Rozloha: 1 221 037 km2 / Počet obyvatel: 52 981 991 (2013) / Populace: 80% černoši (hlavně Zulové a Xhosové), 10% běloši (Afrikánci, Angličané), zbytek míšenci a Asijci (hlavně Indové). Původními obyvateli žijícími na území JAR byli Sanové neboli Khoisanové (Křováci, Hotentoti) a lidé mluvící jazyky Bantu.
Hlavní město: Pretoria (administrativní), Kapské Město (legislativní)
Politický systém: federální republika
JAR tvoří 9 provincií s centrální vládou a vládami jednotlivých provincií. V čele státu je prezident, který je zároveň předsedou vlády, je volen na 5 let. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament. Je tvořen dvěma sněmovnami: Národním shromážděním a Senátem.
Jazyk: úřední afrikánština, angličtina / Od roku 1994 má JAR celkem 11 oficiálních jazyků, vedle afrikánštiny a angličtiny je to ještě devět domorodých jazyků.
Náboženství: křesťané 68 % / animisté 29 % / muslimové, hinduisté
Velkou část země zaujímají náhorní plošiny Africké tabule o nadmořské výšce v průměru 1200 m s nízkými pohořími a osamocenými horami. Je to geologicky jedno z nejstarších území světa. JAR je jasně nejvyspělejší zemí Afriky. Těží se zde asi 45 % celkového nerostného bohatství kontinentu, jsou zde největší světové zásoby zlata. Zemědělství dokáže zajistit soběstačnost státu ve většině důležitých plodin.
Vlajka: podoba vlajky evokuje sbíhající se cesty africké minulosti a současnosti, 6 jejích barev symbolizuje jednak černošskou většinu (černá, žlutá a zelená jsou barvami Afrického národního kongresu), jednak bělošskou (Bůrskou) menšinu (červená, zelená a modrá jsou barvami Transvaalské vlajky). Národní symboly: Protea královská, jestřáb rajský a antilopa skákavá
Kapské Město (afrikánsky: Kaapstad /ˈkɑːpstɑt/, anglicky Cape Town [ˈkeɪptaʊn], xhosa iKapa) je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Západní Kapsko a zároveň legislativní hlavní město Jihoafrické republiky, sídlí tu jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím (mimo jiné Stolová hora nebo mys Dobré naděje) je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa a stalo se oblíbeným turistickým cílem. Kapské Město bylo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, proto je jihoafričany často označováno jako „Mother City“ – mateřské město.
Okiep, initially referred to as O’okiep, meaning large brackish area, is a small town that forms part of Namaqualand, within the Northern Cape, just north of Springbok. Known as the oldest mining settlement in South Africa, this secluded area was established after the discovery and mining of copper in the late 18th century, ranking it as the richest copper mine in the world during the 1870s. Today, this quaint little town is the perfect stopping point on any Namaqualand journey. It boasts a rich historical value offering a collection of wonderful attractions for visitors to enjoy, including the Smokestack, a national monument first built by the Cape Copper Company as a ventilation shaft and the fully intact steam engine at the Cornish Pump House. At the same time, nature lovers can experience the Namaqualand’s famous blossoming flora during the months of spring.
Rybí řeka vytvořila na jihu Namibie epickou skalnatou říši divů a zároveň největší africký a druhý největší kaňon světa. Fish River Canyon měří neuvěřitelných 160 kilometrů na délku, v některých místech 27 kilometrů na šířku a dosahuje hloubky až 550 m. Úžasná přírodní krása tohoto geologického zázraku přitahuje návštěvníky z celého světa.
Luderitz, zasazený mezi drsné a ostré pobřeží Atlantiku a vyprahlou poušť Namib se nachází v neuvěřitelně jedinečném geografickém prostředí. Toto přímořské město je něco jako anomálie zamrzlá v čase - kus Bavorska z 19. století. V osadě se nacházejí luteránské kostely, německé pekárny a koloniální budovy, které se pyšní německou secesní architekturou, zatímco její větrné pláže jsou domovem plameňáků, pštrosů, tuleňů a tučňáků. Nedaleké městečko duchů Kolmanskop, které téměř strávily pouštní duny, je jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí v okolí. Nachází se přibližně 10 kilometrů od centra Luderitzu.
Protože v Sossusvlei není žádné ubytování, návštěvníci této pouštní divočiny se pravděpodobně ubytují v 65 kilometrů vzdáleném Sesriemu, kde jsou kempy a chatky, z nichž lze duny prozkoumat. Sesriemský kaňon, hluboká propast vyhloubená ve skalách vodou, je pozoruhodným přírodním prvkem oblasti, který je nejlepší prozkoumat pěšky. Na obou stranách kaňonu se prudce zvedají kamenné stěny, v jeho skalách hnízdí ptáci a po římsách se prohánějí ještěrky. Název kaňonu vznikl v době, kdy jej první osadníci používali jako zdroj vody a pomocí šesti kožených řemínků ("ses riem" - šest řemínků) svázaných dohromady spouštěli vědra do vody na dně kaňonu).
Přímořské město Swakopmund, které se rozkládá podél malebného pobřeží Namibie, je známé svými široce otevřenými cestami, koloniální architekturou a nekonečnými vlnami písečných dun, které jej obklopují.
Swakopmund byl založen v roce 1892 jako klíčový přístav pro vstup do německé jihozápadní Afriky. Německý odkaz je všudypřítomný a město je popisováno jako němečtější než Německo. Swakopmund je hlavním městem turistické oblasti Skeleton Coast. Zvláštní směsice německých a namibijských vlivů, uvolněna atmosféra a chladný mořský vánek z něj činí velmi oblíbenou namibijskou destinaci. Návštěvníci se mohou těšit na řadu vzrušujících aktivit, mezi které patří: jízda na čtyřkolkách, jízda na koni, paragliding, rybaření, prohlídky památek, fascinující pouštní výlety atd...
Klima je kvůli studenému proudu z Atlantiku chladnější a sušší oproti zbytku Namibie. Průměrná teplota v lednu je 25 °C, a v červenci 15 °C, chladnější podnebí způsobuje Benguelský proud z Atlantiku. Roční srážkové úhrny jsou do 15 mm.
Masiv Brandberg, což v překladu znamená "Ohnivá hora", se nachází na severozápadě Namibie a je nejvyšším vrcholem Namibie. V jeho zenitu se nachází Königstein (Králův kámen), který dosahuje neuvěřitelných 2573 metrů nad mořem. Tento vrchol, pojmenovaný podle zářivě oranžového odstínu, do kterého se někdy zbarvuje při západu slunce, je bezpochyby hlavní atrakcí regionu. Brandberg je pro Sany po staletí posvátný. Rokle Tsisab na jeho úpatí je prostoupena více než 45 000 starobylými sanskými skalními malbami, včetně slavné "Bílé paní" (White Lady). Návštěvníci se sem sjíždějí, aby si prohlédli tuto jedinečnou křováckou malbu, která je údajně stará více než 2000 let. Mezi další oblíbené atrakce patří nedotčená příroda a volně se pohybující divoká zvířata, jako jsou horské zebry, kudu, antilopy a pouštní sloni.
Etosha South se nachází jižně od hranice národního parku Etosha v severozápadní Namibii a tvoří jižní oblast tohoto divokého ráje. Soukromá rezervace Ongava sdílí jižní hranici s národním parkem Etosha a nabízí řadu luxusních chat s výhledem na malebnou krajinu posetou bohatou divokou zvěří. Do národního parku se dostanete jižním vchodem u Anderssonovy brány. Návštěvníci zde mohou spatřit celou řadu divokých zvířat, včetně lvů, žiraf, slonů, bílých a černých nosorožců. K oblíbeným aktivitám patří safari, pěší stopování nosorožců, procházky přírodou s průvodcem nebo pozorování západu slunce nad nádhernou africkou krajinou.
Etosha East se nachází v severozápadní Namibii a je chráněnou rezervací ve východní části světoznámého národního parku Etosha, který je známý jako jedna z nejpřístupnějších rezervací v jižní Africe. Etosha East se pyšní rozsáhlými otevřenými pláněmi roztroušenými v polosuchých savanových pastvinách posetých napajedly a odlehlými kempy v buši. Působivá solná pánev Etosha o rozloze 5000 km2 tvoří velkou část východní části parku a je vidět i z vesmíru. Tato odlehlá oblast oplývá bohatou divokou zvěří, jako jsou lvi, sloni, černí nosorožci a žirafy, a také rozmanitými druhy ptáků, mezi nimiž nechybí plameňáci, pštrosi, orli, zoborožci a sovy.
Tsumeb je největší město v regionu Oshikoto a nejbližší městské centrum známého národního parku Etosha. Je označováno za "bránu na sever Namibie". Tsumeb je známý také díky slavnému dolu Tsumeb a díky tomu, že se zde nachází největší množství minerálů na jednom místě na světě. Oblast je bohatá na nádherné polodrahokamy, které si můžete v plné kráse prohlédnout v Tsumebském muzeu. Než se návštěvníci vydají do slavné přírodní oblasti Etosha, mohou se zastavit v Centru umění a řemesel, v kulturní vesnici Tsumeb a ve Starém dole, který dokumentuje bohatou historii Namibie. Nenechte si ujít příležitost vychutnat si syrovou a krásnou krajinu města jiným způsobem: skočte s padákem s Tsumeb Flying Club a zažijte vzrušení na celý život.
Řeka Okavango je čtvrtým největším říčním systémem v jižní Africe. Začíná v Angole, teče jihovýchodním směrem do Namibie a tvoří část angolsko-namibijské hranice. Návštěvníci se mohou kochat nádherným výhledem na kaskádovité vodopády Popa, oblíbenou turistickou atrakci, těsně před tím, než řeka přejde do Botswany a vytvoří proslulou deltu Okavango. Oblast kolem řeky je známá svou bujnou vegetací, velkolepými přírodními krásami a bohatou divokou zvěří. Žije zde 150 druhů ryb a žije zde více než 400 druhů ptáků, což z ní činí oblíbenou rybářskou a ptačí destinaci. Návštěvníci si mohou užít širokou škálu dobrodružných příležitostí v řece a jejím okolí, např. vychutnat si vyhlídkovou plavbu lodí, navštívit mnoho rezervací, kterými je region posetý, a prozkoumat město Rundu na břehu řeky Okavango, které je venkovským hlavním městem regionu Kavango.
Botswana, oficiálně Republika Botswana (setswansky Lefatshe la Botswana; kalangsky Hango yeBotswana), je vnitrozemský stát na jihu Afriky sousedící s Jihoafrickou republikou na jihu, Namibií na západě, Zambií na severu a Zimbabwe na severovýchodě. V letech 1885 až 1966 byla britským protektorátem Bečuánsko, nezávislost získala 30. září 1966. Od svého vzniku si udržuje stabilní zastupitelskou demokracii, která trvá nejdéle ze všech zemí Afriky. Většinu jejího povrchu zabírá poušť Kalahari.
V Botswaně žije pouze 2,3 milionu obyvatel, což z ní dělá jednu z nejméně obydlených zemí na světě. Na konci sedmdesátých let šlo o jednu z ekonomicky nejchudších zemí na světě, nicméně od té doby, i díky stabilní politické situaci, zaznamenala raketový rozvoj a nyní se jedná o třetí hospodářsky nejvyspělejší stát Afriky. Botswana je členem Africké unie, Jihoafrického rozvojového společenství, Commonwealthu a Organizace spojených národů.
Malebné městečko Kasane leží v severovýchodním cípu Botswany na břehu slavné řeky Chobe, na prahu velkolepého národního parku Chobe. Vesnici od parku neodděluje žádný plot a v okolí města se často potuluje zvěř, například sloni a hroši. Pokud hledáte nepolapitelnou zvěř, navštivte údolní cestu Sedudu, kde velké mrtvé stromy poskytují dočasný domov levhartům. V Kasane je k vidění prastarý baobab, který kdysi sloužil jako místní vězení. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu aktivit včetně projížďky parkem, plavby po řece Chobe při západu slunce, návštěvy místní vesnice nebo jednodenního výletu k úchvatným Viktoriiným vodopádům.
Zimbabwe nebo Zimbabwská republika je vnitrozemský stát na jihovýchodě Afriky. Sousedí na severozápadě se Zambií, na východě s Mosambikem, na jihu s Jihoafrickou republikou a na jihozápadě s Botswanou. V koloniální minulosti byla tato země nazývána Jižní Rhodesie, nebo také Republika Rhodesie či Zimbabwe Rhodesie. Do roku 1963 začleněna ve federaci Rhodesie a Ňaska, společně se Severní Rhodesií (dnešní Zambie) a Ňaskem (dnešní Malawi). Jméno Zimbabwe pochází od předků většinového etnika Šona, z původního slova „Ziimba Remambve“, v překladu znamená „skalnatý dům“, anebo „Dzimba Woye“, což v překladu znamená „uctívaný dům“. 18. dubna 1980 se místní obyvatelé dočkali nezávislosti na Spojeném království. Na území o rozloze 390 580 km² žije 12,38 milionu obyvatel. Hlavním městem je Harare.
Viktoriiny vodopády nebo Mosi-oa-Tunya (anglicky Victoria Falls) jsou jedny z největších vodopádů na světě. Nacházejí se v jižní Africe na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe.
Šířka vodopádu je 1800 m. Voda padá dolů z útesu vysokého 120 m do úzkého (130 m) a hlubokého (140 m) kaňonu v čediči. Místní obyvatelstvo vodopád nazývá voda, která hřmí, nebo duha. Průtoky v průběhu roku silně kolísají. Průměrný průtok je 1400 m³/s. Vodopády byly objeveny 16. listopadu 1855 skotským cestovatelem Davidem Livingstonem a nazvány podle britské královny Viktorie. V roce 1875 je prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který je autorem jejich první mapy, která vyšla v cestopise Sedm let v jižní Africe. E. Holub je také autorem první samostatné publikace o Viktoriiných vodopádech – útlého šestnáctistránkového sešitku The Victoria Falls - a few pages from a diary of Emil Holub, M. D. (…), který v roce 1879 vyšel v jihoafrickém Grahamastownu (reprint v roce 2004).