S moderní architekturou, ale i tváří Divokého západu je San Antonio (1,1mil) důkladnou směsí dvou kultur. Je skloubením evropanství bílých přistěhovalců a převládajícího živlu hispánské komunity. V ulicích, kde i vrabci cvrlikají španělsky, člověka trkne, zda-li je vlastně ještě v USA. Na druhou stranu však přítomnost pěti vojenských základen americké armády nedává prostor pochybám, komu město vlastně patří.
San Antonio založili Španělé už v roce 1718. Strategické předpolí španělských zájmů tvořilo pět misijních komplexů s vojenskou posádkou, které později padly do rukou mexické vlády. Nejznámější z misií - Alamo - je pilířem texaské historie. V únoru 1836, kdy Texas formálně vyhlásil nezávislost na Mexiku, napadlo čtyři tisíce mexických vojáků zapomenutou posádku Alama čítající 188 texaských dobrovolníků. Obránci bojovali s překvapivou urputností a než podlehli nerovné přesile, pobili téměř polovinu Mexičanů. Na straně domobranců zahynul i neblaze proslulý pašerák otroků, indiánobijec a vynálezce Bowieho nože, plukovník James Bowie. Za historií mise Alamo (prohlídka zdarma) se vypravíme na náměstí Alamo Plaza přímo v centru města.
V žádném případě nevynecháme alespoň krátkou procházku rozsáhlým systémem vodních kanálů River Walk s obchody, restauracemi a hotely, který se nachází v naprostém centru města, avšak v podzemí pod úrovní silnic a chodníků (http://www.thesanantonioriverwalk.com).