Hlavní město Etiopie Addis Abeba leží v nadmořské výšce přes 3000 m a rozkládá se na vysočině lemující východoafrickou Velkou příkopovou propadlinu a na úpatí pohoří Entoto. Dnes tu žije skoro 5,5 milionu obyvatel a město se stále rychle rozrůstá. Je politickým, kulturním a obchodním centrem země. Najdeme tu kombinaci tradičních domů, elegantních vil a vysokých moderních obchodních budov. Addis Ababa je dokonce prvním městem východní Afriky, kde je v provozu metro. Návštěvníci se mohou těšit na nespočet různorodých aktivit. Určitě nevynechejte návštěvu Národního muzea, kde je vystavena slavná Lucy! Čekají vás výstavy zajímavého místního umění, tradičních řemesel a prehistorických zkamenělin. Zastavte se v katedrále Nejsvětější Trojice s měděnou kupolí, která je zároveň místem posledního odpočinku Haile Selassieho, a známou novobarokní architektonickou památkou. Zážitky můžete vstřebat v některé z příjemných kaváren nad šálkem proslulé etiopské kávy. Labužníci určitě neodolají a ochutnají nezapomenutelnou místní kuchyni s pikantním dušeným masem a typickým etiopským chlebem, zvaným Injera.
Bahir Dar se nachází na jižním břehu jezera Tana v severní Etiopii a je hlavním městem regionu Amhara. Příjemnou atmosféru navozují ulice lemované palmami. V roce 2002 bylo město dokonce oceněno „Cenou měst za mír UNESCO“, a to za řešení výzev rychlé urbanizace. Bahir Dar je oblíbenou etiopskou turistickou destinací, protože jeho okolí skrývá učiněné poklady. Na ostrovech roztroušených v jezeře Tana najdete ukryté nejstarší středověké kláštery a kostely světa. Mniši, kteří v nich žijí, prý pijí pouze vodu z jezera a jedí typický etiopský chléb Injara! Jezero je zároveň považováno za pramen bájného Modrého Nilu. Vydejte se na nenáročný trek kolem řeky a odměnou vám bude pohled na velkolepé 45 m vysoké vodopády Blue Nile Falls s působivou šířkou 400 metrů a řadou zamlžených duh.
Gondar, který byl v minulosti královským hlavním městem starověké Etiopské říše, najdeme jihozápadně od Simienských hor a severně od jezera Tana. Město přezdívané „kamelot Afriky“ ukrývá světové dědictví Fasil Ghebbi, pevnostní město, dříve obývané etiopským císařem Fasilidem. Návštěvníci tu mohou prozkoumat starověký hrad Gondar, středověký hradní a palácový komplex, silně připomínající evropské hrady a v africké zemi působí trochu nezvykle. Určitě nevynechejte kostel Debre Birhan Selassie, proslulý úžasnými malbami biblických výjevů na stěnách, jež jsou považovány za nejhezčí v celé Etiopii. Dalším lákadlem jsou královské zahrady a bazén Fasilidas, který je dodnes využíván k místním tradičním oslavám „Timket“.
Lalibela se nachází v severní Etiopii a je považována za kulturní hlavní město země. Zároveň je jedním z nejposvátnějších míst a slouží také jako poutní cíl. Jméno dal městu král Lalibela z dynastie Zagwe. Právě zde najdeme pravý "osmý div světa", kterým je jedenáct kostelů z 13. století vytesaných do pevné skály, a také slavný kostel Sv. Jiří s křížovým půdorysem, jež je znakem Etiopie. Toto místo světového dědictví UNESCO zahrnuje také podzemní monolity, síť vzájemně propojených tunelů a komory s nádhernými freskami. Není divu, že právě Lalibela hostí některé z nejznámějších církevních festivalů v Etiopii.
Jak bylo výše popsáno
Město Arba Minch se nachází v jižní Etiopii na úpatí západní strany východoafrické Velké příkopové propadliny a je největším městem Gamu-Gofa, která byla provincií v jižní části Etiopie, pojmenovaná po dvou etnických skupinách žijících v jejích hranicích, Gamo a Gofa. Do Etiopie byla začleněna císařem Menelikem II v 80. letech 19. století. Původně byla jejím hlavním městem Chencha, ale tu později nahradilo právě Arba Minch. Město, obklopené zalesněnými horami, leží v těsné blízkosti dvou největších etiopských jezer položených v příkopové propadlině Great Rift Valley, Pojmenováno je po hojných pramenech, které se v této oblasti nacházejí. Leží na břehu jezera Chamo, a nabízí úžasný výhled na příhodně pojmenovaný „Bridge of God“, šíji, která odděluje jezero Chamo od sousedního jezera Abaya. Tento úsek země je domovem zeber, gazel, kudu a dalších volně žijících živočichů. Velkou atrakcí pro návštěvníky je také blízká vesnice Dorze, kde lze obdivovat domy ve tvaru úlů, které lidé kmene Dorze dodnes stavějí.
Malé tržní město v odlehlé jihozápadní Etiopii funguje jako centrální dopravní uzel a také jako obchodní centrum oblasti. Konají se zde pravidelné pondělní trhy, kam se sjíždějí hamerští obyvatelé okolních vesnic, aby nakupovali a prodávali místní produkty a řemeslné výrobky. Návštěvníci této oblasti si mohou užít fascinující prohlídky okolních domorodých vesnic, kde se dodnes žije tradičním životem a kde jsou vyznávány starodávné přírodní zákony. Kultura "kmenů řeky Omo" je dokonce chráněna jako Světové dědictví UNESCO. Řeka Omo je v Etiopii dlouhá 800 km a vlévá se do jezera Turkana na hranici s Keňou. Podél dolního toku žije mnoho nepočetných domorodých kmenů, nejznámější jsou Mursiové, Surmové, Hamerové a Konsové. Jedná se o oblast s mimořádnou kulturní diverzitou, kde žili lidé už od nejstarších dob. Turmi je skvělou volbou pro cestovatele, kteří hledají jedinečný a autentický zážitek na jednom z nejodlehlejších míst na kontinentu. Snadno odsud navštívíte vesnice kmene Dassenech a Hamer. Mezi oblíbené kulturní atrakce patří tradiční hamerské taneční vystoupení a vzrušující obřady „Skákání přes býky“, kterým vrcholí třídenní obřad přijmutí mezi dospělé pro každého mladého muže kmene Hamer.
Jak bylo výše popsáno
Jinka leží v jihozápadní Etiopii, poblíž hranic Súdánu a Keni, a je největším městem v zóně Debub Omo. Slouží jako vynikající základna pro objevování okolí. Toto odlehlé obchodní město je domovem lidí kmene Mursi, proslavenými propracovanými hliněnými disky, které si vdané ženy vkládají do spodního rtu. Čím větší disk má žena ve rtu, tím u místních mužů získává na atraktivitě. Ve výzkumném centru a muzeu South Omo se mohou návštěvníci dozvědět více jak o kmeni Mursi, stejně jako o dalších kmenech žijících v tomto regionu, prostřednictvím řady exponátů, které podrobně popisují kultury a zvyky místních kmenů. Milovníci přírody si užijí nedaleký národní park Mago, kde v hustém akáciovém lese nachází úkryt hojná zvěř.
Konso, nazývané také Karati, leží podél řeky Sagan v jihozápadní Etiopii. Je neuvěřitelnou ukázkou lidské adaptace na náročné geografické podmínky. Krajina je zde vyprahlá, suchá a kopcovitá, ale lidé si zde vytvořili jedinečný systém bydlení. Kamenné terasy a opevněná sídliště na svazích, bránící erozi půdy, zachycují maximum vody a vytvářejí terasovitá pole pro zemědělské využití. Komunitě se pomocí tohoto systému daří pěstovat proso, kukuřici a mnoho dalších druhů obilí, a také chovat skot, ovce a kozy. Tento systém byl zaveden před více než 400 lety a kromě něj tu zůstalo zachováno mnoho dalších nádherných starobylých kulturních tradic. Skupiny antropomorfních dřevěných soch, zvaných waka, vzdávají poctu váženým členům komunity a hrdinským událostem, zatímco složitý dekorativní kamenný systém označuje odcházení generací vůdců.
Jak bylo výše popsáno