Kotlinu, v níž stojí utažská metropole, svírají z východu vysoké hory Wasatch Range a ze západu Velké solné jezero. Z pohledu mormonského farmáře, který zde před jedním a půl století hledal lepší život, bylo údolí jen „…rájem ještěrek, cvrčků a chřestýšů“. Když jej však Brigham Young nazval později „Zemí medonosné včely“ – Beehive State, měl na mysli hlavně neúnavné úsilí, s nímž mormoni zúrodnili okolní poušť a vystavěli město. Aglomerace se 170 tisíci obyvateli má dvě mimořádné atrakce: působivý chrám Mormon Temple s celosvětovým ústředím mormonské církve a vyhlášené lyžařské svahy. Ty nakonec rozhodly o tom, že město hostilo v únoru 2002 zimní olympijské hry. Pomineme-li ovšem úplatkářský skandál, který provázel výběr dějiště her.

Mormon Temple - věžovitá katedrála z žuly popelavé šedi stojí v centru města za pětimetrovou stěnou komplexu Temple Square. Chrám byl postaven v roce 1893 a zabírá celou východní část prostranství, do něhož vedou z ulice tři hlavní vchody. Areál je veřejně přístupný, ale do chrámu mohou jen mormoni. Ihned po příchodu obklopí návštěvníky mladé a nutno říci, že i hezké mormonky - misionářky. Poskytnou informace o historii chrámu i církve. Kladou také všetečné otázky ve snaze zjistit, zda mají turisté jasno ve věcech duchovních. Pokud ne, zahájí nenápadně obratnou agitaci v naději, že získají pro církev novou ovečku. Velmi nevrlé začnou být ve chvíli, kdy na ně obrátíme objektiv fotoaparátu. Zatímco chrám je pouze na koukání, pak v muzeu Museum of Church History and Art ve stejném areálu nalezneme cennou expozici mormonského putování. Do Temple Square bychom měli zajít bez ohledu na vyznání. V návštěvnickém středisku získáme nejen zdarma Knihu Mormona v národním jazyce, ale také lístek na velmi dobrý film Legacy - o cestě pionýrů na západ. Dokument je promítán naproti přes ulici v elegantním atriu mramorové budovy Joseph Smith Memorial Building, kde býval v letech 1911-1987 hotel. Dům Beehive House, kde žil Birgham Young, stále stojí na rohu ulice E South Temple a silnice č. 89. Nyní je v něm malé muzeum věnované životnímu osudu mormonského vůdce (denně: 9:30-16:30 hod, zdarma). Potom se můžeme vydat na sever ulicí Main Street k budově státního Kapitolu a odtud pokračovat do kopců s rodinnými domky a výhledem na město téměř z ptačí perspektivy.

Salt Lake City, které vyplňuje kulturní prázdno pustého venkovu Utahu, bývá někdy označováno za město zákazů nebo přinejmenším různých omezení. Větším dílem jde jen o předsudky. Je ale pravda, že přísný církevní kodex zakazuje pravověrným mormonům kouření, pití alkoholu, čaje i kávy. Také to, že v mormonských školách nesmějí mladí lidé nosit kraťasy či sukně nad kolena. Muži se dokonce musejí obejít bez vousů. Jiných lidí se tato pravidla dotýkají jen málo. Nápoje s nízkým obsahem alkoholu se prodávají téměř všude. Tvrdší drink je k dostání v soukromých klubech a specializovaných prodejnách Utah State Liquor Store. V restauraci pak jen k jídlu.