Nairobi je hlavním a také největším městem Keni. Název města pochází z jazyka Masajů, původních obyvatel oblasti. Enkare Nyrobi znamená v masajštině "studená voda" a právě tak říkali Masajové řece Nairobi, která městem protéká. Město leží ve výšce 1795 metrů nad mořem a ačkoliv je kousek pod rovníkem, noci tu bývají překvapivě chladné. Vysoká nadmořská výška nepřeje tropickým chorobám, a tak bylo koncem 19. století rozhodnuto o založení zastávky keňsko-ugandských železnic na trati spojující Mombasu s Kisumu. Byl zde založen sklad zásob krmiva pro tažný dobytek a v roce 1899 byla na místo přivedena železnice a byl založen železniční úřad. Tak vzniklo město Nairobi. Během kolonizace se stalo centrem produkce kávy, čaje a sisálu. Po vyhlášení nezávislosti Keni bylo Nairobi ustanoveno hlavním městem země. Počet obyvatel postupně rostl až na dnešních 4,3 milionů obyvatel, žijících přímo ve městě. Včetně blízkého okolí čítá dnešní populace necelých 9 milionů obyvatel. Dnešní Nairobi je životem tepající moderní metropolí, kde stále dochází k rozšiřování infrastruktury a stavbě nových výškových budov. Je centrem kultury, ekonomiky a je také domovem nejstarší africké burzy, která je dodnes jednou z největších v Africe. Protikladem luxusních tříd obchodního centra je však největší africký slum Kibera, kde žijí ti nejchudší obyvatelé.
Nejste-li tu na dovolené a nechystáte se dál do některého z úžasných keňských národních parků, věnujte půl dne návštěvě přilehlého NP Nairobi, kde potkáte různé druhy antilop, slony, ale při trošce štěstí i lvy. Můžete také navštívit sloní sirotčinec Daphne Sheldrickové, kam jsou svážena osiřelá, či zraněná slůňata z celé Keni. Po uzdravení jsou pak sloni vypouštěni zpět do volné přírody. Můžete zde sledovat krmení těch nejmenších slůňat a poslechnout si zajímavý výklad o práci sirotčince, kterou můžete i finančně podpořit. Zajímavostí je jistě i dům, ve kterém žila slavná Karen Blixenová, včetně původního vybavení, kde je dnes její muzeum. Dozvíte se mnoho zajímavého o životě slavné spisovatelky, která tu prožila své "Vzpomínky na Afriku". Zastavit se můžete i na farmě, kde lze krmit žirafy peletami a zblízka si je prohlédnout. Podpořit jednu z místních komunit můžete v manufaktuře Kazuri, kde se seznámíte s procesem ruční výroby krásných porcelánových šperků. Manufaktura zaměstnává pouze ženy samoživitelky, žijící v nairobském slumu. Nákupem šperků podpoříte jejich komunitu.
Národní rezervace Masai Mara (psáno též Maasai Mara) je rozsáhlé chráněné území na jihozápadě Keni, na jihu přechející v tanzánský národní park Serengeti. Název rezervaci dali původní obyvatelé této oblasti - Masajové, a řeka Mara, která tvoří keňsko tanzánskou hranici. V rezervaci lze pozorovat desítky druhů živočichů – zebry, žirafy, buvoly, různé druhy antilop, pakoně, slony, hyeny, šakaly, pštrosy, gepardy a lvy, čekající na svou příležitost. Zde máte také největší šanci spatřit levharty, kteří se rádi ukrývají v korunách stromů. V řece Mara žijí hroši a obrovští krokodýli nilští. Každoročně sem migrují obrovská stáda pakoňů za pastvou ze suchých tanzánských savan. V průběhu října a listopadu migrují stáda zpět do Serengeti. Safari v Masai Maře si užijete v kterékoliv roční době. Park nabízí dostatek potravy pro rezidentní stáda po celý rok.
Nakuru je fascinující město na břehu jezera Nakuru v západní Keni, které je zároveň hlavním městem stejnojmenného okresu. Leží ve Velké příkopové propadlině, asi 10 km od masivního kráteru Menengai. Na okraj této prastaré kaldery se dostanete po turistické stezce, která vám nejprve nabídne úchvatný výhled na jezero a jeho okolí z ptačí perspektivy, a poté prudce spadne 400 m dolů a zmizí v lesích, kde se můžete pokochat procházkou mezi prastarými stromy. Národní park Lake Nakuru, rozložený okolo jezera Nakuru a těsně přiléhající k městu, je domovem nosorožců bílých i černých. Kromě nich tu potkáte více než 50 druhů savců, včetně lvů, leopardů, buvolů, zeber, žiraf rothschildových, antilop a různých druhů primátů. Nelze opomenout ani ptáky, kterých se zde vyskytuje na 450 různých druhů, včetně pelikánů, kteří se brodí mělčinami jezera a neúnavně shánějí potravu. Milovníci historie si přijdou na své během návštěvy blízkého prehistorického naleziště Hyrax Hill.
Rezervace Kimana leží v centrální část klíčového koridoru, který spojuje pláně NP Amboseli s dalšími chráněnými oblastmi, a to pohořím Chyulu a NP Tsavo. Právě tudy vedou sezónní cesty sloních rodin a různých druhů kopytníků, kteří se pravidelně přesouvají za vodou. Příležitostně tu narazíte také na lvy či gepardy. Vegetaci parku tvoří pozoruhodně rozmanité druhy lesů a savana.
Pro návštěvníky je to nádherné místo k pozorování poklidných a uvolněných zvířat v krásném prostředí. Hora Kilimanjaro a pohoří Chyulu, vystupující v dálce na severu, nabízejí velkolepé výhledy. Jízdu podél řeky si vychutnáte ve stínu nádherných rozložitých žlutých akácií. Z břehů vás budou pozorovat ledňáčci a ve spodních větvích stromů budou poskakovat kočkodani. Na otevřených pláních savany potkáte mimo jiné gazely, zebry, různé další druhy antilop a prosperující populaci prasat bradavičnatých.
Rezervace Kimana je společným vlastnictvím místních Masajů, kteří se již v roce 1996 domluvili s vládou, a tak došlo k založení vůbec první komunitní památkové rezervace v Keni. Cestovní ruch poskytuje této komunitě tolik potřebný zdroj příjmů. Místní strážci, kteří zajišťují ochranu divoké zvěře v celé rezervaci, neúnavně pracují na zmírnění jakéhokoli konfliktu mezi volně žijícími zvířaty a vlastníky sousedících farem, a zajišťují tak bezpečnost lidí i volně žijících zvířat.
Západní část parku Tsavo, nazývanou Tsavo West, najdeme v pobřežní části Keni, jižně od dálnice spojující Nairobi s Mombasou. Park zaujímá rozlohu přes 9000 km2 a je právem považován za jeden z nejzajímavějších v celé Keni. Vulkánové pohoří, bažiny, skalnaté výstupky a lávové proudy, říční lesy, planiny, jezírka, přírodní prameny a zalesněné pastviny vytvářejí úžasné scenérie. Vše dotváří černé lávové prameny Shetani, rozlévající se do okolní savany. Shetani znamená v místním jazyce ďábel. Mezi další atrakce patří kráter Chaimu, nebo skály Roaring Rocks, které nabízejí úžasný výhled do okolní krajiny. Nelze zapomenout na prameny Mzima, pramen řeky Tsavo, po níž byl pojmenován celý park! Prameny vytvářejí dvě křišťálově čistá jezírka, kde můžete při trošce štěstí obdivovat třeba hrochy, či krokodýly. V západní části parku Tsavo kromě dalších určitě potkáte žirafy, slony, vodušky, buvoly, a také antilopy žirafí, kudu, či přímorožce.
Severní část NP Tsavo, nazývaná Tsavo East, leží nejblíže pobřeží a zároveň odděluje jižní Keňu od severní. Najdeme tu otevřené pláně sem tam poseté baobaby, střídajícími se s polosuchými akáciovými porosty a hustými lesy. Vyprahlá krajina a unikátní červená barva místní půdy nabízí úžasné podmínky pro focení. Kromě dalších druhů zvířat je východní část parku Tsavo domovem největší populace slonů a buvolů v celé Keni. Určitě tu potkáte také různé druhy antilop, následované lvy či gepardy. Kromě pozorování divokých zvířat nabízí park mnoho dalšího. Obdivovat můžete Lugardovy vodopády na celosezónní řece Galana, úchvatnou lávovou planinu Yatta, či dech beroucí výhled do krajiny z přírodního vyhlídkového bodu Mudanda Rock. V parku se nachází mnoho přírodních napajedel, k nimž se stahují zvířata.