Přírodě této okouzlující země ukryté v Himálajském pohoří dominuje osm nejvyšších vrcholů světa včetně ikonického Mount Everestu. Kromě mnoha ambiciózních horolezců, kteří se sem sjíždějí, aby se postavili výzvě zdolat tento majestátní vrchol, láká Nepál také velké množství ekoturistů, kteří touží poznat prakticky nedotčené přírodní krásy této fascinující země, včetně svěžích subtropických lesů, které jsou domovem řady exotických zvířat. Nepálská kulturní krajina je stejně rozmanitá jako její příroda a hostí řadu odlišných etnických skupin. K dalším turisticky oblíbeným místům patří hlavní město Káthmándú s nádhernými chrámy a paláci, velkolepý Zlatý chrám v Patanu, národní park Chitwan s působivými scenériemi a samozřejmě Bodnáth, nejposvátnější buddhistická památka v zemi.
Banka & Měna
Měna
Nepálskou měnou je nepálská rupie (NPR; symbol Rs) = 100 paisů. Bankovky jsou v hodnotách 1 000, 500, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 rupie. Mince jsou v hodnotách 50, 25 a 10 paisů.
Návštěvníci by měli mít na paměti, že zahraniční návštěvníci, kteří nejsou indickými občany, musí platit letenky, povolení k trekingu a účty za ubytování v cizí měně. Vynášení nepálské měny mimo zemi je zakázáno.
Bankovnictví
Bankovní hodiny v údolí Káthmándú: V neděli až čtvrtek 09:30-15:30 a v pátek 09:30-13:30.
V turistických obchodech, hotelech, restauracích a agenturách je běžně přijímána platební karta American Express, MasterCard a Visa. Bankomaty jsou v Nepálu široce dostupné, v horách však není možné vybírat hotovost. Ti, kteří se vydávají na trek, by si měli vzít dostatek hotovosti na celou dobu treku.
Cestovní šeky jsou přijímány v bankách a větších hotelech. Při trekingu je důležité mít na paměti, že hotovost je nezbytná. Aby se cestovatelé vyhnuli dodatečným poplatkům za směnný kurz, doporučujeme jim vzít si cestovní šeky v amerických dolarech nebo librách šterlinků.
Cesta, přeprava, Orientace
Do destinací jako Lukla, Pokhara, Simikot, Jomsom, Janakpur a Bharatpur létají vnitrostátní lety. Letecká společnost Nepal Airlines provozuje širokou škálu pravidelných linek, které vysazují trekaře na hlavních turistických trasách. Oblíbenými dopravci jsou také Yeti Airlines a Buddha Air. Vnitrostátní lety si lze objednat prostřednictvím společnosti Nepal Air Flight. Ranní lety bývají méně ovlivněny nepřízní počasí.
Upozorňujeme, že letenky musí cizinci platit v cizí měně.
Silniční infrastruktura v Nepálu je omezená. Kvalita silnic je také špatná; hojně se vyskytují výmoly a silnice jsou často uzavřeny sesuvy půdy, zejména horské silnice, které mohou být v období monzunů (červen až srpen) neprůjezdné.
V obydlených městech je častá autobusová doprava. K dispozici jsou také soukromé minibusy.
Taxi: V Káthmándú je velké množství taxíků s taxametrem; v noci se standardně platí taxametr plus 50 %. Soukromé taxíky jsou dražší a jízdné je třeba dohodnout před odjezdem.
Tempos: Tyto tříkolové skútry s měřičem jsou o něco levnější než taxíky.
Rikši: Ty jezdí po celém Káthmándú. Jízdné by mělo být dohodnuto předem.
Trajekty: Trajekty se používají pro přeplutí řek a jezer, ale bývají přeplněné.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Nepálská kuchyně, která se nachází mezi Indií a Čínou, je silně ovlivněna sousedními zeměmi, ačkoli pokrmy bývají jednodušší a méně rozmanité. Jídla jsou typicky kořeněná a masitá, i když to neznamená, že zde nenajdete dobrou vegetariánskou kuchyni. Národním jídlem je totiž dal bhat (čočkové kari), které se stejně jako většina pokrmů podává s rýží a tenkým chlebem podobným plackám, známým jako čapátí.
Dobrodruzi by se měli vydat na trhy a ochutnat čerstvé ovoce včetně mnoha druhů banánů, které patří k těm nejsladším, jaké kdy ochutnáte. Na vyšším stupni trhu se v Káthmándú rozvinula mezinárodní kulinářská scéna, kde strávníci najdou pokrmy z celého světa. Šéfkuchaři umělecky připravují pětihvězdičková menu a cílem gastronomických soutěží je podpořit začínající restauratéry.
Po turistických městech jsou roztroušeny pekárny a kavárny, kde mohou návštěvníci popíjet nepálský čaj (žádejte kaalo (černý) nebo s čini (cukrem).
Jíst levou rukou se považuje za neslušné. Ve většině turistických destinací je k dispozici nádobí, ale místní obyvatelé stále jedí rukama. Vezměte si s sebou vlastní láhev s vodou, abyste byli ohleduplní k životnímu prostředí, nebo si kupte balenou za levný peníz na ulici.
Spropitné se očekává pouze v turistických hotelech a restauracích, stačí 10 %.
Podnebí a Počasí
Monzunové období začíná koncem června a trvá do konce září. V tomto období spadne přibližně 80 % ročních srážek v Nepálu, takže zbytek roku je poměrně suchý. Jaro a podzim jsou nejpříjemnějšími ročními obdobími; v zimě teploty klesají k bodu mrazu a v horách padá hodně sněhu, zatímco vrcholné léto může být až třeskutě horké. Letní a pozdně jarní teploty se pohybují od 28 °C v horských oblastech až po více než 40 °C v oblasti Terai.
V zimě se průměrné maximální a minimální teploty v Terai pohybují od svižných 7 °C do mírných 23 °C. V centrálních údolích se minimální teploty často pohybují pod bodem mrazu a maximální teploty jsou chladné - 12 ºC (54 ºF). Ve vyšších polohách panují mnohem nižší teploty. V údolí Káthmándú v nadmořské výšce 1 310 m je mírné klima, které se v létě pohybuje v rozmezí 19-27 °C a v zimě 2-20 °C. V údolí se teplota pohybuje v rozmezí 36-68 °C, v zimě v rozmezí 19-27 °C.
Doporučený Oděv
Od června do srpna se doporučuje lehké a tropické oblečení s deštníkem. Od října do března se v Káthmándú nosí lehké oblečení, na večer kabát a do hor teplé oblečení. Při trekování v horách se celoročně doporučuje kvalitní trekové vybavení, které zvládne mínusové teploty.
Dostupnost Internetu
V Káthmándú, Patanu a Pokhaře jsou internetové kavárny - mnohé s vysokorychlostním širokopásmovým připojením. Internetové služby poskytují také hotely.
Elektřina a Standard Zásuvek
V Nepálu se používají dva typy elektrických zásuvek: Typ D (BS-546) a typ C (CEE 7/16 Europlug). Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Cestovní adaptéry jednoduše změní tvar zástrčky vašeho spotřebiče tak, aby odpovídala jakémukoli typu zásuvky, do které ji potřebujete zapojit. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, do jaké zásuvky, vezměte si s sebou adaptér pro všechny typy.
Elektrické zásuvky v Nepálu obvykle dodávají elektřinu o frekvenci 230 V AC / 50 Hz. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 230 V, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s 230 volty, bude nutný měnič napětí.
Malý Bhútán, který byl opakovaně zvolen nejšťastnější zemí světa, se nachází na nejvýchodnějším konci Himálaje mezi Indií a Čínou. Bhútán začal otevírat své brány cizincům teprve v 70. letech 20. století a stále uplatňuje přísnou politiku udržitelnosti v oblasti cestovního ruchu. Díky tomu si zachoval hlubokou kulturní autenticitu a obdivuhodně zachoval své životní prostředí, což z něj činí jednu z nejpůvabnějších a nezapomenutelných asijských destinací. K nejzajímavějším místům patří neuvěřitelné pevnosti a chrámy na strmých horských útesech, bohatá (převážně buddhistická) kultura a nádherná krajina - od mírných subtropických plání a údolí pokrytých hustým lesem až po vysoké subalpínské hory pokryté sněhem.
Banka & Měna
Měna
1 ngultrum (BTN; symbol Nu) = 100 chetrumů (Ch). Ngultrum je vázáno na indickou rupii (která je rovněž uznávána jako zákonné platidlo). Bankovky jsou v nominálních hodnotách Nu500, 100, 50, 20, 10 a 5. Mince jsou v nominálních hodnotách Nu1 a 50, 25 a 20 chetrum. Bankovky a mince menších nominálních hodnot přestaly být vydávány, ale jsou stále v oběhu a jsou zákonným platidlem. Americký dolar je rovněž široce přijímán.
Neexistují žádná omezení pro dovoz nebo vývoz místní nebo zahraniční měny, ale zahraniční měna musí být při příjezdu deklarována.
Přední zahraniční měny jsou přijímány, ale upřednostňují se cestovní šeky, které mají lepší směnný kurz. Větší hotely v Thimphu, Paro a Phuentsholingu rovněž směňují cizí měnu.
Bankovní služby
Bankovní hodiny: Po-Pá 09:00-15:00, So 09:00-12:00.
Většina kreditních karet má omezenou akceptovatelnost. Bankomaty přijímají pouze bhútánské bankovní karty.
Cestovní šeky lze vyměnit v kterékoli pobočce Bhútánské banky nebo ve všech hotelech BTCL. Cestovatelům se doporučuje vzít si cestovní šeky v amerických dolarech.
Cesta, přeprava, Orientace
V Bhútánu neexistují žádné vnitrostátní letecké linky.
Země má poměrně dobrou vnitřní silniční síť s více než 3 000 km silnic s povrchovým povrchem. Auta jezdí po levé straně silnice. Průměrná rychlost je nižší než 40 km/h (25 mil/h).
Hlavní trasy vedou severně od Phuentsholingu do západních oblastí Paro a Thimphu a západovýchodně přes průsmyky Pele La a Thrumshing La do centrálních údolí a východních oblastí.
Severní oblasti Vysokého Himálaje jsou bez silnic.
Cestovní kanceláře obvykle zajišťují pro turisty veškeré vnitřní cesty, které se obvykle uskutečňují po silnici.
Jídlo, Pití, Kuchyně - Rady
Voda používaná k pití, čištění zubů nebo výrobě ledu by měla být nejprve převařena nebo jinak sterilizována. Minerální voda je běžně dostupná. Mléko by mělo být převařené. K dispozici je sušené nebo konzervované mléko. Jezte pouze dobře tepelně upravené maso a ryby. Zelenina by měla být vařená a ovoce oloupané.
V Paro a Thimphu je slušný výběr restaurací, ale většina turistů se stravuje v hotelech, kde je hygiena na dobré úrovni a kuchaři mírní pikantní bhútánská jídla tak, aby vyhovovala západním chutím. Základem je rýže (někdy ochucená šafránem nebo červenou odrůdou), s výjimkou centrálního Bhútánu, kde je pěstování rýže kvůli nadmořské výšce obtížné. Běžnější je zde pohanka. V zemi je mnoho jabloňových sadů, rýžových políček a chřestu, který volně roste na venkově, a existuje zde více než 400 druhů hub včetně orchidejí.
Stravování je často formou švédských stolů a většinou vegetariánské. Maso a ryby se nyní dovážejí z nedaleké Indie a nepálští hinduisté žijící v Bhútánu mají povolení porážet zvířata. Platí zde obvyklá bezpečnostní opatření.
Spropitné není příliš rozšířené.
Podnebí a Počasí
Podnebí se mění v závislosti na nadmořské výšce, nejvyšší teploty a srážky jsou na jihu, který je od června do září vystaven monzunům.
S rostoucí nadmořskou výškou teploty výrazně klesají, i když dny jsou obvykle velmi příjemné s jasnou oblohou a slunečním svitem. Noci jsou chladné a vyžadují těžké vlněné oblečení, zejména v zimě. Obecně platí, že říjen, listopad a duben až polovina června jsou nejlepším obdobím pro návštěvu - srážek je minimum a teploty jsou příznivé pro aktivní dny plné prohlídek. V podhůří je velmi příjemně i v zimě.
Doporučený Oděv
Doporučuje se používat lehké bavlněné látky, prádlo a nepromokavé vybavení. Na večer se doporučují lehké svetry a bundy. Horské oblasti: Silné a teplé oblečení na večery, zejména v zimních měsících.
Dostupnost Internetu
Zvyšuje se dostupnost internetu. Ve velkých městech jsou internetové kavárny a přístup k internetu je poskytován ve většině velkých hotelů po celé zemi.
Elektřina a Standard Zásuvek
V Bhútánu se většinou používají tři typy elektrických zásuvek: evropská zásuvka CEE 7/16 Europlug, britská zásuvka BS-1363 typu G nebo indická zásuvka BS-546 typu D s 5 ampéry. Pokud zástrčka vašeho spotřebiče neodpovídá tvaru těchto zásuvek, budete k zapojení potřebovat cestovní adaptér. Pokud je pro vás zásadní, abyste se mohli zapojit bez ohledu na to, co se děje, vezměte si s sebou adaptér pro všechny tři typy.
Elektrické zásuvky v Bhútánu obvykle dodávají elektřinu o napětí 220 až 240 V AC. Pokud zapojujete spotřebič, který byl vyroben pro elektrický vstup 220-240 voltů, nebo spotřebič, který je kompatibilní s více napětími, pak vám postačí adaptér.
Cestovní adaptéry do zásuvky však nemění napětí, takže elektrická energie procházející adaptérem bude mít stále stejných 220-240 voltů, které dodává zásuvka. Pokud váš spotřebič není kompatibilní s elektrickým výstupem 220-240 voltů, bude nutný měnič napětí.