8 288 km2 rozlehlá vrchovina - chráněná krajinná oblast Ngorongoro se rozprostírá v severní Tanzánii, 180 km západně od města Arusha, a sousedí s NP Serengeti, jehož součástí původně bývala. Území bylo zapsáno v roce 1979 do Světového přírodního dědictví UNESCO. V roce 2010 došlo k rozšíření zápisu ve světovém dědictví UNESCO a Ngorongoro je od té doby nejen přírodním, ale zároveň i kulturním dědictvím. Chráněné území je využíváno víceúčelově, což je v Tanzanii rarita, kdy se úspěšně daří skloubit přísnou ochranu divoké zvěře s tradičním životem místních obyvatel - Masajů.

Ačkoliv se tu nacházejí celkem tři krátery, rezervaci proslavil zejména ten největší, považovaný za osmý div světa, kráter Ngorongoro. Obrovská kaldera je pozůstatkem prastarého vyhaslého vulkánu, původně vysokého jako Kilimajaro. Dno kráteru o rozloze 260 km2 se nachází v nadmořské výšce 1800 m a jeho kolmé stěny jsou průměrně vysoké 700 m.

Kráter vznikl po silném sopečném výbuchu a dnes je uzavřenou oblastí, hostící unikátní ekosystém. Svůj domov zde díky dostatku vody i pastvy našlo mnoho druhů afrických savců, včetně ohrožených nosorožců černých. Je to jedno z posledních míst na Zemi, kde ještě můžete spatřit kompletní „Velkou pětku“, kam řadíme buvola, slona, leoparda, lva a nosorožce. Svítání v kráteru nabízí neuvěřitelnou podívanou na stáda, klidně spásající trávu, pozorovaná lvy, ukrytými v trávě a číhajícími na příležitost. Hyeny a šakali vyčkávají opodál a nad tím vším poletují dravci. V několika sladkovodních jezírcích relaxují hroši.  Safari v kráteru je unikátním zážitkem!

Z důvodu ochrany místní přírody zavedla tanzanská vláda časové omezení safari a v kráteru můžete strávit maximálně 6 hodin. Nařízení je přísně kontrolováno.