Hlavní a také největší město Rwandy se rozprostírá na zvlněných kopcích. Obklopují jej vysoké hory, z nichž nejvyšší je hora Kigali, tyčící se 1850 metrů nad mořem. Kigali je finančním, obchodním a kulturním centrem země, najdeme zde mezinárodní letiště a širokou škálu možností ubytování. Město nabízí také řadu restaurací a zajímavostí, včetně národního památníku rwandské genocidy - Kigali Genocide Centre. Navštívit můžete také tržiště a mnoho řemeslných obchodů. Se svou zajímavou moderní architekturou, rušnými ulicemi, klikatými bulváry a zelenými parky je Kigali považováno za jedno z nejatraktivnějších měst v Africe a rozhodně stojí za návštěvu.
Národní park Nyungwe Forest se nachází v jihozápadní Rwandě a je známý svou výjimečnou biodiverzitou a širokou škálou endemických druhů. Park je tvořen svěžím deštným pralesem a leží vysoko na úrodných horských svazích. Je to jeden z nejstarších původních afrických lesů a zároveň domov jediné zbývající populace šimpanzů ve Rwandě. Kromě nich tu žije 85 dalších druhů savců, 43 druhů plazů, téměř 300 druhů ptáků a roste tu více než 1000 druhů rostlin. Návštěvníci se mohou těšit na pozorování opic a šimpanzů ukrývajících se na stromech a na pěší túry po dobře udržované síti stezek procházejících bujným rovníkovým deštným pralesem za zpěvu pestrobarevného ptactva. Nenechte si ujít vzrušující procházku v korunách vzrostlých stromů (Canopy Walk), která nabízí opravdu působivé výhledy na prales.
Rwandský národní park Volcanoes leží vysoko na pralesem pokrytých svazích sopečného pohoří Virunga, na hranici s Demokratickou republikou Kongo. Je jedním z posledních útočišť vzácných goril horských. Návštěvníci se sem hrnou, aby zažili tváří v tvář setkání s těmito ohroženými tvory. Regulované treky v rezervaci umožňují návštěvníkům strávit hodinu s těmito neuvěřitelnými primáty v jejich přirozeném prostředí. Hlavním tahákem jsou bezesporu gorily, ale návštěvníci se mohou těšit také na rozsáhlou síť malebných turistických stezek, jež je zavedou třeba k unikátnímu kráterovému jezeru na hoře Bisoke. Nezapomeňte navštívit fascinující výzkumné centrum Karisoke, kde působila Diane Fossey, a kde dnes můžete uctít její památku u jejího hrobu.
Jak bylo výše popsáno
Jezero Duluti je sopečné kráterové jezero v Tanzanii, na východním okraji východní větve Velké příkopové propadliny. Nachází se v okrese Meru pouhých 14 kilometrů od centra města Arusha. Vodní plocha jezera zaujímá asi 63 hektarů a okolní lesní rezervace Duluti pokrývá asi 19 hektarů půdy. Nejhlubší část jezera v jeho středu je asi 9 m hluboká, na březích je voda mnohem mělčí. Svou klidnou hladinou obklopenou svěžím okolím nabízí jezero útočiště klidu a úlevu od shonu každodenního života. Klidné vody zrcadlí okolní zeleň a vytvářejí malebnou scénu, kdy se na pozadí celé scenérie tyčí majestátní vrchol druhé nejvyšší hory Tanzanie - Mt. Meru.
Okolí jezera můžete prozkoumat během pěších procházek, či výletů na horských kolech. Můžete se také vydat na plavbu po vodách jezera malou loďkou.
Fotogenický NP Lake Manyara se nachází v severní Tanzanii. Východní hranici parku tvoří jezero Manyara, západní pak strmý stejnojmenný sráz. Přes svou malou rozlohu park překvapuje svou biologickou rozmanitostí. Uchvátí vás nádhernou krajinou, tvořenou akáciovými lesy, baobaby porostlými srázy a malebným jezerem se zelenými bažinatými břehy. Zajímavostí jsou horké minerální prameny s koryty plnými pestrobarevných vodních řas. V parku prý najdeme největší koncentraci paviánů na světě! Potkáte tu ale i další druhy zvířat, jako žirafy, zebry, pakoně, impaly, vodušky, prasata bradavičnatá, vydry kapské a mangusty kroužkované. Narazit můžete i na druhy, upřednostňující hustý les před otevřenými planinami, jako třeba plachý lesoň pestrý, či skálolez. Alkalické jezero je domovem tisíců plameňáků a dalších 400 druhů ptáků. Při trošce štěstí narazíte na proslulé "stromové lvy", kteří se tu naučili lézt do korun mohutných stromů, kde mohou nerušeně pospávat. Určitě neminete ani velké rodiny slonů prodírajících se lesem.
Pláně Ndutu se nachází mezi severní částí chráněné oblasti Ngorongoro a jezerem Ndutu, v jižní části nádherného parku Serengeti. Krajina je tvořena rozsáhlými pastvinami, které poskytují dokonalé podmínky na migrační trase statisíců pakoňů, antilop a zeber. Návštěvníci se mohou těšit na prozkoumání lesa kolem jezera Ndutu, pozorování řady divokých zvířat a návštěvu nedalekého fascinujícího archeologického naleziště v Olduvajské rokli. Nenechte si ujít příležitost vydat se na safari, abyste si prohlédli velkolepá stáda každoročního Velké migrace, užijte si scénický let horkovzdušným balónem nad pláněmi, nebo absolvujte prohlídku s místním Masajem a seznamte se s kulturou a tradicemi. Mezi další běžně pozorované druhy zvířat patří leopard, lev, gepard, karakal, serval, africká kočka divoká a řada ptáků. Pláně Ndutu ožívají novým životem každý únor, kdy se sem stahují za čerstvou pastvou obrovská stáda pakoňů, kteří tu v té době přivádějí na svět svá mláďata.
8 288 km2 rozlehlá vrchovina - chráněná krajinná oblast Ngorongoro se rozprostírá v severní Tanzánii, 180 km západně od města Arusha, a sousedí s NP Serengeti, jehož součástí původně bývala. Území bylo zapsáno v roce 1979 do Světového přírodního dědictví UNESCO. V roce 2010 došlo k rozšíření zápisu ve světovém dědictví UNESCO a Ngorongoro je od té doby nejen přírodním, ale zároveň i kulturním dědictvím. Chráněné území je využíváno víceúčelově, což je v Tanzanii rarita, kdy se úspěšně daří skloubit přísnou ochranu divoké zvěře s tradičním životem místních obyvatel - Masajů.
Ačkoliv se tu nacházejí celkem tři krátery, rezervaci proslavil zejména ten největší, považovaný za osmý div světa, kráter Ngorongoro. Obrovská kaldera je pozůstatkem prastarého vyhaslého vulkánu, původně vysokého jako Kilimajaro. Dno kráteru o rozloze 260 km2 se nachází v nadmořské výšce 1800 m a jeho kolmé stěny jsou průměrně vysoké 700 m.
Kráter vznikl po silném sopečném výbuchu a dnes je uzavřenou oblastí, hostící unikátní ekosystém. Svůj domov zde díky dostatku vody i pastvy našlo mnoho druhů afrických savců, včetně ohrožených nosorožců černých. Je to jedno z posledních míst na Zemi, kde ještě můžete spatřit kompletní „Velkou pětku“, kam řadíme buvola, slona, leoparda, lva a nosorožce. Svítání v kráteru nabízí neuvěřitelnou podívanou na stáda, klidně spásající trávu, pozorovaná lvy, ukrytými v trávě a číhajícími na příležitost. Hyeny a šakali vyčkávají opodál a nad tím vším poletují dravci. V několika sladkovodních jezírcích relaxují hroši. Safari v kráteru je unikátním zážitkem!
Z důvodu ochrany místní přírody zavedla tanzanská vláda časové omezení safari a v kráteru můžete strávit maximálně 6 hodin. Nařízení je přísně kontrolováno.