Rozloha: 1 221 037 km2 / Počet obyvatel: 52 981 991 (2013) / Populace: 80% černoši (hlavně Zulové a Xhosové), 10% běloši (Afrikánci, Angličané), zbytek míšenci a Asijci (hlavně Indové). Původními obyvateli žijícími na území JAR byli Sanové neboli Khoisanové (Křováci, Hotentoti) a lidé mluvící jazyky Bantu.
Hlavní město: Pretoria (administrativní), Kapské Město (legislativní)
Politický systém: federální republika
JAR tvoří 9 provincií s centrální vládou a vládami jednotlivých provincií. V čele státu je prezident, který je zároveň předsedou vlády, je volen na 5 let. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament. Je tvořen dvěma sněmovnami: Národním shromážděním a Senátem.
Jazyk: úřední afrikánština, angličtina / Od roku 1994 má JAR celkem 11 oficiálních jazyků, vedle afrikánštiny a angličtiny je to ještě devět domorodých jazyků.
Náboženství: křesťané 68 % / animisté 29 % / muslimové, hinduisté
Velkou část země zaujímají náhorní plošiny Africké tabule o nadmořské výšce v průměru 1200 m s nízkými pohořími a osamocenými horami. Je to geologicky jedno z nejstarších území světa. JAR je jasně nejvyspělejší zemí Afriky. Těží se zde asi 45 % celkového nerostného bohatství kontinentu, jsou zde největší světové zásoby zlata. Zemědělství dokáže zajistit soběstačnost státu ve většině důležitých plodin.
Vlajka: podoba vlajky evokuje sbíhající se cesty africké minulosti a současnosti, 6 jejích barev symbolizuje jednak černošskou většinu (černá, žlutá a zelená jsou barvami Afrického národního kongresu), jednak bělošskou (Bůrskou) menšinu (červená, zelená a modrá jsou barvami Transvaalské vlajky). Národní symboly: Protea královská, jestřáb rajský a antilopa skákavá
Pretorie je od roku 2005 součástí aglomerace Tshwane. Leží v provincii Gauteng v Jihoafrické republice. Je to jedno ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky (další dvě jsou Kapské Město - sídlo zákonodárné moci a Bloemfontein - sídlo soudní moci). Jako sídlo moci výkonné je ale běžně považováno za město hlavní. Aglomerace celého města (Tshwane) má 2 345 908 obyvatel (2007).
Pretorie je umístěna v přechodné oblasti mezi Highveldem a Bushveldem, asi 50 km severně od Johannesburgu. Leží v teplém, dobře krytém, úrodném údolí, obklopena kopci z Magaliesbergského pásma, v nadmořské výšce1370 m.



Městečko Graskop (travnatý kopec) se nachází na okraji svažujícího se pohoří Drakensbergu a v srdci legendární Panorama Route. Kdysi zde byl tábor těžařů zlata, dnes slouží jako prosperující turistická zastávka a základna odkud lze prozkoumat nespočet přírodních divů v jeho okolí. Mezi nejzajímavější místa patří slavný Krugerův národní park, světoznámý kaňon řeky Blyde, Pilgrims Rest, jedinečné útvary Bourkes Luck Potholes a Three Rondavels. K velkolepým vodopádům, které si můžete prohlédnout, patří např: Mac Mac Falls, Motitsi Waterfall, Lisbon Falls a Berlyn Falls. K dalším oblíbeným aktivitám patří sjezd do soutěsky Graskop na lanovce Graskop Gorge Lift a ochutnávka vynikajících palačinek v "Palačinkovém hlavním městě Jižní Afriky".



Kapské Město (afrikánsky: Kaapstad /ˈkɑːpstɑt/, anglicky Cape Town [ˈkeɪptaʊn], xhosa iKapa) je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Západní Kapsko a zároveň legislativní hlavní město Jihoafrické republiky, sídlí tu jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím (mimo jiné Stolová hora nebo mys Dobré naděje) je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa a stalo se oblíbeným turistickým cílem. Kapské Město bylo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, proto je jihoafričany často označováno jako „Mother City“ – mateřské město.


