Betanie za Jordánem (Bethany Beyond the Jordan, arabsky Al Maghtas) byla 5. července 2015 zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.  Betanie je již čtvrtým jordánským místem , kterému se dostalo této cti.

Betanie leží asi 11 km severně od Mrtvého moře, 40 minut jízdy z Ammánu, hlavního města Jordánského hášimovského království. Místo připomíná džungli, břehy řeky Jordánu jsou hustě porostlé mohutným rákosem, vrbami, eufratskými topoly a tamaryšky. Cestovatelé, kteří tento kout navštívili v 19. století, se zmiňovali dokonce o tom, že u Jordánu spatřili lvy, levharty a medvědy. Lev je často zmiňován v náboženských legendách, které se odehrávají na březích této biblické řeky. Je také vyobrazen na legendární mapě z Madaby a to právě u řeky Jordánu. 

Ať už je Betanie za Jordánem pravým místem Ježíšova křtu nebo není, byzantští křesťané byli pevně přesvědčeni, že k události došlo právě zde. Autenticita mnoha míst popsaných v Bibli, mohla být často ověřena archeologickými výzkumy. Ale místo Ježíšova křtu nemohlo být dlouho prozkoumáno, protože leželo na jordánském vojenském území plném min. Teprve po uzavření mírové smlouvy s Izraelem v roce 1994 byla oblast odminována a zpřístupněna archeologům a následně poutníkům a turistům. A právě archeologické objevy dokládají, že se s velkou pravděpodobností jedná o Betanii za Jordánem z Janova evangelia. Našly se zde zbytky kostelů, klášterů, pousteven a křestních bazénů z byzantského období, což svědčí o tom, že místo bylo oblíbené a hojně navštěvované.

Také dnes se místo stalo cílem návštěvníků Jordánska. Po hoře Nebo, která leží nedaleko odtud, a je vzpomínána jako vrchol, z kterého Mojžíš spatřil po čtyřicetiletém putování pouští Zemi zaslíbenou, je Betanie druhým nejvýznamnějším křesťanským poutním místem. Betanie je pěkně upravena, jsou zde vybudovány zastíněné stezky, bylo vysazeno hodně okrasných stromů a keřů . Vedro je v Betanii za Jordánem povětšinu roku neúnosné a nálety kousavých mušek umocňují obdiv k poustevníkům, kteří si tuto nehostinnou oblast vybírali dobrovolně za své působiště.