND A POLÁRNÍ ZÁŘE

Sdílet:

Iceland

Bez ohledu na to, kolik jste toho již slyšeli o úžasných přírodních úkazech na tomto ostrově na okraji arktického kruhu - nic vás nemůže připravit na podívanou, kterou Island ve finále představuje. Tento malý ostrovní národ, přezdívaný „Země ohně a ledu“, se vyznačuje kontrasty a rozmanitostí. Je to místo, kde z ledových ledovců vybuchují kouřící gejzíry, kde z ledových zasněžených vrcholů chrlí roztavená horká láva, kde úžasná polární záře tančí přes noční oblohu a kde jsou neustále temné zimy kompenzovány nádherným letním půlnočním sluncem. S výjimkou Reykjavíku jsou populační centra země malá, s malými městy, rybářskými vesnicemi, farmami a vesničkami seskupenými podél pobřeží. Vnitrozemí zatím zůstává zcela neobydlené. To, co Islanďanům chybí v množství, si určitě vynahradí vřelostí, bizarností a bezmeznou kreativitou. Přidejte k tomu jeden z nejvyšších standardů života na Zemi a máte jednoduše jeden z nejzajímavějších turistických cílů na světě.


Banka & Měna

Islandská koruna (ISK, případně kr.) = 100 aurarů. Bankovky jsou v nominálních hodnotách 5 000, 2 000, 1 000 a 500 kr. Mince mají nominální hodnotu 100, 50, 10, 5 a 1 kr a  vyobrazují různé druhy ryb . Získat islandské peníze je často obtížné, i když ne nemožné; po příjezdu je na letišti několik bankomatů a bank.

Neexistují žádná omezení pro dovoz nebo vývoz místní nebo cizí měny.

Zahraniční měny lze směňovat ve všech hlavních bankách. Většina hotelů poskytuje svým hostům také směnárenské služby, které ovšem bývají dražší.

Bankovní služby

Bankovní hodiny: pondělí až pátek 09:15 - 16:00.

Téměř všude lze platit platebními kartami. Akceptovány jsou American Express, Diners Club, MasterCard a Visa. 

Bankomaty jsou k dispozici v celé zemi, s výjimkou odlehlých oblastí.

Cestovní šeky jsou přijímány, i když zejména v klíčových městských oblastech. Cestujícím jsou doporučeny šeky v amerických dolarech, aby se vyhnuli dalším poplatkům za směnný kurz.


Cesta, přeprava, Orientace

Místní aerolinky Air Iceland (www.airiceland.is) a Eagle Air (www.eagleair.is) provozují vnitrostátní dopravu  z městského letiště v Reykjavíku na všechna hlavní letiště Islandu a rovněž propojují letecké spojení s autobusovým ve více než 40 městech. Létají také do Grónska a na Faerské ostrovy. Pokud jste na Islandu krátkou dobu, létání může být skvělý způsob, jak vidět různé oblasti země a nemusí to být drahé. Jedním směrem můžete jet autobusem a druhým letět. Tento způsob dopravy vám také umožní vidět Island z jiné perspektivy, což může být mimořádně úchvatné. Obě interní letecké společnosti nabízejí i jednodenní výlety, prohlídky s průvodcem a pravidelné lety. Chcete-li cestovat z Islandu do Grónska nebo na Faerské ostrovy, potřebujete cestovní pas.

Půjčovna aut je k dispozici v Reykjavíku, Akureyri a mnoha dalších městech. Rychlostní limity jsou 50 km / h (31 mph) v městských oblastech, zatímco mimo města je povoleno 90 km / h (56 mph) na zpevněných cestách a 80 km / h (50 mph) na štěrkových cestách. Řízení pod vlivem alkoholu je zakázáno. Je povinné používat světlomety po celou denní i noční dobu a používat bezpečnostní pásy na předních i zadních sedadlech. Doporučuje se mezinárodní řidičské oprávnění, i když to není zákonně vyžadováno. Řídí se na pravé straně vozovky.

Vzdálené oblasti Islandu mají špatný příjem mobilních zařízení a GPS; vždy je vhodné někomu říct, kam jedete, kdy se vrátíte, a vzít si mapu. Náklady na opravy poruch mohou být vysoké. Vždy si vše důkladně ověřte u půjčovny aut. Díky změně povětrnostních podmínek se může stát jízda na Islandu velmi nevyzpytatelnou . Buďte na tyto podmínky připraveni a přijměte veškerá přiměřená opatření.

Hlavní silnice, Route One (Ring Route) spojuje všechna hlavní města a vede po okružní trase kolem ostrova. Mimo Reykjavík jsou silnice často tiché a prázdné. Mějte se na pozoru, i do klidné silnice mohou zbloudit ovce a koně.

Ke všem osadám vedou silnice, ale mimo větší sídla budou být spíše štěrkové a nezpevněné. Méně využívané silnice přes centrální vysočiny jsou  každý rok označeny prvními vozidly, která tudy projíždějí trasu. Většina horských silnic je otevřena pouze v létě a některé z nich projedete pouze s vozidly s pohonem na všechny kola.

Island přitahuje cyklisty; díky tichým silnicím a scenérii je oblíbený u cyklistů a je zde k dispozici hned několik možností cykloturistiky. Půjčovna kol je v Reykjavíku k dispozici každý den i pro dlouhodobější pronájem.

Autobusové nádraží BSI v Reykjavíku je hlavním autobusovým uzlem v zemi. K dispozici jsou spojení, které vás dovedou kamkoli (v létě mnohem častěji než v zimě), včetně turistických balíčků, letových a autobusových spojů a plánovaných tras. Rezervace není vždy nutná a jízdenky si můžete zakoupit u řidiče. Jízdní řády a trasy autobusů jsou dostupné na webu BSI (www.bsi.is/index_en.html).

Existuje také trajektové spojení na Westmanské ostrovy u jihozápadního pobřeží Islandu. Více na www.herjolfur.is. Trajekt Sæfari (www.landflutningar.is/saefari) zase nabízí pravidelné výlety z ostrova Grimsey, nacházejícího se v severním polárním kruhu, na sever Islandu. Cesty kolem malebných západních fjordů zase můžete uskutečnist se společností  Seatours (www.seatours.is).


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Islandská voda je pitná, není potřeba kupovat balenou vodu. V zemi neexistují žádná konkrétní rizika spojená s jídlem nebo pitím.

Islandská kuchyně obecně vychází z ryb a jehněčího masa, čemuž vděčí zejména skandinávskému a evropskému vlivu. Vzhledem k tomu, že se severská kuchyně v posledních letech dostává do popředí zájmu, zvyšuje se i renomé islandského jídla -  londýnská restaurace Texture získala díky islandskému šéfkuchaři Agnarovi Sverrissonovi první michelinskou hvězdu v zemi, což bezpochyby odráží sofistikovanost některých islandských pokrmů.

Stravování  na Islandu může být vznešené, drahé nebo prostě zvláštní, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že tradiční islandské jídlo působí docela podivně. Obyvatelé jej nejí každý den, spíše se šetří na speciální slavnostní události, a může zahrnovat rozleželého shnilého žraloka (tzv. hákarl), vařenou ovčí hlavu, sušené ryby slamerované máslem a nakládaná beraní varlata. Ideální zapít Brennivinem, národním destilátem, s přezdívkou "černá smrt".

Mezi další tradiční pochoutky patří vejce mořských ptáků a uzený papuchalk, které lze konzumovat kdykoli během roku.

Čerstvé ryby si můžete dát po celý rok - Islanďané jedí většinou tresku, platýse, sledě a krevety, ovšem velmi dobrý je také islandský losos, humr a arktický char. Jehněčí je chováno lokálně a ve volném výběhu, je ty čistě organické a mimořádně chutné. Během pobytu na Islandu ho alespoň jednou vyzkoušejte.

O vegetariány je rovněž postaráno, nicméně velká část zelených potravin se dováží, neboť zde pro pěstování nejsou dobré podmínky. Domácí zelenina se obvykle chová ve sklenících vyhřívaných přírodní párou z gejzírů. Je to jeden z dalších důvodů, proč může být jídlo dražší.

Alkohol podléhá státním daním a může být velmi drahý. Nejlepší radou je nakupovat místní a nikoli mezinárodní značky, které mohou být díky exportním poplatkům mnohem dražší.

Pokud jde o pouliční jídlo, je třeba vyzkoušet islandský pylsur (párek v rohlíku). Stánky na ulici je prodávají s volitelnou přílohou zahrnující cibuli, hořčici a kečup.

Spropitné je zahrnuto ve většině účtů, další tedy není potřeba.


Podnebí a Počasí

Podnebí Islandu je ovlivněno Golfským proudem. Léta jsou mírná a zimy spíše chladné. Barevné polární záře (Northern Lights) jsou nejlépe viditelné od listopadu do února. V červnu a červenci je v Reykjavíku téměř 24 hodin denního světla, zatímco v severní části země slunce skoro vůbec nezapadá.

Větry mohou být občas silné a nárazové, ve vnitrozemí se může vyskytnout prachová bouře. Sníh není zase až tak běžný, jak by název země naznačoval; každopádně v Reykjavíku neleží dlouho. Pouze na severním Islandu jsou sněhové podmínky téměř jisté. Počasí je však v každém ročním období velmi proměnlivé a v Reykjavíku může být ve stejný den déšť, sluneční svit, mrholení a sníh. Vzduch je čistý a bez znečištění.


Doporučený Oděv

Bez ohledu na roční období se určitě vybavte nepromokavým a větru odolným oblečením (bunda, kalhoty i pláštěnka). Doporučuje se rovněž termo prádlo, rukavice, pokrývka hlavy a silné ponožky. Rovněž zvolte pohodlnou, turistikou obuv. Nezapomeňte ovšem na plavky! Island je proslulý možnostmi venkovního koupání v  geotermálně vyhřívaných lagunách a bazéncích.. Deštníky se nedoporučují, protože déšť je často doprovázen větrem.


Dostupnost Internetu

Internetové kavárny najdete zejména v Reykjavíku a Wi-Fi je široce dostupná v hotelích a ubytovnách po celé zemi.


Elektřina a Standard Zásuvek

Elektrické zásuvky na Islandu představují jeden ze dvou evropských standardních typů elektrických zásuvek: Europlug „Type C“ a „Type E“ a „Type F“ Schuko. Pokud zástrčka vašeho zařízení neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k připojení potřebovat cestovní zástrčku. Adaptéry jednoduše změníte tvar zástrčky vašeho zařízení tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které je třeba se připojit. 

Elektrické zásuvky na Islandu obvykle dodávají elektřinu mezi 220 a 240 volty střídavého proudu. Pokud připojujete zařízení, které bylo vyrobeno pro elektrický příkon 220-240 voltů, nebo zařízení, které je kompatibilní s více napětími, pak potřebujete pouze adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s elektrickým výstupem 220-240, bude nutný měnič napětí.


zpět na přehled