Ikonickou Mombasu najdeme na stejnojmenném ostrově při pobřeží Indického oceánu, v jihovýchodní Keni. Je bezpochyby nejstarším, a zároveň druhým největším městem v celé zemi (po Nairobi). Do počátku 20. století bývala dokonce hlavním městem země. Populace celého regionu Mombasy čítá dnes ke 4 milionům obyvatel. Samotný ostrov, na kterém stojí převážná většina města, je velký jen 5,3 km2. Na této ploše se tísní 1 milion 200 tisíc lidí.
Mombasa, přezdívaná také "modrobílé město", byla dle pramenů založena již v 9. století. První Arabové začali připlouvat na východoafrické pobřeží a již v 8. století a zakládali zde své obchodní stanice. Díky strategické poloze a zátoce vhodné ke zbudování přístavu již nic nebránilo rozmachu města. Mombasa se stala důležitým obchodním centrem. Zápisky dávných cestovatelů zmiňují, že ve 12. století byla velmi dobře prosperujícím a živým městem. Nejstarší mešita ve městě, Mnara, byla postavena již v roce 1300. Vysokou ekonomickou úroveň dokládá i mešita Mandhry z roku 1570, která vyniká oblouky typickými pouze pro mombasský region. Dodnes ve městě najdeme silné prvky arabské architektury. Uličky starého města na vás dýchnou atmosféru arabského světa.
Prvním Evropanem, který kdy do města vstoupil, byl portugalský mořeplavec Vasco da Gama. Se svou výpravou na cestě do Indie se tu vylodil v roce 1498. Portugalci velmi dobře odhadli potenciál východní Afriky. Díky svým mocenským zájmům a mnohem pokrokovější výzbroji získali v oblasti rychle vliv, který udrželi až do konce 17. století. Dnes můžeme v Mombase obdivovat dobře dochovanou pevnost Fort Jesus , z níž Portugalci bránili své pozice již od 16. století.
Kosmopolitní Mombasa ale nabízí mnohem více. Uličky starého města ukrývají hinduistický chrám! Můžeme tu obdivovat také anglikánskou katedrálu, či budovu starého soudu z koloniálních dob. Přístav a různá tržiště tepou pestrobarevným životem. Město se pyšní dokonce i darem od britské královny - obrovskými sloními kly, umístěnými na jedné z hlavních tepen města, Moi Avenue.