Austrálie & Nový Zéland

Sdílet:

Australia

Austrálie okamžitě vyvolá představu opery v Sydney, Velkého bariérového útesu, surfování na velkých vlnách, kilometrů vnitrozemí a poněkud zvláštního a roztomilého sortimentu zvířat. Hlavní města země nabízejí šarm, půvab, jedinečné festivaly, zachovalé historické dědictví, báječné pláže a zábavné akce, ale je to také země nesmírných kontrastů a podmanivé přírody. Národ nabízí něco téměř pro každého - od milovníků vody, pouštních toulek a lezení po kaňonech až po milovníky umění a kultury, historiky a gurmány. Vzhledem k obrovské rozloze země je téměř nemožné obsáhnout vše během jediné návštěvy, ale můžete si vybrat ideální dovolenou podle svých osobních preferencí.

 


Banka & Měna

Měna

Australskou národní měnou je australský dolar v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Mince jsou v hodnotách 5, 10, 20 a 50 centů a jeden a dva dolary.

Bankovnictví

Banky jsou obvykle otevřeny pouze ve všední dny od pondělí do pátku od 9:30 do 16:00, některé zůstávají v pátek otevřené až do 17:00. Ve větších metropolitních předměstských centrech mají velké banky stále častěji otevřeno i o víkendu.

V Austrálii jsou přijímány kreditní karty American Express, Bankcard, Diners Club, MasterCard, Visa a JCB. Cestovní šeky nejsou v Austrálii přijímány v takové míře jako v mnoha jiných zemích.

Bankomaty najdete ve všech větších městech. V malých městech a ve vnitrozemí však může být přístup k bankomatům omezený nebo žádný.

Cestovní šeky v hlavních měnách jsou běžně přijímány v bankách nebo velkých hotelech. Některé banky si však za proplacení cestovních šeků mohou účtovat poplatek. Abyste se vyhnuli dalším poplatkům za směnu, doporučujeme cestovatelům vzít si cestovní šeky v některé z hlavních měn.


Cesta, přeprava, Orientace

Auta k pronájmu jsou snadno dostupná ve všech větších městech. Australané jezdí vlevo a všechna auta mají řízení vpravo. Přístup k vlastnímu automobilu má tu výhodu, že můžete cestovat vlastním tempem, prozkoumávat odlehlé oblasti a navštěvovat regiony, kam nejezdí veřejná doprava. Vzhledem k rozlehlosti země však může být tento způsob dopravy časově náročný.

Rychlejší variantou je využít četných cenově dostupných, častých a rychlých letů mezi hlavními centry.

Po celé zemi jsou k dispozici spolehlivé a časté dálkové autobusové linky, které však nejsou vždy levnější než let a jsou časově náročné.

Vlaky v Austrálii jezdí pomalu, draze a zřídka, ale jsou zde nádherné scenérie. Raději si vyberte lůžkový vůz než sedadlo pro přespání.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

Hygienické standardy při přípravě pokrmů jsou velmi vysoké. Mléko se pasterizuje a maso a zelenina se považují za bezpečné. Při přípravě "bush tucker" ve vnitrozemí je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože některé druhy hmyzu a živočichů jsou bez správné tepelné úpravy prudce jedovaté.

"Bush tucker" je jídlo z endemické australské flóry a fauny, které může být libové a docela chutné; zejména klokaní maso je stále oblíbenější, protože teprve v posledních dvou desetiletích bylo povoleno obchodovat s ním a jíst ho. Přes veškerý nástup fine diningu a exotických jídelních lístků však skromné barbecue zůstává pro mnohé typickým australským jídlem. Na různých plážích a v parcích jsou k dispozici grilovací stanice, které může využívat veřejnost. Nejčastěji se zde grilují steaky, krevety a pivo.

Nedílnou součástí zdejší kuchyně jsou mořské plody ve všech svých loupaných i loupaných podobách. Produkce biopotravin se zvyšuje, aby uspokojila poptávku, a v dnešní době je široce dostupná ve městech a větších obcích. Ve větších městech, zejména v Melbourne a Sydney, se nacházejí restaurace s vynikající kuchyní, v nichž šéfkuchaři zvučných jmen pomohli australské kuchyni získat mezinárodní pověst zářivé a kreativní gastronomie. Regionální trhy s potravinami a rostoucí počet food festivalů po celých státech jsou skvělým způsobem, jak ochutnat čerstvé produkty. Podívejte se například na farmářské sýry, speciální uzeniny a místní ovoce.

Největší vinice (vinařství) se nacházejí mimo Perth, Sydney, Melbourne, Hobart a Adelaide. Největší jednotlivá vinařská oblast se nachází v údolí Barossa v Jižní Austrálii, dvě hodiny jízdy od Adelaide, kde se vyrábí vysoce kvalitní červená a bílá vína. Pro veřejnost jsou otevřeny různé vinařské závody, pivovary a lihovary.


Podnebí a Počasí

V Austrálii panuje po většinu roku mírné počasí, ale vzhledem k rozloze kontinentu se podnebí může lišit. V severních státech panuje po většinu času teplé počasí, v jižních státech jsou zimy chladnější. Austrálie je také jedním z nejsušších kontinentů na světě s průměrným ročním úhrnem srážek menším než 600 milimetrů. Stejně jako ve všech zemích na jižní polokouli jsou i v Austrálii roční období opačná než na severní polokouli. Od prosince do února je léto, od března do května podzim, od června do srpna zima a od září do listopadu jaro.


Doporučený Oděv

Oblečení z přírodních vláken se v horku lépe nosí a do chladnějšího počasí nebo příliš ostré klimatizace se vyplatí obléknout lehký svetr, svetřík nebo pašmínu.

Cestujte nalehko a nakupte si tam toaletní potřeby. K povinné výbavě patří sluneční brýle a používejte dostatek opalovacího krému s vysokým faktorem.

Pokud se chystáte navštívit velmi horké oblasti, doporučujeme tričko s dlouhými rukávy a větším výstřihem, abyste se nespálili. V intenzivním slunečním svitu se také velmi hodí sluneční klobouk.


Dostupnost Internetu

V Austrálii je obecně dobré připojení k internetu ve většině turistických destinací. Při rezervaci ubytování je snadné projít si popis pokoje a stále více ubytovacích zařízení nabízí Wi-Fi.


Elektřina a Standard Zásuvek

Elektrické zásuvky v Austrálii jsou typu I (AS/NZS 3112). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Adaptéry cestovních zástrček jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které se potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.

Elektrické zásuvky v Austrálii obvykle dodávají elektřinu o napětí 220-240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 voltů, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, stačí vám adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s napětím 220-240 V, bude nutný měnič napětí.


New Zealand

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2000 kmvzdálená Austrálie. Nový Zéland není součástí australského kontinentu, protože se nenachází na jeho kontinentálním šelfu; je však částí ponořeného kontinentu Zélandie. Zélandie společně s Austrálií tvoří širší region Australasie, jenž je součástí Oceánie.

Není známo, zdali měli Maorové před příchodem Evropanů název pro Nový Zéland, je však jisté, že měli název pro Severní ostrov (Te Ika a Māui) a Jižní ostrov (Te Wai Pounamunebo Te Waka o Aoraki). Na začátku 20. století byl původně Severní ostrov také označován jako  Aotearoa, což znamená země dlouhého bílého oblaku (ao = oblak, tea = bílý, roa= dlouhý). V moderní maorštině se tento název užívá pro celý Nový Zéland. Slovo Aotearoa se také běžně používá v novozélandské angličtině.

První evropský objevitel ostrovů Abel Tasman, který zde v roce 1642 přistál, ostrovy pojmenoval Staten Landt. Tasman si však myslel, že objevil část Jižní Ameriky objevenou v roce 1615 nizozemským námořníkem Jacobem Le Mairem. Název Nový Zéland pochází od nizozemských kartografů, kteří ostrovy nazvali Nova Zeelandia po nizozemské provinciiZeeland. Nikdo si není přesně jistý, kdo jako první vytvořil přesný nynější název, ale poprvé se objevil v roce 1645 a název asi zvolil kartograf Johan Blaeu. Britský cestovatel James Cook následovně poangličtil název na New Zealand. Název nemá nic společného s anglickým názvem Zealand pro dánský ostrov Sjælland. Starší maorské jméno pro Nový Zéland zní Niu Tireni, což má být zkomolený přepis anglického New Zealand.


Banka & Měna

Currency

The currency of New Zealand is the New Zealand Dollar (NZD; symbol: NZ$) = 100 cents. Notes are in denominations of NZ$100, 50, 20, 10 and 5. Coins are in denominations of NZ$2 and 1, and 50, 20 and 10 cents.

Please note that In November 2006, the New Zealand Reserve Bank introduced new, smaller 50-, 20- and 10-cent coins. The old 5-cent coin has been phased out. Old coins can only be exchanged at the Reserve Bank.

There are no restrictions on the import and export of either local or foreign currency, subject to declarations for cash amounts of NZ$10,000 upon departure or arrival.

Banking

Banking Hours: Monday to Friday 9h30 to 4h30. Some banks are open on a Saturday until 12h30

American Express, Diners Club, MasterCard and Visa are widely accepted.

Automated Teller Machines (ATM) are widely available at banks, along main shopping streets and in malls.

International credit cards and ATM cards will work as long as they have a four-digit PIN encoded. Check with your bank before leaving home.

Travellers' cheques can be exchanged at official rates at trading banks, large hotels and some shops. To avoid additional exchange rate charges, travellers are advised to take traveller's cheques in US Dollars, Euro, Pounds Sterling or Australian Dollars. American Express, Visa and Thomas Cook cheques are the most frequently accepted.


Cesta, přeprava, Orientace

With so many things to do and spectacular places to see, choosing how you travel around New Zealand is as important as choosing where you want to go.

Your choice of transport will depend on how quickly you want to get from A to B. Plane, train, bus, boat, car or caravan – you could even cycle if you’re feeling adventurous.  In most cases getting there is all part of the fun so hire a motor home to see the sights at your own pace, or jump on a train for a scenic tour through remote areas often inaccessible by road.  

For travel between New Zealand's islands, hop on a plane or ferry. Daily flights are available between domestic airports. Several passenger and vehicle ferries offer services between the North, South and other islands.


Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady

The cuisine in New Zealand is very seasonal and relies heavily on local produce. As the islands are very agricultural there is a wide variety of fresh foods always available. The influences are largely British although there are Asian influences creeping in and takeaways are becoming more popular.

New Zealand is an island nation with its waters containing a large variety of fish and seafood. Despite this, until recently shellfish hasn't played an important part in the diet of New Zealanders. The consumption of fish has traditionally been low as meat has been the main preference for meals. Having said this, fish and seafood has always been significant in the Maori diet and you will notice that the names of many of them are still used today in Maori.


Podnebí a Počasí

New Zealand has a largely temperate climate. While the far north has subtropical weather during summer, and inland alpine areas of the South Island can be as cold as - 10°C in winter, most of the country lies close to the coast, which means mild temperatures, moderate rainfall, and abundant sunshine.

Because New Zealand lies in the Southern Hemisphere, the average temperature decreases as you travel south. The far north of the country has an average temperature of about 15°C, while the deep south has a cooler 9°C average. January and February are the warmest months of the year, and July is the coldest.


Doporučený Oděv

New Zealand is typically an informal place so pack casually for comfort.

Famous for having four seasons in one day; our advice if you are traveling even in the summer is to pack a light jacket or pashmina shawl just in case the weather turns cooler or if you're visiting higher altitudes. You can also expect some rain, so include a light raincoat.

Smart casual clothes are acceptable at most restaurants and night-spots.

New Zealand is renowned for its outdoor activities, so make sure you take swimming gear, hiking shoes, trekking pants/shorts, sunhat and sunglasses, as well as plenty of sunscreen

If you plan to do much walking then lightweight walking shoes or sneakers are fine.


Dostupnost Internetu

Chances are that you’re arriving in New Zealand with a mobile phone, tablet or laptop – or a mixture of all three. If you’re looking to stay connected to the internet everywhere you go, it’s recommended that you purchase a plan from one of New Zealand’s main networks. Free Wi-Fi hotspots are generally found in main cities only and can be sporadic throughout the rest of the country. Purchasing a plan from a network will allow you to have access to a mix of data, calling and texting throughout your trip to suit your communication and connection needs.


Elektřina a Standard Zásuvek

Electrical sockets in New Zealand are Type I (AS/NZS 3112). If your appliance's plug doesn't match the shape of these sockets, you will need a travel plug adapter in order to plug in. Travel plug adapters simply change the shape of your appliance's plug to match whatever type of socket you need to plug into. If it's crucial to be able to plug in no matter what, bring an adapter for all types.

Electrical sockets in New Zealand usually supply electricity at230 volts AC / 50 Hz frequency. If you're plugging in an appliance that was built for 230 volt electrical input, or an appliance that is compatible with multiple voltages, then an adapter is all you need. If your appliance isn’t compatible with 230 volts, a voltage converter will be necessary.


zpět na přehled